Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιλέγει την πλατφόρμα Tizen για τις νέες της έξυπνες τηλεοράσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μέλλον τελικά του Tizen, του λειτουργικού συστήματος της Samsung το οποίο ακόμα περιμένουμε να δούμε επίσημα σε κάποιο smartphone όπως ήταν οι αρχικές προθέσεις, περνάει τελικά από τις τηλεοράσεις της εταιρείας όπως μαθαίνουμε σήμερα.Έτσι στην έκθεση CES 2015 η οποία ανοίγει τις πύλες της την επόμενη εβδομάδα, η Samsung θα παρουσιάσει τις νέες της έξυπνες τηλεοράσεις οι οποίες όλες θα στηρίζονται στην πλατφόρμα του Tizen. Σύμφωνα με την Κορεατική εταιρεία, η νέα πλατφόρμα κάνει πιο εύκολη τη σύνδεση της τηλεόρασης με άλλες συσκευές και ειδικά με smartphones και tablets.

 

Η αποστολή αρχείων video και ήχου και άλλων δεδομένων από φορητές συσκευές, προς τις νέες τηλεοράσεις της Samsung θα γίνεται μέσω Wi-Fi Direct, με την τηλεόραση να χρησιμοποιεί την τεχνολογία του Bluetooth για να εντοπίσει άλλες κοντινές Samsung συσκευές. Μόλις ολοκληρωθεί ο εντοπισμός, ο κάτοχος ενός Samsung Galaxy smartphone ή Galaxy tablet, μπορεί να παρακολουθήσει τηλεόραση στη συσκευή του ακόμα και αν η κεντρική τηλεόραση είναι κλειστή.

 

Επίσης όπως ήδη γνωρίζαμε, η Samsung επιβεβαιώνει ότι η νέα σειρά τηλεοράσεων της θα υποστηρίζει την συνδρομητική υπηρεσία PlayStation Now για αναπαραγωγή βιντεοπαχινιδιών του PlayStation 3 χωρίς να χρειάζεται η παρουσία της κονσόλας.

 

Η απόφαση της Samsung να υιοθετήσει ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα για τις τηλεοράσεις της έρχεται αρκετό καιρό μετά την απόφαση της LG να κάνει το ίδιο με τα δικά της κορυφαία μοντέλα τα οποία στηρίζονται στην πλατφόρμα του webOS. Εκτός από τη Samsung, πίσω από το Tizen βρίσκεται η Intel καθώς και άλλες 36 εταιρείες. Μάλιστα τον περασμένο χρόνο η Samsung επέλεξε να αλλάξει την πλατφόρμα που στηρίζεται το Gear 2 smartwatch από Android σε Tizen.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με αυτές τις 3-4 smart tv που έχουν περάσει απ' τα χέρια μου δεν έμεινα ικανοποιημένος.

 

Προσωπικά η καλυτερη λύση θεωρώ είναι μια dumb tv σε καλή τιμή και πακετάκι ένα android stick ή ένα ποιοτικό set top box.

 

Καλύτερη εμπειρία χρήσης έχω σε μια 42άρα με ένα ψευτο-android stick με Plex, παρά στην 32άρα 3d Smart TV μου.

 

Μακάρι το Tizen να είναι πιο open και να μπορεί να "συνεργαστεί" με περισσότερες συσκευές plug 'n' play.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά η καλυτερη λύση θεωρώ είναι μια dumb tv σε καλή τιμή και πακετάκι ένα android stick ή ένα ποιοτικό set top box.

 

Μακάρι το Tizen να είναι πιο open και να μπορεί να "συνεργαστεί" με περισσότερες συσκευές plug 'n' play.

Θα συμφωνήσω μαζί σου στην καλύτερη λύση.

Άλλα δεν νομίζω ότι με samsung πίσω από το Tizen να γίνει πιο open. Θα ξεφύγουμε από τα Google services και θα πάμε στα Samsung Services κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα περισσότερο επηρεασμένος από την υποστήριξη του PlaystationNow που αναφέρεται στο άρθρο, όπως και την αναφορά στον εντοπισμό συσκευών που επιτυγχάνεται με ευρέως διαδεδομένες τεχνολογίες όπως το WiFi Direct και το Bluetooth. Wishful thinking τελοσπάντων :P

 

Μάλιστα αυτό το "Samsung Services" που λες, θα ήταν και πολύ καλή στρατηγική ενάντια στο Android TV και το γενικότερο τζέρτζελο με το streaming που υπάρχει αυτόν τον καιρό.

 

Εκτός αν θέλουν να χρησιμοποιήσουν το "ελαφρύ" Tizen στο ομολογουμένως ότι-να-'ναι hardware που βάζουν στις τηλεοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το webOS της LG που έχω έρθει αρκετές φορές σε επαφή (και σε πρόσφατα μοντέλα) έχω να πω ότι θέλει δουλειά ακόμα. Είναι λίγο σπαστικό να δίνεις μια εντολή με το τηλεχειριστήριο και να περιμένεις την τηλεόραση να "φορτώσει". Μάλλον θέλει και πιο γρήγορα υποσυστήματα (επεξεργαστής, μνήμη κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά η καλυτερη λύση θεωρώ είναι μια dumb tv σε καλή τιμή και πακετάκι ένα android stick ή ένα ποιοτικό set top box.

 

Καλύτερη εμπειρία χρήσης έχω σε μια 42άρα με ένα ψευτο-android stick με Plex, παρά στην 32άρα 3d Smart TV μου.

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι, μόνο που οι κατασκευάστριες εταιρίες "παντρεύουν" αρκετά ποιοτικά χαρακτηριστικά των panel με smart + 3D λειτουργίες με αποτέλεσμα ούτως ή άλλως να πρέπει να ανέβεις σε σειρά αν θέλεις να τα έχεις. Marketing δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι, μόνο που οι κατασκευάστριες εταιρίες "παντρεύουν" αρκετά ποιοτικά χαρακτηριστικά των panel με smart + 3D λειτουργίες με αποτέλεσμα ούτως ή άλλως να πρέπει να ανέβεις σε σειρά αν θέλεις να τα έχεις. Marketing δυστυχώς...

 

Νομίζω πως ο μέσος χρήστης που διαθέτει π.χ. μέχρι 500 ευρώ σε μια "ποιοτική" τηλεόραση δεν θα παρατηρήσει διαφορές με μια τηλεόραση στις ίδιες ίντσες αλλά των 800 ευρώ.

 

Με αυτή τη λογική μπορείς να βρεις "ποιοτικό" (έστω ανώτερο από το low budget) πάνελ και σε καλή τιμή.

 

Συν ότι αν έχεις μάτι που μπορεί να καταλάβει τέτοια διαφορά, έχεις και την αντίστοιχη... τσέπη  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμφίβολα το smart ττης samsung ακόμα και απόκριση του μενου των τηλεορασεων της samsung χρειαζεται βελτιωση. Είναι ηδη πολυ εκνευριστικες οι συνεχεις αλλαγες γιατι χάνει ηδη τη μπαλα με τα allshare, samsung link smart view και όπως αλλιως αποφασίζουν να ονομασουν στη samsung το ίδιο πράγμα καθε χρόνο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να υπάρξει βελτίωση. Πάντως το τελευταίο επεισόδιο update έκανε την Samsung Smart TV μου χειρότερη. Ακόμη να μεγαλώσουν τους υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...