Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως εξης :
εχω κερδισει μια δωροεπιταγη πχ 100€ που δεν θελω να την χρησημοποιησω σε αυτο το μαγαζι που την εχει εκδοσει .
Την πουλαω 80€ ( κερδισμενη ειναι ) και την παιρνει καποιος που θελει κατι απο εκει και κερδιζει εκπτωση 20€
Δεν τον χαλαει .. και βολευονται και οι δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, villasg είπε

Ως εξης :
εχω κερδισει μια δωροεπιταγη πχ 100€ που δεν θελω να την χρησημοποιησω σε αυτο το μαγαζι που την εχει εκδοσει .
Την πουλαω 80€ ( κερδισμενη ειναι ) και την παιρνει καποιος που θελει κατι απο εκει και κερδιζει εκπτωση 20€
Δεν τον χαλαει .. και βολευονται και οι δυο

Θα το κοιτάξω! Από τι κατάλαβα όμως μου λες να πάω στον Samsubg σωστά ? Δεν το συζητάς καν για τους 2 από πάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Θα το κοιτάξω! Από τι κατάλαβα όμως μου λες να πάω στον Samsubg σωστά ? Δεν το συζητάς καν για τους 2 από πάνω ?

Samsung φυσικα .
Εγω δεν τον πηρα/ αλαξοπιστησα γιατι πετυχα σε πολυ καλη τιμη τον SanDisk Extreme PRO οπως εχω γραψει και εδω

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Samsung φυσικα .
Εγω δεν τον πηρα/ αλαξοπιστησα γιατι πετυχα σε πολυ καλη τιμη τον SanDisk Extreme PRO οπως εχω γραψει και εδω

Το εβαλα αγγελια. Ας υποθεσουμε οτι οτι δεν φευγει. Αγοραζω καποιον απο τους 2 η αγοραζω κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Παιδιά καλησπέρα! Πριν λίγο κέρδισα μια δωροεπιταγη για τα Public! Μπήκα κατευθείαν να πάρω τον SSD Samsung 850 EVO 250GB 

αλλά οι ξεφτίλες δεν τον έχουν! Και στο τηλέφωνο είπαν δεν ξέρουν καν αν θα τον ξανά φέρουν! Δείτε γκαντεμιά! Υπάρχει παντού αλλά όχι εκεί που θέλω!

Γενικά  τα Public έχουν  μόνο άλλους 2 στα 250GB

Αυτόν: http://www.public.gr/product/ssd-intenso-3813440-240gb-sata-iii/prod8080802pp/?sn_ref=s&sn_cat=υπολογιστές %26 αξεσουάρ%2F%2Fαναβάθμιση%2F%2Fδίσκοι SSD - HDD&sn_id=prod8080802pp

και αυτόν: http://www.public.gr/product/ssd-silicon-power-s55-240gb-25-sata-3-esoterikos-diskos/prod8740113pp/?sn_ref=s&sn_cat=υπολογιστές %26 αξεσουάρ%2F%2Fαναβάθμιση%2F%2Fδίσκοι SSD - HDD&sn_id=prod8740113pp

Πιστεύετε αξίζει να αγοράσω κάποιον από τους παραπάνω? Η να πάρω κάτι άλλο με τα χρήματα που κέρδισα και να πάρω τον EVO όταν μπορέσω οικονομικά ? Και όλα αυτά τα ρωτάω γιατί απλά ο EVO βλέπω κάνει πανικό παντού και έχει εξαιρετικά σχόλια!

Αν ηταν να διαλεξω αναμεσα στους δυο θα πηγαινα στον silicon power.

Δεν ειναι κακος δισκος, απλα σε αυτα τα λεφτα επαιρνες απο αλλο καταστημα καποιον καλυτερο.

Αρα η αλλη επιλογη ειναι οπως σου ειπαν να δωσεις την δωροεπιταγη και να παρεις απο αλλου οποιον θες.

Τριτη επιλογη, (δεν ξερω βεβαια για τι χρηση προριζεται) αν ηθελες να παρεις δισκο με χωρητικοτητα και καλες ταχυτητες, να πηγαινες σε εναν υβριδικο

http://www.public.gr/cat/computers-and-software/anabathmisi/esoterikoi-skliroi-diskoi/?N=712145944+2665811940+3481080317+468738810&Nrpp=18&Ns=sku.publicActualPrice|0&_dyncharset=UTF-8&origUrl=%2Fcat%2Fcomputers-and-software%2Fanabathmisi%2Fesoterikoi-skliroi-diskoi%2F

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, buuren είπε

Παιδες παιζει ρολο αν ειναι κορεα η κινα? Αυτο πρωτη φορα το ακουω.

Oxi, δεν παιζει ρολο.

Συμφωνα με το site του pc gaming, H samsung  λογο μεγαλης παραγωγης , αλλα κυριως για οικονομικους λογους, θελει να εκμεταλευτει καθε πτυχη προς οφελος των προιοντων της.

Με την παροδο της αφιξης του 850 evo, και πολλων πωλησεων τον κινητων samsung ,υπηρχαν μεγαλες ελλειψεις σε μνημες.

Και καπως ετσι ξεκινησε και η αυξηση σε ssd και μνημες.

Στην σημερινη εποχη,αναλογικα με τα τελευταια 20 χρονια, υπολογιζεται πως ειναι στην πιο μεγαλη ακμη των τιμων τους.

Επειδη η samsung λοιπον,λειτουργει πολυ αυτονομα σε δικο της παρακλαδι,με ξεχωριστη επιχειριση στην παραγωγη των ssd,σχεδιαζει η ιδια τους controllers, προγραμματιζει η ιδια το firmware κατασκεαυζει η ιδια τις nand flash μνημες ως τελικο προ'ι'ον της.

Οι περισσοτερες απο τις υπολοιπες εταιριες,βασιζονται σε εναν τριτο για τα παραπανω.

Πλεον αποφασισε να καλλιεργει τα προ'ι'οντα της στην κινα για φθηνοτερα εργατικα χερια.

Πως αλλωστε πετυχε να εχει κρατησει σχετικα χαμηλα την τιμη της,ενω αλλοι ssd  ανεβηκαν αρκετα?

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω έναν δίσκο για αποθήκη 3ΤΒ,να βάζουμε εκεί τις ταινίες του htpc.Από θέμα αξιοπιστίας ποιος λέει από αυτους τους φτηνούς που βγάζει στο skroutz? 70-85 ευρώ που έχουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, gavros10 είπε

Ποιον ssd μου προτεινετε με <50 ευρω για να τον βαλω σε ενα παλιο συστημα με sata 2?  120GB ειναι αρκετα

http://www.e-shop.gr/ssd-kingston-sa400s37-120g-ssdnow-a400-120gb-25-sata3-p-PER.345899

 

http://www.e-shop.gr/ssd-kingston-suv400s37-120g-ssdnow-uv400-120gb-25-sata3-stand-alone-drive-p-PER.346071

 

 και μην ακους κανέναν,μόνο εμένα τον φίλο σου ή τον alluros

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gavros10 είπε

Ποιον ssd μου προτεινετε με <50 ευρω για να τον βαλω σε ενα παλιο συστημα με sata 2?  120GB ειναι αρκετα

 

7 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Η σωστη απαντηση δωθηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

 

12 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Η σωστη απαντηση δωθηκε..

 

Κοντρα. Στην τιμη διαφορα δεν εχουν, αμεσα διαθεσιμος ειναι ο kingston ssdnow ειναι λιγο πιο γρηγορος απο τον adata

Το συστημα ειναι παλιο οποτε με ενδιαφερει να δουλευει και να αποδιδει καλυτερα απο τον hdd. Αν δεν υπαρχει καποιο σοβαρο μειονεκτημα στον kingston θα παρω αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gavros10 είπε

Κοντρα. Στην τιμη διαφορα δεν εχουν, αμεσα διαθεσιμος ειναι ο kingston ssdnow ειναι λιγο πιο γρηγορος απο τον adata

Το συστημα ειναι παλιο οποτε με ενδιαφερει να δουλευει και να αποδιδει καλυτερα απο τον hdd. Αν δεν υπαρχει καποιο σοβαρο μειονεκτημα στον kingston θα παρω αυτον

Πιο γρηγορος?

Στο read, που αυτο φανταζομαι οτι σε ενδιαφερει σε εναν δισκο του ειδους του, ειναι ελαχιστα πιο γρηγορος ο  su800.

To tbw ( θεωρω σημαντικο) 75 vs 100.

Οι μνημες ειναι tlc 2d flash  vs  slc 3d nand flash .

Απο mtfb (μικρο το κακο βεβαια) ειναι στα διπλασια . 1000000 vs 2000000

Aπο benchs 

Αρα μιλαμε για ποιοτητα μνημων και καλυτερο γενικα reliability και ταχυτητες καλυτερες, που σε βασικη χρηση βεβαια δεν προκειται να δεις την παραμικρη διαφορα.

Δεν υπαρχει τιποτα υπερ  του kingston.

Η αποφαση δικια σου..

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πρόταση για SSD κάτω των 50 ευρώ αν γίνεται ο οποίος να την παλεύει και σε κάποια game.( π.χ Path of Exile, League of Legends, Dota 2,)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...