Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προτρέπει για «αλλαγή» από MacBook σε Surface Pro 3 με νέα ιστοσελίδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η microsoft επελεξε να γινει ετσι η υλοποιηση της... Ε ας τα τρωει στη μαπα τωρα..

Δεν ειναι 2 οι λυσεις μονο.. Ειναι πολλες..

Εμεις εχουμε παρει τη λυση της microsoft ή της apple και την εχουμε κανει ευαγγελιο...

 

Δεν ειμαι εγω ο CEO ουτε της μιας ουτε της αλλης εταιρειας για να παρω καποια αποφαση..

Απλα εμενα με βολευει η υλοποιηση της apple προς το παρον και ειμαι οκ..

Κοιταω για το σηματακι "compatible with mac" και τελειωνει εκει η υποθεση..

Ουτε βριζω ουτε τιποτα..

Απλα εχω περιορισμενες επιλογες.. Δεκτον..

Απ την αρχη ηξερα τι ψωνιζα..

 

Για τους υπολοιπους... Απλα παιδια μην ψωνιζεται απο Μογγολια,, Επωνυμα πραγματα που ξερετε οτι δουλευουν χωρις πολλα πολλα σκουπιδια..

 

Τρώει στη μάπα τί ακριβώς η Microsoft??? Το 90% της αγοράς που έχει Windows... Πραγματικά την χάλασε πολύ!

 

Το βρίσιμο το τρώει (λέμε τώρα έχει περιοριστεί στο ελάχιστο από μυρωδιάδες) αλλά το όταν υπάρχει πλουραλισμός από επιλογές είναι ανάλογες και οι τιμές και φυσικά οι περισσότεροι κοιτάνε την τσέπη τους. Οπότε όταν το "compatible with mac" πάει με το "compatible with your wallet" η apple θα μείνει εκεί που θα είναι.

 

Και κάνεις όμως λάθος θεωρώ. Υπάρχουν πολλές Μογγολίες εκεί έξω που αξίζουν τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως που δούλεψα με εντυπωσίασαν, αλλά με τα 10αρια θα δώσει πολλά απο αυτά που έχει η apple οπότε μάλλον θα μείνω με τα windows. όσο για εφαρμογές, η microsoft τα έχει κάνει διαθέσιμα σε όλες τις πλατφόρμες τα δικά της. για να σου κλείσει το office να δούμε τι θα κάνεις.

 

 

Ειμαι χωρις το office φιλε... Μια χαρα τα παω και με τα pages, numbers, keynote..

Ειδικα το pages ειναι πολυ εργαλειο...

Και κάνεις όμως λάθος θεωρώ. Υπάρχουν πολλές Μογγολίες εκεί έξω που αξίζουν τα λεφτά τους.

 

Ok φιλος.. Επιλογες ειναι αυτες.  Αλλα λεω να μεινω πιστος σε οτι δουλευει σιγουρα..

Οσο για το "compatible with your wallet" σχολιο σου δε με νοιαζει τι θα κανει η apple.

Ειτε παει πιο κατω, ειτε πιο πανω, ειτε μεινει σταθερη..

Δεν εχω μετοχες ετσι κ αλλιως..

Αρκει να συνεχισει να προσφερει οτι τωρα..

Σε θέμα που αφορά το surface και τα windows έγραψε το παιδί.

Αντίθετος ήρθατε εσείς με τα MacBook να μας πείσετε πως είναι ανωτερα/καλύτερα και πως υπερτερεί σε οτιδήποτε έχει σχέση με το OS.

 

Ακομα γελάω με το περιστατικό που έπαθε η κολλητή μου μόλις πήρε MacBook

Είπε "θα δούμε ταινία στο macbook μου να το εγκαίνιασουμε " δεν είχε bs player να βρει τους υποτιτλους αυτόματα και έψαχνε μετά καμια ώρα σε sites.

 

Η ταινία αναβλήθηκε :P

 Το "υπερτερουν σε ολα" το γραψες εσυ..

Αν διαβασεις τα σχολια μου θα καταλαβεις πως εγω δεν ειπα αυτο (αν αναφερεσε σε μενα)..

Εγω λεω πως ειναι αναλογα τον χρηστη..

Σε αλλα θεματα εχω παραδεχτει πολυ την Dell και τα προιοντα της..

Κ αν αλλαζα πλατφορμα παλι θα πηγαινα σε Alienware... Sure thing...

 

Το να γελας με καινουριους χρηστες που πανε σε αλλο λειτουργικο και δεν ξερουν πως και τι ακομα, δε παει να πει πως δεν υπαρχουν αυτα που νομιζεις πως δεν υπαρχουν..

 

Το "SolEol" ειναι ενα απ τα προγραμματα εκει εξω που κατεβαζουν αυτοματα υποτιτλους και θα σας βοηθησει να δειτε την ταινια σας... :-)

Ps. Τα mac τα φτιάχνουν με windows

 

Ξεκαθαρα... 

Οπως και οτι ο ηλιος αυριο δε θα βγει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Ps. Τα mac τα φτιάχνουν με windows

 

 

άλλο πάλι και τούτο.. ρε τι πάθατε όλοι σήμερα;

βαλτοί είστε να μας στείλετε χρονιάρες μέρες; λίγο κράτει με αυτά που εκσφενδονίζετε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα δύο προϊόντα δεν συγκρίνονται και κακώς τα συγκρίνει η MS.Το ένα είναι τάμπλετ που με τη προσθήκη πληκτρολογίου μετατρέπεται σε ένα βαθμό σε φορητό και το άλλο είναι υπερφορητός. Επίσης, για τάμπλετ το Surface είναι πανάκριβο. Η σύγκριση θα έπρεπε να γίνεται μεταξύ Ipad με εξωτερικό πληκτρολόγιο(έστω)και Surface. Τα Windows είναι θέμα γούστου αλλά εγώ προσωπικά τα απεχθάνομαι και δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω σε αυτά ούτε στον αιώνα τον άπαντα. Από κει και πέρα μετράει η προσωπική εμπειρία από τη χρήση ενός προϊόντος και δεδομένου ότι δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο δεν μπορώ να πως αν αξίζει ή όχι. Από πωλήσεις πάντως δεν τα πήγε καλά όπως φαίνεται από εδώ:http://hothardware.com/News/Microsofts-Surface-Losses-Approach-2B-How-Much-More-Will-Redmond-Take/

(ζημίες 1.7 δις από το Surface Pro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θέμα που αφορά το surface και τα windows έγραψε το παιδί.

Αντίθετος ήρθατε εσείς με τα MacBook να μας πείσετε πως είναι ανωτερα/καλύτερα και πως υπερτερεί σε οτιδήποτε έχει σχέση με το OS.

 

Ακομα γελάω με το περιστατικό που έπαθε η κολλητή μου μόλις πήρε MacBook

Είπε "θα δούμε ταινία στο macbook μου να το εγκαίνιασουμε " δεν είχε bs player να βρει τους υποτιτλους αυτόματα και έψαχνε μετά καμια ώρα σε sites.

 

Η ταινία αναβλήθηκε :P

Από ότι ξέρω το BS Player δεν προσφέρεται με Windows PC ή λαπτοπ αλλά το κατεβάζεις από το ιντερνετ. Τώρα αν η φίλη σου δεν ήξερε ότι υπάρχει VCL Player ή Μovist καθώς και τα αντίστοιχα sites από όπου βρίσκεις υπότιτλους, δεν θα τάξερε και σε Windows. Eπομένως fail η παρατήρηση. 5 χρόνια πάντως που λειτουργώ μόνο Mac OS δεν υπήρξε πρόγραμμα που να χρειάζομαι και να μην το έχει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα δύο προϊόντα δεν συγκρίνονται και κακώς τα συγκρίνει η MS.Το ένα είναι τάμπλετ που με τη προσθήκη πληκτρολογίου μετατρέπεται σε ένα βαθμό σε φορητό και το άλλο είναι υπερφορητός. Επίσης, για τάμπλετ το Surface είναι πανάκριβο. Η σύγκριση θα έπρεπε να γίνεται μεταξύ Ipad με εξωτερικό πληκτρολόγιο(έστω)και Surface. Τα Windows είναι θέμα γούστου αλλά εγώ προσωπικά τα απεχθάνομαι και δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω σε αυτά ούτε στον αιώνα τον άπαντα. Από κει και πέρα μετράει η προσωπική εμπειρία από τη χρήση ενός προϊόντος και δεδομένου ότι δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο δεν μπορώ να πως αν αξίζει ή όχι. Από πωλήσεις πάντως δεν τα πήγε καλά όπως φαίνεται από εδώ:http://hothardware.com/News/Microsofts-Surface-Losses-Approach-2B-How-Much-More-Will-Redmond-Take/

(ζημίες 1.7 δις από το Surface Pro)

Δωσε πωλησεις του sp3 και κοστος.

Καμια πηγη το site που μας παραθεσες δεν εχει.Μηπως να αρχιζουμε να γραφουμε και εμει οτι μας κ@@@@σει και να το παρουσιαζουμε σαν fact?

 

Το Surface pro 3 εχει ξεπερασει τα 20 000 000 σε πωλησεις!

Και μη γυρεψεις πηγες,γιατι στα λεω εγω και ετσι ειναι!!!

 

 

Οταν βγει η MS και αναφερει επισημα αποτελεσματα για το sp3,σε αριθμους και κερδη ή χασουρα τοτε να μιλαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θέμα που αφορά το surface και τα windows έγραψε το παιδί.

Αντίθετος ήρθατε εσείς με τα MacBook να μας πείσετε πως είναι ανωτερα/καλύτερα και πως υπερτερεί σε οτιδήποτε έχει σχέση με το OS.

Ακομα γελάω με το περιστατικό που έπαθε η κολλητή μου μόλις πήρε MacBook

Είπε "θα δούμε ταινία στο macbook μου να το εγκαίνιασουμε " δεν είχε bs player να βρει τους υποτιτλους αυτόματα και έψαχνε μετά καμια ώρα σε sites.

Η ταινία αναβλήθηκε :P

Εντάξει.....

Να σου ζητήσω συγνώμη τοτε. Δεν πρέπει να μιλάμε δεν μας αφορά...

Η Microsoft ασχολείται μόνο με όσους δεν έχουν Mac.....

Αυτό ειναι το θέμα. Έτσι δεν ειναι ή μήπως κάνω λάθος?

Η "αλλαγή" για να καταλάβω αφορά αυτούς που δεν έχουν Mac αλλά θέλουν να πάρουν?

ΥΓ. Τα παραπάνω ακούγονται τρέλα αλλά και η απάντηση σου δεν παει πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες gaming και σοβαρή δουλειά; Πας σε Windows.

 

Θες σοβαρή δουλειά και είσαι θαμώνας Starbucks με Fiat που θα του κολλήσεις αυτοκόλλητο με δαγκωμενο μήλο; Παίρνεις Mac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ενα.Η ms ανοιξε μια σελιδα για να διαφημiσει το surface και οχι να βοηθησει την μεταβαση απο macbook στο surface pro,οπως διαφημιζει!

Αν θελει καποιος να φυγει απο osx και να παει σε windows,δε θα δυσκολευτει ιδιαιτερα να βρει λυσεις,βοηθεια και καθοδηγηση,και μαλιστα ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο αυτη που προσφερει η ιδια η MS!

Kαι επισης αμφιβαλω,αν πραγματικα την νοιαζει αν θα μεταφερθει καποιος απο τα macbook,στο surface,απλα προσπαθει να προκαλεσει και να δημιουργησει εντυπωσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα,βγαζουν οι αμπαλοι της google,λογισμικο για ολες τις εταιριες και πιστευει κανεις οτι ΑΝ η apple ηθελε να υποστηριξει το λογισμικο της για ολες τις υλοποιησεις,με την πειρα και τις γνωσεις των 30 ποσων χρονων που ασχοληται με τα λογισμικα,δε θα μπορουσαν να το κανουν???

Μην τα ισοπεδονουμε ολα!

Απλα ΔΕ θελει,οπως δε θελει να γινονται και υλοποιησεις με hackintosh !

 

Κοίταξε, σχετικό είναι αυτό το δεν θέλει.

 

Θέλει, αλλά δεν μπορεί θα έλεγα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα μπορούσε να το υποστηρίξει, με αποτέλεσμα να φόρτωνε την υποστήριξη στον τρίτο κατασκευαστή. Θα ξόδευε πολύ χρόνο και πόρους για να αναπεξέλθει, και αν στο τέλος τα κατάφερνε θα ξανάρχιζε απο την αρχή στο επόμενο release του λειτουργικού της.

 

Απο'κει και πέρα φαντάζομαι θα τα έκαναν μούσκεμα. Και μιλάω με το σκεπτικό ενός μόνο έξτρα κατασκευαστή και για laptop/netbook. Φαντάσου να δώσει σε όσους κατασκευαστές δίνει η MS, με τον κάθε έναν να συμπεριφέρεται διαφορετικά με βάση το υλικό του για κάθε μοντέλο του, και την τιμολόγηση που θα θέλει να ακολουθήσει για laptops, ultrabooks, netbooks desktops, all in ones και δεν μαζέυεται.

 

Για την google, σε ποιά πλατφόρμα αναφέρεσαι? Στο desktop που είναι cloud λειτουργικό, ή στο Android που ισχύει το παραπάνω που είπα και που ξέρουμε όλοι τι γίνεται με το fragmentation λόγω τον τόσων συσκευών και κατασκευαστών?

 

Το ότι έχει 30 χρόνια ιστορία, δεν με ενδιαφέρει, αν και θα'πρεπε να το λάβω υπ'όψην σαν πελάτης της, με την βιασύνη και προχειρότητα που βγάζει στο software της τα τελευταία χρόνια, ακόμα και αν έχει να ασχοληθεί μόνο με τα δικά της μηχανήματα με τις δικές της υπηρεσίες.

 

Επίσης και το hackintosh δεν την χαλάει. Ενεργοποιημένα μηχανήματα είναι που της δίνουν κομματάκι στην πίτα, δεν πρόκειτε να την ενοχλήσει κανείς για support, οπότε γιατί να το κόψει?

 

Η MS ρισκάρει (εκ του ασφαλούς όσο την παίρνει βέβαια) και τα κάνει όλα μαζί. Δεν της βγαίνει εύκολα και θα αργήσει ο κόσμος να καταλάβει τι γίνεται. Για μένα οι διαφημίσεις που κάνει με τέτοιες συγκρίσεις είναι επιθετικές και ολόσωστες.

 

Δεν νομίζω να μπορεί να κάνει και αλλιώς με τόσα ανοίγματα που έχει κάνει και να το παίξει παθητικά με τους ανταγωνιστές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα,βγαζουν οι αμπαλοι της google,λογισμικο για ολες τις εταιριες και πιστευει κανεις οτι ΑΝ η apple ηθελε να υποστηριξει το λογισμικο της για ολες τις υλοποιησεις,με την πειρα και τις γνωσεις των 30 ποσων χρονων που ασχοληται με τα λογισμικα,δε θα μπορουσαν να το κανουν???

Μην τα ισοπεδονουμε ολα!

Απλα ΔΕ θελει,οπως δε θελει να γινονται και υλοποιησεις με hackintosh !

Σοβαρα συγκρινεις τωρα τη google με την apple σε λογισμικο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο πάλι και τούτο.. ρε τι πάθατε όλοι σήμερα;

βαλτοί είστε να μας στείλετε χρονιάρες μέρες; λίγο κράτει με αυτά που εκσφενδονίζετε..

Πρέπει να με κανεις να ψάξω τώρα την εικόνα;

Είχε γίνει και θέμα στο insomnia και γενικά ... ΠΑΝΤΟΥ στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο πάλι και τούτο.. ρε τι πάθατε όλοι σήμερα;

βαλτοί είστε να μας στείλετε χρονιάρες μέρες; λίγο κράτει με αυτά που εκσφενδονίζετε..

 

Λογικά αυτό εννοεί (από tweet του Tim Cook είναι η φώτο):

 

Tim-Cook-Windows.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...