Προς το περιεχόμενο

Οι ελάχιστες και προτεινόμενες απαιτήσεις συστήματος για να "τρέξεις" το The Witcher 3: Wild Hunt στο PC σου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έλα ρε συ δες κάνα crossplatform πώς είναι σε κονσόλα και πώς σε pc...

 

όλα off? εδώ ακόμα και παιχνίδι όπως το injustice δεν έχει κανενός είδους φίλτρο στις κονσόλες και φαίνεται χειρότερο

 

τι μου λές για το second son? υπάρχει αυτό το παιχνίδι σε pc για να συγκρίνουμε; 

Το Tomb Rider φένεται καλύτερα στο PS4 απότι στο PC...και το έχω δει στο PC στα ultra high me anti-aliasing,anisotropic όλα στα max...Σε watch dogs έχω δει μόνο συγκρίσεις που κοπανάνε κάτι 780,980 έλεος...και μερικοί ακόμα πιο βλάκες βάζουν και SLI 2-3 980 και χαίροντε,,,.inFamous Second Son παρόμοια γραφικά δεν έχω δει PC.Ο μόνος λόγος που προτιμώ το PC και δεν αγοράζω κονσόλα είναι φυσικά ότι είναι PC δεν κάνεις μόνο gaming..Aλλά και στο gaming τα πάει καλά με το κυριότερο για μένα πάνφτηνα games.Steam αγόρασα γύρω στα 30 games γιορτές με κάτι λιγότερο απο 100 ευρώ.Και για τους τελείως τσαμπατζίδες απλά τα κατεβάζεις.Αλλά αυτό που λένε πως με 400 ευρώ κάνεις τούμπανο PC μόνο στα όνειρα..300 ευρώ μονο για cpu,gpu,mobo και όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα για πέταμα δ κατηγορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tr όταν βγήκε δε βλεποταν στις προηγούμενες κονσολες τι συγκρίνεις; Το φοβερό "remake" που έγινε στις νέες;

Πρώτα από όλα κατέστρεψαν τη μούρη της πρωταγωνίστριας καταστρέφοντας το ύφος του παιχνιδιού

 

Θεωρείς δηλαδή ότι το gta θα είναι πιο όμορφο στις κονσόλες;

 

Όσο για το watch dogs στα pc που λες τρέχει 1080 , >30 fps άρα από αυτό και μόνο είναι καλυτερο

Μαζί με τα mod που ενεργοποιούσαν πράγματα που η ubi ήθελε κλειδωμένα για να έχουν τη ψευδαίσθηση ότι είναι το ίδιο όπου και να το έπαιζες, απλά δεν υπήρχε σύγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λες. Εδώ εγώ με i7, 16gb ram και 7970 και έχω στα ultra high settings ΠΟΛΛΑ θέματα. Βέβαια πολλά διορθώνονται με νέους drivers...και εδώ είναι το θέμα optimization που λέμε. Anyway ο μόνος λόγος που πάντα καταλήγω στο pc είναι οι τιμές στα games. Το έχουν ξεφτιλίσει στις κονσόλες με τα 70ευρα λόγω licensing. Pc μόνο ρε. 50 ευρώ max τιμή αλλιώς περιμένεις ένα εξάμηνο που πέφτουν κάτω από 30 ευρώ. Εναλλακτικά προσφορές στο steam. Συγκεκριμένα, έχω τσιμπήσει witcher 1 και 2 έναντι 4 ευρώ...τέτοιες προσφορές τρέχουν ΚΑΘΕ μέρα. Beat this consoles.

Αυτό..!! το Steam είναι διαμάντι,για όσους δηάδή θέλουν να δώσουν και λίγα χρήματα γιατί όπως και να το κάνουμε το τσάμπα κατέβασμα δεν είναι ωραίο..Γιορτές με λιγότερα απο 100 ευρώ γύρω στα 30 games παλιά και μερικά νέα.Και σήμερα πάω για pre order Resident Evil 1 remake 19.90..pre order 19.90 τι να πει κανείς,τα σπάνε...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tr όταν βγήκε δε βλεποταν στις προηγούμενες κονσολες τι συγκρίνεις; Το φοβερό "remake" που έγινε στις νέες;

 

Θεωρείς δηλαδή ότι το gta θα είναι πιο όμορφο στις κονσόλες;

 

Όσο για το watch dogs στα pc που λες τρέχει 1080 , >30 fps άρα από αυτό και μόνο είναι καλυτερο

Φίλε μου μαζί σου,εγώ αυτό που βλέπω σου λέω,Κονσόλα δεν έχω και ούτε πρόκειται να πάρω αλλά για άλλους λόγους..Στα χαρτιά το pc είναι καλύτερο αλλά στην πράξη εγώ αυτό που βλέπω απο PS4 μου αρέσει περισσότερο..Απο την άλλη όπως είπα και στο παιδί πάνω..pC πλικτρολόγιο ποντίκι και σχεδόν τσάμπα games Steam είναι πολύ μεγαλύτερο + πέραν τον χεκατοντάδων άλλων θετικών του pc πέραν gaming.Αν είχα όμως χρήματα για σπατάλη μια κονσόλα μπορεί και να την έπερνα..Δεν τα θεωρώ πολλά για αυτό το παιχνίδι,και θα βάλουν και νέα στοιχεία οποτε αξίζει..και όταν έχεις φάει στη μάπα τα action Resident και περιμένεις πως και πως κάτι απο τα παλιά δεν το σκέφτεσαι καν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μαζί σου,εγώ αυτό που βλέπω σου λέω,Κονσόλα δεν έχω και ούτε πρόκειται να πάρω αλλά για άλλους λόγους..Στα χαρτιά το pc είναι καλύτερο αλλά στην πράξη εγώ αυτό που βλέπω απο PS4 μου αρέσει περισσότερο..Απο την άλλη όπως είπα και στο παιδί πάνω..pC πλικτρολόγιο ποντίκι και σχεδόν τσάμπα games Steam είναι πολύ μεγαλύτερο + πέραν τον χεκατοντάδων άλλων θετικών του pc πέραν gaming.Αν είχα όμως χρήματα για σπατάλη μια κονσόλα μπορεί και να την έπερνα..Δεν τα θεωρώ πολλά για αυτό το παιχνίδι,και θα βάλουν και νέα στοιχεία οποτε αξίζει..και όταν έχεις φάει στη μάπα τα action Resident και περιμένεις πως και πως κάτι απο τα παλιά δεν το σκέφτεσαι καν..

 

ναι αλλά ξέρεις τι συμβαίνει; το έχουμε ξαναπεί.. όταν βγήκαν οι προηγούμενες κονσόλες τα  γραφικά τους δεν έπαιζαν σε pc ή έπαιζαν σε υπολογιστές συνολικής αξίας άνω των 2000€.

 

οι νέες είναι μεν σαφώς πιο δυνατές σε σχέση με τις προηγούμενες, αλλά υπάρχουν ΗΔΗ pc που είναι καλύτερα

 

οπότε αν οι άλλες είχαν αρχίσει να ξεπερνιούνται από πολλά gaming pc στα 2-3 χρόνια, αυτές είναι ήδη ξεπερασμένες

 

αν κάποιος δεν έχει pc ή έχει ένα πάρα πολύ παλιό λογικό είναι να τις γλυκοκοιτάζει. λογικό είναι επίσης να τις γλυκοκοιτάζει ακόμα και κάποιος με ένα καλό pc λόγω της ευκολίας τους..

 

όμως αν έχεις pc το να τις πάρεις τώρα δε πολυσυμφέρει γιατί δεν έχουν ακόμα πολλούς τίτλους και όταν θα αποκτήσουν θα έχουν ξεπεραστεί για τα καλά από pc των 400€ (δέχομαι ότι με 4κατοστάρικα σήμερα πολύ δύσκολα φτιάχνεις κάτι καλύτερο από το μηδέν)

 

οπότε το μόνο νόημα που θα έχουν πάλι είναι τα exclusives.. 

αλλά όπως έλεγα και στις προηγούμενες, πόσα είναι αυτά τα exclusives που να δικαιολογούν την αγορά μιας κονσόλας;

 

στο ps3 πχ που είχε περισσότερα από το 360 για μένα δεν ήταν πάνω από 10.

 

δε λέω ότι δε με έτσουξε που δεν έπαιξα αυτά τα 10, αλλά δε θα ξεκινουσα να πάρω κονσόλα για τόσα λίγα παιχνίδια στο σύνολο της ζωής της.

 

στις νέες μέχρι στιγμής δε με ενδιαφέρει κανένα πάντως και τα περισσότερα cross platform λίγο πολύ τα έχουμε και στους υπολογιστές, δε χάνουμε κάτι

 

μάλιστα πλέον τα cross platform στα pc είναι περισσότερα από ποτέ; περίμενε κανείς πχ πριν από κάποια χρόνια ότι θα είχαμε metal gear σε pc σχεδόν ταυτόχρονα με τις κονσόλες; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κονσόλα αλλά με αυτό το setup ούτε Tetris δεν παίζεις..Εγώ με ι5 4690 kai 270X 8GB ram και SSD σε games όπως Metro LL,Tomb Rider,Battlefield,Crysis έχω θέματα.....οπότε το σύστημα που αναφέρεις θα πάει άπατο και ο χρόνος ζωής του αν δεν έχει λήξει ήδη,θα γίνει στο εξάμηνο..Να τονίσω τώρα πως αν μερικοί βάζεται >preset high settings με όλα off χαίρω πολύ..Δεν με νοιάζει τι λένε τα φόρουμς και καλά πως μια 270 αποδίδει καλ΄΄υτερα απο PS4.Στην πράξη ούτε καν.Τα παιχνίδια έχουν άθλιο optimization στο pCάκι μας..Και όπως είπα ότα είδα InFamous Second Son PS4 λέω πλάκα κάνουν,η 270X μου δεν τα πιάνει αυτά ούτε για πλάκα.Α και 720 με 1080 δεν βλέεις διαφορά ουτε σε 50¨

 

Με το setup που προτεινα παιζεις τα παντα και θα παιζεις τα παντα για τα επομενα χρονια. Η R9 270 ειναι τεχνικα δυνατοτερη του APU του PS4 και μπορει να παιξεις τους νεους τιτλους με καλυτερα settings-γραφικα απο αυτα του PS4. Υπαρχουν 100ς gameplay video με δοκιμες παιχνιδιων στο youtube.

Δες και το review-benchmark της καρτας απο Toms Hardware:

http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-r9-270-review-benchmarks,3669.html

 

Αν εσυ εχεις θεματα με την R9 270x ισως σκαλιζεις τα settings χωρις να ξερεις, δεν ξερω τι κανεις.

 

Αν δω 720p σε 50αρα θα ξερασω, 29ppi δεν βλεπονται. Και τα 1080p λιγα ειναι σε αυτο το μεγεθος. Τα 720p ειναι το πολυ για μεχρι 19αρα. Για 50αρα μονο σε 4Κ, αν θες ποιοτητα.

Εκτος αν παρεις 50αρα για να την βαλεις στα 5 μετρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η συζήτηση μπορεί να κρατήσει αιώνες. Για εμένα όμως τα παιχνίδια παίζονται σε κονσόλα. Ακόμα και με λιγότερα fps σε σχέση με τον υπολογιστή. Και ναι μπορεί τα παιχνίδια κονσόλας να είναι ακριβά αλλά απλά αφιερώνεις λίγο περισσότερο χρόνο και αγοράζεις ας πούμε 2-3 παιχνίδια τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι παιχνίδια μιλάμε που θα σε βγάλουν 2-3 το χρόνο;

 

Ακόμα και βαρύ πρόγραμμα να εχεις καμιά 10ρια το χρόνο τουλάχιστον τα παίζεις

 

(Αν το gaming είναι χόμπι σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν την ίδια αντοχή στο χρόνο οι κονσόλες με τα pc....είναι άλλο πράγμα! Πάρτε έναν υπολογιστή του 2005 (xbox 360) ή του 2006 (ps3) που να έκανε τότε περίπου όσο κάνανε αυτές οι κονσόλες (ένα 500άρικο χοντρικά) και προσπαθήστε να τρέξετε και να παίξετε παιχνίδια επιπέδου gta5, uncharted, forza motorsport κλπ, με αυτή την ποιότητα. Δεν υπάρχει περίπτωση, ούτε pacman δεν μπορούν να τρέξουν πλέον! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν την ίδια αντοχή στο χρόνο οι κονσόλες με τα pc....είναι άλλο πράγμα! Πάρτε έναν υπολογιστή του 2005 (xbox 360) ή του 2006 (ps3) που να έκανε τότε περίπου όσο κάνανε αυτές οι κονσόλες (ένα 500άρικο χοντρικά) και προσπαθήστε να τρέξετε και να παίξετε παιχνίδια επιπέδου gta5, uncharted, forza motorsport κλπ, με αυτή την ποιότητα. Δεν υπάρχει περίπτωση, ούτε pacman δεν μπορούν να τρέξουν πλέον! :)

Έχεις δίκιο, αλλά αυτό ήταν παλιά

 

Πάρε τώρα ένα pc του 2010 με μια κάρτα του 2012 (το δικο μου setup) και θα δεις ότι παίζεις καλύτερα, μαγεία; :P

 

Η μόνη επένδυση σε HW που έκανα περισυ ήταν να πάρω τηλεόραση για το pc για κονσολοφάση κάτι που πολλοί έχουν κάνει χρόνια τώρα

 

Θα μου πεις ότι το pc μου συνολικά έκανε καινούριο πάνω απο 1.5 χιλιάρικο, σωστο αλλά το θέμα είναι οτι συνεχίζει και θα συνεχίσει να συνεχίζει εκτός αν αποφασισω να ανεβω ανάλυση που για το 2015 λέω να μην ανεβω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...