Προς το περιεχόμενο

Πλυντηριο προβλημα


Elysian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορει να θελει καρβουνακια στο μοτερ, ειτε να εχει καει η αντλια νερου. Ευκολες και φτηνες βλαβες και οι 2 κανα 50 πανω κατω θα δωσεις

 

Αποστολή από το Lenovo P770 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει συμφορουμίτης από Θεσσαλονίκη που να μπορεί να συστήσει τεχνικό πλυντηρίων ή εταιρεία service από τους οποίους έμεινε ικανοποιημένος, θα ήμουν υπόχρεος. Δεχόμαστε και p.m. (σε εμένα ή στην ), ευχαριστώ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν καιρό είχε χαλάσει η αντλία στο πλυντήριό μου. Έπλενε έπλενε, όταν ερχόταν η ώρα να βγάλει τα νερά δεν μπορούσε, οπότε σταματούσε γεμάτο νερά και άναβε λαμπάκι. Οπότε εγώ έριχνα τον σωλήνα στο πάτωμα και τα νερά άδειαζαν μόνα τους, και μόλις άδειαζαν το πλυντήριο ξανάρχιζε. Ξαναέβαζα τον σωλήνα ψηλά (60 πόντους από το πάτωμα θέλει). Και ξανά και ξανά, 4-5 φορές μέχρι που το πρόγραμμα ολοκληρωνόταν κανονικά.

 

Η αλλαγή αντλίας είναι 10 λεπτά δουλειά αν πιάνουν τα χέρια σου, και κοστίζει λιγότερο από 20 ευρώ. Αλλά δεν το τόλμησα και ξηλώθηκα ένα 80άρι, τα λοιπα σε πμ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα μαλλον ειναι απλο, τα πλυντηρια δεν χαλανε τοσο απλα.

 

Αν δεν βγαζει τα νερα, με 99% σιγουρια πηρε καλτσα ή κανενα μικρο γυναικειο βρακι μεσα, παντα τις καλτσες πρεπει να τις βαζουμε σε διχτυ.

 

Πρεπει να αδειασεις τα νερα καπως, να βαλεις ενα μαξιλαρι ή μια κουβερτα μπροστα απο το πλυντηριο, να το γυρεις μπροστα, το μαξιλαρι κουβερτα χρησιμευουν να μην στασουν τα κουμπια, αφου πρωτα το βγαλεις απο την μπριζα, πας εσυ ή ο καλις σου πισω απο το πλυντηριο με μια πενσα, θα χει σφικτηρα, βγαζεις το κολαρο απο την αντλια ομως μικρη οπη, οχι απο το καδο γιατι μετα ειναι μανικη να το ξαναβαλεις, χωνεις δαχτυλο μεσα και ψαχνεις, αν εχεις και κανενα χοντρο συρμα το κανεις γαντζο και ψαχνεις, κοινος ψαρευεις, θα βγαλεις την καλτσα και μετα ολα καλα.

Αρεεε Liverpool89!!! Αυτο ηταν τελικα!!!

 

Ηρθε τεχνικος, ανοιξε το στενο πλυντηριο απο τη δεξια πλευρα και εβγαλε απο μεσα ενα κουμπωμα απο φορμα!!!! Μικρο το κακο ευτυχως, αν και θα μπορουσαμε να το κανουμε μονοι μας, αλλά και παλι για 35 ευρω ε ας πουμε λιγα ηταν.

 

Για το άλλο που δε ζεστανε μας ειπαν κανενα 50αρι με ανταλλακτικα και εργασια.

 

Κατατάλλα, μας παιδεψαν λιγο που δε μπορουσαν να ερθουν μετα τις 3 γιατι λειπαμε και οι 2 τα πρωινα, αλλά τυπικοι και με αποδειξη.

 

Edit: Ωχ μλκ. Εβαλα πλυντηριο λευκά και βγαζει νερά απο κάτω τώρα........ :cry:

Επεξ/σία από mary1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν το δοκιμασατε πριν φυγει.. μπορει να ψει κι αλλα ... η να μην κουμπωσε το κωλαρο καλα και να εφυγε απο την πιεση..

 

Βγαλτο απο την.μπριζα για να το δεις μην γινει τιποτα αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πλυντήριο μου άνω φόρτωσης, ακούστηκε προς το τέλος πλύσης ένας έντονος θόρυβος, δεν έδωσα σημασία ιδιαίτερη, αλλά αφού τελείωσε η πλύση βλέπω ότι έχει σφηνώσει ο κάδος. Δεν γυρίζει καθόλου κ υπάρχει μια μπλούζα μισοσφηνωμενη που ίσως ευθύνεται...

Μόνο άμα την τραβήξω να ακουστεί ίσως κάτι γίνει αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

 

Τώρα, τι κάνω; Αναγκαστικά φωνάζω τεχνικό.

(Έτσι κ αλλιώς θα φώναζα κάποια στιγμή, καθώς το πλυντήριο δε ζεσταίνει το νερό κ το πρόγραμμα ολοκληρώνεται μόνο πειράζοντάς το εγώ (προχωρώντας του) με το χέρι τον μηχανικό του διακόπτη)).

 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται ότι το έκανα αυτό, καμία προκοπή.

Update: ήταν ανοιχτός ο κάδος (! ) ...

Επίσης το πλυντήριο δεν ζεσταίνει το νερό κ άρα δεν κάνει το πρόγραμμα κανονικά...

Κόστος αλλαγής αντίστασης, 18€ Μ είπε ο τεχνικός, με εργασία του, κόστος επισκευής 30€.

Ως τότε, αν θέλω πλύσεις με ζεστό νερό, γέμισμα πλυντηρίου με 2-3 κουβάδες ζεστό νερό από θερμοσίφωνα. Αυτά. 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...