Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τον έχω άμεση ανάγκη είμαι μ έναν 120αρι και μου έχουν μείνει γύρω στα 30gb.Μπορω να περιμένω.Τον έχω βάλει στο μάτι και τον παρακολουθώ στο skroutz,ξέρω ποσό έχει.Το θέμα αν αξίζει η αναμονή και πέσει κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, δημητριος αναστασοπουλος είπε

γιατι εχουν πεσει οι τιμες στους ssd;

Τι θα πει γιατι? Καιρος ηταν ηταν παρα πολυ υψηλα τοσους μηνες και αλλο πρεπει να πεσουν για να πεις οτι ειναι σε καλα επιπεδα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηγα σημερα να δω στο https://www.backblaze.com για να δω  για  δισκους  που εχουν τα  πιο πολλα  failures αλλα παρατηρησα  οτι καπια  μοντελα εκει δεν τα εχει.  θελω να ρωτησω  απο την στιγμη  που δεν εχει καποια μοντελα δισκων σημαινει οτι δεν εχουν ελλατωματικα προβληματα. η απλα δεν τους εχουν  τεσταρει?  μπορειτε να με κατατοπισετε?

 

 

Επεξ/σία από RadActiveLobstr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/6/2018 στις 12:54 ΠΜ, dimoskoutr είπε

Ίσως, δύσκολο το βλέπω πριν την 5ετία αλλά ίσως...εν το μεταξύ αυτή η προσφορά του eshop δεν είναι άσχημη ε; Γλιτώνει μεταφορικά κάποιος που βρίσκεται κοντά σε eshop...οπότε του βγαίνει πιο φθηνά από το φθηνότερο skroutzομάγαζο...

https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-76e250b-eu-860-evo-series-250gb-25-sata3-p-PER.306184

Είναι όντως καλη προσφορά!, αξίζει! 

Στις 1/6/2018 στις 3:48 ΜΜ, EddieObscurant είπε

Πάρε τον adata sx8200 link ειναι πιο γρήγορος  απο 970evo στις 240-480gb χωρητικοτητες link

Μηδαμινές διαφορές, ειδικά για κάποιον με απλή χρήση. 

Απλό Μ2 ή 2,5'' καλύτερα στην περίπτωση του. 

Στις 1/6/2018 στις 8:27 ΜΜ, buuren είπε

Δεν εχω τα torrent στον ssd ουτε rendering κανω... δεν θελω ομως να τρολλαρουμε το θεμα εδω. Μπορει να ανοιξω ενα thread να το δουμε εκει.

Τhanks heybro

Έχεις το λειτουργικό στον ssd, και σε άλλο δίσκο κατεβάζεις torrents? 

Στις 3/6/2018 στις 1:33 ΜΜ, jimakos234 είπε

Για εναν καλο RAID Controller εχει κανεις κατι να προτεινει? Μεχρι 50 ευρω περιπου...

Δεν ξερω αν ταιριαζει εδω ή αν ειναι καλυτερα να ανοιξω νεο θεμα.

Jimako, βρες ένα απλό φίλε να κάνεις την δουλειά σου. 

6 ώρες πριν, RadActiveLobstr είπε

πηγα σημερα να δω στο https://www.backblaze.com για να δω  για  δισκους  που εχουν τα  πιο πολλα  failures αλλα παρατηρησα  οτι καπια  μοντελα εκει δεν τα εχει.  θελω να ρωτησω  απο την στιγμη  που δεν εχει καποια μοντελα δισκων σημαινει οτι δεν εχουν ελλατωματικα προβληματα. η απλα δεν τους εχουν  τεσταρει?  μπορειτε να με κατατοπισετε?

Για ποια μοντέλα μιλάς;; 

6 ώρες πριν, RadActiveLobstr είπε

πηγα σημερα να δω στο https://www.backblaze.com για να δω  για  δισκους  που εχουν τα  πιο πολλα  failures αλλα παρατηρησα  οτι καπια  μοντελα εκει δεν τα εχει.  θελω να ρωτησω  απο την στιγμη  που δεν εχει καποια μοντελα δισκων σημαινει οτι δεν εχουν ελλατωματικα προβληματα. η απλα δεν τους εχουν  τεσταρει?  μπορειτε να με κατατοπισετε?

Για ποια μοντέλα μιλάς;; 

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιλαω   για τον Seagate Barracuda Pro 6TB  απλα στο  backblaze  δεν  υπαρχει το  συγκεκριμενο μοντελο.

απλα σκεφτομουνα να αγοραζα 2  δισκους   των 6 ΤΒ και απλα   ειθελα να δω  αν ο Seagate Barracuda Pro 6TB  εχει  πολλα failure στο  backblaze 

και απλα δεν εχει το συγκεκριμενο μοντελο

μπορεις να δεις αν  υπαρχει το συγκεκριμενο μοντελο

απλα σκεφτομουνα λογο της δουλεια μου  και επειδη ασχολουμε με αρχεια  και  πολλα  αλλα  πραγματα   ελεγα να επαιρνα  για να εχω περισσοτερο αποθηκευτικο χωρο ,  στην  δουλεια ελεγα να επαιρνα τον Seagate Barracuda Pro 12TB  απλα  φοβαμε  μηπως  αυτο θα εινε ρισκο  για  την επιχειρηση  του πατερα  μου  ,, το να παιρναμε εναν δισκο  στα 12TB οποτε  μηπως εινε καλυτερα  για λογους ασφαλειας να παιρναμε  2 ζευγαρια  Seagate Barracuda Pro 6TB  για  backup 

εσυ  τι μου προτεινεις στην   επιλογη  για να  μην  γινει καμια απωλεια, δεδοδεμενων απο εκει που δεν θα το περιμενουμε 

 2 ζευγαρια δισκων   Seagate Barracuda Pro 6TB η  εναν  Seagate Barracuda Pro 12TB  

Επεξ/σία από RadActiveLobstr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RadActiveLobstr είπε

μιλαω   για τον Seagate Barracuda Pro 6TB  απλα στο  backblaze  δεν  υπαρχει το  συγκεκριμενο μοντελο.

απλα σκεφτομουνα να αγοραζα 2  δισκους   των 6 ΤΒ και απλα   ειθελα να δω  αν ο Seagate Barracuda Pro 6TB  εχει  πολλα failure στο  backblaze 

και απλα δεν εχει το συγκεκριμενο μοντελο

μπορεις να δεις αν  υπαρχει το συγκεκριμενο μοντελο

απλα σκεφτομουνα λογο της δουλεια μου  και επειδη ασχολουμε με αρχεια  και  πολλα  αλλα  πραγματα   ελεγα να επαιρνα  για να εχω περισσοτερο αποθηκευτικο χωρο ,  στην  δουλεια ελεγα να επαιρνα τον Seagate Barracuda Pro 12TB  απλα  φοβαμε  μηπως  αυτο θα εινε ρισκο  για  την επιχειρηση  του πατερα  μου  ,, το να παιρναμε εναν δισκο  στα 12TB οποτε  μηπως εινε καλυτερα  για λογους ασφαλειας να παιρναμε  2 ζευγαρια  Seagate Barracuda Pro 6TB  για  backup 

εσυ  τι μου προτεινεις στην   επιλογη

Το ότι δεν υπάρχει κάποια αναφορά στην blackblaze, δεν σημαίνει ότι είχε πολλά failures. Απλά δεν έχει γίνει ανάλογη δοκιμή και τεστ. Θέλει και κάποιο βάθος χρόνου, και αυτοί είναι σχετικά προσφατοι. 

Από reviews πάντως έχουν καλά και θετικά στοιχεία, και γενικά η seagate σε μεγάλες χωρητικοτητες (άνω των 4tb)  είχε θετικά αποτελέσματα σε σχέση με failures. 

Καλύτερα να πας σε δύο των 6tb και να κάνεις raid_1. ΌΤΙ δίσκο και να έχεις, ειδικά για επιχειρήσεις, είναι must για την ασφάλεια των αρχείων σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να  σε ρωτησω  επειδη δεν γνωριζω  το πως κανεις  raid_1.. με το  raid1 oi 2 δισκοι των 6ΤΒ θα  φαινοντε σαν ενας δισκος των  12ΤΒ΄΄: η  απλα  θα  φαινετε  και θα αναγνωριζετε  μονο ο ενας δισκος.

μπορεις να μου εξηγησεις σχετικα με το  raid_1. επειδη  δεν γνωριζω.

περα απο αυτο  χρειαζετε καπιο καλωδιο  για να  γινει  raid_1 με 2  δισκους;

το καλωδιο αυτο  εινε μεσα στην συσκευασια των δισκων; απλα ρωταω επειδη δεν  γνωριζω

τι πλεονεκτηματα και πια εινε τα μειονεκτηματα  του raid_1

Επεξ/σία από RadActiveLobstr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

...

Έχεις το λειτουργικό στον ssd, και σε άλλο δίσκο κατεβάζεις torrents? 

...

 

Ναι στον ssd τρεχει μονο το λειτουργικο. Το temp files tων browser ειναι στον hdd, απενεργοποιημενα τα restor points, το  file histoty στον hdd κτλ. Παρακολουθουσα τις εγγραφες  για καποιες μερες με το hd sentinel αλλα και με το magician και με απλο browsing χωρις να κατεβασω εγω τιποτα και ουτε να κανω κατι αλλο στον υπολογιστη εχω μετα απο 8-10 ωρες 20+ gb, μου ερχεται κανα 2gb η ωρα περιπου μεσο ορο!!! 😕

Αναποδογυρισα το google να βρω λυση ...τιποτα. 😞

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, RadActiveLobstr είπε

να  σε ρωτησω  επειδη δεν γνωριζω  το πως κανεις  raid_1.. με το  raid1 oi 2 δισκοι των 6ΤΒ θα  φαινοντε σαν ενας δισκος των  12ΤΒ΄΄: η  απλα  θα  φαινετε  και θα αναγνωριζετε  μονο ο ενας δισκος.

μπορεις να μου εξηγησεις σχετικα με το  raid_1. επειδη  δεν γνωριζω.

περα απο αυτο  χρειαζετε καπιο καλωδιο  για να  γινει  raid_1 με 2  δισκους;

το καλωδιο αυτο  εινε μεσα στην συσκευασια των δισκων; απλα ρωταω επειδη δεν  γνωριζω

τι πλεονεκτηματα και πια εινε τα μειονεκτηματα  του raid_1

Σαν ενας δισκος ειναι το raid_0

Στο raid_1,Οτι αρχεια γραφεις στον ενα δισκο,θα γραφονται αυτοματα και στον αλλο.Σε περιπτωση που παθει ο ενας κατι, θα υπαρχει το backup στον αλλο.

Δεν θελει κατι extra στην συνδεση,Οπως τους συνδεεις κανονικα με τα sata  τους.

Απο εκει και περα,πρεπει να υποστηριζει η μητρικη σου raid_1.Αν ναι, πολυ απλα,διαβασε το manual της μητρικης σου, ακολουθα τα βηματα και ελπιζω να τα καταφερεις.

Oριστε και ενα αρθρο, που θα βοηθηθεις  https://www.pcsteps.gr/60129-τι-είναι-το-raid-ασφάλεια-ταχύτητα-δίσκου/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη πτωση και σημερα σιγα σιγα χτυπατε τους 

 

Ο 860evo στα 110 απο 117

 

https://www.skroutz.gr/s/13867020/Samsung-860-Evo-500GB.html

 

και ο 960evo στα 169 απο 175

 

https://www.skroutz.gr/s/10160642/Samsung-960-Evo-NVMe-M-2-500GB.html

 

Πολυ καλες πτωσεις κανα 10αρικο ακομα να πανε στα 100 ο ssd και στα 150 ο nvme και θα εχουμε σωστες τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, buuren είπε

Ναι στον ssd τρεχει μονο το λειτουργικο. Το temp files tων browser ειναι στον hdd, απενεργοποιημενα τα restor points, το  file histoty στον hdd κτλ. Παρακολουθουσα τις εγγραφες  για καποιες μερες με το hd sentinel αλλα και με το magician και με απλο browsing χωρις να κατεβασω εγω τιποτα και ουτε να κανω κατι αλλο στον υπολογιστη εχω μετα απο 8-10 ωρες 20+ gb, μου ερχεται κανα 2gb η ωρα περιπου μεσο ορο!!! 😕

Αναποδογυρισα το google να βρω λυση ...τιποτα. 😞

Τσεκαρε κατι..οι εγγραφες του hdd  αντιστοιχουν στα νουμερα των  gb  του ssd?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heybro είπε

Καλη πτωση και σημερα σιγα σιγα χτυπατε τους 

Ο 860evo στα 110 απο 117

https://www.skroutz.gr/s/13867020/Samsung-860-Evo-500GB.html

και ο 960evo στα 169 απο 175

https://www.skroutz.gr/s/10160642/Samsung-960-Evo-NVMe-M-2-500GB.html

Πολυ καλες πτωσεις κανα 10αρικο ακομα να πανε στα 100 ο ssd και στα 150 ο nvme και θα εχουμε σωστες τιμες.

108 και 165 πλέον. 

Πέφτει το χρηματιστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...