Προς το περιεχόμενο

Οι ελάχιστες και προτεινόμενες απαιτήσεις συστήματος για να "τρέξεις" το The Witcher 3: Wild Hunt στο PC σου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή μου δίνεις την εντύπωση πως νομίζεις πως είμαι fanboy κονσολών θα ξεκαθαρίσω ΠΑΛΙ πως PC έχω και όχι κονσόλα.Για να μην έχεις αμφιβολίες ορίστε ένα λινκ απο ινσόμνια που δείχνω το κουτί μου http://www.insomnia.gr/topic/467542-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AF-%CF%83%CE%B1%CF%82/page-252  R9 270X τρέχει πήγενε στην 252 σελίδα..Λοιπόν τώρα που το ξεκαθάρησα αυτό πάω παρακάτω.Εγώ λέω αυτό που βλέπω δεν μενοιάζουν τα bench που λένε ότι θέλει ο καθένας ανάλογα την σελίδα και αυτό που ίσως θέλουν να προωθήσουν..Εγώ βλέπω καλύτερα γραφικά στο PS4 που έχω κάνει σύγκρηση δίπλα δίπλα μόνος μου με παρέα.Το PS4 το έφερε φίλος..Δοκιμάσαμε την 270Χ που έχω καθώς και  την 280Χ φίλου μου σε ικανοποιητικό σύστημα (8gb ram cl 8 1600,SSD Samsung Evo,i5 4690) με όλους τους drivers που πρέπει.Δοκιμάσαμε Tomb Rider και Battlefield.Και οι 3 μας συμφωνήσαμε πως το οπτικό αποτέλεσμα μας άρεσε περισσότερο στο PS4.Τα FPS μπορεί να ήταν λιγότερα καθώς και η ανάλυση,παρόλα αυτά το οπτικό αποτέλεσμα όπως είπα ήταν καύτερο για εμας.Περιττό να πω πως στην 270X με όλα ON(Anti-Aliasing,Anisotropic κλπ δεν ήταν καν playable οπότε μείναμε στο preset high settings,όχι ότι η  διαφορά με όλα ON MAX ήταν κάτι το τρομακτικό,ίσα που καταλάβαινες τι κάνει το anti aliasing) τέσπα μην χρονοτριβώ άλλο..Εγώ θα σου πρότινα να αφήσεις τα bench στο ίντερνετ και να κάνεις δικά σου.Είμαι σίγουρος πως η 260 είναι χειρότερη απο 270-280Χ οπότε τι να σου πω...Αν τώρα εσένα σου αρέσει περισσότερο αυτό που βλέπεις pc έχει καλός.Εμάς πάντος δεν,και δεν είμαστε και χθεσινοί,μια ζωή games παίζουμε ξέρουμε τι να κοιτάξουμε και τι είναι καλύτερο.Τέλος,εγώ δεν έχω κονσόλα αλλά αν είχα τα χρήματα να πάρω θα έπερνα.Προτιμώ το PC επειδή είναι πολυμηχάνημα.

Το τι αντιλαμβανεται το ματι σου δυστηχως δεν ειναι μετρο συγκρισης σε καμια περιπτωση, γιαυτο το λογο υπαρχουν και τα benchmarks. Αλλιως αλοιμονο, θα βγαινα και γω να πω οτι το bf 1 εχει καλυτερα γραφικα απο το 5, γιατι ετσι το βλεπει το ματι μου. Ε δεν πανε ετσι αυτα ομως, για ευνοητους λογους. Με τα benchmark του eurogamer λοιπον, η 260 αποδιδει καλυτερα γραφικα με καλυτερες επιδοσεις (fps) απο το ps4 σε ΟΛΑ τα παιχνιδια που δοκιμαστηκε. ΤΕΛΟΣ. Δεν εχει μα και μου και ματι σου και ματι μου. Με λιγα λογια, το ματι των δικων σου και των φιλων σου θελουν οφθαλμιατρο

ναι είναι ταυτόχρονα σε οθόνες με ίδια specs αυτό εννοώ.Kαι δεν θα ασχοληθώ άλλο παιδιά συγνώμη,εγώ είπα την ειλικρινή μου γνώμη και μάλιστα απο την αντίπερα όχθη.Δεν υποστιρίζω τυφλά αυτό που έχω.Σε όποιον αρέσει.Αν νομίζετε πως είναι καλύτερα στο pc παιξτε στο pc,αν σας αρέσει η κονσόλα διαλέξτε κονσόλα.Καλη σας μέρα

Μα γιαυτο ειμαστε σε thread που ασχολειται με PC...και ερχεσαι εσυ να μας πεις οτι στη κονσολα με ολα χειροτερα (textures / AA / resolution / fps / draw distance) φαινεται...καλυτερο. Ειναι σαν να μουλ ες οτι αμα ριξεις τις ρυθμισεις στο PC στο low θα φαινεται καλυτερα απο το ultra. Και τι περιμενεις? Να χτυπαμε παλαμακια οταν πετας τετοια μπουμπουκια?

 

Στη τελικη πολλοι developers παιχνιδιων το ΔΗΛΩΝΟΥΝ οτι τα settings της κονσολα για το Χ παιχνιδι ειανι high / medium κλπα. Πως διαολο γινεται λοιπον τα ΙΔΙΑ ακριβως settings να τα βλεπεις χειροτερα, δεν μπορω να καταλαβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιαυτο ειμαστε σε thread που ασχολειται με PC...και ερχεσαι εσυ να μας πεις οτι στη κονσολα με ολα χειροτερα (textures / AA / resolution / fps / draw distance) φαινεται...καλυτερο. Ειναι σαν να μουλ ες οτι αμα ριξεις τις ρυθμισεις στο PC στο low θα φαινεται καλυτερα απο το ultra. Και τι περιμενεις? Να χτυπαμε παλαμακια οταν πετας τετοια μπουμπουκια?

Όσο άδικο και να έχει το παιδί,έχει και δίκαιο.

Στην κονσόλα είσαι πολύ ποιο μακριά και τα βλέπεις σε TV με αποτέλεσμα να δείχνουν ποιο όμορφα ακόμα και αν είναι ποιο άσχημα.

(Απλά δεν τα βλέπεις τα «κακά» )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο άδικο και να έχει το παιδί,έχει και δίκαιο.

Στην κονσόλα είσαι πολύ ποιο μακριά και τα βλέπεις σε TV με αποτέλεσμα να δείχνουν ποιο όμορφα ακόμα και αν είναι ποιο άσχημα.

(Απλά δεν τα βλέπεις τα «κακά» )

Ναι αλλα αυτο δεν εχει να κανει με pc vs console (και ποιο ειναι καλυτερο) αλλα με οθονη vs monitor. Δεν εχει νοημα να συγκρινουμε ανομοια πραματα, γιατι εγω για παραδειγμα εχω τη κονσολα στο monitor που εχω και το PC. Εκει τι γινεται? xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό παίζεις και στο pc στη τηλεόραση και φαίνεται λουκουμάκι

Και γιαυτο επισης δεν κανουμε συγκρισεις console + tv vs pc + monitor. Λουκουμια με σοκοφρετες δεν τα συγκρινουμε, αλλο το ενα αλλο το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζί σου.. η τηλεόραση είναι φθηνός εντυπωσιασμός, εγώ είμαι ο πρώτος που το υποστηρίζω και φυσικά προτιμώ κι εγώ τη τηλεόραση άσχετα αν προτιμώ το καλύτερο δυνατό που μπορώ σε αυτή (που δεν είναι φυσικά η κονσόλα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι αντιλαμβανεται το ματι σου δυστηχως δεν ειναι μετρο συγκρισης σε καμια περιπτωση, γιαυτο το λογο υπαρχουν και τα benchmarks. Αλλιως αλοιμονο, θα βγαινα και γω να πω οτι το bf 1 εχει καλυτερα γραφικα απο το 5, γιατι ετσι το βλεπει το ματι μου. Ε δεν πανε ετσι αυτα ομως, για ευνοητους λογους. Με τα benchmark του eurogamer λοιπον, η 260 αποδιδει καλυτερα γραφικα με καλυτερες επιδοσεις (fps) απο το ps4 σε ΟΛΑ τα παιχνιδια που δοκιμαστηκε. ΤΕΛΟΣ. Δεν εχει μα και μου και ματι σου και ματι μου. Με λιγα λογια, το ματι των δικων σου και των φιλων σου θελουν οφθαλμιατρο

Μα γιαυτο ειμαστε σε thread που ασχολειται με PC...και ερχεσαι εσυ να μας πεις οτι στη κονσολα με ολα χειροτερα (textures / AA / resolution / fps / draw distance) φαινεται...καλυτερο. Ειναι σαν να μουλ ες οτι αμα ριξεις τις ρυθμισεις στο PC στο low θα φαινεται καλυτερα απο το ultra. Και τι περιμενεις? Να χτυπαμε παλαμακια οταν πετας τετοια μπουμπουκια?

 

Στη τελικη πολλοι developers παιχνιδιων το ΔΗΛΩΝΟΥΝ οτι τα settings της κονσολα για το Χ παιχνιδι ειανι high / medium κλπα. Πως διαολο γινεται λοιπον τα ΙΔΙΑ ακριβως settings να τα βλεπεις χειροτερα, δεν μπορω να καταλαβω. 

Δεν είμαι μόνο εγώ και οι φίλοι μου,μπες λίγο youtube και ξεστραβώσου...!!! εδώ απλά μια σύγκρηση θα σου δώσω που μάλιστα έχουν GTX 780 και R290 και η διαφορά είναι αμελητέα..Και τρέχουν και στα ultra On όλα..Και μου λες εσύ πως η 260 κάνει παππάδες..https://www.youtube.com/watch?v=Hq8NZJ02Owwαν θες να είσαι κλειστόμυαλος να είσαι,δικό σου θέμα.Και μην αρχίσεις τα youtube δεν φένεται η αληθινή δύναμη κλπ κλπ..δεν είναι τυχαίο που στο 99% συγκρίσεων PC ps4 xone στα PC κοπανάνε gpu και cpu 300 ευρου έκαστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να μας τρολλαρουν!Δε εξηγηται αλλιως!

 

Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι ότι οι phenom II είναι επεξεργαστές του 2010 και η Radeon 7870 είναι μια κάρτα του 2012 έτσι? Αισίως στο 2015 είμαστε σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι μόνο εγώ και οι φίλοι μου,μπες λίγο youtube και ξεστραβώσου...!!! εδώ απλά μια σύγκρηση θα σου δώσω που μάλιστα έχουν GTX 780 και R290 και η διαφορά είναι αμελητέα..Και τρέχουν και στα ultra On όλα..Και μου λες εσύ πως η 260 κάνει παππάδες..https://www.youtube.com/watch?v=Hq8NZJ02Owwαν θες να είσαι κλειστόμυαλος να είσαι,δικό σου θέμα.Και μην αρχίσεις τα youtube δεν φένεται η αληθινή δύναμη κλπ κλπ..δεν είναι τυχαίο που στο 99% συγκρίσεων PC ps4 xone στα PC κοπανάνε gpu και cpu 300 ευρου έκαστο..

στο yt τα πάντα είναι συμπιεσμένα και απέχουν πολύ από αυτό που βλέπεις στη πραγματικότητα, παρόλα αυτά δε βλέπεις τις διαφορές στη θολούρα,στις σκιές στα textures και στα φιλτρα;

 

στα fps δε μπορείς να τη δεις γιατί το yt είναι στα 30... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο yt τα πάντα είναι συμπιεσμένα και απέχουν πολύ από αυτό που βλέπεις στη πραγματικότητα, παρόλα αυτά δε βλέπεις τις διαφορές στη θολούρα,στις σκιές στα textures και στα φιλτρα;

 

στα fps δε μπορείς να τη δεις γιατί το yt είναι στα 30... 

¨οπως είπα μην αρχινάτε με το youtube...και όπως πάλι είπα την διαφορά την βλέπω και ειναι αμελητέα.ΑΛΛΑ τρέχει με GTX 780 και R290 και βλέπουμε κάποια διαφορά,όχι με 260.Εμένα η 270X δεν κολλάει σαν π********ς..τι να πω αυτή η 260 που λέει ο άλλος πρέπει να είναι απο άλλη διάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι μόνο εγώ και οι φίλοι μου,μπες λίγο youtube και ξεστραβώσου...!!! εδώ απλά μια σύγκρηση θα σου δώσω που μάλιστα έχουν GTX 780 και R290 και η διαφορά είναι αμελητέα..Και τρέχουν και στα ultra On όλα..Και μου λες εσύ πως η 260 κάνει παππάδες..https://www.youtube.com/watch?v=Hq8NZJ02Owwαν θες να είσαι κλειστόμυαλος να είσαι,δικό σου θέμα.Και μην αρχίσεις τα youtube δεν φένεται η αληθινή δύναμη κλπ κλπ..δεν είναι τυχαίο που στο 99% συγκρίσεων PC ps4 xone στα PC κοπανάνε gpu και cpu 300 ευρου έκαστο..

Ρε ανθρωπε, το οτι η gtx780 δεν εχει διαφορα με το ps4 σημαινει οτι το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν κανει χρηση της GPU,η οτι τελοσπαντων το παιχνιδι δεν scalari αλλο, ειναι τερμα. Ειναι σα να μου συγκρινεις σε δρομο που εχει οριο ταχυτητας τα 100 αν παει πιο γρηγορα η ferrari μου η το fiat σου, και να λες οτι εφοσον το οριο ειναι 100, και τα 2 το ιδιο γρηγορα πανε...

 

Εγω πουθενα δεν σου ειπα οτι η 260 κανει παπαδες, σου ειπα οτι παιζει τα ΠΑΝΤΑ καλυτερα απο το ps4. Και δεν το λεω εγω, το eurogamer το λεει, μετα απο μαι σειρα απο μετρησεις (mind you, ειναι κατα κυριο λογο console site). 

 

Και εν τελει, στο παιχνιδι που βαζεις (watchdogs) η διαφορα ειναι επισης αμελητεα μεταξυ gtx 780 και 7870 (εφοσον δεν σε απασχολουν τα frames καταπως φαινεται). Αρα η 7870 ειναι το ιδιο καλη με την gtx 780?

Βασικα εχεις ελλειψη κοινης λογικης, οποτε δυσκολευομαι να συνομιλησω μαζι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ανθρωπε, το οτι η gtx780 δεν εχει διαφορα με το ps4 σημαινει οτι το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν κανει χρηση της GPU,η οτι τελοσπαντων το παιχνιδι δεν scalari αλλο, ειναι τερμα. Ειναι σα να μου συγκρινεις σε δρομο που εχει οριο ταχυτητας τα 100 αν παει πιο γρηγορα η ferrari μου η το fiat σου, και να λες οτι εφοσον το οριο ειναι 100, και τα 2 το ιδιο γρηγορα πανε...

 

Εγω πουθενα δεν σου ειπα οτι η 260 κανει παπαδες, σου ειπα οτι παιζει τα ΠΑΝΤΑ καλυτερα απο το ps4. Και δεν το λεω εγω, το eurogamer το λεει, μετα απο μαι σειρα απο μετρησεις (mind you, ειναι κατα κυριο λογο console site). 

 

Και εν τελει, στο παιχνιδι που βαζεις (watchdogs) η διαφορα ειναι επισης αμελητεα μεταξυ gtx 780 και 7870 (εφοσον δεν σε απασχολουν τα frames καταπως φαινεται). Αρα η 7870 ειναι το ιδιο καλη με την gtx 780?

Βασικα εχεις ελλειψη κοινης λογικης, οποτε δυσκολευομαι να συνομιλησω μαζι σου

O.o εμένα η 270X πάντος δεν..απότι φένεται η 7870 είναι καλύτερη απο την 270X κατά πολύ,καθώς και η 260 απο την 780 και την 290.Και επίσης προφανές πως 780 και 290 στα max είναι ίδια με την 7870.δεν χάνω άλλο το χρόνο μου μαζί σου.Νύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨οπως είπα μην αρχινάτε με το youtube...και όπως πάλι είπα την διαφορά την βλέπω και ειναι αμελητέα.ΑΛΛΑ τρέχει με GTX 780 και R290 και βλέπουμε κάποια διαφορά,όχι με 260.Εμένα η 270X δεν κολλάει σαν π********ς..τι να πω αυτή η 260 που λέει ο άλλος πρέπει να είναι απο άλλη διάσταση.

To βιντεο που εδωσες ειναι απο το eurogamer , το ιδιο site που εκανε την συγκριση 260 με ps4. Η το εμπιστευεσαι σε ολα λοιπον, η οχι. Αποφασισε...

 

Eπισης

Σε 260x. Βλεπεις καμια διαφορα με την 780 / ps4? Α μπραβο

¨οπως είπα μην αρχινάτε με το youtube...και όπως πάλι είπα την διαφορά την βλέπω και ειναι αμελητέα.ΑΛΛΑ τρέχει με GTX 780 και R290 και βλέπουμε κάποια διαφορά,όχι με 260.Εμένα η 270X δεν κολλάει σαν π********ς..τι να πω αυτή η 260 που λέει ο άλλος πρέπει να είναι απο άλλη διάσταση.

Τοτε πηρες χαλασμενη καρτα..

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-r7-260x-vs-next-gen-console

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΛΕΜΕ!

 

 

he Radeon R7 260X could be seen as an economical alternative to buying a next-gen console. Visual quality in games like Assassin's Creed 4 and Battlefield 4 runs at a flat high setting with this GPU at no performance penalty, while console editions rely on curtailed LODs, and lowered texture filtering settings. We couldn't help but expect more from the new platforms - especially from PS4, where the GPU architecture offers a range of advantages over the Bonaire core at the heart of the R7 260X (though to be fair, at 1.9TF, the R7 260X marginally out-scores PS4's overall compute power).

 

 

 

where we see the £100 GPU trumping both next-gen versions during heavy open-ended gameplay culminating in a giant explosion. This brings both consoles far below the 60fps line, while the 260X only drops a few frames.

Απο το ιδιο site που εφτιαξε το βιντεο που μας ανεβασες.

Οκ? Περαστικα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...