Προς το περιεχόμενο

10% για τει πληροφορικης (καστορια) ηλεκτρονικης (λαμια)


varkast

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας πέρσι έδωσα πανελλήνιες έβγαλα γύρω στα 8600 μόρια κ μπήκα στην σχολή πολιτικών μηχανικών τε στ τει της Λάρισας. Η αληθεια ειναι οτι η σχολη δεν μ αρέσει , και σκέφτηκα να τα παρατήσω κ να κάνω 10% για την επόμενη χρονιά Μετα απο πολυ σκεψη σκέφτηκα να δηλώσω σχολες πληροφορικης και σχολες ηλεκτρονικής μιας και με αυτο μου αρεσει να ασχολούμαι με ηλεκτρονικά και γενικα με υπολογιστες και πληροφορικη. Ελεγα με βαση μορίων που εχω βγάλει κ με παράγοντα το 10% να βαλω σχολες που ειναι ποιο χαμηλές στα μόρια .Σκέφτομαι να βαλω την σχολη μηχανικων πληροφορικης στην πολη της καστορια και την σχολη ηλεκτρονικων μηχανικων στην πολη της λαμιας θελω την γνώμη σας για της παραπάνω σχολες, το επιπεδο σπουδών της δυνατότητες πτυχίου κ γενικα αν αξίζει. Επίσης θα ήθελα κ φοιτητες των τμημάτων αυτών να μα πουν την γνώμη τους ευχαριστώ πολύ.

 

Ηλεκτρονική αν μπορείς. Προγραμματιστής για καριέρα στο εξωτερικό δεν χρειάζεσαι πτυχίο αν είσαι καλός. Για Ηλεκτρονικός το χρειάζεσαι σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί με βάζει στα quote ?

Εδω βαζει κι εμενα που προσπαθω να τον ενθαρρυνω κι να επιχειρηματολογησω υπερ του (το πιστευω αυτο που ειπα πριν)

Ηλεκτρονική αν μπορείς.

Η αναπτυξη hardware στην Ελλαδα ειναι απυροελαχιστη , το ξερω απο 1ο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναπτυξη hardware στην Ελλαδα ειναι απυροελαχιστη , το ξερω απο 1ο χερι.

 

Αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Αν είναι να επιλέξει μεταξύ Πληροφορικής και Ηλεκτρονικής, το δεύτερο είναι καλύτερο.

 

 

Αν χρειαστεί να δουλέψει ως ηλεκτρονικός, ή αν του κατέβει κάποια ιδέα να φτιάξει κάτι μόνος του, θα έχει τις βάσεις.

Προγραμματιστές με το τσουβάλι βγαίνουν από τις διάφορες σχολές, και δεν χρειάζεται κάποιο χαρτί να πω την αλήθεια, αν είσαι καλός προγραμματιστής.

Ούτως ή άλλος τις τεχνολογίες που θα χρειαστεί για να βγει στην αγορά ως προγραμματιστής, δεν τις έχει κάποια σχολή.

(.ΝΕΤ, MVC, JQuery, Bootstrap και άλλα σχετικά).

 

Αυτό το γράφω εγώ, που έχω καριέρα 18 χρόνια τώρα στον χώρο (13 χρόνια στην Αγγλία) με απλό απολυτηριο ΤΕΛ, και το βλέπω από όλους όσους εργάζομαι μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί με βάζει στα quote ? Σου είπα σε τι μπορείς ή δε μπορείς να ανταποκριθείς.

 

Απάντησα στο ερωτημά σου αν δικαίωμα στην 3θμια έχουν αυτή που γράφουν 15.000 και σου είπα ότι ".... εξαρτάται" 

 

και μετά συμφώνησες μαζί μου ότι δικαίωμα σε κάποια 3θμια (ΕΜΠ,  ΑΠΘ αστονομία νάσα) ΝΑΙ έχουν μόνο αυτοί που γράφουν 15.000

 

Εδω βαζει κι εμενα που προσπαθω να τον ενθαρρυνω κι να επιχειρηματολογησω υπερ του (το πιστευω αυτο που ειπα πριν)

Η αναπτυξη hardware στην Ελλαδα ειναι απυροελαχιστη , το ξερω απο 1ο χερι.

ζητω συγνώμη που σας έβαλα στο quote  απλα ειχα μεγάλη ταχύτητα εκείνη την στιγμή και τα έβαλα όλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ζητας , απλα ξεκαθαρισε τι θα σου αρεσει περισσοτερο , να γραφεις κωδικα σε καποια γλωσσα προγραμματισμου κι να μαθεις για δομες δεδομενων , αλγοριθμους κι αποδοτικοτητα κλπ (μαθηματικα) ή να σχεδιαζεις ηλεκτρονικα συστηματα αναλογικα , ΣΑΕ κλπ (παλι μαθηματικα) και ψηφιακα συστηματα με καποια γλωσσα περιγραφης υλικου οπως η VHDL (μεθοδολογια , χρονισμοι , αλγοριθμοι κλπ) ή/και σε επιπεδο ολοκληρωμενου.

 

Δεδομενο οτι τωρα δεν διαβαζεις ή παπαγαλιζεις κι γι'αυτο εχεις 8600 (κι εγω αδιαβαστος εδωσα πανελλαδικες κι εβγαλα 10500 δεν το λεω να σε μειωσω ξερω οτι η ηλικια των 17-18 ειναι δυσκολη) θα πρεπει να διαλεξεις τι θα σε ιντριγκαρει περισσοτερο να "ξεκωλοθεις" (να λιωσεις παντελονια οπως ελεγε ενας αγαπημενος δασκαλος στο ΤΕΙ) για να αλλαξεις ρυθμο και ζωη γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ζητας , απλα ξεκαθαρισε τι θα σου αρεσει περισσοτερο , να γραφεις κωδικα σε καποια γλωσσα προγραμματισμου κι να μαθεις για δομες δεδομενων , αλγοριθμους κι αποδοτικοτητα κλπ (μαθηματικα) ή να σχεδιαζεις ηλεκτρονικα συστηματα αναλογικα , ΣΑΕ κλπ (παλι μαθηματικα) και ψηφιακα συστηματα με καποια γλωσσα περιγραφης υλικου οπως η VHDL (μεθοδολογια , χρονισμοι , αλγοριθμοι κλπ) ή/και σε επιπεδο ολοκληρωμενου.

 

Δεδομενο οτι τωρα δεν διαβαζεις ή παπαγαλιζεις κι γι'αυτο εχεις 8600 (κι εγω αδιαβαστος εδωσα πανελλαδικες κι εβγαλα 10500 δεν το λεω να σε μειωσω ξερω οτι η ηλικια των 17-18 ειναι δυσκολη) θα πρεπει να διαλεξεις τι θα σε ιντριγκαρει περισσοτερο να "ξεκωλοθεις" (να λιωσεις παντελονια οπως ελεγε ενας αγαπημενος δασκαλος στο ΤΕΙ) για να αλλαξεις ρυθμο και ζωη γενικοτερα.

Φιλε μου το πρωτο το σκεφτομαι ποιο σοβαρα. Μου αρεσει ο προγραμματισμος εχω ασχοληθει σε λογικα πλαισια και εχω κανει αρκετα πραγμματα στο μαθημα αεππ γ λυκειου (ενταξει θα μου πεις σιγα τα αυγα αλλα ο καθηγητης μου στο φροντ μου ειχε πει οτι εχω μυαλο για να προγραμματιζω αν διαβασω βεβαια) επισης μου αρεσουν και γενικα οι υπολογιστες κ σε θεμα σερβις εχω ασχοληθει πολυ. Εσυ φιλε τι σχολη τελειωσες;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου το πρωτο το σκεφτομαι ποιο σοβαρα. Μου αρεσει ο προγραμματισμος εχω ασχοληθει σε λογικα πλαισια και εχω κανει αρκετα πραγμματα στο μαθημα αεππ γ λυκειου (ενταξει θα μου πεις σιγα τα αυγα αλλα ο καθηγητης μου στο φροντ μου ειχε πει οτι εχω μυαλο για να προγραμματιζω αν διαβασω βεβαια) επισης μου αρεσουν και γενικα οι υπολογιστες κ σε θεμα σερβις εχω ασχοληθει πολυ. Εσυ φιλε τι σχολη τελειωσες;

Ωραια τοτε τραβα για προγραμματισμο.

 

Εγω τελιωσα το τμημα Ηλεκτρονικων Μηχανικων του ΤΕΙ Πειραια και τωρα οπου να'ναι τελειωνω το μεταπτυχιακο μου στη Μικροηλεκτρονικη στο ΕΚΠΑ

Επεξ/σία από Asmodeus21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τοτε τραβα για προγραμματισμο.

 

Εγω τελιωσα το τμημα Ηλεκτρονικων Μηχανικων του ΤΕΙ Πειραια και τωρα οπου να'ναι τελιωνω το μεταπτυχιακο μου στη Μικροηλεκτρονικη στο ΕΚΠΑ

Πολυ καλα φιλε μ καλη συνεχεια :)

Τι γνωμη εχεις για το τει δυτικης μακεδονιας τμημα μηχανικων πληροφορικης (στην πολη της καστοριας ειναι η εδρα) λογικα εκει περναω με τον 10% της επομενης χρονιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα φιλε μ καλη συνεχεια :)

Τι γνωμη εχεις για το τει δυτικης μακεδονιας τμημα μηχανικων πληροφορικης (στην πολη της καστοριας ειναι η εδρα) λογικα εκει περναω με τον 10% της επομενης χρονιας

Δεν γνωριζω φιλε μου να σου πω γιατι δεν εχω ουτε ειχα καποιον γνωστο εκει κι δεν εχω ακουσει κι τιποτα.

 

Παντως εδω που εχει τα rankings (δεν λενε ολη την αληθεια απλα δινουν μια μικρη εικονα) δεν τα παει κι πολυ καλα σαν Ιδρυμα,

 

http://www.webometrics.info/en/Europe/Greece

 

και ψαξε στο site της ΑΔΙΠ να βρεις την εξωτερικη αξιολογιση του τμηματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω φιλε μου να σου πω γιατι δεν εχω ουτε ειχα καποιον γνωστο εκει κι δεν εχω ακουσει κι τιποτα.

 

Παντως εδω που εχει τα rankings (δεν λενε ολη την αληθεια απλα δινουν μια μικρη εικονα) δεν τα παει κι πολυ καλα σαν Ιδρυμα,

 

http://www.webometrics.info/en/Europe/Greece

 

και ψαξε στο site της ΑΔΙΠ να βρεις την εξωτερικη αξιολογιση του τμηματος

Το καλύτερο πανεπιστήμιο με τους καλύτερους καθηγητές να έχεις, αν από την άλλη έχεις φοιτητές όχι καλούς στον πάτο θα είσαι.

Τι θέλω να πω, το ΤΕΙ μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό. Αλλά είναι δύσκολη σχολή με ταυτόχρονα χαμηλές βάσεις λόγω επαρχίας και άλλων παραγόντων. Οπότε οι άριστοι και καλοί μαθητές δεν το προτιμούν στο μηχανογραφικό, με αποτέλεσμα να έχουν πέσει οι βάσεις και να εισάγονται εκεί οι χειρότεροι μαθητές της φουρνιάς τους. Οι οποίοι τα βρίσκουν σκούρα στην πορεία και είτε τα παρατούν, είτε τελειώνουν το τμήμα με έτοιμα θέματα και μετά από χρόνια. Συνηθισμένο φαινόμενο σε πολλά ΤΕΙ.

Λογικό δεν είναι να πέφτει η αίγλη του ΤΕΙ μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο πανεπιστήμιο με τους καλύτερους καθηγητές να έχεις, αν από την άλλη έχεις φοιτητές όχι καλούς στον πάτο θα είσαι.

Τι θέλω να πω, το ΤΕΙ μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό. Αλλά είναι δύσκολη σχολή με ταυτόχρονα χαμηλές βάσεις λόγω επαρχίας και άλλων παραγόντων. Οπότε οι άριστοι και καλοί μαθητές δεν το προτιμούν στο μηχανογραφικό, με αποτέλεσμα να έχουν πέσει οι βάσεις και να εισάγονται εκεί οι χειρότεροι μαθητές της φουρνιάς τους. Οι οποίοι τα βρίσκουν σκούρα στην πορεία και είτε τα παρατούν, είτε τελειώνουν το τμήμα με έτοιμα θέματα και μετά από χρόνια. Συνηθισμένο φαινόμενο σε πολλά ΤΕΙ.

Λογικό δεν είναι να πέφτει η αίγλη του ΤΕΙ μετά;

Nαι εχεις δικιο δεν διαφωνω,

 

Απλα στην εξωτερικη αξιολογιση της ΑΔΙΠ θα δει μια ολοκληρωμενη εικονα του Ιδρυματος , οπως το προγραμμα σπουδων , καθηγητες , υποδομες , επιπεδο σπουδαστων κλπ. Εκει θα δει που πασχει το καθε καθε ιδρυμα. Απο εκει και περα αντιγραφες , ετοιμα - λυμενα θεματα κλπ θα δεις κι σε Πολ.και Παν. οπως κι πτυχιουχους που δεν εχουν ιδεα μουσικης. Το ιδρυμα το συγκεκριμενο δεν το ξερω οπως ειπα κι δεν μπορω να πω κατι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Στις 28/1/2015 στις 6:52 ΜΜ, GreyHorse είπε

Δεν φταίει κανείς, φταίμε εμείς που ασχοληθήκαμε.

Καλή επιτυχία στην αποτυχία σου τότε.

Λιγο καθυστερημενα μετα απο 7 χρονια επεσα πανω στο forum λογο ενδιαφεροντος στην σχολη πληροφορικης της καστοριας και παρατηρησα την τοξικοτητα του φιλου μας απο εδω που ενα παιδι εκανε μια απλη ερωτηση για μια σχολη και ο αλλος προσπαθει να τον βγαλει αχρηστο επειδη εγραψε κατω απο 10Κ μορια . Δεν ξερεις τι δυνατοτητες εχει ο καθενας και αν μπορει να αλλαξει μεσα σε 1 χρονο τον τροπο ζωης του. Παντως...εσυ που βλεπεις  αυτο το αρθρο και βρισκεσαι στην ιδια κατασταση με το παλικαρι απο εδω το μονο που θα πω ειναι να πιστεψεις στις δυνατητες του και στον στοχο σου και να μην αποθαρρύνεσαι απο τον καθεναν τοξικο τυπο που εχει τις δικες του ανασφαλειες σχετικα με την αποδοση του στην ζωη και την βγαζει σε αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Giatakas2003 είπε

Λιγο καθυστερημενα μετα απο 7 χρονια επεσα πανω στο forum λογο ενδιαφεροντος στην σχολη πληροφορικης της καστοριας και παρατηρησα την τοξικοτητα του φιλου μας απο εδω που ενα παιδι εκανε μια απλη ερωτηση για μια σχολη και ο αλλος προσπαθει να τον βγαλει αχρηστο επειδη εγραψε κατω απο 10Κ μορια . Δεν ξερεις τι δυνατοτητες εχει ο καθενας και αν μπορει να αλλαξει μεσα σε 1 χρονο τον τροπο ζωης του. Παντως...εσυ που βλεπεις  αυτο το αρθρο και βρισκεσαι στην ιδια κατασταση με το παλικαρι απο εδω το μονο που θα πω ειναι να πιστεψεις στις δυνατητες του και στον στοχο σου και να μην αποθαρρύνεσαι απο τον καθεναν τοξικο τυπο που εχει τις δικες του ανασφαλειες σχετικα με την αποδοση του στην ζωη και την βγαζει σε αλλους.

Είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα είχε απαντήσει ο TS ότι ορκίστηκε. 

Ας γράψω και εγώ την ιστορία μου, μπήκα στο ΤΕΙ Αθήνας με 13234, χαμηλά μόρια για τα 600άρια που έδινε ο πατέρας μου για φροντιστήρια αλλά μεγάλο (και το τονίζω, πολύ μεγάλο) το πάθος μου για την πληροφορική και να κάνω το καλύτερο που μπορούσα. Meanwhile, φίλοι και φίλες που είχα στο λύκειο έβγαζαν 20άρια όλα τα χρόνια και στην Τρίτη λυκείου δεν έβγαιναν από το σπίτι πέρα από φροντιστήρια και σχολείο. Η πιο show-off φίλη μου που ήθελε να μπει Χημικών μηχανικών και ήταν μαθήτρια του 20, έγραψε 11000 μόρια, δηλαδή χειρότερα από εμένα που ποτέ μου δεν διάβαζα. Έδωσε πάλι και έγραψε χειρότερα, πέρασε εφαρμοσμένα μαθηματικά στην Κρήτη και ακόμα δεν πρέπει να έχει τελειώσει. Ίδια ιστορία και με τους άλλους δήθεν άριστους μαθητές. 

Δεν έχει σημασία αν γράψεις σκατά, σημασία έχει αν εκεί που μπήκες (και επέλεξες να μπεις) έχεις όρεξη να αξιοποιήσεις αυτό που σου δίνεται. Εμένα δεν με έκανε η σχολή προγραμματιστή όμως λόγω της σχολής, πήγα στην Αθήνα, πήγα σε meetups, ασχολήθηκα με communities και με Open Source και αξιοποίησα στο 110% την ευκαιρία που μου έδωσαν τα 13234 μόρια μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2015 στις 2:44 ΠΜ, Asmodeus21 είπε

To TEI Λαρισας εχει σχετικα καλη φημη , Λαμια που γνωριζω δεν ειναι καλο το τμημα, γενικα τα καλα ΤΕΙ ειναι Πειραια , Αθηνα , Κρητη , Θεσσαλονικη και ακολουθουν Λαρισα κι καποιο που ισως μου διαφευγει , τα υπολοιπα δεν εχουν καλη φημη. (Το ιδιο ισχυει κι στα Παν. & Πολ. υπαρχουν εξαιρετικα , μετρια κι οχι τοσο καλα). Κοιτα τις εξωτερικες αξιολογησεις των τμηματων κλπ.

σε θεμα τεχνολογικων εφαρμογων δλδ απο 1992-2000 που ηξερα εγω το ΤΕΙ λαρισας ηταν το καλυτερο στην Ελαδα, τα καλυτερα εργαστηρια κλπ, μιλω για ηλ/γους, μηχ/ους, γεωρ.μηχ/των, φυτ/παραγωγης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα συμφωνήσω με την ιδέα των πανελληνίων αν και δεν είναι αυτό που ρωτάς και θα σου εξηγήσω γιατί.

Αφενός τα μόρια της βάσης εισαγωγής μιας σχολής υποδηλώνουν την δημοτικότητά της και εμμέσως την ποιότητά της. Το θέμα είναι οτι αυτήν την στιγμή βρίσκεσαι λόγω κάποιων (μάλλον κακών) επιλογών σε μια σχολή που δεν σου αρέσει και με περιορισμένες επιλογές διαφυγής. Άρα, μήπως θα ήταν πιο σοφο να μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος και να πας απλά εκεί που μπορείς λόγω μορίων αλλα να βάλεις έναν στόχο και να τον κυνηγήσεις ? Ακούω το δεν μπορείς να δώσεις πάλι πανελλήνιες (δεν ξέρω αν εννοείς ψυχολογικά/οικονομικά/χρονικά) αλλα σκέψου οτι η επιλογή μιας άλλης σχολής είναι επίσης επένδυση ψυχολογίας/χρήματος/χρόνου για τουλάχιστον 4 χρόνια, αρα θες τουλάχιστον να είναι όσο καλύτερη επιλογή γίνεται.

Σε αυτήν την φάση της ζωής σου ξεκινάς να χτίσεις την βάση που ενδεχομένως θα στηρίξεις το μέλλον σου, οπότε μην βιαστείς και ψάξε το τι είναι καλύτερο για εσένα. 

 

(καλά άκυρο τώρα συνειδητοποίησα οτι είναι ανασκαφή χααχαχαχ, αφήνω όμως την απάντηση σε περίπτωση που ψάχνει κάποιος κάτι αντίστοιχο)

 

Επεξ/σία από Theo1903
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...