Προς το περιεχόμενο

Το δικαστήριο απέρριψε ασφαλιστικά μέτρα της ΑΕΠΙ κατά εγχώριων ISPs για να μπλοκάρουν torrent sites


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προιόντα είναι. Εαν ο δημιουργός βάζει ©, τοτε πληρω ή αγνόησε το.

 

Το πρόβλημα με την αεπι είναι οτι γραφεί και ακτιβιστές. (Έχουμε ακούσει να γράφουν μαγαζιά τα οποία παιζουν μη © μουσική)

O δημιουργος μπορει να βαζει οτι θελει, οπως και γω μπορω να το μοιραζω δωρεαν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγω ενα ''προιον'' που απαιτει σπουδες ολη μου τη ζωη,πολυ δουλεια και κοπο, το οποιο το πουλαω , δε το χαριζω σε κανεναν, ουτε παραχωρω  το  δικαιωμα να εκμεταλλευετε τη μουσικη μου και να κερδιζει απο αυτο.

 

Δεν ξέρω ποιος είσαι και τι τραγούδια γράφεις, αλλά εάν έβγαινε και έλεγε το ίδιο δημιουργός όπως, ο Κων/νος Παντζής, ο Χατζηγιάννης, ο Σταν και πολλοί άλλοι, θα έσπαγα τον υπολογιστή.

 

Εάν περιμένεις σαν δημιουργός να βγάλεις λεφτά από την ΑΕΠΙ, τότε συγγνώμη που θα το πω αλλά κάπου κάνεις ένα τεράστιο λάθος στη δουλειά σου.

 

Είναι σαν να λέω εγώ ότι δουλεύω σε μαγαζί της Apple, και να αναγκάζω τον κόσμο να αγοράζει iPhone για να έχω εγώ βολεμένο τον πισινό μου. Όχι δεν είναι έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πειρατεια αν θελουν μπορουν να τη περιορισουν στο μεγιστο ειναι ευκολο, ουτε block ip, dns ουτε τιποτα απλα καταργωντας το απεριοριστο adsl internet και βαζοντας πολιτικη ορθης χρησης 10gb το μηνα σαν τις εταιριες κινητης στο mobile internet,αυτο δεν ειναι μακρινο το ειχε προτινει σε 1 παλιο αρθρο η Deutsche Telekom της γερμανιας, οποτε αν αλλαξει πολιτικη η ελληνικη Deutsche Telekom (οτε) καταλαβαινετε τι θα κατεβαζει ο καθενας μας

 Πας καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το έκαναν αυτό θα έκλειναν όλοι

 

Με 15€ αγοράζω 10GB στη κάρτα wind που πάει σαφώς πιο γρήγορα από το σταθερό μου internet

 

Την επόμενη μέρα κόβω συμβόλαιο σταθερού και σταθερή γραμμή που δε τη χρησιμοποιώ ποτέ και μετά τους αφήνω να βαρανε μύγες..

 

Σε κάποιες χώρες τις κάνουν αυτές τις βλακείες, αλλά εδώ δε τους παίρνει ιδιαίτερα

 

Και γενικά δεν έχει νόημα ειτε παράνομα είτε νόμιμα τα παιχνίδια ειδικά είναι γιγάντια, όπως και το βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πας καλα?

 

Όχι, το μυαλό του είναι κούκου. Για να μην αναφέρω πως με 10GB κατεβάζεις μερικές εκατοντάδες τραγούδια. Για να μην αναφέρω ότι με 10GB δεν κατεβάζεις ούτε ένα ΑΑΑ game (τα οποία πλέον είναι της τάξεως των 30+ GB) από legit μέσω όπως το Steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω και εγω μια ερωτηση.Αυτες οι πολυθρονες

https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CF%83+%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%83&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Tde7VJT0LIaaygOXyYKQDg&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1366&bih=634

 

τις θεωρειτε εργα τεχνης;.Αν εγω μπορω κατασκευαζω τετοιες πολυθρονες δικαιουμαι να ζηταω πνευματικα δικαιωματα απο οσους τις αγοραζουν ακομα και 50 χρονια μετα τον θανατο μου;

Επεξ/σία από xp-user
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.Στην Γερμανία εδώ και χρόνια όποιος έχει σύνδεση κινητού με 25 - 30 ευρώ πάγιο το μήνα έχει απεριόριστο 3G - 4G.Μπορούνε να ακούνε οι Έλληνες εκεί ελληνικό ραδόφωνο μέσω π.χ. Tune In ακόμα και στο αυτοκίνητο συνεχώς...

Ουτε καν

Απλή παραπληροφόρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν

Απλή παραπληροφόρηση..

Φίλε τι να πω...Έχω κανά χρόνο να πάω προς Γερμανία,αλλά αυτό που έγραψα ίσχυε (flat rate mobile) με 2 χρόνια συμβόλαιο...Πάντως έστω κι έτσι αναλογικά οι τιμές είναι πολύ καλύτερες , αναλογικά με τους μισθούς τους.Σίγουρα κυνηγάνε πολύ τα torrents εκεί, αλλά γενικά όπως έχει ήδη αναφερθεί έχουν βρεθεί τρόποι...Πάντως να πούμε κι ένα καλό οι δικές μας εταιρείες κινητής και internet , είχαν μια ταχύτατη πρόοδο από τότε που άρχισε να μπαίνει η ευρυζωνική σύνδεση στη ζωή μας, πριν καμιά δεκαριά χρόνια.Πάντως γενικά το νταβατζιλίκι πάει σύννεφο στην Ε.Ε. , από τράπεζες και εταιρείες τύπου πνευματικών δικαιωμάτων κλπ.Πολλές οι στρεβλώσεις και ολιγάρχες υπάρχουν σε όλες τις χώρες.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τι να πω...Έχω κανά χρόνο να πάω προς Γερμανία,αλλά αυτό που έγραψα ίσχυε (flat rate mobile) με 2 χρόνια συμβόλαιο...Πάντως έστω κι έτσι αναλογικά οι τιμές είναι πολύ καλύτερες , αναλογικά με τους μισθούς τους.Σίγουρα κυνηγάνε πολύ τα torrents εκεί, αλλά γενικά όπως έχει ήδη αναφερθεί έχουν βρεθεί τρόποι...Πάντως να πούμε κι ένα καλό οι δικές μας εταιρείες κινητής και internet , είχαν μια ταχύτατη πρόοδο από τότε που άρχισε να μπαίνει η ευρυζωνική σύνδεση στη ζωή μας, πριν καμιά δεκαριά χρόνια.Πάντως γενικά το νταβατζιλίκι πάει σύννεφο στην Ε.Ε. , από τράπεζες και εταιρείες τύπου πνευματικών δικαιωμάτων κλπ.Πολλές οι στρεβλώσεις και ολιγάρχες υπάρχουν σε όλες τις χώρες.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ίδιο ίσχυε και πριν ένα χρόνο και παλιότερα ήταν πιο ακριβά.

Οι τιμές είναι αναλογικά με τους μισθούς τους πολύ καλές(ακόμη και με τις δικές μας) και γι'αυτό έχουν όλοι σύνδεση.Η κάρτα Γερμανία δεν συμφέρει.

Το flat rate ήταν και είναι μαρκετίστικο κολπάκι διότι, μετά το πέρας των mb που έχει το πακέτο σου δεν σου σταματάει το mobile internet αλλά συνεχίζεις να σερφάρεις (χωρίς επιπλέον χρέωση) με ταχύτητα GPRS

 

 

Να ξεκαθαρίσουμε λίγο τι ισχύει από τον Φεβρουάριο του 2014 στην Γερμανία μετά το δικαστήριο της υπόθεσης του Red Tube διότι πιο πριν είχαν ξεφύγει τα πράγματα και οι δικηγόροι έκαναν χρυσές δουλειές

 

1.Δεν απαγορεύετε το torrent εφόσον το υλικό που διαμοιράζεται δεν έχει πνευματικά δικαιώματα

 

2.Δεν απαγορεύεται το online streaming

 

3.Δεν απαγορεύετε το Download

 

Απαγορεύεται μόνο ο διαμοιρασμός υλικού με πνευματικά δικαιώματα(upload).

Κυνηγούν και ψάχνουν πλέον μόνο τα torrent διότι αυτόματα το πρόγραμμα κάνει διαμοιρασμό.

Έστω και 1mb αν κάνεις διαμοιρασμό υλικό πνευματικών δικαιωμάτων, τον επόμενο μήνα σου έρχεται πρόστιμο 800αρι.

 

Η κουλτούρα του γερμανού είναι συνυφασμένη με τον κανόνα και τους νόμους, ξέρει, δεν παρανομεί εύκολα.

Θέλει να δει ταινία;

Η θα την αγοράσει ή θα την νοικιάσει (online,retail)

ή θα πάει σινεμά ή θα έχει το καλωδιακο sky(το οποίο προβάλλει πιο γρήγορα τις νέες ταινίες από το δικό μας Νόβα)

Ο γερμανός έχει μάθει να βλέπει τις ταινίες,και σχεδόν όλα στην γλώσσα του μεταγλωττισμένα, οπότε και το πειρατικό αμερικανικό να κατεβάσει, θα δυσκολευτεί στους υπότιτλους..

 

Ότι υπάρχουν τρόποι να κατεβάζεις πειρατικό περιεχόμενο στην Γερμανία συμφωνώ αλλά αυτός που θα το κάνει πρέπει να έχει μελετήσει καλά,τι-πως-και από που θα το κάνει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει φίλο. Το dvd στέκει ακόμα στο έπιπλο σκονισμένο, έτοιμο να πάρει την εκδίκησή του. Η πειρατεία δε θα πεθάνει ποτέ με τις τακτικές που ακολουθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος πια! Δεν είναι δυνατόν να ρίχνουν πρόστιμο σε τυροπιτάδικο γιατί έπαιζε ραδιόφωνο στο μαγαζί και να τους υποχρεώσουν να πληρώνουν επειδή... οι πελάτες που περίμεναν να πάρουν τυρόπιτα απολάμβαναν μουσική! Αλήθεια, πόσοι καλλιτέχνες πέρνουν το μερίδιο που τους αντιστοιχεί από την ΑΕΠΙ? Πόσα χρήματα εισπράτουν το χρόνο και που πάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...