Προς το περιεχόμενο

Συνδεση 3g στικάκι σε zte H108ns (A) router


kvmakris
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από fts,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. εδώ και κάποιες ώρες προσπαθώ να συνδέσω το στικάκι HUAWEI E1313A της cosmote που δίνει με το internet on the go, με το zte router μου έτσι ώστε να διαμοιράζω το σήμα σε διάφορες συσκευές στο σπίτι. Έψαξα αρκετά, χωρίς όμως να βρω κάτι συγκεκριμένο που να δουλεύει παρά μόνο κάποιες ρυθμίσεις οι οποίες δεν δούλεψαν. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι παρόμοιο θα ήταν πολύ ευχάριστο να το μοιραστεί μαζί μου.. σας ευχαριστώ πολύ και καλώς ήλθα στην κοινότητά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας τι ρυθμισεις εχεις κανει ως τωρα να δουμε τι εχεις κανει.το λεω μηπως εχει κανα custom firmware πανω και δεν σε αφηνει να χρησιμοποιησεις την usb καθολου ή να μην σε αφηνει να την χρησιμοποιησεις για 3g.χαλια ρουτερ τα zte.εχω δει 3g stick σε Technicolor αλλα οχι σε  zte.καλως ηρθες στο forum.

εδω καποιος ρωταει το ιδιο αλλα ο αλλος του λεει για storage τις οδηγιες

http://www.adslgr.com/forum/threads/798558-ZTE-ZXHN-H108N-usb

 

αλλα για κοιτα και αυτο που βρηκα

https://www.ote.gr/documents/10280/1356999/ZTE_H108NS_Manual.pdf/e9a57072-8fd7-4616-8bed-5bae9da1736f

σελιδα 25 του manual ή σελιδα  41 του pdf με την μετρηση του adobe.


αλλιως θα μπορουσες με το connectify να βαλεις το stick σε ενα pc και να κανεις την ασυρματη καρτα του pc να παιζει σαν access point και να συνδεονται εκει οι αλλες συσκευες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε poulinos. Οι ρυθμίσεις ου έχω κάνει είναι:

default APN - NO
telephone - *99#
APN - internet
user name - user
passwd - pass

PINN SETTINGS: το pin της sim

 

Επίσης 'εχω δοκιμάσει στο telephone τα εξής: *99**# , *99# και τον αριθμό τηλεφώνου της sim , *99#30 και αριθμό τηλεφώνου.

δε δουλεύει τίποτα..όλο γράφει connecting στο status του usb και μένει εκεί. αααα την συσκευή πάντως την αναγνωρίζει κανονικά.

 

Έχω σκάσει και μου ρχεται να τα πετάξω όλα μαζί.

 

αυτά που μου έχεις στείλει τα έχω δει ήδη και για σύνδεση μέσω pc δεν θα με ενδιέφερε ! 

ευχαριστώ πολύ πάντως !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε poulinos. Οι ρυθμίσεις ου έχω κάνει είναι:

default APN - NO

telephone - *99#

APN - internet

user name - user

passwd - pass

 

PINN SETTINGS: το pin της sim

 

Επίσης 'εχω δοκιμάσει στο telephone τα εξής: *99**# , *99# και τον αριθμό τηλεφώνου της sim , *99#30 και αριθμό τηλεφώνου.

δε δουλεύει τίποτα..όλο γράφει connecting στο status του usb και μένει εκεί. αααα την συσκευή πάντως την αναγνωρίζει κανονικά.

 

Έχω σκάσει και μου ρχεται να τα πετάξω όλα μαζί.

 

αυτά που μου έχεις στείλει τα έχω δει ήδη και για σύνδεση μέσω pc δεν θα με ενδιέφερε ! 

ευχαριστώ πολύ πάντως !!!!!

δυστυχως δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

θα δοκιμαζα να βγαλω και το pin μηπως το κολλαει κατι

οι ρυθμισεις και εδω βλεπωοτι ειναι αυτες

COSMOTE

GPRS APN: - internet

Username: - {κενό}

Password: - {κενό}

MCC=202

MNC=01

APN type=default

DNS: - 195.167.065.194

 

δεν ξερω το default apn αμα το κανεις yes αν θα αλλαξει κατι.το Username/password μπορουν να μεινουν κενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το stick επισης το εχεις δοκιμασει σεκαποιο pc με καποιο προγραμμα που να του περνας αυτα τα στοιχεια και να παιζει?(καποιο third party προγραμμα)

η εστω με το προγραμμα της cosmote?

επισης το stick μηπως εχει καποιο Led που να λεει οτι εχει γινει connected?οπως μου τα λες παντως το προβλημα ειναι οτι το stick δεν μπαινει στο ιντερνετ παρα οτι μπαινει και δεν δινει μετα ιντερνετ το zte.(που να φτασουμε και στο δευτερο μερος).

κανα firmware update για το zte βρηκες ή custom απο τον παροχο ή generic?καλυτερα generic αν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως το πρόβλημα είναι οτι δεν συνδέεται το stick οταν το βάζω στο zte... όταν το βάζω απευθείας στο netbook όμως συνδεεται αμέσως με το πρόγραμμα της cosmote...αυτές τις ρυθμίσεις δεν χρεάζεται να τις βάλω κάπου όταν το τοποθετώ στη θυρα usb του netbook μιας και όλα γίνονται αυτόματα με το build in προγραμματάκι της cosmote που είναι ενσωματωμένο στο stick.


firmware update για το zte δεν υπάρχει μιας και φαίνεται να έχει την τελευταία έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως το πρόβλημα είναι οτι δεν συνδέεται το stick οταν το βάζω στο zte... όταν το βάζω απευθείας στο netbook όμως συνδεεται αμέσως με το πρόγραμμα της cosmote...αυτές τις ρυθμίσεις δεν χρεάζεται να τις βάλω κάπου όταν το τοποθετώ στη θυρα usb του netbook μιας και όλα γίνονται αυτόματα με το build in προγραμματάκι της cosmote που είναι ενσωματωμένο στο stick.

firmware update για το zte δεν υπάρχει μιας και φαίνεται να έχει την τελευταία έκδοση.

για αυτο ειπα αν εχεις δοκιμασει χωρις το προγραμμα της cosmote ωστε να μην ειναι περασμενες οι ρυθμισεις απο default για να δεις αν θα συνδεθει με τις ρυθμισεις που εχεις γραψει πιο πανω.

γιατι κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω και ουτε νομιζω να μπορεις να βρεις αλλο router που να δεχεται 3g για να δεις εκει αν θα παιξει η οχι.

γενικα ναι με το zte ειναι λιγο παραξενο με τα firmware μια που υπαρχουν τα generic που δεν ξερω ποσο ευκολα θα τα βρεις και μετα ειναι τα custom για καθε provider.

για το Usb 3gstick(huawei) μπας και υπαρχει κανα Update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει κανείς που το έχει δουλέψει, να βοηθήσει με το σετάρισμα;

 

Συνδέω το Alcatel One Touch X200 που έχω, και ενώ ανάβει η ένδειξη USB μπροστά, το led πάνω στο στικάκι απλώς αναβοσβήνει και δεν συνδέεται. Τις ρυθμίσεις που αναφέρθηκαν σε προηγούμενο ποστ, τις έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ποιο ειναι το συμπερασμα ? Θα ηθελα να δοκιμασω το router πανω στο οποιο θα βρισκεται 3g stick της cosmote αλλα σε συνδεση wind

 

το βασικο ειναι να παιξει το stick με αλλη καρτα.

Υπάρχει κανείς που το έχει δουλέψει, να βοηθήσει με το σετάρισμα;

 

Συνδέω το Alcatel One Touch X200 που έχω, και ενώ ανάβει η ένδειξη USB μπροστά, το led πάνω στο στικάκι απλώς αναβοσβήνει και δεν συνδέεται. Τις ρυθμίσεις που αναφέρθηκαν σε προηγούμενο ποστ, τις έχω κάνει.

μηπως κανα stick με custom firmware και δεν παιζει με αλλη καρτα αλλου παροχου?αυτο το λεω αν εχεις αλλαξει καρτα και εχεις βαλει αλλου παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικο ειναι να παιξει το stick με αλλη καρτα.

μηπως κανα stick με custom firmware και δεν παιζει με αλλη καρτα αλλου παροχου?αυτο το λεω αν εχεις αλλαξει καρτα και εχεις βαλει αλλου παροχου.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το στικάκι το έχω χρόνια και το έχω χρησιμοποιήσει με Cosmote και με Wind. Σε ένα TP-Link TL-MR3420 που έχει και αυτό 3G, δουλεύει κανονικά. Το pin to έχω απενεργοποιημένο.

 

Τι παραπάνω θέλει το ΖΤΕ;

 

Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι ότι δεν θα δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψαχνεις φιλος.

Αν δεν παιζει... απλα δεν παιζει, δεν μπορεις να κανεις κατι.

 

Στα δικα μου TP-Link TD-W8970 και TD-W9980 εχω δοκιμασει δυο Huawei στικακια και παιζουν μια χαρα.

Τα ιδια στικακια σε ενα D-Link 2750B δεν παιζουν.

 

Επισης να διευκρινησω κατι:

 

Οταν θες απλα να χρησιμοποιησεις το στικακι σε ενα router που εχει USB θυρα και δεχεται στικακια, δεν εχει σημασια το software που ειναι περασμενο και ανηκει σε μια απο τις Cosmote/Vodafone/Wind. Οι ρυθμισεις για APN κλπ βρισκονται στη SIM ετσι κι'αλλιως.

 

Μονο οταν θες να συνδεθεις απο Windows τοποθετωντας το στικακι σε μια απο τις USB θυρες του PC, εχει σημασια το software...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το στικάκι το έχω χρόνια και το έχω χρησιμοποιήσει με Cosmote και με Wind. Σε ένα TP-Link TL-MR3420 που έχει και αυτό 3G, δουλεύει κανονικά. Το pin to έχω απενεργοποιημένο.

 

Τι παραπάνω θέλει το ΖΤΕ;

 

Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι ότι δεν θα δουλέψει.

 

δες για κανα firmware update>δεν με παραξενευει βεβαια.zte ειναι τι να περιμενει κανεις?

 

Επισης να διευκρινησω κατι:

 

Οταν θες απλα να χρησιμοποιησεις το στικακι σε ενα router που εχει USB θυρα και δεχεται στικακια, δεν εχει σημασια το software που ειναι περασμενο και ανηκει σε μια απο τις Cosmote/Vodafone/Wind. Οι ρυθμισεις για APN κλπ βρισκονται στη SIM ετσι κι'αλλιως.

 

Μονο οταν θες να συνδεθεις απο Windows τοποθετωντας το στικακι σε μια απο τις USB θυρες του PC, εχει σημασια το software...

thanxs για την διευκρινηση.το ειχα μια απορια.απλα δεν ηξερα μηπως κανουν και τιποτε αλλο στο Usb stick με σκοπο να μην αναγνωριζει καν την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...