Προς το περιεχόμενο

Elephone P5000. Dual SIM, με 5” οθόνη, fingerprint reader, μπαταρία 5350mAh στα $239,99


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μπαταρία είναι το πιο σημαντικό νομίζω πλέον, σε όλα τα άλλα το κάθε κινητό ανάλογα τα χρήματά του είναι καλό, τουλάχιστον τα 3000 νομίζω ότι είναι απαραίτητα αν θες να μη μένεις μες στη μέρα, παρόλα αυτά βλέπω ακόμα να βγαίνουν κινητά με 2000-λιγο ακόμα και σε μεγάλες κατηγορίες το οποίο είναι απαράδεκτο

 

Στη τελική για γραμμάρια μιλάμε όχι για κιλά, από το να κυκλοφορεις με power bank και να ψάχνεις πρίζες καλύτερα να εχεις κάποιο παραπάνω βάρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν με αυτα τα mah ολοι σας, λες και παιζουν ρολο. Αν δεν υπαρχει σωστη διαχειριση απο το λειτουργικο, οσα και να εχει δεν θα φτανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν με αυτα τα mah ολοι σας, λες και παιζουν ρολο. Αν δεν υπαρχει σωστη διαχειριση απο το λειτουργικο, οσα και να εχει δεν θα φτανουν.

Επειδή υποψιάζομαι ότι όλα τα android (της ίδιας έκδοσης λογισμικού τουλάχιστον) κάνουν την ίδια διαχείριση υποψιάζομαι ότι και τα mah μάλλον παίζουν κάποιο ρόλο.Με 2-2,5k από δαύτα πάντως στις 5 ίντσες παίζεις οριακά σε διψήφιο αριθμών αυτονομίας με αρκετή χρήση.Προσωπικά δε θεωρώ εαυτόν από τους σπαστικούς γκρινιάριδες με τις μπαταρίες, αλλά όσο και να το κάνεις πιστεύω πως μερικά σημερινά smartphones φλερτάρουν επικίνδυνα με τα όρια της σταθερής τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν με αυτα τα mah ολοι σας, λες και παιζουν ρολο. Αν δεν υπαρχει σωστη διαχειριση απο το λειτουργικο, οσα και να εχει δεν θα φτανουν.

Ακριβως οπως τα λεει το παλικαρι,πήρα ενα JiaYu G4s με την "τρίλιτρη" μπαταρια,οταν μου ειχε ερθει φορουσε μια unoptimised rom και η μπαταρια εφευγε μεσα στο 24ωρο.Εβαλα μια optimised βασισμενη στην τελευταια official και το κινητο βγαζει ανετα 3-4 μερες σε νορμαλ χρηση.

Btw τα Elephone εχουν μαπα καμερες και η ποιοτητα τους ειναι τραγικη,εχω ενα P10 που  μετα απο κανα 5 μηνες χρησης δεν πιανει καν σημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν με αυτα τα mah ολοι σας, λες και παιζουν ρολο. Αν δεν υπαρχει σωστη διαχειριση απο το λειτουργικο, οσα και να εχει δεν θα φτανουν.

Φιλέ μου είμαι στη 1 μέρα και 4 ώρες με 2.5 ώρες οθόνη και είμαι στο 50% της μπαταρίας, διαχείριση καλή υπάρχει αλλά και το μέγεθος της μπαταρίας παιζει ρόλο αλλιώς δε βγάζεις ουτε τη μέρα

 

Και στο κάτω κάτω ενα smartphone που κάνει τόσα πράγματα και έχει μεγάλη οθόνη και ανάλυση θα έχει τις απαιτήσεις του, δε γίνεται διαφορετικά

 

Και αν στο κάτω κάτω θεωρείς ότι φταίει η διαχείριση του λειτουργικού, βλέπουμε και άλλα λειτουργικά που υποτίθεται ότι έχουν καλή διαχείριση όπως το iOS τα οποία λόγω των μικρών μπαταριών τους έχουν γελοία αυτονομία, τουλάχιστον μέχρι το 5s που γνωρίζω καλά η αυτονομία είναι απαράδεκτη..

 

Οπότε ναι εννοείται ότι θέλουμε μεγάλες μπαταρίες για να βγάζουμε τουλάχιστον τη μερα και να μην είμαστε διαρκώς με το φόβο ότι θα μείνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία είναι το πιο σημαντικό νομίζω πλέον, σε όλα τα άλλα το κάθε κινητό ανάλογα τα χρήματά του είναι καλό, τουλάχιστον τα 3000 νομίζω ότι είναι απαραίτητα αν θες να μη μένεις μες στη μέρα, παρόλα αυτά βλέπω ακόμα να βγαίνουν κινητά με 2000-λιγο ακόμα και σε μεγάλες κατηγορίες το οποίο είναι απαράδεκτο

 

Στη τελική για γραμμάρια μιλάμε όχι για κιλά, από το να κυκλοφορεις με power bank και να ψάχνεις πρίζες καλύτερα να εχεις κάποιο παραπάνω βάρος

Απλά δε ξαναπαίρνω κινητό με μπαταρία κάτω των 3000 mAh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, δεν ειπα οτι δεν παιζουν κανεναν ρολο εντελως, αλλα αν δειτε κινητο με 10.000 mah, μην νιωσετε τιποτα να σηκωνετε αναμεσα στα ποδια σας. Δεν λεω, παιζει ενα ρολο, αλλα οχι τοσο μεγαλο. Ακομα και σε γνωστα κινητα, αν βαλεις συνηθως μια custom aosp φτιαχνεται η καταναλωση αμεσως. Γενικα στις περισσοτερες περιπτωσεις φταινε οι μπουρδιτσες που εχει το καθε κινητο απο την μαμα εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, δεν ειπα οτι δεν παιζουν κανεναν ρολο εντελως, αλλα αν δειτε κινητο με 10.000 mah, μην νιωσετε τιποτα να σηκωνετε αναμεσα στα ποδια σας. Δεν λεω, παιζει ενα ρολο, αλλα οχι τοσο μεγαλο. Ακομα και σε γνωστα κινητα, αν βαλεις συνηθως μια custom aosp φτιαχνεται η καταναλωση αμεσως.

Σε 5 android κινητά που έχω χρησιμοποιήσει τα τελευταία 3 χρόνια (3 samsung, ένα Sony, ένα LG) καμία custom rom δεν έφτανε σε αυτονομία την stock και σε όποιο νήμα του xda και να κοιτάξεις, στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξεις. Όλες υπερτερούν σε ταχύτητα και χάνουν σε αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 5 android κινητά που έχω χρησιμοποιήσει τα τελευταία 3 χρόνια (3 samsung, ένα Sony, ένα LG) καμία custom rom δεν έφτανε σε αυτονομία την stock και σε όποιο νήμα του xda και να κοιτάξεις, στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξεις. Όλες υπερτερούν σε ταχύτητα και χάνουν σε αυτονομία.

Stock εννοεις την official ή custom rom based στην stock?

Οπως και να εχει, εγω βλεπω καλυτερες μπαταριες με aosp (note 1, note 2 και τωρα 1+1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, δεν ειπα οτι δεν παιζουν κανεναν ρολο εντελως, αλλα αν δειτε κινητο με 10.000 mah, μην νιωσετε τιποτα να σηκωνετε αναμεσα στα ποδια σας. Δεν λεω, παιζει ενα ρολο, αλλα οχι τοσο μεγαλο. Ακομα και σε γνωστα κινητα, αν βαλεις συνηθως μια custom aosp φτιαχνεται η καταναλωση αμεσως. Γενικα στις περισσοτερες περιπτωσεις φταινε οι μπουρδιτσες που εχει το καθε κινητο απο την μαμα εταιρια.

δεν ξέρω σε ποιο κινητό αναφέρεσαι αλλά σε g2 όταν το είχα καμία aosp δεν έφτανε την stock για να μην αναφέρω τις διάφορες ελλείψεις που είχαν oι aosp 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω σε ποιο κινητό αναφέρεσαι αλλά σε g2 όταν το είχα καμία aosp δεν έφτανε την stock για να μην αναφέρω τις διάφορες ελλείψεις που είχαν oι aosp 

Δεν ειναι ελλιψεις αν δεν τα χρειαζεσαι ;)

Οπως και να εχει, δεν ειναι εδω μερος για να το συζητησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, δεν ειπα οτι δεν παιζουν κανεναν ρολο εντελως, αλλα αν δειτε κινητο με 10.000 mah, μην νιωσετε τιποτα να σηκωνετε αναμεσα στα ποδια σας. Δεν λεω, παιζει ενα ρολο, αλλα οχι τοσο μεγαλο. Ακομα και σε γνωστα κινητα, αν βαλεις συνηθως μια custom aosp φτιαχνεται η καταναλωση αμεσως. Γενικα στις περισσοτερες περιπτωσεις φταινε οι μπουρδιτσες που εχει το καθε κινητο απο την μαμα εταιρια.

Με custom η κατανάλωση μπορεί να φτιάξει, μπορεί και να χαλάσει το μόνο βέβαιο είναι ότι δε θα πάει σε "άλλα επίπεδα"

 

Σε άλλα επίπεδα σε πάει η μπαταρία.

 

Τα soc στοχεύουν στην οικονομία όμως οι οθόνες και οι αναλύσεις όπως και η χρήση από τη μεριά των ίδιων των κατόχων δημιουργεί απαιτήσεις.

 

Μια καλή μπαταρία είναι βασικό ζητούμενο πλεον. Εντάξει δεν είπαμε να γίνει τούβλο κυριολεκτικά, αλλά μη κάνουμε και σα τρελοί με το μέγεθος που ουσιαστικά μόνο το πάχος αφορα μιας και στις άλλες διαστάσεις λόγω οθονών έχουν ξεφυγει τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...