Προς το περιεχόμενο

LibreOffice 4.4, με ανανεωμένο σχεδιασμό και καλύτερη υποστήριξη OOXML αρχείων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω το εβαλα δοκιμαστικα για ενα χρονο και κατεληξα να το παρατησω. Το συμπερασμα μου ειναι οτι ειναι καλο για ελαφρια χρηση αλλα στα δυσκολα αποδειχθηκε μαπα.

Καποια στιγμη χρειαστηκε να δουλεψω ενα excel με 16000+ γραμμες οπου επρεπε να μπουν φιλτρα και να γινουν πραξεις αναμεσα σε στηλες. Εκει τα ειδα ολα. 1 λεπτο να κανει save και autosave, καθυστερηση στην αυτοματη συμπληρωση των κελιων, καθυστερηση σε υπολογισμους συναρτησεων, memory drain στο pc, ξαφνικα restart και γενικα μου εβγαλε το λαδι. Νομιζα βεβαια οτι εφταιγε ο υπολογιστης μου γιατι ειναι 5 ετιας. Τυχαια το ανοιξα στο Excel 2003 και δεν πιστευα στα ματια μου. Δεν κολαγε καθολου και κανενα απο τα προαναφερομενα προβληματα. Αναγκαστηκα να το ξαναμορφοποιησω γιατι δεν ειναι απολυτα συμβατα αλλα εκανα την δουλειά μου χωρις αλλα προβληματα. Παντως για να λεμε αληθεια μεχρι να δουλεψω εκεινο το αρχειο δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα και ημουν ευχαριστημενος που ειχα γλιτωσει απο την αυτοματη σελιδοποιηση του word.

 

Αποστολή από το GT-I8190 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν χρόνια όταν μπήκα στο τει είχα το oppen office και όταν άλλαξα σε σπασμένο office ήταν καλύτερο για μένα.

τώρα δουλεύω ακόμα του 2007 αλλά λέω να δοκιμάσω το libre έτσι για αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kingsoft office πολύ καλύτερο και δωρεάν

????

με ποιο το συγκρίνεις...

το Kingsoft  έχει καιρό που έχει γίνει WPS (Kingsoft Office Software Corporation Limited )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια από περιέργεια, οι IT Managers σε μια εταιρεία προτείνουν τέτοιες λύσεις (open sourced) για τους υπαλλήλους...?

Δεν νομίζω να υπάρξει αφεντικό που να τους πει όχι σε κάτι τέτοιο... είναι το ίδιο εύκολο με το word, excel, pp... κλπ και δωρεάν. Αμέσως-αμέσως κερδίζει χρήματα από άδειες, απλά να είναι προετοιμασμένος και αυτός και ο ΙΤ για μια μικρή περίοδο προσαρμογής (μειωμένης απόδοσης) μέχρι να το συνηθίσουν οι υπάλληλοι!

 

Το έχουμε εμείς στην εταιρία που δουλεύω. Το έχουμε από έκδοση Open Office 2.κάτι και ο λόγος ήταν ότι οι άδειες Office 2003 ήταν πανάκριβες τότε.

 

Για εταιρικό περιβάλλον είναι απλά λύση ανάγκης όταν δεν έχεις χρήματα να πάρεις το σωστό εργαλείο (MS). Οι χρήστες σιχτηρίζουν από το πρωΐ μέχρι το βράδυ και ιδιαίτερα όσοι δουλεύουν σε excel τα οποία τους έρχονται δουλεμένα από όποια έκδοση MS Office.

 

Εννοείται ότι σε power users που κάνουν σοβαρή και βαρβάτη δουλειά με word, excel και τέτοια, μια που το βάλαμε και μια που το βγάλαμε. Τρελές ασυμβατότητες, τρελά κολλήματα, τρελές καθυστερήσεις, απλά αντιπαραγωγικό.

 

Μετά από 8 χρόνια που το λειτουργούμε έχουμε καταλήξει ότι είναι "οκ" για εσωτερική κατανάλωση σε όποια τμήματα οι απαιτήσεις δεν ξεπερνούν τα απολύτως βασικά. Για επικοινωνία με τον έξω κόσμο δεν πολυπαλεύεται. Οι εργατοώρες που καταναλώνουμε ως IT σε μηνιαία βάση δυστυχώς δεν έχουν μειωθεί τόσο πολύ μετά από 8 χρόνια χρήσης.... Γενικά είναι ψιλοfail η όλη φάση.

 

Η δωρεάν κτήση/χρήση ειναι ατού αλλά όταν με 3,8 Ευρώ το μήνα έχεις office 365 με online word excel powerpoint, 1TB αποθηκευτικό χώρο και 50GB mailbox, αρχίζουν να ζορίζουν τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιώ χρόνια με μηδέν προβλήματα.

Και σιχαίνομαι το interface του νέου office των windows (το 'πα γιατί θα έσκαγα). Μην αρχίσετε την αντιπαράθεση γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και σιχαίνομαι το interface του νέου office των windows (το 'πα γιατί θα έσκαγα). Μην αρχίσετε την αντιπαράθεση γούστα είναι αυτά.

 

Αυτό είναι αλήθεια, είναι απαίσιο, το στυλ είναι σαν των windows 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να επιλέξεις τα λεξικά κατα την εγκατάσταση. Αν έχεις την ελληνική γλώσσα στον υπολογιστή θα το έχει προσθέσει αυτόματα. Ο έλεχος γίνεται όπως στο ms office. Πατώντας F7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να επιλέξεις τα λεξικά κατα την εγκατάσταση. Αν έχεις την ελληνική γλώσσα στον υπολογιστή θα το έχει προσθέσει αυτόματα. Ο έλεχος γίνεται όπως στο ms office. Πατώντας F7.

Δεν το προσεξα αυτό στην εγκατάσταση. Έβαλα αυτό http://extensions.openoffice.org/en/project/hellenic-greek-dictionary-spell-check-and-hyphenation και φαίνεται να κάνει καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...