Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό σχεδιαστικό πρόβλημα στην Nvidia GeForce GTX 970 περιορίζει την χρήση μνήμης στα 3,3GB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανείς δεν θέλει τις σκάρτες κάρτες της nvidia, ήδη ξεκινήσανε να τις πουλάνε γιατί όπως λενε: "την επιστροφη των 970 δεν την δέχονται όλα τα καταστήματα" οπότε είναι πάνω απο 5% αυτούς που ξεφορτώνονται το σκάρτο πράμα....

Επεξ/σία από chrp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω δλδ που την θελω την 970 και δεν την σκοτωνω στις αγγελιες την δεδομενη στιγμη και ενω δεν υπαρχει καποια αλλη καλυτερη επιλογη για gpu στα χρηματα αυτα, μηπως εχω προβλημα ή μηπως ημαστε λιγο υπερβολικοι?

 

Ειδατε κανεναν απο εμας που τις εχουμε τις 970, να τις ξεφορτωνομαστε καπου εδω ή να τις επιστρεφουμε ως ''σκαρτες''? 

 

Εμεις δεν ημαστε ενα μερος του αγοραστικου κοινου? 

 

Εγω βλεπω οτι δεν κουνιεται πολυ το πραγμα, το οτι πουλανε 3-4 την καρτα για τον α ή β λογο δεν μου λεει κατι.  Αντιθετως πιο πολυ να την ζητανε βλεπω.Μπορει να μετανιωσαν για την υλοποιηση που πηραν ή να ηθελαν να πανε στην 980. Kαποιοι που νιωθουν εξαπατημενοι (μαζι και εγω) περιμενουμε να σκασει κατι καλυτερο απο την 970 αφου και την 980 δεν την θεωρω καλη επιλογη στα χρηματα που κοστιζει. Ολα αυτα φυσικα θα φανουν στο μελλον, γιατι πολυ απλα η gpu φυσαει αυτη την στιγμη απο επιδοσεις και θεμα δεν εχει πουθενα. Αν η πατεντα τους μας κανει νερα ειμαι ο πρωτος που θα τους την πεταξει στο κεφαλι.

 

Απορω γιατι δεν εχει διορθωθει ακομα το αρθρο ή να κλειδωσει στην τελικη.. Δεν περιοριζεται στα 3.3 Gb vram η καρτα.... Χρησιμοποιει και τα 4Gb vram χωρις θεμα, βαλ΄τε το καλα στο κεφαλι σας αυτο μερικοι που παραπληροφορειτε χωρις καν να την εχετε και αναπαραγετε μονο αυτα που διαβαζετε ή βλεπετε απο διαφορους ''αντικειμενικους'' του youtube.

 

Το εχουμε αποδειξει εδω εμεις με δικα μας βιντεο, οτι τα χρησιμοποιει οταν τα χρειαζεται.  Τωρα αν τα 0.5Gb ειναι οντως πιο αργα ή δεν υπαρχουν καν και τα δανειζεται απο την ram μας, λιγη σημασια εχει. Η NVIDIA ειπε ψεματα αλλα μην παραπληροφορουμε τον κοσμο. Δεν εχουν ολοι τις ιδιες γνωσεις, καποιος θα μπει εδω, θα διαβασει τον τιτλο και θα σκεφτεται τα δικα του. Δεν ειναι fail-ια η gpu αν ειναι δυνατον.. Η NVIDIA δεν ηταν ξεκαθαρη, ειπε ψεματα, εδωσε ψευτικα στοιχεια για την καρτα και συνεχιζει να το καλυπτει, αλλα αυτο δεν κανει την 970 να μην ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη την στιγμη στην αγορα.

 

Εγω την προτεινω την 970 σε οποιον ζητα την αποψη μου, αλλα του λεω και τι εγινε και πως με την nvidia και την πατεντα που εκαναν. 

 

Καταλαβαινω να την εχεις και να μην σου αρεσει ολο αυτο, αλλα οι πιο πολλοι που γραφουν ή δεν εχουν την gpu ή εχουν κανει ενα benchmark και εβγαλαν συμπερασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγγνώμη. τ'ι μαλακίες είναι αυτές που γράφει;

"We invented a new memory architecture in Maxwell. This new capability was created so that reduced-configurations of Maxwell can have a larger framebuffer - i.e., so that GTX 970 is not limited to 3GB, and can have an additional 1GB".

 

Άλλες κάρτες δεν έχουν 4GB μνήμη; Αν δεν τους έβγαινε στο σχέδιο να το αλλάζανε, αλλά σου λένε σιγά τώρα, ποιός θα το πάρει χαμπάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...