Προς το περιεχόμενο

Οι ελάχιστες και προτεινόμενες απαιτήσεις συστήματος για να "τρέξεις" το The Witcher 3: Wild Hunt στο PC σου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασε που αραδιάζουνε μπαρούφες για να κονομάνε οι εταιρίες hardware...

i7 2600 και 7970 έχω... Στάνταρ θα τρέχει στα φουλ με 50fps...

Άκου μίνιμουμ i5 2500k. Σιγά ρε κατουρατε και λίγο.

Και στα μίνιμουμ  δηλαδή ή i5 2500k ή phenom II 940??? Δηλαδή επεξεργαστής του 2011 στα ίδια με cpu του 2009. Ο 2500k στα ίδια με τον 940... Ρε πάτε καλά τι παπάτζες είναι αυτές.

 

 

 

Ακριβώς αυτό...

Τρέχτε πάρτε κονσόλες βγήκανε τα specs και η 270x θα βγάζει 10fps στα minimum... Τι κακό μας βρήκε...

Ρε μη τρώτε κουτόχορτο...

Εχει ξεκινισει εδω και κανα χρονο αυτη η ιστορια..Βγαλανε τις "next gen" κονσολες που δεν μπορουν 1080p να τρεξουν καλα καλα και υπολογιστης 3 χρονων τους πινει το αιμα,και βαλθηκανε να κανουν τον κοσμο να αγορασει τζαμπα hardware.Πραγματικα αν το set up μου καταφερει να τρεξει αυτο το game στα 720p-medium,θα ειναι καταπτυστοι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε ένα φθηνό pc, με τιμή λίγο παραπάνω από μια κονσόλα, και οι ρυθμίσεις που θα βάζεις θα σου έχουν καλύτερο visual αποτέλεσμα από τις κονσόλες. Και θα κάνεις και ότι άλλο θες εκτός από games.

Οπότε πιο το πρόβλημα;

Φθηνο Pc με αυτα τα specs που χρειαζονται τα σημερινα παιχνιδια δεν φτιαχνεις συν οτι πρεπει να εχεις και οθονη υψηλης αναλυσης που δεν εχουν ολοι οποτε το budget πρεπει να ειναι αρκετα πιο υψηλο...ενω σχεδον ολοι εχουν τηλεοραση υψηλης αναλυσης σπιτι και σε μεγαλο μεγεθος...Κανενα προβλημα απλα την γνωμη μου ειπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αγοραζετε και κανα περιοδικο που και που οχι μονο ιντερνετ σε ενα προηγουμενο  pc master διαβασα ενα πολυ καλο αθρο σχετικα με τα γραφικα στους υπολογιστες πλεον.

κοβουν επιτηδες γραφικα για να μην εχει διαφορες απο την κονσολα ενας υπολογιστης desktop την ξεφτυλιζει την κονσολα στα γραφικα. και ενας τυπας ανακαλυψε κατι σε κωδικα μεσα στο παιχνιδι και ηταν ολα στο off και βγηκε η εταιρια και εκανε ανακοινωση κατι μλκς.δεν μπορω να θυμηθω παραπανω τωρα παντως πολυ λυπαμαι να πληρωνω εγω 1500 πχ και ο αλλος με τη κονσολα με τα 300 να παιζει το ιδιο με μενα. καποτε θυμαμαι βγαινανε τιτλοι να δοκιμασουμε τα μηχανηματα μας τωρα ολα πορτ ειναι

κοίτα διαφορές τρελές μπορείς να πεις ότι δεν υπάρχουν σε πολλές περιπτώσεις με τις νέες κονσόλες (αν και εμφανείς διαφορές υπάρχουν ) αλλά σκέψου και το άλλο, αν είχες ήδη ένα σχετικά μάχιμο gaming pc πολύ απλά δεν ασχολήθηκες με το να δώσεις το 400αρι να πάρεις νέες κονσόλες και 50-70€ το κάθε τίτλο 

 

αν θες να παίζεις maxed out σε 1440 ή σε λίγο καιρό 4K εκεί θα πρέπει να τα στάξεις και δε θα πρέπει να παραπονιέσαι γιατί η διαφορά δε θα είναι απλά εμφανής, θα είναι τιτανοτεράστια σε σχέση με τα 900p/30fps (συν λοιπά φίλτρα κτλ.. ) 

 

αλλά αν έχεις να συναγωνιστείς τις σημερινές κονσόλες μπορείς απλά να μην κάνεις τίποτα. και με λίγο παλιότερο μηχάνημα να έχεις μείνει και να έχεις κάπως χειρότερα γραφικά πάλι κερδισμένος είσαι γιατί δε χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα νέο 

 

ΥΓ το να πληρώνεις πάντως ένα σκασμό λεφτά για hw με τη προοπτική ότι θα μαμάς και θα δέρνεις δεν είναι και πολύ έξυπνο.

κάντο γιατί γουστάρεις ναι δεκτό, αλλά το να δίνεις υπέρογκα ποσά για hw για να έχεις το κορυφαίο του κορυφαίου δεν ήταν ποτέ αυτό που λέμε αποδοτική κίνηση 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC με αντιστοιχα χαρακτηριστηκα στηνεις με λιγοτερα απο 500 ευρω καινουριο.

  • CPU: Intel CPU Core i5-2500K ή AMD CPU Phenom II X4 940
  • GPU: NVIDIA GPU GeForce GTX 660 ή AMD GPU Radeon HD 7870
  • RAM: 6GB

H R9 270 εχει καινουρια 160 ευρω...
Tις GTX660 και 7870 μεταχειρισμενες τις βρισκεις 100 ευρω...

Και δευτερον μην παιρνετε τις απαιτησεις αυτες τοσο στα σοβαρα. Σε σχεδον ολα τα παιχνιδια ειναι παραφουσκωμενες.
Επισης, το παιχνιδι το παιρνεις με 20 ευρω Steam.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τα έχουν παίξει αι παίχται!

Δηλαδή πρέπει να έχεις σώνει και καλά 64μπιτα Win για να το παίξεις.

Δηλαδή για να καταλάβω. Δεν μας πείραξαν οι απατήσεις σε GPU, CPU και RAM που έχει το εν λόγω παιχνίδι, αλλά το ότι θέλει 64-bit CPU, που είναι διαδεδομένες απο το 2008;

 

Εκτός και αν τρέχεις 32-bit Windows σε 64-bit μηχανάκι, επειδή έχεις κάποια παλιά USB συσκευή που έχει μονο 32-bit drivers. Σε αυτήν την περίπτωση ένα εχω να πω: πέτα την! πέτα την! πέτα την! Τα έβγαλε τα λεφτά της.

 

Το θέμα περι τιμής των Windows επίσης δεν το καταλαβαίνω. Τα Win7 βγήκαν και στις δυο εκδόσεις απο την πρώτη μέρα (όπως και τα Vista), θα μπορούσες να πάρεις την 64-bit.

 

Για XP δεν το συζητώ. Εδώ δεν τρέχει το XBMC σε αυτά. Η μη-υποστήριξη Vista είναι ένα θέμα, αλλά αν έχεις το σύστημα των minimum req, μάλλον έχεις Win7 ή ανώτερα.

 

Στην κονσόλα δεν φέρνει δώρα ο θείος...

Μην συγκρίνεις καν.

Ο θείος είναι λίγο μπελάς τελευταία με τα νεώτερα copy-protection. Οπότε η λογική "τα στάζω για εργαλείο για να έχω τζάμπα games" σημαίνει "τα στάζω για να ταλαιπωρούμαι".

 

Η αυτόματη ρύθμιση των γραφικών είναι επίσης μπελάς. Άλλοι developers το κάνουν να δουλεύει καλά, άλλοι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνο Pc με αυτα τα specs που χρειαζονται τα σημερινα παιχνιδια δεν φτιαχνεις συν οτι πρεπει να εχεις και οθονη υψηλης αναλυσης που δεν εχουν ολοι οποτε το budget πρεπει να ειναι αρκετα πιο υψηλο...ενω σχεδον ολοι εχουν τηλεοραση υψηλης αναλυσης σπιτι και σε μεγαλο μεγεθος...Κανενα προβλημα απλα την γνωμη μου ειπα...

Κριμα ρε γμτ που δεν μπορεις να συνδεσεις τον υπολογιστη στην ιδια οθονη που θα συνδεσεις την κονσολες που λες παραπανω ε, oh wait....

Ε ρε τι διαβαζουμε...

Μια χαρα τουμπανο Pc φτιαχνεις και αν δεν μπορεις οικονομικα υπαρχουν και οι εξυπνες αγγελιες..Για το Θεο πια με τα ιδια και τα ιδια συνεχεια οτι θελεις μια περιουσια για να παιξεις παιχνιδια...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα διαφορές τρελές μπορείς να πεις ότι δεν υπάρχουν σε πολλές περιπτώσεις με τις νέες κονσόλες (αν και εμφανείς διαφορές υπάρχουν )

τη διαφορά στα fps δεν τη λες και μη τρελή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να τελειωνει με ορισμενους το παραμυθι σε αυτο το θεμα παμε να δουμε ποσο θελει ενα Pc αν αγορασεις απο τις αγγελιες Cpu,μητρικη,Gpu και Ram και τα υπολοιπα καινουργια απο μαγαζια.

 

Υπαρχει πακετακι i5 4460+μητρικη+ψυκτρα Coolermaster στα 200ευρω με εγγυηση!

Κουτι Raijintek arcadia στα 30ευρω

Ram στα 55-60ευρω Lifetime εγγυηση

Σκληρος Wd caviar Blue 1tb στα 49ευρω

Τροφοδοτικο Thermaltake 630 53ευρω

Gpu 7970 ή R9 280x στα 150 με 160ευρω

Συνολο περιπου στα 500ευρω

Και ειχα πετυχει πιο παλια ακομα φθηνοτερο Set CPu+mobo i5 2500k στα 130ευρω δηλαδη ακομα φθηνοτερα.

Φυσικα το παραπανω Pc παιζει ολα τα παιχνιδια ακομα και το Witcher 3 High ρυθμισεις.

 

Τωρα θα μου πουνε καποιοι γιατι απο αγγελιες,γιατι πολυ απλα ειναι η εξυπνοτερη αγορα αν δεν μπορεις να διαθεσεις πολλα χρηματα και τα περισσοτερα εχουν και εγγυησεις,και δεν απαγορευεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι κονσόλες είναι χρεπια και οι CPU δεν τραβάνε ...βάζουν 20 GB ήχο ασυμπίεστο και να τα 40 GB

 

Για να μη παρεξηγηθώ, υπέρμαχος του PC gaming είμαι, απλά όταν διαβάζω τέτοιες απαιτήσεις σε χωρητικότητα (είτε σε πισιά είτε σε κονσόλες) με πιάνουν τα γέλια ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ειμαι αντικειμενικός στο θέμα cosnoles είναι για γρήγορο και εύκολο game για αυτούς που βαριούνται να μπλέξουν με τον πολύπλοκο κόσμο των pc και για αυτό τα πληρώνουν τα game 70 ευρο κατά μέσο όρο δεν λέω ότι δεν είναι καλή η εμπειρία των παιχνιδιών στις consoles αντίθετος είναι εξαιρετική.

Από την άλλη μεριά όμως τα pc δεν έχουν όρια στις επιδόσεις αρκι να έχεις ένα κάρο λεφτά για hardware χρόνο και γνώση περί υπολογιστών και η αγορά των game pc είναι πολύ καλύτερη σε οικονομικό επίπεδο (τα ποιο πολλά game τα έχω αγοράσει 10 ευρο κατά μέσο όρο) και οι επιδόσεις σε των παιχνιδιών σε ένα παρά πολύ καλό pc είναι υπερβολικά πολύ καλύτερες από μια οποιαδήποτε consola. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομεριες για δεν θα τελειώσω ποτέ και θα σας κουράσω αλλά θα σας πω πώς ένας πραγματικός gamer δεν θα επιλέξει ποτέ οποιαδήποτε consola παρά μόνο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...