Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόταση για HDD ή και για SHDD 1ΤΒ για αποθήκη κυρίως και ίσως κάποια παιχνίδια αν δεν χωράνε στον βασικό ssd,με ενδιαφέρει ταχύτητα και αξιοπιστία.

 

Πρόταση για HDD ή και για SHDD 1ΤΒ για αποθήκη κυρίως και ίσως κάποια παιχνίδια αν δεν χωράνε στον βασικό ssd,με ενδιαφέρει ταχύτητα και αξιοπιστία.

sshd  https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10218910%2C10218932%2C9513108%2C9513051

hdd     https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=2218258%2C4075218%2C4075532%2C11275505

hdd 10000rpm https://www.ebay.com/itm/FESTPLATTE-WD-1TB-VELOCIRAPTOR-SATA-600-10k-2-5-WD1000CHTZ/172959825412?hash=item2845357e04:g:oHQAAOSw1QpZ-jmj

Για ένα lenovo v510 https://www.computeruniverse.net/en/products/90705335/lenovo-v510-15ikb-80wq01w0ge.asp

 

Τι ssd πρέπει να δω m2?

Mιλα με την lenovo η τον πωλητη που αγορασες το λαπτοπ και αν δεχεται nvme παρε εναν 960evo.

Kατα μεγαλυτερη πιθανοτητα δεχεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

sshd  https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10218910%2C10218932%2C9513108%2C9513051

hdd     https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=2218258%2C4075218%2C4075532%2C11275505

hdd 10000rpm https://www.ebay.com/itm/FESTPLATTE-WD-1TB-VELOCIRAPTOR-SATA-600-10k-2-5-WD1000CHTZ/172959825412?hash=item2845357e04:g:oHQAAOSw1QpZ-jmj

Mιλα με την lenovo η τον πωλητη που αγορασες το λαπτοπ και αν δεχεται nvme παρε εναν 960evo.

Kατα μεγαλυτερη πιθανοτητα δεχεται..

βρηκα εναν kingston 120gb ton uv 400 αξιζει γ τα 40 ευρω που τον βρηκα κουτα απο μελλος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας ενδιαφερομε να  αγορασω εναν  σκληρο δισκο με χωτικοτητα  8  τΒ   πιον  θεωρειτε  οτι εινε καλος και  ποιοτικος σε  θεμα  καταναλωσης και αντοχης  στον  χρονο>>?? ταχύτητα και αξιοπιστία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας ενδιαφερομε να  αγορασω εναν  σκληρο δισκο με χωτικοτητα  8  τΒ   πιον  θεωρειτε  οτι εινε καλος και  ποιοτικος σε  θεμα  καταναλωσης και αντοχης  στον  χρονο>>?? 

Aναλογα ποσα διαθετεις

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10945937%2C10558968

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Seagate IronWolf Pro 8TB  εινε καλος σε  σχεση με  τους  hitachi???

Hitachi Ultrastar He8 8TB????

 

 

κοιτα να δεις  ενδιαφερομε  αναμεσα σε  8 και 10  ΤΒ   επειδη κανω  παρα  πολλες  δουλιες   δεν εχω  θεμα με τα  λεφτα  απλα  προτεινε  μου  δισκους απο  8 εως  10 Τβ 

 

σε  θεμα  χρηματων δεν  εχω προβλημα..

 

απλα  τι διαφορες  εχουνε  οι  HITACHI  με  τους  Seagate IronWolf ??

 

μπορω να διαθεσω μεχρι  370  ευρω  για εναν σκληρο  δισκο  απλα να εινε  καλος σε  ολα τα πραγματα../.

 

σε  θεμα  ταχυτητας  αξιοπιστιας  καταναλωσης   και ολα τα  καλουδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Seagate IronWolf Pro 8TB  εινε καλος σε  σχεση με  τους  hitachi???

Hitachi Ultrastar He8 8TB????

 

 

κοιτα να δεις  ενδιαφερομε  αναμεσα σε  8 και 10  ΤΒ   επειδη κανω  παρα  πολλες  δουλιες   δεν εχω  θεμα με τα  λεφτα  απλα  προτεινε  μου  δισκους απο  8 εως  10 Τβ 

 

σε  θεμα  χρηματων δεν  εχω προβλημα..

 

απλα  τι διαφορες  εχουνε  οι  HITACHI  με  τους  Seagate IronWolf ??

 

μπορω να διαθεσω μεχρι  370  ευρω  για εναν σκληρο  δισκο  απλα να εινε  καλος σε  ολα τα πραγματα../.

 

σε  θεμα  ταχυτητας  αξιοπιστιας  καταναλωσης   και ολα τα  καλουδια..

Ok,καλυτερα σε αυτον τοτε

https://www.skroutz.gr/s/10558968/Seagate-IronWolf-Pro-8TB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι  μου  προτεινεις τον  

Seagate IronWolf Pro 8TB  σε σχεση με  τους 

Hitachi Ultrastar He8 8TB   και  10  ΤΒ??

  ?/?? μπορεις να  μου πεις σε παρακαλώ?/

 

τα  reviews  τι  λενε  για  τους   Seagate IronWolf Pro 8TB ??

o Seagate IronWolf Pro 8TB   εχουν  βγει ελλατωματικοι??

Επεξ/σία από alluros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι  μου  προτεινεις τον  

Seagate IronWolf Pro 8TB  σε σχεση με  τους 

Hitachi Ultrastar He8 8TB   και  10  ΤΒ??

  ?/?? μπορεις να  μου πεις σε παρακαλώ?/

 

τα  reviews  τι  λενε  για  τους   Seagate IronWolf Pro 8TB ??

Eχει, μεγαλυτερη εγγυηση, μικροτερη καταναλωση, μεγαλυτερη μνημη cache, ειναι η pro εκδοση.

Ηitachi σε τετοιες τιμες καλυτερα να κοιτουσες καποιον deskstar αλλα αντιστοιχος σε τετοια τιμη δεν υπαρχει.

Απο reviews λιγα πραγματα, αλλα ειναι νεος δισκος ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 εσυ  εμπιστευεσε  πιο  πολυ  τους  Ηitachi???

 

 

O  Hitachi Deskstar NAS 8TB  εινε καλος>???  αξιζει???  εσυ  τι μου προτεινεις να  αγορασω???

 

Aν    εισουνα σε 2  επιλογες  απο Hitachi Deskstar NAS 8TB     και  Seagate IronWolf Pro 8TB?  πιον  θα επελεγες  για  εγγυηση, μικροτερη καταναλωση, μεγαλυτερη μνημη cache,  και  φυσικα αντοχη  ταχυτητα και  ολα/???
 
με  βαση  την εμπειρια  σου και  την γνωση  σου  πιον  θα μου ελεγες να  αγορασω>??
 
τον   

Hitachi Deskstar NAS 8TB     η τον  Seagate IronWolf Pro 8TB??? και αν  μπορεις να  μου το αιτιολογησεις σε παρακαλω?? εννοω  τον λογο που θα επαιρνες εναν απο  τους 2  αυτο εννοω..

Επεξ/σία από alluros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενω εντυπωσεις..  ;)

Λοιπόν σήμερα ήρθε ο δίσκος!  Αντιγράφω τις ταινίες από τον προηγούμενο 3 ΤΒ red στον hitachi από το file station του synology. Ταχύτητα εγγραφής 141.2 MB/s. Το μόνο μειονέκτημα προς το παρόν είναι ότι είναι περισσότερο θορυβώδης από τους red.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

O  Hitachi Deskstar NAS 8TB  εινε καλος>???  αξιζει???  εσυ  τι μου προτεινεις να  αγορασω???

 

Aν    εισουνα σε 2  επιλογες  απο Hitachi Deskstar NAS 8TB     και  Seagate IronWolf Pro 8TB?  πιον  θα επελεγες  για  εγγυηση, μικροτερη καταναλωση, μεγαλυτερη μνημη cache,  και  φυσικα αντοχη  ταχυτητα και  ολα/???

 

με  βαση  την εμπειρια  σου και  την γνωση  σου  πιον  θα μου ελεγες να  αγορασω>??

 

τον   

Hitachi Deskstar NAS 8TB     η τον  Seagate IronWolf Pro 8TB??? και αν  μπορεις να  μου το αιτιολογησεις σε παρακαλω?? εννοω  τον λογο που θα επαιρνες εναν απο  τους 2  αυτο εννοω..

Αν και έχω μεγάλη εκτίμηση στους Hitachi, στην περίπτωση σου θα πήγαινα στον IRONWOLF.

Αν και δεν τον έχω δοκιμάσει τον συγκεκριμένο, μαρεσουν οι νέοι controllers του, σίγουρα θα είναι πιο ήσυχος και μικρότερης κατανάλωσης.

Στην ουσία πάνω κάτω τα ίδια είναι και γι αυτό θεωρώ ότι δεν αξίζει να δω ο παραπάνω χρήμα. Το μόνο που δε ξέρω είναι πως θα τα πούμε σε βάθος χρόνου,και αυτό θα έλεγα πως είναι το μειωνεκτημα του, αν και δεν τον φοβάμαι λόγο της Pro αξιοπιστίας του.

Λοιπόν σήμερα ήρθε ο δίσκος!  Αντιγράφω τις ταινίες από τον προηγούμενο 3 ΤΒ red στον hitachi από το file station του synology. Ταχύτητα εγγραφής 141.2 MB/s. Το μόνο μειονέκτημα προς το παρόν είναι ότι είναι περισσότερο θορυβώδης από τους red.

Ναι ρε φίλε, δυστυχώς ισχύει αυτό με το γουργουρητο, αλλά μην σε απασχολεί, πρέπει να το δεχτείς και να το αγκαλιάσεις :P

Ειναι στο synology επόμενος μικρό το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποτε να  αγορασω  τον  Seagate IronWolf Pro 8TB??

 

και  γιατι δεν τον  φοβασε  λόγο της Pro αξιοπιστίας του.??  πως  το εννοεις αυτο??κωστα???

 

οποτε   αξιζει  η αγορα  του  κωστα??

 

να  σε ρωτησω και κατι  ακομα

https://www.skroutz.gr/s/12847422/Hitachi-Deskstar-NAS-10TB.html

 
KOSTA AN  EPAIRNA  TON Hitachi Deskstar NAS 10TB  ΘΑ ΜΕ  καλυπτε??  επειδη  θελω να παρω εναν  τον 10 ΤΒ
 
εσυ  τι  με συμβουλευεις??  αν  τον επαιρνα  θα  κανω  την   δουλεια μου>>?? θα εινε  καλος και αξιοπιστος??
επειδη βλεπω  οτι  κανει 325  ευρο..  
Επεξ/σία από alluros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

1.Θέλω να αγοράσω  ενα ssd δίσκο 125 η 250 gb για να βελτιώσω την ταχύτητα του pc. Μια μικρή αναβάθμιση,αν αξίζει ; Θέλω να εγκαταστήσω τα win 10 και τα  office 2010. Παιχνίδια δεν παίζω.

Τις υπόλοιπες εφαρμογές μπορω να τις εγκαταστήσω σε partition ;

Θα προτιμούσα samsung.

2.Μπορώ  να αγοράσω μια θήκη για τον μικρό σκληρο και να τον χρησιμοποιώ εξωτερικά ;

Ευχαριστώ. Κώστας

 

Συνοψη Συστήματος

  > Μητρική : Gigabyte P43-ES3G
     Chipset : Intel P45/P43
     Επεξεργαστής : Intel Core 2 Duo E7500 @ 2933   MHz
     Φυσική Μνήμη : 4096  MB  (2 x 2048 DDR2-SDRAM )
     Κάρτα Γραφικών : AMD Radeon HD 6700 Series
     Σκληρός Δίσκος : Western Digital WD1002FAEX-00Z3A0 ATA Device (1000GB)
     Σκληρός Δίσκος : Western Digital WD1200JS-00MHB0 ATA Device (120GB)
     Συσκευή DVD-Rom : Toshiba-Samsung CDDVDW SH-224DB
     Τύπος Οθόνης : Samsung T22E390 - 22 ίντσες
      Κάρτα Δικτύου : Realtek Semiconductor RTL8168/8111 PCIe Gigabit Ethernet Adapter
     Λειτουργικό Σύστημα : Windows 10 Pro Professional 6.02.9200 (32-bit)
     DirectX : Έκδοση 12.00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

1.Θέλω να αγοράσω  ενα ssd δίσκο 125 η 250 gb για να βελτιώσω την ταχύτητα του pc. Μια μικρή αναβάθμιση,αν αξίζει ; Θέλω να εγκαταστήσω τα win 10 και τα  office 2010. Παιχνίδια δεν παίζω.

Τις υπόλοιπες εφαρμογές μπορω να τις εγκαταστήσω σε partition ;

Θα προτιμούσα samsung.

2.Μπορώ  να αγοράσω μια θήκη για τον μικρό σκληρο και να τον χρησιμοποιώ εξωτερικά ;

Ευχαριστώ. Κώστας

 

Συνοψη Συστήματος

 

  > Μητρική : Gigabyte P43-ES3G

     Chipset : Intel P45/P43

     Επεξεργαστής : Intel Core 2 Duo E7500 @ 2933   MHz

     Φυσική Μνήμη : 4096  MB  (2 x 2048 DDR2-SDRAM )

     Κάρτα Γραφικών : AMD Radeon HD 6700 Series

     Σκληρός Δίσκος : Western Digital WD1002FAEX-00Z3A0 ATA Device (1000GB)

     Σκληρός Δίσκος : Western Digital WD1200JS-00MHB0 ATA Device (120GB)

     Συσκευή DVD-Rom : Toshiba-Samsung CDDVDW SH-224DB

     Τύπος Οθόνης : Samsung T22E390 - 22 ίντσες

      Κάρτα Δικτύου : Realtek Semiconductor RTL8168/8111 PCIe Gigabit Ethernet Adapter

     Λειτουργικό Σύστημα : Windows 10 Pro Professional 6.02.9200 (32-bit)

     DirectX : Έκδοση 12.00

Σίγουρα θες έναν ssd.

Αν προτιμάς Samsung τότε πήγαινε στον 250 850evo.

Μπορείς επίσης να αλλάξεις και επεξεργαστη για καλυτερες ταχύτητες.

Φυσικά, με ένα εξωτερικό κουτί κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...