Προς το περιεχόμενο

Υπερθέρμανση και σβήσιμο


Orestis_G

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Πήρα στα χέρια μου ένα φορητό, με κλασσικά θέματα υπερθέρμανσης (σβήσιμο σε δευτερόλεπτα κ.λπ). Άνοιξα, καθάρισα, άλλαξα ξεραμένη πάστα με νέα, αλλά ενώ βελτιώθηκε εμφανώς, το πρόβλημα δεν έφυγε.

 

Το ερώτημα είναι: Παίζει με τον καιρό, να έχει χάσει το υγρό από τα heatpipes; Σε ανάλογο συμπέρασμα είχα φτάσει κάποτε σε σταθερό, όπου αφού αντικατέστησα την aftermarket ψύκτρα του με κλασσική εργοστασιακή, έπαιζε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα heatpipes δεν εχουν νερό ουτε καποιο υγρό απλώς μεταφέρουν την θερμότητα οποτε οχι , το θέμα ειναι οτι η ψύκτρα να ειναι στα τελευταία αν και αν λειτουργεί το ανεμιστηράκι κανονικά τοτε δεν υπάρχει πρόβλημα εκτος και αν τα heatpipes κτλπ ειναι τρυπημένα / στραβωμένα η σε τετοια κατάσταση.

 

Άλλαξε πάστα και στην κάρτα γραφικών γιατι μπορεί να ειναι εκει το πρόβλημα και οχι στον επεξεργαστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το ερώτημα είναι: Παίζει με τον καιρό, να έχει χάσει το υγρό από τα heatpipes; Σε ανάλογο συμπέρασμα είχα φτάσει κάποτε σε σταθερό, όπου αφού αντικατέστησα την aftermarket ψύκτρα του με κλασσική εργοστασιακή, έπαιζε κανονικά.

 

 

Εάν δεν κάνω λάθος μόνο η vapor-x είχαν υγρό στα heatpipes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι: Παίζει με τον καιρό, να έχει χάσει το υγρό από τα heatpipes; Σε ανάλογο συμπέρασμα είχα φτάσει κάποτε σε σταθερό, όπου αφού αντικατέστησα την aftermarket ψύκτρα του με κλασσική εργοστασιακή, έπαιζε κανονικά.

 

Συνήθως έχουν καίσιο μέσα που είναι στερεό σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.

 

Λειώνει στους 28,5 C°.

 

Αν διέρεε θα το έβλεπες.

 

Επιπλέον, οταν έρθει σε επαφή με την υγρασία της ατμόσφαιρας γίνεται καυστικό και θα σου διέβρωνε την μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@logitech: Η ψυκτρούλα που έλεγα παραπάνω για το σταθερό, είχε κάποιου τύπου φρέον μέσα (σφραγιδούλα rXXX στην ψύκτρα), οπότε δεν ήταν μόνο οι Vapor-X.

 

@SPANK: Τα περισσότερα τσιπάκια (νομίζω και η κάρτα γραφικών) είχαν heatpads επάνω και όχι απλή πάστα. Σε αυτά δεν είδα κάτι το αξιόλογο από πλευράς φθοράς (σε ό,τι είχε απλή πάστα καθάρισα/αντικατέστησα). Ούτως ή άλλως, η κάρτα γραφικών είναι ο πρώτος μου στόχος, γιατί έχει την τάση να ανεβάζει θερμοκρασίες.

 

@Euclides: Οπότε μάλλον το φορητούλι έχει αρχίσει να τα παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Euclides: Οπότε μάλλον το φορητούλι έχει αρχίσει να τα παίζει;

 

 

Δεν θα κατέληγα στο συμπέρασμα αυτό τόσο αβασάνιστα.

 

Η εφαρμογή της πάστας παίζει μεγάλο ρόλο.

 

Αν έβαλες είτε υπερβολική ποσότητα, είτε λίγη, τότε αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Επίσης οι βίδες πρέπει να σφιχθούν με την σωστή σειρά για να πατήσει σωστά η ψύκτρα - συνήθως υπάρχει αρίθμηση.

 

Τέλος, μεγάλη σημασία έχει να τοποθετήσεις ότι υλικό υπήρχε από τον κατασκευαστή: πάστα στην θέση της πάστας και pads στην θέση των pads - είναι ζήτημα ανοχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα...

Για να αποκλείσεις το θέμα της θερμοκρασίας βάλε εναν μεγάλο (οικιακού τύπου) ανεμηστήρα στο full να φυσάει την μητρική σου. (μπορείς επίσης να έχεις ανοιχτό το κουτί ή και μόνο το πληκτρολόγιο).

Η θερμική απαγωγή του οικιακού ανεμηστήρα κατευθυνόμενη πάνω στην συσκευή σου είναι 1000%-1500% μεγαλύτερη των απλών fans και των βάσεων laptop.

Αν ο Η/Υ ΔΕΝ  σου σβήσει επικεντρώνεσαι στην ψύξη του συστήματός σου και πράτεις τα (των) ανωτέρω.

Είναι λίγο χοντροκομένος ο τρόπος αλλά πίστεψε με απόλυτα λειτουργικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μέθοδο αυτή την έχω χρησιμοποιήσει κι' εγώ.

 

Αλλά δουλεύει μόνο αν οι ψύκτρες πατάνε σωστά και έχουν μπουκώσει οι δίοδοι του αέρα.

 

Αν οι ψύκτρες δεν πατάνε σωστά, τότε τα τσιπάκια (CPU, GPU) ανεβάζουν θερμοκρασία σε δευτερόλεπτα και σβήνει ο υπολογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, τα παραπάνω, έχουν ελεγχθεί όλα (την διαδικασία την έχω κάνει σε κάποιες 10άδες φορητά). Απλά ήθελα να δω αν υπάρχει κάτι που είχα παραβλέψει.

 

@Joe_Black: Μιλάμε για φορητό (που είχε πιάσει "γούνα" στην ψύκτρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ κι εγώ, να κλείνει το θέμα! Πήραν "πόδι" όσα heatpads φαίνονταν να έχουν "βουλιάξει" και αντικαταστάθηκαν με άλλα. Μέχρι στιγμής παίζει ΟΚ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...