Προς το περιεχόμενο

Η Apple απέτρεπε την αναπαραγωγή μουσικής στο iPod που δεν προέρχονταν από το iTunes


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέτοια κάνει και πάει απ το κακό στο χειρότερο. Ήδη τα οικονομικά αποτελέσματα και οι πωλήσεις δεν πάνε και πολύ καλα...Δύσκολα τα πράγματα για το μέλλον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως καλοπροαιρετα φιλε, αυτο οτι η apple δεν παει καλα και παει για κλεισιμο κτλ που το στηριζεις; υπαρχουν νουμερα, αναλυσεις οικονομικες που να το στηριζουν ή απλως ειναι ευσεβεις ποθοι;

Γιατι εγω μονο για ρεκορ πωλησεων ακουω σε iphone, τα ipad ειναι παντα leader στη κατηγορια τους και στα mac εχουν αυξηση πωλησεων. Τωρα αν πηρε την κατω φορα το ipod προφανως ειναι λογικο και αν το βρισκω εγω λογικο, αυτοι το εχουν προυπολογισει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως καλοπροαιρετα φιλε, αυτο οτι η apple δεν παει καλα και παει για κλεισιμο κτλ που το στηριζεις; υπαρχουν νουμερα, αναλυσεις οικονομικες που να το στηριζουν ή απλως ειναι ευσεβεις ποθοι;

Γιατι εγω μονο για ρεκορ πωλησεων ακουω σε iphone, τα ipad ειναι παντα leader στη κατηγορια τους και στα mac εχουν αυξηση πωλησεων. Τωρα αν πηρε την κατω φορα το ipod προφανως ειναι λογικο και αν το βρισκω εγω λογικο, αυτοι το εχουν προυπολογισει.

Πλακα κανει ο fender!... ε ο federer!

μπαινει στα θέματα της apple και γραφει τετοια παντα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο. 

Βασικα πανω κατω το ιδιο ειναι παραβιάζεις και καλά τους όρους χρήσης της συσκευής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iTunes έχει τους Όρους Χρήσης στα ελληνικά, όταν επιλέγεις ως κύρια γλώσσα του συστήματος τα ελληνικά. 

Προφανώς δεν έχεις ανοίξει ποτέ iTunes.

 

δεν εχω αλλα ξερω για το 99% των προγραμματων που εχουν ελληνικα μονο το μενου δηλαδη οκ, ακυρο κλπ κλπ και τους ορους τους εχει στα αγγλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια κάνει και πάει απ το κακό στο χειρότερο. Ήδη τα οικονομικά αποτελέσματα και οι πωλήσεις δεν πάνε και πολύ καλα...Δύσκολα τα πράγματα για το μέλλον...

Μπα, μην αγχωνεσαι, υπαρχουν αρκετοι εγκεφαλοι που και τετοια να κανει παλι αγοραζουν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νo name κινέζικο media player - πειρατική μουσική από το internet,  και ας έρθει όποιος θέλει να μου πεί ότι δεν κάνω την ίδια δουλεία με αυτόν που έχει το i pod.

 

Ίσως να μην είμαι τόσο cool γιατί δεν έχω το σημαδάκι της apple.  :huh:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νo name κινέζικο media player - πειρατική μουσική από το internet,  και ας έρθει όποιος θέλει να μου πεί ότι δεν κάνω την ίδια δουλεία με αυτόν που έχει το i pod.

 

Ίσως να μην είμαι τόσο cool γιατί δεν έχω το σημαδάκι της apple.  :huh:

Να, εδώ είμαι, ήρθα να σου πω ότι φυσικά και δε κάνεις την ίδια δουλειά με ένα ipod, απορώ πως μπόρεσες και σκέφτηκες κάτι τέτοιο, κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά από όποια πλευρά και να το κοιτάξω και φαίνεσαι και 100 φορές περισσότερο κουλαριστός από κάθε ένα ipodάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή δεν τους έφτανε οπου βγάζαν τα κέρατα τους απο κάθε mp3 που πούλαγαν θέλαν και αποκλειστικότητα στην παροχή μουσικής........λες και ήταν κονσόλες που πλέον απο τους τίτλους ζουν οι εταιρίες και όχι απο τις πωλήσεις τις ίδιας της κονσόλας.

Και όμως με το κατάλληλο marketing αυτή η εταιρία είναι ψηλά σε πωλήσεις.Και μπορεί κάποτε να ήταν μπροστά σε κάποια πράγματα κυρίως στους υπολογιστές αλλά εντάξει φτάνει ,οι τεχνολογίες πλέον είναι κοινές και τα λογισμικά είναι πλέον εξελιγμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδή δεν τους έφτανε οπου βγάζαν τα κέρατα τους απο κάθε mp3 που πούλαγαν θέλαν και αποκλειστικότητα στην παροχή μουσικής........λες και ήταν κονσόλες που πλέον απο τους τίτλους ζουν οι εταιρίες και όχι απο τις πωλήσεις τις ίδιας της κονσόλας.

Και όμως με το κατάλληλο marketing αυτή η εταιρία είναι ψηλά σε πωλήσεις.Και μπορεί κάποτε να ήταν μπροστά σε κάποια πράγματα κυρίως στους υπολογιστές αλλά εντάξει φτάνει ,οι τεχνολογίες πλέον είναι κοινές και τα λογισμικά είναι πλέον εξελιγμένα.

Κανόνας του εμπορίου : πουλάς στην υψηλότερη τιμή, που είναι διατεθιμένος ο καταναλωτής να αγοράσει. Με το "επιθετικό" marketing που εφαρμόζει έχει καταφέρει να επιβάλλει τον εαυτό της στη συνείδηση των καταναλωτών. Δεν έχουν όλοι το σθένος ή τη γνώση να αντισταθούν στο (κακώς εννοούμενο) marketing. Για παράδειγμα : πόσοι γνωρίζουν ότι το iphone έχει υψηλό Sar (στα όρια του παράνομου); Πόσοι γνωρίζουν την επικινδυνότητα της ακτινοβολίας στην υγεία; Πόσοι είναι αυτοί, που τελικά τους νοιάζει;

Πολύ καλά κάνει, λοιπόν, και τους μαδάει η Apple και η κάθε Apple. Αφού βλέπει τις πωλήσεις να ανεβαίνουν αρχίζει και βάζει και "περίεργους" κανόνες, επειδή απευθύνεται σε κοινό που δεν νοιάζεται για την ουσία, αλλά για το "φαίνεσθαι".

Στο ντοκυμαντέρ με τίτλο "Terms And Conditions May Apply" λέει κάπου στο 40' ότι τα iphone είναι τα πιο εύκολα από όλα τα τηλέφωνα στο να "σπάσουν" και αυτά που κρατάνε περισσότερες προσωπικές πληροφορίες στη μνήμη τους, αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα... Ο τύπος που το λέει είναι ιδιοκτήτης εργοστασίου, που παράγει εξοπλισμό που "σπάει" κινητά τηλέφωνα, αποσπώντας προσωπικά δεδομένα, και τον πουλάει. Για κύριο τηλέφωνό του έχει Blackberry...

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά κάνει, λοιπόν, και τους μαδάει η Apple και η κάθε Apple. Αφού βλέπει τις πωλήσεις να ανεβαίνουν αρχίζει και βάζει και "περίεργους" κανόνες, επειδή απευθύνεται σε κοινό που δεν νοιάζεται για την ουσία, αλλά για το "φαίνεσθε".

 

To φαίνεσθαι είναι η ουσία  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν πια με τους περιορισμούς της Apple. Μια χαρά εταιρεία, λογισμικό και υπηρεσίες αλλά αυτή η αυτοπεριοριστική πολιτική μην τυχόν και της χαλάσει το marketing μας έχει πρήξει ομαδικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...