Προς το περιεχόμενο

[VR Goggles] ColorCross Virtual Reality Μάσκα 20$


panagiotisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Για να δουλέψει χρειάζεται smartphone 4-6" όπου θα φορτώνονται οι σχετικές εφαρμογές ή 3d ταινίες Side By Side (έχει πολλά και στο Youtube). Έχεις την αίσθηση ότι είσαι σε σινεμά με τεράστια οθόνη και προτείνεται χρήση καλών ακουστικών. Επίσης προτείνω κινητό με οθόνη 5"+ με τουλάχιστον HD ανάλυση (720p). Εγώ το χρησιμοποιώ με ένα LG G2 (5.2" Full HD) και έχω εντυπωσιαστεί. Είναι λίγο άβολο στη μύτη (καταραμένοι Κινέζοι χωρίς μύτη!!!!!).

 

Tο παρήγγειλα από εδώ ΛΙΝΚ

Έκανε 2 βδομάδες να έρθει 14/11-28/11 (!!!!η πιο γρήγορη παραλαβή μου από Κίνα) και ήρθε παραδόξως με συστημένο παρότι δεν έγραφε κάτι σχετικό.

 

Βάζω τις πιο ενδιαφέρουσες εφαρμογές για Android που βρήκα καθώς ξεκινώντας με αυτές καταλαβαίνεις τις δυνατότητες αυτής της τεχνολογίας με μικρό κόστος. Όποιος έχει αντίστοιχες συσκευές (υπάρχουν πολλές συνήθως ακριβότερες) ας γράψεις ωραίες εφαρμογές που έχει βρει. Πλεονέκτημα αυτής της υλοποίησης είναι ότι μπορείς να ρυθμίσεις τη θέση των ματιών σου αλλά και το focus. Εγώ που φοράω γυαλιά μυωπίας δεν τα χρειάζομαι. Εαν έχεις πρεσβυωπία / υπερμετρωπία ίσως τα χρειάζεσαι.

 


Google CardBoard

Dive 360 Speedflying

Zombie Shooter VR

Froggy VR

SBSVideoplayer (κάνει όλες τις ταινίες συμβατές για 3d)

 

3d ταινίες SBS



 

Μόνο μειονέκτημα της συσκευής είναι ότι πρέπει να προσθέσετε ένα pad (εγώ έβαλα αυτά που βάζουν στα πόδια των επίπλων του ΙΚΕΑ καθότι ήταν λευκό πλαστικό χωρίς δοντάκια) στο κόκκαλο του διαφράγματος.

Αλλά μειονεκτήματα της τεχνολογίας αυτής είναι ότι παθαίνεις ναυτία από τις σβούρες που φέρνεις γύρω από τον εαυτό σου (οι άλλοι ρίχνουν πολύ γέλιο) και ότι δεν μπορείς να το μοιραστείς με άλλον.

sku_336607_1.jpg

Επεξ/σία από panagiotisr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμη; Συγκριτικο; Ειναι προσφορα;

Τα κινεζικα google cardboards πωλουνται ως και 2,5 ευρω τελικη τιμη...

...τα οποια προσωπικα δεν μου αφησαν καθολου θετικη αισθηση, υπαρχει τρελο crosstalk παροτι το καθε ματι υποτιθεται κοιταει διαφορετικη εικονα, ειδικα στα demo της google που επρεπε να ειναι αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεει universal για ολα τα smartphones . Δες αν εχει καμια πιστοποιηση γιατι σοβαρα τωρα φαινεται health hazard .Κοινως βγαζουν ματια αυτες οι φτηνοκινεζιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λεει universal για ολα τα smartphones . Δες αν εχει καμια πιστοποιηση γιατι σοβαρα τωρα φαινεται health hazard .Κοινως βγαζουν ματια αυτες οι φτηνοκινεζιες.

Πως φαίνεται health hazard? 

 

Σοβαρα ρωτάω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει το Google Cardboard και είναι τρομερό σαν proof of concept, αλλά μέχρι εκεί. Μάλιστα το σταμάτησα σύντομα καθώς είχα κάποιες ζαλάδες κάποιες ώρες μετά.. :-)

Έχω παραγγείλει κι εγώ το colorcross εδώ και 2 εβδομάδες και περιμένω.. Το καλό με το συγκεκριμένο είναι οτι μπορείς να ρυθμίσεις τους φακούς (μέσα-έξω / αριστερά-δεξιά), οπότε ίσως να μην υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα όπως με το Cardboard.

 

Κατά τα άλλα, καμία σχέση το θέμα με προσφορά.  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαίνεται health hazard? 

 

Σοβαρα ρωτάω.  

E, ισως αν το συγκρινεις με κατι τετοιο

http://www.amazon.com/Sony-HMZ-T3W-Head-Mounted-Viewer/dp/B00FNJGJN0

(ή με το επερχομενο "Μορφεας") να βρεις την απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

E, ισως αν το συγκρινεις με κατι τετοιο

http://www.amazon.com/Sony-HMZ-T3W-Head-Mounted-Viewer/dp/B00FNJGJN0

(ή με το επερχομενο "Μορφεας") να βρεις την απαντηση!

Δε διαφωνώ με τη σύγκριση πως θα ειναι η μερα με τη νυχτα (προφανώς δλδ).  Συγκεκριμένα το health κομμάτι ειναι που δεν καταλαβαίνω.  Θεωρω προσωπικά πως είναι τόσο health hazardous οσο το Cardboard ξερωγω.  Απλά αντι οι φακοι να στηρίζονται σε χαρτόνι ειναι σε πλαστικό.  

Αν ηταν copy της τεχνολογίας του sony ή του Morpheus θα το καταλαβαινα,  τωρα μιλαμε για 2 φακους κολλημενους "καπου". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Ναι, οι φακοί βιδώνουν και ξεβιδώνουν με το χέρι, και τους φέρνεις έτσι πιο μπροστά ή πιο πίσω από το κινητό αντισταθμίζοντας έτσι τη μυωπία ή την πρεσβυωπία αν δεν είναι πολύ μεγάλη (μέχρι 3-4 βαθμούς)..

Παρόλα αυτά είναι καταλληλότερο για να βλέπεις 3d ταινίες, παρά για VR εφαρμογές λόγω του μικρού οπτικού πεδίου των φακών του. Το απλό cardboard από την άλλη έχει φακούς με πολύ μεγαλύτερο οπτικό πεδίο, ιδανικό για εφαρμογές εικονικής πραγματικότητας αλλά ζαλίζει αφάνταστα σε ταινίες 3d.. Πολλοί έχουν πάρει ένα απλό φτηνό cardboard και με πατέντα τοποθέτησαν τους φακούς του στο colorcross για να απολαμβάνουν καλύτερα τέτοιες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...