Προς το περιεχόμενο

COOLPIX S3700, S2900 και L31, οι νέες compact φωτογραφικές μηχανές από τη Nikon


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η αγορα των compact εχει συρικνωθει,γιατι πλεον ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων θεωρει οτι κουβαλαει φωτογραφικη μαζι του επειδη το κινητο και το ipad του βγαζει φωτογραφιες.

Οταν ομως πας κανα ταξιδι και θες να αποτυπωσεις τις στιγμες σου που ισως δεν ξαναζησεις τοτε καταλαβαινεις την διαφορα.Σου ειπα για dx και fx φορματ γιατι μου λες για κινητα που κανουν 600 και 700 ευρω.

Αν λες για κινητα low και mid range να τα συγκρινεις με δυνατοτητες poinτ and shoot μηχανων.

Οι Mirrorless σαφως και ειναι ανωτερες απο πολλες compact ,εδω ομως συγκρινεις κινητο με compact φωτογραφικη.

Δεν προσπαθω να επιβαλω την αποψη μου μιας και ο καθενας εχει αλλες απαιτησεις απο τον εξοπλισμο του,

δεν μπορω ομως να συγκρινω της φωτο του s4 μου με την canon sx230hs που εχω οπως ουτε της canon με την nikon d5300 μου.

Επισης δεν τονισες αυτο απο το DxOMARK

""Mobile image quality is now superior to that of 5-year-old compact cameras":

 

Κανεις διαφορες εικασιες:

α) Δεν μιλησα απαραιτητα για κινητα των 600-700€.  Πχ , ακομα και το εξαιρετικο lumia1020 κανει λιγοτερο απο τα μισα χρηματα απο αυτα που λες.

β) Δεν ειπα οτι τα κινητα ειναι καλυτερα απο τις compact. Ειπα οτι "το συγκεκριμενο form factor εχει σχεδον πληρως αντικατασταθει απο τα smartphone."

Εχουν πλησιασει πολυ σε επιδοσεις,ποιοτητα κλπ και ετσι οι καταναλωτες γυρνανε την πλατη τους στις compact.

Δεν ειναι οπως παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω καμια εικασια,μιλησα ξεκαθαρα απο το πρωτο μου post.

Οτι φωτογραφικα δεν συγκρινονται τα κινητα με τις compact,τοσο απλα.

Μπορει καποιος να βγαζει φωτο με το κινητο του και να του αρεσουν, αυτο δεν σημαινει οτι κανει καλυτερη δουλεια απο οτι αν ειχε κανονικη φωτογραφικη.

Δεν διαφωνησα οτι εχει συρικνωθει η αγορα των compact απλα εξηγησα τον λογο.

Ο ανθρωπος που απλα θελει να βγαλει φωτο θα το κανει και με ipad σε γαμο,αυτο δεν σημαινει οτι θα ειναι και καλυτερες.

That's it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω καμια εικασια,μιλησα ξεκαθαρα απο το πρωτο μου post.

Οτι φωτογραφικα δεν συγκρινονται τα κινητα με τις compact,τοσο απλα.

Μπορει καποιος να βγαζει φωτο με το κινητο του και να του αρεσουν, αυτο δεν σημαινει οτι κανει καλυτερη δουλεια απο οτι αν ειχε κανονικη φωτογραφικη.

Αρχικα εκανες εικασια οτι μιλαω για κινητα των 600-700€, ενω υπαρχουν κινητα των 350€ που βγαζουν αξιοπρεπεστατες φωτογραφιες εφαμιλλες με μια compact μερικων ετων.

 

Τελος, καποιος με ενα lumia 1020 μπορει να βγαλει καλυτερη φωτογραφια απο οτι με την compact που ειχε αγορασει το 2010 και για προφανεις λογους εχει ξεμεινει στο συρταρι.

Αλλα και καλυτερη να μην βγαλει, το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ κοντα.

 

Για να το θεσουμε κι αλλιως:

η διαφορα μεταξυ compact και smartphone ειναι μικροτερη απο οτι η διαφορα compact και dslr .

Για αυτο και ο κοσμος επιλεγει smartphone και dslr και οι compact εγκαταλειπονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ,σε νημα που αφορα παρουσιαση καινουργιας compact για το 2015 μου λες οτι το lumia1020 βγαζει καλυτερες φωτο απο compact 5ετιας για να υποστηριξεις οτι τα κινητα βγαζουν καλυτερα απο φωτογραφικες.

Εικασια ειναι οτι το lumia 1020 ειχε 650ευρω οταν πρωτοβγηκε ?

Δηλαδη το 2013 αν ηθελα να βγαζω καλες φωτογραφιες θα εδινα 650 ευρω για να παρω highend κινητο με καλη φωτογραφικη για δεδομενα κινητου η 350 ευρω για να παρω πχ την coolpix p330 που ηταν στις 5 top για compact το 2013 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το 2013 αν ηθελα να βγαζω καλες φωτογραφιες θα εδινα 650 ευρω για να παρω highend κινητο με καλη φωτογραφικη για δεδομενα κινητου η 350 ευρω για να παρω πχ την coolpix p330 που ηταν στις 5 top για compact το 2013 ?

 Κινητο δεν θα αγοραζες καν;; Καταλαβαινεις το point μου.

Οκ ,σε νημα που αφορα παρουσιαση καινουργιας compact για το 2015 μου λες οτι το lumia1020 βγαζει καλυτερες φωτο απο compact 5ετιας για να υποστηριξεις οτι τα κινητα βγαζουν καλυτερα απο φωτογραφικες.

Πότε είπα κατι τετοιο;

Επαναλαμβανω, γιατι συνεχιζεις να λες πραγματα που δεν ειπα:

β) Δεν ειπα οτι τα κινητα ειναι καλυτερα απο τις compact. Ειπα οτι "το συγκεκριμενο form factor εχει σχεδον πληρως αντικατασταθει απο τα smartphone."

Εχουν πλησιασει πολυ σε επιδοσεις,ποιοτητα κλπ και ετσι οι καταναλωτες γυρνανε την πλατη τους στις compact.

Δεν ειναι οπως παλια.

 

Εδω ειναι και το πρωτο ποστ:

Κυκλοφορουν ακομα compact?

 

Λιγα τα χρονια που θα κανουν ακομα πωλησεις, το συγκεκριμενο form factor εχει σχεδον πληρως αντικατασταθει απο τα smartphone.

 

 

Oι κατασκευαστες το εχουν αντιληφθει αυτο και υπαρχουν σκεψεις για αποχωρηση απο την χαμηλη κατηγορια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι compact περνάνε κρίση, σίγουρα. Παίζουν δυνατά οι premium compact ή compact γοήτρου αν θέλετε. O μικρός όγκος είναι πάντα σημαντικός. Τώρα, αν κάποιος θεωρεί πως αφού έχει κινητό δε χρειάζεται φωτογραφική ας δει τα αποτελέσματα πιο πέρα από την οθόνη του κινητού. Τα πραγματικά κρυστάλινα οπτικά ακόμα και μιας μεσαίας compact δεν έχουν σχέση με τα ακρυλικά ενός κινητού. Άσε που δεν έχω δει πιο γελοίο θέαμα από κάποιους που φωτογραφίζουν σηκώνωντας το tablet!..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετα χρονια ειχα αγορασει την Nikon Coolpix P4 360€.Για τοτε ηταν απλα λιγο ακριβη.Νομιζω ηταν μοντελο του 2006.

 

Σημερα καποια αλλη compact Nikon η αλλης μαρκας εχει τα ιδια και καλυτερα χαρακτηριστικα με τιμη 50-100€.

 

Παντως βγαζει πολυ καλες φωτογραφιες για 8 MP και την χρησιμοποιω ακομα.Δεν παιρνει ομως καρτες μνημης HC πανω απο 2Gb και το βιντεο που "τραβαει" ειναι 640χ480.

 

Τεχνολογια πριν τοσα χρονια και πιστευω οτι βγαζει ισαξιες η και καλυτερες φωτογραφιες με σημερινα κινητα ναυαρχιδες.

 

Νομιζω πως το 2006 οι φωτογραφικες δυνατοτητες των κινητων ηταν μηδαμινες,οσα ειχαν φωτογραφικη(αν ειχαν) θα ηταν VGA,αντε το πολυ 3,2 MP.Πραγματικα δεν θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...