Προς το περιεχόμενο

Η Apple απέτρεπε την αναπαραγωγή μουσικής στο iPod που δεν προέρχονταν από το iTunes


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας λόγος που δεν θα πάρω ποτε προϊόν Apple είναι η περιορισμοί

2 μήνες άντεξα με iPhone 3gs κ για να βάλεις το Ποιο απλό έναν ήχο κλίσης έπρεπε να το αγοράσεις ΈΛΕΟΣ!

Η αλλιώς να το "σπάσεις" χάνοντας εγγύηση

γουστάρω smartphone που τα κάνεις ότι θες όπως χωρίς να πέρνεις την άδεια του iTunes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τακτικές της apple και του ιδιοφυή /control freak /heartless/σιχαμενου steve jobs ειναι γνωστές .

Για αυτο δεν αγοράζω apple οσο δε μου φαίνεται καλύτερο απο ενα android.

Αλλα δεν κάθομαι και σαν την Κατίνα να ασχολούμαι με τους applακηδες ,οπως ουτε αυτοι με μενα.

Όποιος no lifer το κανει(οι περισσότεροι σε κάθε apple-involved θεμα) ,κατά τη γνώμη μου ,απλα ,ζηλεύει .

Σιγα μην κατσω να αποδείξω σε όποιον εχει iPhone τα υπερ και τα κατά του android ,χ*στηκ@ ,οποιος θελει ας ανοιξει τα ματιά του αλλιως ας κάτσει apple ,κατι θα ξέρει,αλλα δε θα κανω και κατινιες ουοοουου apple 666 των πλουσιων και των κακων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προϊόντα της εταιρίας αυτής είναι όμορφα και παρέχουν πολύ καλό επίπεδο υπηρεσιών, αλλά όσοι έχουν μυαλό καταλαβαίνουν εδώ και πολλά χρόνια ότι η εταιρία λειτουργεί καταχρηστικά με τους όρους που θέτει στη χρήση των προϊόντων της. Η ίδια κακόβουλη λειτουργία της φαίνεται και στην υπερβολική τιμολόγηση των προϊόντων της. Η καλύτερη αντίδραση είναι η μη αγορά των προϊόντων της. Προσωπικά απέχω γιατί δε θα ανεχόμουν μια τόσο κακή συμπεριφορά προκειμένου να απολαύσω ένα καλό προϊόν μόνο για 1-2 χρόνια προτού απαρχαιωθεί και ξεπεραστεί από προϊόντα άλλων εταιριών.

 

Οι επιλογές των καταναλωτών οφείλονται πιο πολύ στο ότι τους κάνουν να αισθάνονται καλά και δεν βασίζονται μόνο σε λογικά επιχειρήματα σχετικά με τεχνικά χαρακτηριστικά, όρους χρήσης κλπ.. Αυτό το κατέχει πολύ καλά η εταιρία αυτή και το marketing της είναι αυτό στο οποίο οφείλεται κυρίως η μεγάλη επιτυχία της παρά τις επίμαχες επιλογές της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειναι δυνατον...

2008-09 με την τοτε κοπελα μου ειχε παντα το ipod στην τσαντα της και μια μερα ειχε τσαντιστει και με αν ρωταγε φταιει το λαπτοπ μου δεν περναει μερικα τραγουδια, τρωω errors κτλπ. Γελουσα εγω και ελεγα για πλακα μαλλον θα ειδε το itunes οτι εχεις κατεβασμενα απο αλλου και σου το κανει επιτηδες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που από το 2005 μέχρι και το 2010 είχα (συνολικά 2 λόγω του ότι το πρώτο είπε μια μέρα να πάει για κολύμπι) ipod nano, και με μουσική από πολλές διαφορετικές πηγές (κάποιες ίσως όχι και τόσο politically correct) δεν είχα ποτέ οποιοδήποτε πρόβλημα, οπότε δε μπορώ να καταλάβω αν εγώ κάτι δεν έπιασα ή τί ακριβώς γινόταν. Είχε δηλαδή κάποιος σταθερά εκείνη τη διετία πρόβλημα που δεν συγχρονιζόντουσαν τα (ακόμα και από θείο) κατεβασμένα του τραγούδια μέσω itunes;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μιλάμε για iPod έχω μια ερώτηση. Ποιος ο λόγος να αγοράσει κάποιος iPod touch το οποίο κανει ότι κανει ένα iPhone (κατεβάζεις εφαρμογές, βγάζεις φωτό, touch screen) αλλά δεν παίρνει τηλέφωνο και να μην πάρει ένα κανονικό κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της ουσίας της είδησης: Απαράδεκτη η κίνηση της Apple να προτρέπει τους χρήστες των πρώτων iPod να διαγραφούν τα αρχεία MP3 που είχαν αγοράσει.

Ευτυχώς το κατάλαβαν πολυ γρήγορα και έκοψαν την τακτική αυτή σχεδόν αμέσως.

Aκομα και στα αρνητικα / εμετικα / αναισχυντικα, θα βρεις κομπλιμεντο να κανεις.

Aν ειναι δυνατον...

2008-09 με την τοτε κοπελα μου ειχε παντα το ipod στην τσαντα της και μια μερα ειχε τσαντιστει και με αν ρωταγε φταιει το λαπτοπ μου δεν περναει μερικα τραγουδια, τρωω errors κτλπ. Γελουσα εγω και ελεγα για πλακα μαλλον θα ειδε το itunes οτι εχεις κατεβασμενα απο αλλου και σου το κανει επιτηδες...

 

Μονο για αστειο μπορουσες να το σκεφτεις ε? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μιλάμε για iPod έχω μια ερώτηση. Ποιος ο λόγος να αγοράσει κάποιος iPod touch το οποίο κανει ότι κανει ένα iPhone (κατεβάζεις εφαρμογές, βγάζεις φωτό, touch screen) αλλά δεν παίρνει τηλέφωνο και να μην πάρει ένα κανονικό κινητό.

Το ipod κοστίζει κάτω από τα μισά χρήματα απ' ότι ένα iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο εκανε/κανει και η Sony που δεν αφηνε να τρεξει αλλο OS στο Playstation.

Αλλα κλαιν,Crypto MP3 με ΑΑ μπαταριουλες και εκανες ανετα την σκοπια σου σαν κυριος...

 

Φίλε, άλλο OS άλλο τραγούδια, το OS δεν σε αφήνει να το αλλάξεις γιατί είναι ιδιοκτησία της SONY, δεν σου ανήκει, αυτή είναι ο developer μα τα τραγούδια δεν ανήκουν ΟΎΤΕ στην Apple, ΟΎΤΕ κι στο iTunes, ανήκουν στον creator ο οποίος έχει το δικαίωμα να τα πουλάει σε όπιο site/service θέλει, σε όποιον θέλει, από που κι ως που η Apple σου διαγράφει τα τραγούδια που ΕΣΎ πλήρωσες. Με πιο δικαίωμα, τις ανήκουν ; ή απλά είναι 'χρηματόσκυλο' κι ξέρει πως πολλοί έχουν iPod κι άρα ένας τρόπος να βυθίσει τους αντιπάλους είναι να σε αναγκάσει να τα αγοράσεις από εκείνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται, σχολιάζετε χωρίς να έχετε διαβάσει τα ψιλά γράμματα της είδησης.

 

Επί της ουσίας: Η Apple είχε φτιάξει ένα σύστημα DRM με όνομα FairPlay για να αποτρέψει την ελεύθερη αντιγραφή και μοίρασμα της μουσικής που αγόραζε κάποιος από το iTune Store.

 

Τα iPod μπορούσαν (και μπορούν ακόμα) να παιξουν:

 

1. ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΑ (χωρίς DRM) τραγούδια σε MP3 ή MP4 που προέρχονται από οποιαδήποτε πηγή/store/torrent κλπ.

 

2. Τραγούδια κλειδωμένα με DRM τύπου FairPlay (δηλαδή αυτά που πούλαγε το iTunes Store).

 

Η RealNetworks στην προσπάθεια της να "βάλει" τη μουσική από το δικό της Store στα iPod, έκανε (με reverse engineering, χωρίς την άδεια της Apple) το δικό της σύστημα DRM (Harmony) συμβατό με το FairPlay, έτσι ώστε κάποιος που αγόρασε τραγούδια κλειδωμένα με DRM Harmony να μπορεί να τα βάλει σε iPod.

 

Στο επόμενο update του iPod, η Apple τροποποίησε το FairPlay έτσι ώστε να "σπάσει" τη συμβατότητα του Harmony.

 

Αυτή είναι η ουσία της μύνησης: Η RealNetworks πήγε να "μπει" στο iPod με πλάγιο τρόπο και η Apple της έκλεισε την πόρτα. Ποιός έχει δίκιο;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μιλάμε για iPod έχω μια ερώτηση. Ποιος ο λόγος να αγοράσει κάποιος iPod touch το οποίο κανει ότι κανει ένα iPhone (κατεβάζεις εφαρμογές, βγάζεις φωτό, touch screen) αλλά δεν παίρνει τηλέφωνο και να μην πάρει ένα κανονικό κινητό.

 

1) Γιατι καποιουςδεν του βολευουν τα smartphones για τηλεφωνικες κλησεις (ειμαι ενας απο αυτους) και προτιμουν τα απλα

 

2) Γιατι κατα καποιο τροπο ηταν ενα μικρο tablet. Ο κοσμος που το αγοραζε ηθελε ενα μικρο υπολογιστη τσεπης, οχι ενα τηλεφωνο.

Προφανως τα επομενα χρονια αυτο το κομματι της αγορας καλυφθηκε με το παραπανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE

Φαίνεται πως η δίκη δεν ξεκινάει καλά.

 

Η δίκη γίνεται για iPod που αγοράστηκαν από τον 9ο του 2006 μέχρι τον 3ο του 2009. ΌΜΩΣ, τα δύο άτομα που έχουν καταθέσει τη μήνυση φαίνεται πως αγόρασαν τα iPod τους μετά τον 3ο του 2009. (πηγή: BBC)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μονο για αστειο μπορουσες να το σκεφτεις ε? ;)

Koιτα, μονο για αστειο απλα επειδη ειμαστε γενικοτερα "πονηριδιδες" οι Ελληνες μου περασε απο το μυαλό.

Βεβαια ποτε δεν θα το στηριζα τοτε, γιατι δεν ειχα αποδειξεις και αποδειξεις να ειχα no big deal.

Aπλα εχει φαση ο τροπος σκεψης της εν λογω εταιριας και εγω τα ιδια θα εκανα βασικα εκεινη την εποχη επεφτε χρημα πολυ και γινοταν "νομιμη μοδα" (με οποια καλα ειχε για τους artists) το να αγοραζεις τραγουδια 99cent κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να παίρνεις ένα media player που παίζει μόνο media από έναν πάροχο. Το συναντάμε καθημερινά! Το ipod έπαιζε μόνο τραγούδια αγορασμένα από iTunes, όπως το ps3 παίζει μόνο παιχνίδια για ps3 (και όχι για xbox) και ο δορυφορικός δέκτης της Nova παίζει μόνο nova (δεν μπορώ να βάλω γαλλική κάρτα canal+ ή sky italia), και αντίστοιχα δεν μπορώ να βάλω καρτούλα nova σε γενικού τύπου δέκτη, όπως ακριβώς δεν μπορώ να βάλω αγορασμένη μουσική με DRM σε mp3 της crypto (είτε είναι μουσική της sony, είτε της apple ή της virgin).
Η μουσική βιομηχανία ξεκίνησε να κλειδώνει την μουσική λόγω αντιγραφών, η IFPI πίεζε, η Apple άρπαξε την ευκαιρία και έφτιαξε μια συσκευή που έπαιζε μόνο κλειδωμένα και έφτασε στην κορυφή η ίδια αλλά και το digital content distribution. Από κει και πέρα οι άλλοι ζήλεψαν και φτάσαμε εδώ, να μαλώνουμε γιατί η apple κάνει αυτά που κάνει.

Όταν οι άλλες εταιρίες έφτιαχναν DRM και DRM players, η μουσική βιομηχανία ήταν πολύ διστακτική, και είχαν δίκιο, γιατί αν αγόραζες ένα player που έπαιζε και νόμιμη και παράνομη μουσική από την πρώτη μέρα, μάλλον θα ήσουν 99% παράνομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...