Προς το περιεχόμενο

Η Samsung αφήνει στην άκρη την OLED τεχνολογία, παρουσιάζοντας τις SUHD τηλεοράσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω προλαβα και πήρα μια πλάσμα F8500 και δεν με νοιάζει καμία LCD/OLED/UHD/SUHD...

Σε 10 χρόνια βλέπουμε :)

+1 με μια ενσταση ομως. 

 

Οι OLED με ενδιαφερουν επειδη θα ειναι η επομενη μου τηλεοραση..σε 5-10 χρονια που θα πεσουν οι τιμες.

 

Οι LCD για οθονη υπολογιστη μια χαρα ειναι, για τηλεοραση ομως ουτε καν.

Πλασμα και παλι πλασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χώρα του Πελέ όλα τα βλέπω μπλε!

 

Είναι δυνατών να σχολιάζετε τις τηλεοράσεις? :P

 

offtopic: Δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα μια τέτοιας κυρτής τηλεόρασης την στιγμή που οι περισσότεροι θέλουμε όλα και μεγαλύτερη γωνία θέασης... Ισως να είναι για ειδικές περιπτώσεις ή απλά μάρκετινγκ... ένι γουέι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πόσους μέσους ελληνικούς μισθούς θα κοστίζει αυτό το πράγμα;

φημες αναφερουν οτι το τμημα μαρκετινγκ της samsung αποφασισε να αναβαλλει το εκτακτο συμβουλιο που ειχε για να καθορισει ειδικη τιμολογιακη πωλητικη αποκλειστικα για την Ελλαδα της κρισης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η lg που στα κινητα της χρησιμοποιεί lcd, μας λεει οτι το μελλον είναι οι oled, ενω η Samsung που στα κινητα εχει ως βασικο οπλο τις (am)OLED μας λεει οτι το μέλλον ειναι η lcd, εστω σε βελτιωμένη μορφη... Κατι δεν παει καλα εδω, ή μόνο εγω το βλέπω?....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η lg που στα κινητα της χρησιμοποιεί lcd, μας λεει οτι το μελλον είναι οι oled, ενω η Samsung που στα κινητα εχει ως βασικο οπλο τις (am)OLED μας λεει οτι το μέλλον ειναι η lcd, εστω σε βελτιωμένη μορφη... Κατι δεν παει καλα εδω, ή μόνο εγω το βλέπω?....

 

η αλήθεια είναι πως είναι αρκετα αστείο αλλά η εξηγηση ειναι μαλλον απλη. Είναι διαφορετικα τμηματα (διαφορετικες εταιρειες στην ουσια) και διαφορετικα προιόντα. Πάντως διασκεδαστικη παρατηρηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι OLED από ότι διαβάζω έχουν το πολύ κακό ελάττωμα της "μνήμης". Το κάθε pixel εκπέμπει ξεχωριστά φως και "φθείρεται" έτσι ξεχωριστά (χάνει από την φωτεινότητά του συν τω χρόνω καθώς χρησιμοποιούν οργανικά υλικά που χαλάνε). Έχουν αναφερθεί "μόνιμα είδωλα" (gosts) σε oled οθόνες σε σημεία που δεν αλλάζουν (πχ σήμα ενός καναλιού). Σε κινητά (amoled κτλ) εκτός από "φαντάσματα" (τα ghost που λέγαμε στις CRT) παρατειρούνται και colorshifts (αποκλίσεις από τα κανονικά χρώματα) καθώς το RGB των oled δεν φθίνει ομοιόμορφα. H ζωή αυτών των panel καταλαβαίνω ανάλογα την χρήση έχει ημερομηνία λήξης (ίσως βέβαια πολύ μεγάλη ή μακρινή).

 

Προσωπικά με απασχολεί το γεγονός πως είναι δυνατόν να επενδύσει κάποιος σε συσκευή που χρειάζεται.. screen saver!?! Τι "ζωή" έχουν τα Oled panel?

Αυτό εδώ έχει τις ίδιες ασθένειες ή ο φωτισμός είναι συνολικός όπως στις LCD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως προτιμώ το μελαχρινό της φωτογραφίας,

πόσο να κοστίζει άραγε?!

η τηλέοραση είναι πιο φτηνή πίστεψε με, άσε που την πληρώνεις μία φορά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τηλέοραση είναι πιο φτηνή πίστεψε με, άσε που την πληρώνεις μία φορά :)

Σε κάθε είδηση στα σχόλια από κάτω γίνεται μια συζήτηση συνήθως με διαφωνίες καλύτερη η OLED, η η τάδε, αν πάλι το θέμα έχει να κάνει με την apple γίνεται πόλεμος!!!!

εξέφρασα την προτίμηση μου στη μελαχρινή κοπέλα της φωτογραφίας, ακομα και καποιοι που πήραν θεση με την τηλεόραση την σύγκριναν, για την ξανθούλα ένας δεν είπε μια κουβέντα :(

εντάξει, το insomnia ειναι ιστοτοπος τεχνολογίας αλλά έχουμε χάσει τη μπάλα!!! νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι OLED από ότι διαβάζω έχουν το πολύ κακό ελάττωμα της "μνήμης". Το κάθε pixel εκπέμπει ξεχωριστά φως και "φθείρεται" έτσι ξεχωριστά (χάνει από την φωτεινότητά του συν τω χρόνω καθώς χρησιμοποιούν οργανικά υλικά που χαλάνε). Έχουν αναφερθεί "μόνιμα είδωλα" (gosts) σε oled οθόνες σε σημεία που δεν αλλάζουν (πχ σήμα ενός καναλιού).

Σε καταστήματα έχω δει επανειλημμένα burn in στις amoled ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι OLED από ότι διαβάζω έχουν το πολύ κακό ελάττωμα της "μνήμης". Το κάθε pixel εκπέμπει ξεχωριστά φως και "φθείρεται" έτσι ξεχωριστά (χάνει από την φωτεινότητά του συν τω χρόνω καθώς χρησιμοποιούν οργανικά υλικά που χαλάνε). Έχουν αναφερθεί "μόνιμα είδωλα" (gosts) σε oled οθόνες σε σημεία που δεν αλλάζουν (πχ σήμα ενός καναλιού). Σε κινητά (amoled κτλ) εκτός από "φαντάσματα" (τα ghost που λέγαμε στις CRT) παρατειρούνται και colorshifts (αποκλίσεις από τα κανονικά χρώματα) καθώς το RGB των oled δεν φθίνει ομοιόμορφα. H ζωή αυτών των panel καταλαβαίνω ανάλογα την χρήση έχει ημερομηνία λήξης (ίσως βέβαια πολύ μεγάλη ή μακρινή).

 

Προσωπικά με απασχολεί το γεγονός πως είναι δυνατόν να επενδύσει κάποιος σε συσκευή που χρειάζεται.. screen saver!?! Τι "ζωή" έχουν τα Oled panel?

Αυτό εδώ έχει τις ίδιες ασθένειες ή ο φωτισμός είναι συνολικός όπως στις LCD?

Εδω μπαινει η στρωση απο τα quantum dots για να τα λυσει ολα αυτα..η διαρκεια απορροφησης και εκπομπης ειναι πολυ μεγαλυτερη και πολυ πιο εντονη, εκπεμπει σε πολυ μεγαλυτερο φασμα και ενω τα απλα οργανικα υλικα οπως λες 'φθειρονται' (photobleach) τα QDs χρειαζονται πολλες χιλιαδες φορες περισσοτερο χρονο για τη φωτολευκανση τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...