Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα (;) με Logitech Ζ906


Mitsos_The_Great

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Είμαι εδώ και 8 μέρες κάτοχος των Ζ906 και αντιμετωπίζω μερικά προβλήματα τα οποία θα αναφέρω παρακάτω.

 

1) Όταν η ένταση των ηχειών είναι στα 70% και 4.1 στα Effect σταματούν να παίζουν τα 2 πίσω ηχεία μετά από 1-2 λεπτά και ο ήχος επανέρχεται μετά από επανεκκίνηση των ηχείων. Το πρόβλημα λύθηκε χαμηλώνοντας λίγο την ένταση των πίσω ηχείων. Είναι φυσιολογικό όμως αυτό;

2) Όταν βάζω να παίξει κάποιο "βαρύ" R&B (bass track) σταματάει για 1 δευτερόλεπτο ο ήχος από όλο το set όταν η ένταση είναι στα 80-90%. Γίνεται για προστασία αυτό ή είναι πρόβλημα;

3) Το πιο περίεργο. Όταν τα τσίτωνα και σταματούσε ο ήχος (βλ. ερώτημα 2) ενώ μετά έπαιζαν κανονικά, μετά απενεργοποιούσα το set . Μετά από 1 ώρα όταν προσπάθησα να τα ανοίξω ΔΕΝ άνοιγαν (ούτε από την κονσόλα, ούτε από το remote control), με τίποτα όμως. Δούλεψαν κανονικά όταν αποσύνδεσα την κονσόλα και την ξανα σύνδεσα στο subwoofer. 2 φορές έτυχε αυτό.

 

Να προβληματιστώ ή απλά να μην τα τσιτώνω τόσο πολύ;

 

Να πω ότι είναι συνδεδεμένα στο pc με οπτική ίνα και το subwoofer όταν παίζει δεν είναι ιδιαίτερα ζεστό (φυσιολογικά θα έλεγα).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εχω αλλο προβλημα.Μου αναβουν  οι input 4 και 5 συν το aux και δε βγαινει καθολου ηχος.Εποικηνωνησα με Logitech και ειπαν οτι θα μου στειλουν καινουρια κονσολα.Αν δε διορθωθει με τη κονσολα,τοτε την εφαγα και ψαχνω για γουφερ μεταχειρισμενο,καθως η Logitech δε πουλαει μεμονωμενα γουφερ...

Αυτο που λες εσυ δε νομιζω πως ειναι φυσιολογικα.Αν ειναι μεσα στην εγγυηση στειλτα χωρις δευτερη σκεψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εχω αλλο προβλημα.Μου αναβουν  οι input 4 και 5 συν το aux και δε βγαινει καθολου ηχος.Εποικηνωνησα με Logitech και ειπαν οτι θα μου στειλουν καινουρια κονσολα.Αν δε διορθωθει με τη κονσολα,τοτε την εφαγα και ψαχνω για γουφερ μεταχειρισμενο,καθως η Logitech δε πουλαει μεμονωμενα γουφερ...

Αυτο που λες εσυ δε νομιζω πως ειναι φυσιολογικα.Αν ειναι μεσα στην εγγυηση στειλτα χωρις δευτερη σκεψη..

Το κατάστημα που αγοράστηκαν είναι αρκετά μακριά από εδώ που μένω (~80km) και δεν μπορώ να πάω εκεί (+ ότι δεν υπάρχει απόθεμα και θα πάρει επιπλέον χρόνο η αντικατάσταση).

Στην μη ενεργοποίηση σκέφτηκα και εγώ ότι ίσως να είναι πρόβλημα κονσόλας αφού όταν την αποσυνδέω και την ξανασυνδέω διορθώνεται το πρόβλημα.

Γενικά διαβάζω στο internet πολλά προβλήματα με την κονσόλα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αφου την επαθα και ψαχτηκα λιγο στο ιντερνετ,βλεπω οτι πολλοι αντιμετωπιζουν προβληματα..Δε ξερω τι γινεται.Κοιτα αφου εισαι τοσο μακρυα,μπορεις να τους τα στειλεις με μικρο κοστος(5ευρω)..Παρτους ενα τηλ πρωτα να συννενοηθεις και αν χρειαστει τα στελνεις.Αφου εχεις εγγυηση,μη κανεις τη βλακεια και το αφησεις...Εγω δεν εχω εγγυηση,και αν δε φτιαξει με τη κονσολα,μου βγαινουν αχρηστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα reset πατώντας το πλήκτρο "Input" για 6 sec στην κονσόλα ενώ τα ηχεία ήταν κλειστά και φαίνεται προς το παρών για λίγο που δοκίμασα το απόγευμα ότι δουλεύουν κανονικά. 

Θα δοκιμάσω αύριο σε ώρα μη κοινής ησυχίας γιατί τα προβλήματα υπήρχαν σε μεγάλες εντάσεις και αυτή την ώρα δεν μπορώ να τα βάλω τέρμα ... :P

 

Ελπίζω να λύθηκε το πρόβλημα και να αποφύγω ταλαιπωρίες με αντικαταστάσεις και αποστολές.

Έστειλα και ένα e-mail στη Logitech Europe γιατί τηλεφωνικά η Logitech Hellas μου είπε πως το κατάστημα αναλαμβάνει να κάνει τον έλεγχο και να αντικαταστήσει το προιόν εφόσον διαπιστωθεί το πρόβλημα. Δεν με κάλυψαν από τη Logitech Hellas και δεν είχα την ίδια αντιμετώπιση όπως με τα Ζ506 που μου έστειλαν νέο set σπίτι μου.

 

Εσένα την κονσόλα σου την στέλνουν δωρεάν; Έστειλες e-mail ή πήρες τηλ. στη Logitech Hellas;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο το email δεν εβγαλα ακρη...πηρα τηλεφωνο και τελικα θα μου στειλουν κονσολα(δωρεαν!!!!)...ευχομαι να ειναι απο κονσολα και να λειτουργησουν κανονικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξαναπαρουσιάστηκε το πρόβλημα σήμερα. Επιπλέον πριν σταματήσουν να παίζουν τα 2 πίσω ηχεία μυρίζουν σαν να είναι καμμένα (; ) αλλά μετά από επαννεκίνηση παίζουν (για λίγο). Έφυγαν για πλαίσιο τη Δευτέρα. Να ρωτήσω όμως:

 

1) Πειράζει που δεν έχω το σακουλάκι που ήταν τυλιγμένα;

2) Υπάρχει περίπτωση στο πλαίσιο να μην μου τα αλλάξουν και να πουν ότι δουλεύουν κανονικά (επειδή το πρόβλημα δεν εμφανίζεται αμέσως και όταν εμφανιστεί το κάνει σε μεγάλες εντάσεις 50% Sub- 100%Satelites - 75-80% Volume);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου έστειλαν καινούρια και μου έκαναν και αυτά το ίδιο. Όταν ανέβασα την ένταση είχαν την οσμή καμμένου (στα πίσω ηχεία) και σταμάτησαν να παίζουν και αυτά. Σκέφτομαι πως ίσως να είναι θέμα κάρτας ήχου. Περίεργο το βλέπω να έπεσα ξανά σε ελλατωματικά. Έχει κανείς παρόμοια προβλήματα με τα συγκεκριμένα ηχεία; Μιλάω για εντάσεις 75~% (4.1 - Full Volume On Back Satelites)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για άλλη μια φορά για να ενημερώσω πως τελικά ήταν θέμα της on board κάρτας ήχου της μητρικής. Το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάζεται όταν είναι ανοιχτό το dolby audio (equilizer). Όταν είναι off το Dolby παίζουν κανονικά χωρίς να σταματήσουν. Μάλλον πρέπει να πάρω μια καλούτσικη κάρτα ήχου ώστε να τα αναδείξει λίγο γιατί με την οn board & off το Dolby δεν είναι τόσο καλός ο ήχος. Τζάμπα η ταλαιπωρία με Service (αν και σε καλό μου βγήκε - πήρα καινούριο set) Μπορείτε να προτείνετε κάρτα ήχου που να είναι καλός ο ήχος και φυσικά να είναι καλύτερη από τη on board;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας.
Εμενα τα Logitech Z906 εκει που επαιζαν μια χαρα... Και τα εκλεισα για να κατεβω κατω στην κουζινα να φαω κατι, μολις επανηλθα στο δωματιο και πηγα να αναψω παλι τον υπολογιστη (Desktop), και να αναψω τα ηχεια απο το Τηλεχειριστηριο αλλα και απο το Controller πως το λενε αυτο το μαραφετι απο το κουμπι του κατω αριστερα γωνια... Δεν εκαναν τιποτε.
Ουτε αναψαν τιποτε... Οι μπαταριες στο τηλεχειριστηριο μια χαρα, το καλωδιο του controller στην πριζα μια χαρα, τα καλωδια απο το Woofer στην καρτα γραφικων μια χαρα...
Ε, τι φταιει; Καηκαν ξαφνικα; Για Νεα Ηχεια ειμαστε τωρα; 😡
Που να μαζευω τωρα ηχεια, Woofer, καλωδιωσεις των πισω ηχειων κλπ για να το βαλω το πακετο για πουλημα ως ζημιάρικο... 
--------------------------------------
Ακυρο Guys. 
Τελικα του εβγαλα την πριζα απο το ρευμα του Ηχοσυστηματος, και μολις την ξανατοποθετησα, και πατησα το ON στο τηλεχειριστηριο, εφτιαξε.
Αναψε κανονικα. Θα με τρελλανει ωρες-ωρες...
Καλο Υπολοιπο Καλοκαιριου & Καλό 15Αύγουστο σε ολους. 😁

Επεξ/σία από nice_kid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...