Προς το περιεχόμενο

Logitech G502 Proteus Core Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω περάσει μεγάλη περιπέτεια με το g500 και g500s και βλέποντας το συγκεκριμένο ποντίκι το λιγουρεύομαι :D

 

Το πρόβλημα που είχα στα 2 παραπάνω μοντέλα (συνολικά είχα δοκιμάσει 5 διαφορετικά ποντίκια) ήταν το ροδάκι!

Συγκεκριμένα το ροδάκι δεν ήταν σταθερό και έκανε θόρυβο.Στο freespin mode όταν γύρναγε έβλεπες να παίζει δεξιά αριστερά, στο κανονικό mode δεν λειτουργούσε smooth και τα δεξιά και αριστερά κλικ της ροδέλας ήταν είτε πολύ χαλαρά είτε το ένα από τα 2 πολύ χαλαρό.

 

Αυτά τα παρατήρησα συγκρίνοντας τα με ένα g500 ποντίκι ενός φίλου αγορασμένο από amazon που έπαιζε ΤΕΛΕΙΑ!

 

Οπότε έρχομαι και ρωτάω τα άτομα που το έχουν ήδη, το ροδάκι πως είναι???Είδα μερικά βίντεο στο youtube αλλά δε μπόρεσα να κτλβω αν είναι οκ.

Επεξ/σία από Xvipes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει το MX 518 και G500 και άλλα πολλά ποντίκια της Logitech και πολλών άλλων εταιριών, απορώ με αυτούς που λένε πως είναι φανταστικά, στη καλύτερη περίπτωση ήταν μετριότατα για μένα, συνήθως ήταν περισσότερο εμπόδιο παρά διευκόλυνση για να παίζω παιχνίδια ή απλά να δουλεύω τον υπολογιστή.

Το ποντίκι του άρθρου δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά φαίνεται με τη πρώτη (και δεύτερη και εκατοστή) ματιά για τυπικό gaming ποντίκι, κακόγουστο και μη λειτουργικό (και πανάκριβο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει το MX 518 και G500 και άλλα πολλά ποντίκια της Logitech και πολλών άλλων εταιριών, απορώ με αυτούς που λένε πως είναι φανταστικά, στη καλύτερη περίπτωση ήταν μετριότατα για μένα, συνήθως ήταν περισσότερο εμπόδιο παρά διευκόλυνση για να παίζω παιχνίδια ή απλά να δουλεύω τον υπολογιστή.

Το ποντίκι του άρθρου δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά φαίνεται με τη πρώτη (και δεύτερη και εκατοστή) ματιά για τυπικό gaming ποντίκι, κακόγουστο και μη λειτουργικό (και πανάκριβο).

Ενταξυ βολεψου με το απλο Microsoft ποντικι τοτε και ασε εμας τους υπολοιπους που μας βολευουν πολυ να λεμε τα δικα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ποντίκια είναι ιδιαίτερα "προσωπική" υπόθεση, μιάς και τα χέρια του καθενός μας είναι διαφορετικά, όπως διαφορετικός είναι και ο τρόπος που το κρατάμε.

 

Όσο καλός και αν είναι ο σχεδιασμός του, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μήν είναι άνετο στα χέρια κάποιου.

 

Βέβαια, όταν είσαι για χρόνια με ένα ποντίκι και μετά αλλάξεις σε κάτι καινούργιο με διαφορετικό σχεδιασμό, πρέπει πάντα να αφήσεις να περάσει μιά περίοδος προσαρμογής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην πραγματική του ποιότητα, αλλά και την αίσθηση ποιότητας που σου δίνει όταν το πιάνεις στο χέρι σου την πρόσεξαν καθόλου;Την κίνηση της ροδέλας επίσης;Ή μόνο αισθητήρα και ξερά νούμερα;Γιατί όσα 3-4 gaming mouse logitech έχω πιάσει τελευταία είναι τουλάχιστον απογοητευτικά σε αυτόν τον τομέα.Εάν κάποια στιγμή με αφήσει σύντομα κάποιο από δαύτα δε νομίζω πως θα ξανακοιτάξω εύκολα σε logitech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, η πρώτη σκέψη λέει "επιτέλους", η δεύτερη αναρωτιέται πώς διάολο μετριέται η αντοχή ενός διακόπτη σε ώρες και όχι σε clicks.

Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στην μετάφραση;

δαίμων του τυπογραφείου. Κλικ εννοούσα.

 

 

Όσον αφορά την αίσθηση του ποντικού αναφέρομαι ήδη στο review αλλά θα το γράψω ξανά και εδώ. Είναι πολύ καλή και δείχνει αρκετά ποιοτικό τόσο στην επαφή όσο και στο δούλεμα. Απλά προσωπικά θα ήθελα οι γλίστρες του να ήταν πιο "γλυστερές". Επίσης η ροδέλα του δεν με προβλημάτισε καθόλου, σα να μην υπάρχει τόσο σε free spin mode όσο και στο spin-click. To παραπάνω ύψος που έχει τώρα εμένα δε με πείραξε (αναφέρομαι στη ροδέλα που εξέχει αρκετά) αλλά κάποιον με μικρότερα χέρια ίσως τον ενοχλήσει.

 

Για να κάνω το συγκεκριμένο review το δούλευα επί ένα μήνα το ποντίκι πάνω στο καθημερινό μου PC. Και τώρα που τέλειωσα το review συνεχίζω με το G502 και άφησα το αγαπημένο μου MX στην άκρη. Το βασικό σε μένα στα ενσύρματα ποντίκια είναι να μην ενοχλεί το καλώδιο και αυτό του G502 είναι πολύ μαλακό και δεν ενοχλεί καθόλου την κίνηση, οπότε και το βολεύτηκα ακόμη και εγώ που τόσο χρόνια έχω συνηθίσει στα ασύρματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δαίμων του τυπογραφείου. Κλικ εννοούσα.

 

 

Όσον αφορά την αίσθηση του ποντικού αναφέρομαι ήδη στο review αλλά θα το γράψω ξανά και εδώ. Είναι πολύ καλή και δείχνει αρκετά ποιοτικό τόσο στην επαφή όσο και στο δούλεμα. Απλά προσωπικά θα ήθελα οι γλίστρες του να ήταν πιο "γλυστερές". Επίσης η ροδέλα του δεν με προβλημάτισε καθόλου, σα να μην υπάρχει τόσο σε free spin mode όσο και στο spin-click. To παραπάνω ύψος που έχει τώρα εμένα δε με πείραξε (αναφέρομαι στη ροδέλα που εξέχει αρκετά) αλλά κάποιον με μικρότερα χέρια ίσως τον ενοχλήσει.

 

Για να κάνω το συγκεκριμένο review το δούλευα επί ένα μήνα το ποντίκι πάνω στο καθημερινό μου PC. Και τώρα που τέλειωσα το review συνεχίζω με το G502 και άφησα το αγαπημένο μου MX στην άκρη. Το βασικό σε μένα στα ενσύρματα ποντίκια είναι να μην ενοχλεί το καλώδιο και αυτό του G502 είναι πολύ μαλακό και δεν ενοχλεί καθόλου την κίνηση, οπότε και το βολεύτηκα ακόμη και εγώ που τόσο χρόνια έχω συνηθίσει στα ασύρματα.

Με έπεισες :D (καλά δεν ήθελα και πολύ :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος εδω και 3 ημερες του συγκεκριμενου ποντικιου, το μεγαλυτερο του αρνητικο ειναι η ροδελα του, το γυρισμα της το αισθάνεσαι σε ολο τον σκελετό του, επισης ειναι ιδιαιτερα θορυβώδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος εδω και 3 ημερες του συγκεκριμενου ποντικιου, το μεγαλυτερο του αρνητικο ειναι η ροδελα του, το γυρισμα της το αισθάνεσαι σε ολο τον σκελετό του, επισης ειναι ιδιαιτερα θορυβώδες.

εεεεεεεεεεεεεεεεε μη με ξενερώνεις πάνω που το είχα πάρει απόφαση! :( Στο freespin σου τρεμοπαίζει ή πάει εντελώς ευθεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεεεεεεεεεεεεεεε μη με ξενερώνεις πάνω που το είχα πάρει απόφαση! :( Στο freespin σου τρεμοπαίζει ή πάει εντελώς ευθεία?

τρεμοπαιζει ελαχιστα φιλε, δεν ειναι προβλημα οπως τα πισωγυρισματα που τραβηξα με το g500s https://www.youtube.com/watch?v=0GZZpEz4tPQ. Εμενα με εκνευριζει η ροδελα οπως ειπα και πριν, η κυλιση της (οχι σε freespin) δημιουργει μικροδονησεις σε ολο το ποντικι!  :mad:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τρεμοπαιζει ελαχιστα φιλε, δεν ειναι προβλημα οπως τα πισωγυρισματα που τραβηξα με το g500s https://www.youtube.com/watch?v=0GZZpEz4tPQ. Εμενα με εκνευριζει η ροδελα οπως ειπα και πριν, η κυλιση της (οχι σε freespin) δημιουργει μικροδονησεις σε ολο το ποντικι!  :mad:

Ναι κατάλαβα τι λες αλλά νομίζω ότι με το καιρό θα "μαλακώσει" αυτό, ίσως επειδή είναι τόσο καινούργιο το κάνει.Το middle click και τα left,rifht clicks πατιούνται κανονικά και είναι σωστά ή βρίσκεις ελαττώματα εκεί? επίσης αν ζουλήξεις λίγο το ροδάκι προς τα μέσα σε κανονικό mode "μπλακατζάρει" ή είναι σταθερό.

 

Με λίγα λόγια το βρίσκεις χαλαρό και "ξεχαρβαλωμένο" το ροδάκι ή σταθερό και όπως θα έπρεπε (εκτός του θορύβου)?

 

 

 p.s η logitech έχει πολύ καλό support και αν τους στείλεις εμαιλ και τους πεις το προβλημα θα σου στείλουν δωρεάν καινούργιο χωρίς να σου ζητήσουν το παλιό.Έτσι είχα πάρει 4 ποντίκια g500s :P (μεταξύ μας αυτά ε)

 

 

Επεξ/σία από Xvipes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος εδω και 3 ημερες του συγκεκριμενου ποντικιου, το μεγαλυτερο του αρνητικο ειναι η ροδελα του, το γυρισμα της το αισθάνεσαι σε ολο τον σκελετό του, επισης ειναι ιδιαιτερα θορυβώδες.

Εγώ αντιθέτως το γουστάρω πολύ αυτό.  Καταλαβαίνω το γρανάζι να γυρνάει. :-D

Βλέπεις όλα είναι προσωπική αίσθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος εδω και 3 ημερες του συγκεκριμενου ποντικιου, το μεγαλυτερο του αρνητικο ειναι η ροδελα του, το γυρισμα της το αισθάνεσαι σε ολο τον σκελετό του, επισης ειναι ιδιαιτερα θορυβώδες.

 

εγώ δεν παρατήρηρα αυξημένο θόρυβο (ενοχλητικό) ούτε και κάποια αίσθηση στον σκελετό του ποντικιού όταν γυρνάει, τουλάχιστον στο δικό μου sample. Τώρα σε click spin όντως τα περισσότερα ποντίκια κάνουν αρκετό θόρυβο ο οποίος γίνεται εμφανής όταν είσαι σε ήσυχο χώρο ή αν είσαι αρκετά ευαίσθητος στο θέμα του θορύβου. Αλλά σε σχέση με τα άλλα που έχω δεν παρατήρησα κάτι το περίεργο ειδάλως και θα το ανέφερα. Πάντως στην επόμενη δοκιμή θα πάρω και μετρήσεις θορύβου της ροδέλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...