Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω έναν ssd 240-256gb για windows να ναι αρκετά φτηνός κ γρήγορος, έχω ένα 850 evo 500αρι αλλά δεν με ικανοποιεί όταν εγκαθιστώ προγράμματα σαν να ναι αργός ssd, είναι ο τέταρτος ssd που έχω, παλιότερα ιντέλ τους πρώτους χ25 80αριδες, μετα τους 840 evo και σε raid είχα 2 120αρηδες και τώρα τον 850 evo 500gb, ο ιντελ νομίζω όταν έκανε install δεν προλάβενες να τα δείς καλά καλά, οι evo δεν ξέρω σαν να κολλάνε το σκέφτονται πρώτα κα μετα τρέχουν κάπως.

 

 

ειδικα ο 500αρης δεν εχει θεμα εγγραφων λογω της SLC cache, κραταει υψηλα τα επιπεδα μεχρι τελους.

 

αποκλειεται να συμβαινει αυτο που λες. μηπως εχεις κλεισει το disk write cache απο φοβο απωλειας δεδομενων?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ένα τεστ με ΑΤΤΟ, είναι 100%  όλα ελεγμένα με HD sentinel , magician

 

 

 

ο δισκος δεν εχει τιποτα ρε συ. θα με τρελανεις :P

ένα τεστ με ΑΤΤΟ, είναι 100%  όλα ελεγμένα με HD sentinel , magician

 

 

τρεξε ενα HD tach

Η εικονα που θα δεις στο HD tach θα πρεπει να ειναι παραπλησια με αυτη. μονο προς το τελος καθως γεμιζει ο δισκος πεφτει λιγο η ταχυτητα εγγραφης. αν δεις κατι διαφορετικο τοτε ισως υπαρχει θεμα

 

 

http://www.guru3d.com/index.php?ct=articles&action=file&id=13889

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω ένα άλλο δίσκο 240-256 να μην προλαβένω να δω το setup όπως έκαναν οι παλιοί ιντελ σε χαμηλή τιμή. Υπάρχει κάτι τέτοιος? Στον έναν τον 500αρι έχω 10αρια και στον νέο θέλω να βάλω 7αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω ένα άλλο δίσκο 240-256 να μην προλαβένω να δω το setup όπως έκαναν οι παλιοί ιντελ σε χαμηλή τιμή. Υπάρχει κάτι τέτοιος? Στον έναν τον 500αρι έχω 10αρια και στον νέο θέλω να βάλω 7αρια

 

 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο που λες εσυ.

 

κοιταξα και τις μετρησεις του intel x25 που αναφερεις και ειναι καταφανως πιο αργος απο τον evo που εχεις τωρα

 

θα σου ελεγα στο τελος να δοκιμασεις να βαλεις το rapid ωστε να ανεβει η ταχυτητα αλλα δεν ειναι καλο χωρις μονιμη τροφοδοσια. υπαρχει κινδυνος για απωλεια δεδομενων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως τον εχεις συνηθησει και σου φαινεται αργος?Στο λεω διοτι υπαρχει η περιπτωση αυτη ...

Αν μπορεις να διαμορφωσεις τον δισκο και να ξαναδοκιμαζες με νεο λειτουργικο θα ηταν ιδανικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την φρέσκια εγκατάσταση με τα 10ρια!

Δεν έχω και πολύ εμπειρία με ssd αλλά μέχρι τώρα όλα κομπλέ και διαφορά σε σχέση με πριν μέρα με νύχτα!

Ευχαριστώ τον φίλο για την βοήθεια! :) 
Τα νούμερα καλά δεν είναι?

post-231551-0-76982500-1484353776_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την φρέσκια εγκατάσταση με τα 10ρια!

Δεν έχω και πολύ εμπειρία με ssd αλλά μέχρι τώρα όλα κομπλέ και διαφορά σε σχέση με πριν μέρα με νύχτα!

Ευχαριστώ τον φίλο για την βοήθεια! :) 

Τα νούμερα καλά δεν είναι?

 

 

μονο 625 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την φρέσκια εγκατάσταση με τα 10ρια!

Δεν έχω και πολύ εμπειρία με ssd αλλά μέχρι τώρα όλα κομπλέ και διαφορά σε σχέση με πριν μέρα με νύχτα!

Ευχαριστώ τον φίλο για την βοήθεια! :) 

Τα νούμερα καλά δεν είναι?

 

 

 

κατι δεν παει καλα με τα νουμερα

 

 

 

 

su800-512gb-asssd.jpg

 

 

 

 

Δεν είναι καλο? Δεν έχω ιδέα απο αυτά

 

 

α τον 120GB εχεις σορρυ τωρα το προσεξα. ναι οκ ειναι. γενικα να ξερεις οσο ανεβαινουν τα GB ανεβαινει και η ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την φρέσκια εγκατάσταση με τα 10ρια!

Δεν έχω και πολύ εμπειρία με ssd αλλά μέχρι τώρα όλα κομπλέ και διαφορά σε σχέση με πριν μέρα με νύχτα!

Ευχαριστώ τον φίλο για την βοήθεια! :) 

Τα νούμερα καλά δεν είναι?

Επέλεξε και το High Performance από τα power options(control panel). Κάτι θα τσιμπήσεις στο write.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...