Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση καρτών ram


xagiouken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να αναβαθμίσω την ram μου απο 6gb σε 12gb δεν ξέρω τι παίζει με τα mhz δεν ξέρω πόσα υποστηρίζει η μητρική μου και τη διαφορά θα εχω αμα πάρω με πολλά mhz η με λίγα το pc το εχω για gaming και το σύστημα αναγράφεται κάτω αν έχετε κάποια ραμ να μου προτείνεται και αν χρειάζομαι καινούργιες η πρέπει να πάρω ίδιες και να τις προσθέσω δεν έχω ιδέα :(

 

 

post-197000-0-06536900-1417612241_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις ddr3 στα 1333 και απο οτι βλέπω έχεις ήδη 6gb σε 3 dimm εξού και το triple channel , η μητρική σου έχει αλλα 3 slots οπότε θα πάρεις αλλο ενα σετάκι http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=18747&cat=4&sub=244&pmanuf=undefined&sort=3&step=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση ακόμα πρέπει να ειναι ίδια μάρκα με αυτές που εχω η άπλα παίρνω αυτές που μου είπες? και αμα πάρω με παραπάνω mhz θα ειναι πιο γρήγορες τι διάφορα εχουν έλεγα να της αλλάξω όλες και να πάρω με πιο πολλά mhz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μάρκα δεν εχει σημασία στις περισσότερες των περιπτώσεων τα specs ειναι αυτα που μας ενδιαφέρουν οσο για την ταχύτητα είτε 1333 ή 1600 βάλεις δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σε ευχαριστώ πολύ ,για gaming το εχω το pc μου είπαν να πάρω αυτήν την κάρτα γραφικών   http://www.skroutz.gr/s/4902372/MSI-Radeon-R9-280-3GB-Gaming-V277-082R.htmlκαι με της ram που μου είπες θα φτάσω και 12gb πιστεύεις οτι θα παίζω ολα τα καινούργια games άνετα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως στις ram για να ταιριάζουν είναι τα volts..ούτε η μάρκα, ούτε τα Mhz, ούτε τα timings. Αυτά διαμορφώνονται ανάλογα. Αυτές που σου πρότεινε ο SPANK λειτουργούν στο 1.5V όπως και αυτές που έχεις, άρα ταιριάζουν. Οι συγκεκριμένες έχουν και τα ίδια timings, ακόμα καλύτερα. Η μόνη διαφορά ότι δεν είναι της ίδιας εταιρείας αλλά αυτό δε σε νοιάζει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σε ευχαριστώ πολύ ,για gaming το εχω το pc μου είπαν να πάρω αυτήν την κάρτα γραφικών   http://www.skroutz.gr/s/4902372/MSI-Radeon-R9-280-3GB-Gaming-V277-082R.htmlκαι με της ram που μου είπες θα φτάσω και 12gb πιστεύεις οτι θα παίζω ολα τα καινούργια games άνετα? 

 

Δεν χρειάζεσαι 12 gb ram για games.Πέταμα λεφτών είναι.Και τα 6gb που έχεις αρκετά είναι.Όταν δεν θα τραβάει άλλο τότε βλέπεις για αλλαγή.Όσον αφορά για την κάρτα είναι πολύ καλή και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα στα games (εξαρτάται και το game πάντα τα high settings άνετα,για ultra δεν νομίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πάρε 1x2GB ram να φτάσεις στα 8 και είσαι έτοιμος. Θα έχεις και dual channel

 

http://www.e-shop.gr/gskill-f3-10666cl9s-2gbns-2gb-ddr3-pc3-10666-1333mhz-p-PER.552258

 

ο επεξεργαστης δεν εκμεταλευεται το dual channel, ειναι για x58 chipset, οι επεξεργαστες αυτης της γεννιας ετρεχαν σε triple channel οπως μπορεις να δεις και στις φωτογραφιες του φιλου. Τα 6gb φτανουν και με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι φτάνουν φτάνουν αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι όλες οι μητρικές που υποστηρίζουν quad/triple channel μπορούν να λειτουργήσουν και σε dual; Βασικά για το quad είμαι σίγουρος ότι λειτουργεί και σε dual..γι' αυτό υπέθεσα ότι θα γίνεται το ίδιο και στο triple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο επεξεργαστης δεν εκμεταλευεται το dual channel, ειναι για x58 chipset. Τα 6gb φτανουν και με το παραπανω.

ρε παιδιά η ram ειναι συνέχεια στο 65% και επειδή εχω ανοιχτά παράθυρα skype κτλπ πιάνουν αρκετό χώρο τουλάχιστον να την φτάσω στο 10gb δλδ μια τεσσάρα ακομα,και κατι ακυρο αμα ξερει κανεις επειδή δεν μου εχει έρθει ακομα η καινούργια καρτα γραφικων αυτη που εχω οταν βάζω καμιά ταινια απο Online stream κολλάει σαν να πεφτουν τα fps ενα πραμα μονο στο streamcloud δεν εχω θεμα ειναι η καρτα γραφικων η πρεπει να αλαξω και επεξεργαστή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι φτάνουν φτάνουν αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι όλες οι μητρικές που υποστηρίζουν quad/triple channel μπορούν να λειτουργήσουν και σε dual; Βασικά για το quad είμαι σίγουρος ότι λειτουργεί και σε dual..γι' αυτό υπέθεσα ότι θα γίνεται το ίδιο και στο triple

 

Δεν λεω αυτο, λεω οτι ο i7 930 εκμεταλευεται το triple channel και ειναι κριμα να μην το εχει. Τα 2 εξτρα γιγα αχρηστα θα του ειναι και δεν θα ανταλλαζα προσωπικα το triple channel για 2 εξτρα γιγα.. Οταν με το καλο δεν θα του φτανουν τα 6 τοτε τα πουλαει και παιρνει 12αρες (3χ4) για να μην εχει πολυ φορτιο η μητρικη.

 

@ Επεξεργαστη να μην αλλαξεις, αυτος που εχεις ανταγωνιζεται και την τελευταια γεννια επεξεργαστων της intel. Δοκιμασε να κανεις δεξι κλικ ιδιοτητες πανω στην ταινια που βλεπεις με τον browser και κανε unklick το acceleration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν μεγάλες διαφορές το quad channel με το dual, πόσο μάλλον με το triple.

 

Όχι δε χρειάζεται να αλλάξεις επεξεργαστή, i7 έχεις, ούτε παραπάνω από 6-8GB ram. Στο online stream θα φταίει η σύνδεση σου ή το site που ίσως είναι υπερφορτωμένο. Αν θες βάζεις έναν ssd και θα δεις μεγάλη διαφορά στο σύστημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω αυτο, λεω οτι ο i7 930 εκμεταλευεται το triple channel και ειναι κριμα να μην το εχει. Τα 2 εξτρα γιγα αχρηστα θα του ειναι και δεν θα ανταλλαζα προσωπικα το triple channel για 2 εξτρα γιγα.. Οταν με το καλο δεν θα του φτανουν τα 6 τοτε τα πουλαει και παιρνει 12αρες (3χ4) για να μην εχει πολυ φορτιο η μητρικη.

 

@ Επεξεργαστη να μην αλλαξεις, αυτος που εχεις ανταγωνιζεται και την τελευταια γεννια επεξεργαστων της intel. Δοκιμασε να κανεις δεξι κλικ ιδιοτητες πανω στην ταινια που βλεπεις με τον browser και κανε unklick το acceleration.

 

Συγνώμη αλλά απο οτι καταλαβα tripple channel εννοείς οτι ειναι καλύτερα για την μητρική μου να εχει 3 απο τα 6 slot πιασμένα ετσι μάλλον επικοινωνούν καλύτερα? αν ναι τότε ας της αλλαξω  να πάρω 3χ4 οπως ειπες γιατι 6 δεν μου φτανουν δεν ξερω και αν υπάρχουν 3χ3 να παω τουλάχιστον 9 αλλα 6 δεν θελω να της αφησω. Ευχαριστω για τις πληροφορίες πάντως ρε παιδια προσπαθώ και εγω να καταλαβω τι εννοείτε με τα tripple channel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χονδρικά: μητρικές με 2 ή 4 ram slots->dual channel    http://www.ninjalane.com/images/lanparty-p35/dual_channel_ddr2.jpg

6 slots->triple channel     http://www.legitreviews.com/images/news/2008/intel_nehalem_motherboard.jpg

8 slots->quad channel     http://www.hardwaresecrets.com/imageview.php?image=40162

 

Παρόλ' αυτά, οι μητρικές με triple/quad channel μπορούν να λειτουργήσουν και με dual ανάλογα πως θα τοποθετηθούν οι ram(πρέπει να είναι στο ίδιο χρώμα για να επιτύχεις κάποιο απ' τα channels). Δες τις εικόνες από πάνω, ψάξε στο google για περισσότερες πληροφορίες. Ανάλογα με το κανάλι έχεις και τις αντίστοιχες ταχύτητες αλλά οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Σκέψου οι περισσότερες μητρικές βγαίνουν με dual channel. Επίσης για παράδειγμα αν έχεις 4 ram slots και θες να τοποθετήσεις 8gb ram, ο ιδανικός τρόπος είναι να βάλεις 2x4 και όχι 4x2 γιατί όσο περισσότερα slots καλύπτεις τόσο περισσότερο κουράζεις και τον controller. Επαναλαμβάνω ότι δε χρειάζεσαι περισσότερα από 6-8Gb ram, αν θες τόσο πολύ βάλε 24 που υποστηρίζει η μητρική σου. Διαφορά στις επιδόσεις δε θα δεις, πάλι θα κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...