Προς το περιεχόμενο

Την πλατφόρμα του Android TV επιλέγει η Sony για τις νέες τις Smart TV


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάμεσα στις ανακοινώσεις της Sony που ξεχώρισαν στη χθεσινή παρουσίαση στα πλαίσια της έκθεσης CES, συγκαταλέγεται η απόφαση να ενσωματώσει σε όλες τις νέες έξυπνες τηλεοράσεις της την πλατφόρμα του Android TV.Έτσι η νέα πλατφόρμα της Google για τηλεοράσεις, αποκτά έναν πολύ σημαντικό συνεργάτη, κάτι που δεν ίσχυε στην πρώτη προσπάθεια της εταιρείας με το Google TV η οποία δεν απέκτησε ποτέ σημαντικό μερίδιο στην αγορά. Οι πιθανότητες πάντως είναι υπέρ του Android TV αφού όχι μόνο φέρνει τα πλεονεκτήματα που γνωρίζουμε από τα κινητά τηλέφωνα και τα tablets, πλέον και στην τηλεόραση σας, αλλά τα συνδυάζει με ένα πολύ όμορφο περιβάλλον το οποίο είναι βελτιστοποιημένο για τις τηλεοράσεις.

 

Συνολικά η Sony ανακοίνωσε στην έκθεση CES 11 νέα μοντέλα τηλεοράσεων Bravia LCD με διαστάσεις οι οποίες κυμαίνονται από τις 43 έως τις 75 ίντσες, με τα κορυφαία μοντέλα να διακρίνονται για το πάχος των μόλις 4.9 χιλιοστών. Τα μοντέλα περιλαμβάνουν τη σειρά XBR X900C με μοντέλα 4K των 55 και 65 ιντσών, καθώς και το μοντέλο X910C στις 75 ίντσες, τα οποία θα κυκλοφορήσουν την προσεχή άνοιξη. Στο εσωτερικό υπάρχει επεξεργαστής κατασκευής της ίδιας της Sony ο οποίος ονομάζεται "4K Processors X1" ο οποίος αναλαμβάνει και τη βελτίωση της ακρίβειας του χρώματος στην οθόνη τεχνολογίας Triluminos.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η χρήση της τηλεόρασης και του μενού γίνεται μέσα από ένα ειδικό τηλεχειριστήριο το οποίο είναι στην ουσία ένα μεγάλο trackpad το οποίο ενσωματώνει μικρόφωνο προκειμένου οι αναζητήσεις στο Διαδίκτυο να γίνονται ευκολότερες. Κάθε τηλεόραση υποστηρίζει και το πρότυπο Google Cast για εύκολη μετάδοση του περιεχομένου ενός tablet ή smartphone στην τηλεόραση.

 

 

Link.png Site: TheVerge

Link.png Site: Sony Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και ειναι και πάρα πολύ καλές 

Απο τις λίγες τηλεοράσεις όπου δεν "σφάζουν" την εικόνα για να παραπλανήσουν τον καταναλωτή όταν τις κοιτάει στο ράφι.

 

Πολλές απο τις υπόλοιπες "τρώνε" τα μαύρα (μετατρέπουν σκοτεινή λεπτομέρεια σε μαύρο) και "καίνε" το κόκκινο και το μπλέ για να δώσουν την εντύπωση μεγαλύτερου contrast.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις λίγες τηλεοράσεις όπου δεν "σφάζουν" την εικόνα για να παραπλανήσουν τον καταναλωτή όταν τις κοιτάει στο ράφι.

 

Πολλές απο τις υπόλοιπες "τρώνε" τα μαύρα (μετατρέπουν σκοτεινή λεπτομέρεια σε μαύρο) και "καίνε" το κόκκινο και το μπλέ για να δώσουν την εντύπωση μεγαλύτερου contrast.

 

+1 Καταπληκτική 2D ρεαλιστική εικόνα, παρά πολύ καλό media player. Στα αρνητικά είναι το αρκετά μέτριο "smart"και ακόμα ποιο μέτριο το 3D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Sony 50w705b και σε εικονα, αντιθεση και μαυρο ξεπερνα κατα πολυ τις υπολοιπες 3 τηλεορασεις που εχω μαρκας lg και samsung. Βεβαια οπως ειπατε πασχει απο smart και φυσικα media player σε σχεση με τις προηγουμενες. Καλο θα ηταμ μιας και οι τηλεορασεις δεχονται updates να μην ξεχασουν τα προηγουμενα μοντελα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ωθησει φιλους και σοι ολακερο

προς lg,αλλα οι sony ειναι στο μάτι..eye candy

σε φθηνά μοντέλα πάντως που παίζω μπάλα τώρα τελευταία η sony είναι κορυφή, πήρα πρόσφατα και μια samsung μετά από καιρό (λόγω χαμηλής τιμής, αλλιώς δε θα τη κοιτούσα καν) και ναι μεν χαίρομαι που τη πήρα, από την άλλη με ξενερώνουν πολλά πάνω της ειδικά στα χρώματά της που είναι ό,τι να ναι όσο και να τα παίξεις με τις ρυθμίσεις 

 

επίσης και από άποψης ποιότητας/αντοχής είναι σαφώς μπροστά ειδικά από samsung που μου έχουν βγάλει διάφορα 

 

με το ζήτημα smart tv πάντως συνεχίζω και έχω τις ενστάσεις μου, μία έχω όλη κι όλη η οποία κατά τα άλλα είναι πολύ καλή από άποψη εικόνας/ποιότητας κτλ, αλλά δε μπορώ να σέρνεται έτσι , προτιμώ να έχει απλές και βασικές λειτουργίες (και ένα media player σαν έξτρα χαρακτηριστικό, που πλέον είναι στάνταρ) παρά να γίνεται πολύπλοκη χωρίς λόγο και όλα αυτά με hw το οποίο ζορίζεται και φαίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony ίσον τηλεοραση παίδες.Νομιζω η καλυτερη εικόνα σε σύγκριση με αλλες, πάσχει βέβαια σε smart και media player αλλά κάποιος που θέλει εικόνα ας παει κατευθείαν sony.Ακόμα και στο av club οι ψαγμενοι σε θέμα τηλεοραση υπέρ της είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά παράπονα διαβάζω για το media player και μου κάνει εντύπωση.. Είμαι κάτοχος της 50w706b εδώ και λίγους μήνες και δεν έχω αντιμετώπιση κάποιο πρόβλημα με το media player εντοπίζει και το servioo αυτόματα οπότε δεν χρειάζεται καν σκληρός! Σε όσους έχουν παλαιότερα μοντέλα με ένα chromcast ή Android tv box και έχεις ακριβώς ότι και τα καινούργια μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...