Προς το περιεχόμενο

Cube Talk 7X hands-on: Το κινέζικο 3G tablet των 70 ευρώ


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την ολοένα και αυξανόμενη τάση στη χώρα μας να προτιμώνται συσκευές χαμηλού κόστους, οι προτάσεις από την Κίνα για πολύ φθηνά tablets τα οποία συνδυάζουν ικανοποιητικά τεχνικά χαρακτηριστικά, πληθαίνουν με γεωμετρική πρόοδο.

Με αφορμή λοιπόν τις γιορτές, το tablet που παρουσιάζεται σε αυτό το review αγοράστηκε για δώρο. Πρόκειται για την τετραπύρηνη πιο πρόσφατη έκδοση του Cube Talk 7X με κωδικό U51GT-C4BD, η οποία έρχεται με λειτουργικό σύστημα Android KitKat 4.4.

Η πρώτη εντύπωση ήταν αρκετά ευχάριστη με το άσπρο χρώμα του tablet να κυριαρχεί. Στη μπροστινή μεριά υπήρχε ήδη προστατευτική μεμβράνη και δεν την αφαιρέσαμε, ενώ είναι εμφανές πως τα bezels είναι αρκετά μεγάλα. Οι συνολικές διαστάσεις της συσκευής είναι 191 x 106.5 x 9.9 χιλιοστά, κάνοντάς την πολύ εύκολη στο κράτημα, ενώ ως tablet είναι αρκετά ελαφρύ με βάρος 320 γραμμάρια. Το υλικό του είναι κατά βάση πλαστικό και σε πολύωρη χρήση του δεν παρατηρήθηκε πρόβλημα υπερθέρμανσης.

 

Link.png Site: Παρουσίαση Cube Talk 7X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα τυχαία λόγω τιμής και χαρακτηριστικών τον προκάτοχό του Cube U25GT.Μία από τις χειρότερες αγορές που έκανα σε ηλεκτρονικά θέματα.

Πανάχρηστη συσκευή,3 μήνες στέκεται σπίτι και κανένας δεν ασχολείται μαζί του.Θα ξαναφύγει στο ebay,και εύχομαι να μην ξαναγοράσω κινεζιά.Καλύτερα να δίνουμε 100-150 ευρώ παραπάνω και να αγοράσουμε μια σωστή συσκευή,παρά αυτό το πράμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα τυχαία λόγω τιμής και χαρακτηριστικών τον προκάτοχό του Cube U25GT.Μία από τις χειρότερες αγορές που έκανα σε ηλεκτρονικά θέματα.

Πανάχρηστη συσκευή,3 μήνες στέκεται σπίτι και κανένας δεν ασχολείται μαζί του.Θα ξαναφύγει στο ebay,και εύχομαι να μην ξαναγοράσω κινεζιά.Καλύτερα να δίνουμε 100-150 ευρώ παραπάνω και να αγοράσουμε μια σωστή συσκευή,παρά αυτό το πράμα.

μην συγκρινεις αυτό το μηχάνημα με το δικο σου.. δεν ξερω τι προβληματα σου εχει βγαλει το μηχανηματακι σου αλλά όταν αγοράζεις από κινα, το πρώτο πράγμα που κοιτάς ειναι χαρακτηριστικά και τιμή και το αμέσως επομενο ειναι τι προβληματα έχει βγάλει σε διάφορα φορουμ. εκει βλεπεις αν αξιζει να το παρεις ή οχι. και το συγκεκριμένο ταμπλετακι επειδη εχει τυχει να το εχω αγορασει για δωρο, και επειδη ξέρω ότι το εχουν "τιμησει" αρκετοι και εδω και σε γειτονικο φορουμ, ειναι απο τις πιο vfm αγορές από κινα για 7". και μηδενικά προβλήματα.

 

οποτε μην μαζοποιείς τα κινέζικα επειδη εκανες εσυ μια λαθος αγορά ή σου ήρθε προβληματικό προιόν κ δεν το αλλαξες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ναναι.

Δηλαδή τι περίμενες με 70 ευρώ;

Την κάκιστη οθόνη;

Την μπαταρία που κρατάει πολύυυυ λίγο και είναι λίγο δύσκολο να την αλλάξεις;

Τις κινέζικες εφαρμογές που έχουν από την μάνα τους και το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις σε τέτοιες συσκευές είναι το Root;Και ποιος ξέρει τι άλλο βάλανε οι κινέζοι....

Το κινέζικο πληκτρολόγιο;Που άμα βγάλεις τις κινέζικες εφαρμογές θα πρέπει να εγκαταστήσεις εφαρμογή πληκτρολογίου γιατί δεν θα μπορείς να γράψεις τίποτα;

Την χάλια κάμερα;

Την οθόνη που γρατζουνιέται πολύ γρήγορα;

Σε εμένα τουλάχιστον που στο Wlan βγάζει το λάθος NVRAM Warning:Err=0x10;Γιατί έβαλα άλλη Rom;Με τακτικές αποσυνδέσεις και γενικά χάλια λήψη;

Τα ηχεία που μόλις ακούγονται;

Μηδέν support;

Η οθόνη που γυρνάει από μόνη της λόγω φτηνών αισθητήρων;

Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία με τις κινεζιές και το Cube U25GT και πολύ πιστεύω τα ίδια προβλήματα θα υπάρχουν και σε αυτή την ταμπλέτα.

Και για να στείλω την ταμπλέτα πίσω στο Χονκ-Κονκ δεν είναι εύκολη διαδικασία.

Είδα μια Samsung ταμπλέτα των 250 ευρώ και την έβαλα δίπλα στο Cube.Η οθόνη του cube απλά δεν φαινόταν.Θεοσκότεινη

Αυτά.Προτιμώ να πάρω μια συκευή που κοστίζει 3 ή 4 φορές επάνω αλλά να μείνω ευχαριστημένος.

Κατά τα άλλα έχει δυνατό επεξεργαστή.Να τον κάνω τι;Να τρέχω Benchmark να λέω ότι είναι δυνατό και γρήγορο;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι ναναι.

Δηλαδή τι περίμενες με 70 ευρώ;

Την κάκιστη οθόνη;

Την μπαταρία που κρατάει πολύυυυ λίγο και είναι λίγο δύσκολο να την αλλάξεις;

Τις κινέζικες εφαρμογές που έχουν από την μάνα τους και το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις σε τέτοιες συσκευές είναι το Root;Και ποιος ξέρει τι άλλο βάλανε οι κινέζοι....

Το κινέζικο πληκτρολόγιο;Που άμα βγάλεις τις κινέζικες εφαρμογές θα πρέπει να εγκαταστήσεις εφαρμογή πληκτρολογίου γιατί δεν θα μπορείς να γράψεις τίποτα;

Την χάλια κάμερα;

Την οθόνη που γρατζουνιέται πολύ γρήγορα;

Σε εμένα τουλάχιστον που στο Wlan βγάζει το λάθος NVRAM Warning:Err=0x10;Με τακτικές αποσυνδέσεις και γενικά χάλια λήψη;

Τα ηχεία που μόλις ακούγονται;

Μηδέν support;

Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία με τις κινεζιές και το Cube U25GT και πολύ πιστεύω τα ίδια προβλήματα θα υπάρχουν και σε αυτή την ταμπλέτα.

Και για να στείλω την ταμπλέτα πίσω στο Χονκ-Κονκ δεν είναι εύκολη διαδικασία.

Είδα μια Samsung ταμπλέτα των 250 ευρώ και την έβαλα δίπλα στο Cube.Η οθόνη του cube απλά δεν φαινόταν.

Αυτά.Προτιμώ να πάρω μια συκευή που κοστίζει 3 ή 4 φορές επάνω αλλά να μείνω ευχαριστημένος.

 

Τι δεν μπορείς να καταλάβεις; Το θέμα είναι για το Cube Talk 7X. Τα περισσότερα προβλήματα που γράφεις δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο tablet (όχι ταμπλέτα calgon).

 

Οι συγκρίσεις με Samsung είναι εντελώς άκυρες. Όταν συγκρίνεις ένα tablet των 250 ευρώ με ένα των 70 ευρώ είναι σαν να συγκρίνεις μια BMW με ένα SEAT. Μήλα με πορτοκάλια.

 

Άφησε τους άλλους που έχουν τη συσκευή να κρίνουν άμα αξίζει ή όχι τα λεφτά της.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες όποιος θέλει να το αγοράσει με γεια του και χαρά του.

Μια γνώμη είπα και ούτε και αυτό δεν είναι σεβαστό.

Ειρωνία,ειρωνία και τίποτε άλλο.

Εσείς τα ξέρετε όλα.Σε όλα είστε πρώτοι όπως πάντα.

Σας θίξαμε τις προτιμήσεις σας.

'Αντε για ρε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας μόνο θετικά σε ελληνικά και ξένα φορουμ για το συγκεκριμένο τάμπλετ το αγόρασα και εγώ. Μπορώ να πω ότι είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. Αν εξαιρέσεις την μπαταρία όλα τα άλλα είναι τέλεια και είναι υπερβολικά ελαφρύ σε σημείο να πιστεύεις ότι είναι ψεύτικο! Και να τονίσω ότι έχω άλλα 3 επώνυμα τάμπλετ! Το πήρα για τον μικρό και τελικά το κράτησα εγώ και έδωσα στον μικρό το samsung! Επίσης οι κινέζικες εφαρμογές γίνονται unistall χωρίς root! Η οθόνη άψογη με άριστη γωνία θέασης και ποτέ δεν έχει γυρίσει μόνη της. Προφανώς ο φίλος μιλάει για άλλο τάμπλετ... Εγώ και πολλοί γνωστοί μου αγοράσαμε και το talk 9x!!! Τέλος όπως έχει αναφερθεί και στο αντίστοιχο τοπικ του φόρουμ δεν μιλάμε για "κινεζιά" αλλά για σοβαρή κινέζικη επώνυμη εταιρεία όπως και 2-3 άλλες με τρομερές συσκευές σε ποιότητα και χαρακτηριστικά που έχουν αρχίσει να εκτοπίζουν από την Κινέζικη αγορά μάρκες όπως η sansung (που άρχισε τις απολύσεις...). Ειλικρινά δεν έχω βρει κάποιο ελάττωμα ενώ πολύ ευχάριστη έκπληξη είναι η συνεχής επίσημη υποστήριξη αφού μου έχουν έρθει 4 firmware updates σε ένα μήνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες όποιος θέλει να το αγοράσει με γεια του και χαρά του.

Μια γνώμη είπα και ούτε και αυτό δεν είναι σεβαστό.

Ειρωνία,ειρωνία και τίποτε άλλο.

Εσείς τα ξέρετε όλα.Σε όλα είστε πρώτοι όπως πάντα.

Σας θίξαμε τις προτιμήσεις σας.

'Αντε για ρε.

για δες πόσα vaio είχαν θέμα με υπερθερμάνσεις και τέτοια,σε όλα τα προιόντα θα υπάρχουν και σκάρτα αλλά σε κινεζιές έχεις λίγο παραπάνω πιθανότητες γιατί έχουν το 1/3 της τιμής συνήθως και είναι λογικό.......και οι κινεζιές που βρίζεις βγάλανε στην αγορά κινητά "τέρατα" με 150-200 ευρώ που αλλού θα έδινες 700+ για να τα πάρεις,και όταν κάνεις σύγκριση ενός tablet των 70 ευρώ με ένα άλλο των 250 ε αυτό δεν είναι σύγκριση αλλά σαν να βάζεις ένα παιδάκι να πάει να δείρει έναν 2μετρο......όπως και να το κάνουμε αυτό που κάνει τα πολλαπλάσια λεφτά θα είναι και πιο προσεγμένο και πιο καλό αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι και αυτό κινεζιά γιατί όλα εκεί τα φτιάχνουν.και όσο για τις επιλογές μας και το ότι στηρίζουμε τις κινεζιές , αν δεν υπήρχαν αυτές τα sammy σου που κάνουν 200 ευρώ θα είχαν 400 τώρα.....και όχι δεν μιλάω με αεριολογίες και μη υπαρκτά πράγματα γιατί βλέπε στο παρελθόν τα midrange κινητά sonyericcson-nokia που κάνανε πάνω απο 200 ευρώ όλα και ήταν πανάκριβα γιατί ήταν αυτά και κάτι σαβούρες στην αγορά και το είχαν κάνει μονοπώλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ, όχι προσωπικές αντιπαραθέσεις και αντεγκλήσεις εδώ παιδιά. Σβήστηκαν τα τελευταία 2 μηνύματά σας.

 

Αν θέλετε να το συνεχίσετε, με p.m. και μόνον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω πηρα ενα 4πηρηνο cube στην πεθερα μου και χαλασε σε μια εβδομαδα μεσα επισης συγκρινομενο με ενα acer ιδιων επιδοσεων (στα χαρτια) υστερουσε κατα πολυ,για την μπαταρια δεν το συζητω αδειαζε σε 15 λεπτα φρικη σκετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω πηρα ενα 4πηρηνο cube στην πεθερα μου και χαλασε σε μια εβδομαδα μεσα επισης συγκρινομενο με ενα acer ιδιων επιδοσεων (στα χαρτια) υστερουσε κατα πολυ,για την μπαταρια δεν το συζητω αδειαζε σε 15 λεπτα φρικη σκετη.

 

Εσυ πηρες καινουργια συσκευη και αδειαζε η μπαταρια της σε 15 λεπτα.Αντε και το πιστευω,αλλες mobile συσκευες οι οποιες τροφοδοτουνται με μπαταρια δεν ειχες ποτε στην ζωη σου?Πετυχες ποτε mobile συσκευη με αυτονομια 15 λεπτων?Σου φανηκε φυσιολογικο και το απεδωσες στο οτι ηταν Κινεζικο.Μαλιστα,οχι τιποτε αλλο αλλα θα διαβαζουν τα σχολια σας και χρηστες οι οποιοι δεν εχουν ιδεα και θα τα πιστευουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απλά δεν το ψάχνετε στο google, από το να λέει ο καθένα ότι του κατέβει??? Υπάρχουν πολλά reviews.

Προσωπικά όπως ξαναείπα μόνο θετικά διάβασα, το αγόρασα και δεν το μετάνιωσα. Απλά πράγματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες όποιος θέλει να το αγοράσει με γεια του και χαρά του.<br />

Μια γνώμη είπα και ούτε και αυτό δεν είναι σεβαστό.<br />

Ειρωνία,ειρωνία και τίποτε άλλο.<br />

Εσείς τα ξέρετε όλα.Σε όλα είστε πρώτοι όπως πάντα.<br />

Σας θίξαμε τις προτιμήσεις σας.<br />

'Αντε για ρε.<br />

πέστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...