Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Raspberry Pi 2 με τετραπύρηνο επεξεργαστή, 1GB RAM, δωρεάν Windows 10 και τιμή $35


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μεγαλο πλεονεκτημα του Raspberry pi απεναντι σε ολα αυτα ειναι οτι απο πισω εχει μια μεγαλη κοινοτητα που το υποστηρίζει τοσο σε software οσο και σε hardware.

Tι να την κανεις την υποστηριξη της κοινοτητας?

Της MS για τα windows και την εγγυηση της εταιριας για τυχων ελαττωματικο hardware,αυτα χρειαζεται.

Ολα τις υπολοιπες λυσεις,θα τις βρεις εκει που βρισκεις και για το laptop και το pc σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να την κανεις την υποστηριξη της κοινοτητας?

Της MS για τα windows και την εγγυηση της εταιριας για τυχων ελαττωματικο hardware,αυτα χρειαζεται.

Ολα τις υπολοιπες λυσεις,θα τις βρεις εκει που βρισκεις και για το laptop και το pc σου!

 

Δηλαδή στην.... (από "Κ" ξεκινάει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στην.... (από "Κ" ξεκινάει)

Δλδ για να καταλαβω,εγω που εχω ενα laptop με windows, εχω λιγοτερη υποστηριξη και πληροφοριση,απο εσενα που εχεις το Raspberry Pi?

Σοβαρα??? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν διάφορες customized διανομες για Raspberry Pi. Μία από αυτες είναι αποκλειστικά για προσομοίωση παλιών παιχνιδομηχανών και κυρίως MAME emulator. Φαντάζομαι θα κάνουν και για το καινούριο το Pi.

 

http://pimame.org/

 

Επίσης μπορείς να χεις multiboot απότι έψαξα (βλεπε berryboot). Να κάνεις επανεκκίνηση και να μπαινεις σε media player mode από gaming mode που σουν πριν ή σε ότι άλλο θέλεις.

 

http://www.htpcbeginner.com/media-center-softwares-for-raspberry-pi/

 

Τώρα, από τη στιγμή που θα πάρει windows 10 κάποια στιγμή, θα μπορείς να βάζεις τις αντίστοιχες εφαρμογές της MS από το Store, θα χει και παιχνίδια λογικά.

 

Επίσης θα βρεις οδηγους στο διαδίκτυο για το πώς θα περάσεις android στο Pi, αν και όλοι σε προτρέπουν να μην το κάνεις λόγω επιδόσεων. Τώρα με το καινούριο who knows...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για να καταλαβω,εγω που εχω ενα pc,laptop εχω λιγοτερη υποστηριξη και πληροφοριση,απο εσενα που εχεις το Raspberry Pi?

Σοβαρα??? :lol:

 

Οχι, περισσοτερη εχεις. Για τον πολυ απλο λογο οτι τα συγκεκριμενα συστηματα εχουν πολυ μεγαλυτερο μερίδιο χρήσης συνεπώς και μεγαλυτερη κοινοτητα. Αν δεν υπηρχε η κοινοτητα τοτε δε θα σουν σε ενα φορουμ για να βρεις λυσεις, ουτε σε blogs αλλά θα περίμενες να σου δώσει την λύση η μαμά Microsoft ή ο κατασκευαστής. Αντί αυτού απευθύνεσαι στην κοινότητα, είτε για να βρεις λύση σε ένα πρόβλημα όπου ο κατασκευαστής για τον οποιονδήποτε λόγο απαξιεί είτε για να κατεβάσεις εναλλακτικες εφαρμογές απο τον "θειο". Δεν ξέρω κιόλας αν λέμε το ίδιο πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα που βλέπουμε τιμές ΗΠΑ και νομίζουμε ότι τόσο θα το πάρουμε κι εμείς με τρελαίνει. Στην καλύτερη των περιπτώσεων λιγότερα από 45 ευρώ δεν θα έχει στην Ελλάδα μιας και που τα έξοδα αποστολής από ΗΠΑ είναι κάπως απαγορευτικά   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, περισσοτερη εχεις. Για τον πολυ απλο λογω οτι τα συγκερκιμενα συστηματα εχουν πολυ μεγαλυτερο κοινο συνεπώς και μεγαλυτερη κοινοτητα. Αν δεν υπηρχε η κοινοτητα τοτε δε θα σουν σε ενα φορουμ για να βρεις λυσεις, ουτε σε blogs αλλά θα περίμενες να σου δώσει την λύση η μαμά Microsoft ή ο κατασκευαστής. Αντί αυτού απευθύνεσαι στην κοινότητα. Δεν ξέρω κιόλας αν λέμε το ίδιο πράγμα...

Ακριβως γιατι δεν ειναι τοσο κλειστος ο κυκλος και η πληροφορηση προερχεται απο παντου στο ιντερνετ,ειναι πλεον δεδομενη η υποστηριξη και η ενημερωση.

 

Αλλα να μου λεει οτι η υποστηριξη που εχει απο τη κοινοτητα του Raspberry Pi,ειναι μεγαλυτερη απο την υποστηριξη ενως mini pc με windows,ποσο fail μπορει να ειναι!

 

 

To μεγαλο πλεονεκτημα του Raspberry pi απεναντι σε ολα αυτα ειναι οτι απο πισω εχει μια μεγαλη κοινοτητα που το υποστηρίζει τοσο σε software οσο και σε hardware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα που βλέπουμε τιμές ΗΠΑ και νομίζουμε ότι τόσο θα το πάρουμε κι εμείς με τρελαίνει. Στην καλύτερη των περιπτώσεων λιγότερα από 45 ευρώ δεν θα έχει στην Ελλάδα μιας και που τα έξοδα αποστολής από ΗΠΑ είναι κάπως απαγορευτικά   

ΗΠΑ?από Αγγλία έρχεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να την κανεις την υποστηριξη της κοινοτητας?

Της MS για τα windows και την εγγυηση της εταιριας για τυχων ελαττωματικο hardware,αυτα χρειαζεται.

Ολα τις υπολοιπες λυσεις,θα τις βρεις εκει που βρισκεις και για το laptop και το pc σου!

Δεν καταλαβες τι εννοω. Οταν λεω υποστηριξη σε θεμα hardware μιλαω για τα διαφορα περιφερειακα που μπορεις να του προσθεσεις.Επισης η χρηση του raspberry δεν περιοριζεται απλα στο θεμα του media player η ενος pc για να σερφαρεις στο ιντερνετ,εχει απειρες εφαρμογες σε θεματα αυτοματισμου ,ρομποτικης κτλ. και φυσικα η υποστηριξη της κοινοτητας πανω σε αυτα ειναι σημαντικη. Οταν πηρα πριν 3 χρονια περιπου το raspberry pi τοτε που ειχε πρωτοβγει ,την πρωτη εβδομαδα ημουν ετοιμος να το πεταξω απο το παραθυρο γιατι πολυ απλα τα περιφερειακα που ηταν συμβατα ηταν ελαχιστα η θελανε αρκετο ψαξιμο ,διαβασμα στα forums,και δοκιμες για να βρεις τους σωστους drivers για να καταφερεις να δουλεψουν.Τωρα φυσικα μετα απο τοσο καιρο τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα και το raspberry εχει γινει σχεδον plug and play.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες τι εννοω. Οταν λεω υποστηριξη σε θεμα hardware μιλαω για τα διαφορα περιφερειακα που μπορεις να του προσθεσεις.Επισης η χρηση του raspberry δεν περιοριζεται απλα στο θεμα του media player η ενος pc για να σερφαρεις στο ιντερνετ,εχει απειρες εφαρμογες σε θεματα αυτοματισμου ,ρομποτικης κτλ. και φυσικα η υποστηριξη της κοινοτητας πανω σε αυτα ειναι σημαντικη. Οταν πηρα πριν 3 χρονια περιπου το raspberry pi τοτε που ειχε πρωτοβγει ,την πρωτη εβδομαδα ημουν ετοιμος να το πεταξω απο το παραθυρο γιατι πολυ απλα τα περιφερειακα που ηταν συμβατα ηταν ελαχιστα η θελανε αρκετο ψαξιμο ,διαβασμα στα forums,και δοκιμες για να βρεις τους σωστους drivers για να καταφερεις να δουλεψουν.Τωρα φυσικα μετα απο τοσο καιρο τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα και το raspberry εχει γινει σχεδον plug and play.

Δε διαφωνω οτι ειναι κατι εντελως διαφορετικο το Raspberry pi ,απο τα android&windows TV.Και η απαντηση μου ηταν για το android tv,που ειναι ετοιμη υλοποιηση,οπως και το x86 stick που παραθεσα.

Αλλα το θεμα υποστηριξης ηταν εντελως αστοχο! :P

 

Το Raspberry pi ειναι στην ουσια ενα project που συμετεχει ο καθενας μας δινοντας του την δυνατοτητα να ειναι πολλα πραγματα μαζι και να το κανει ο καθενα οτι φανταστει πως θελει να ειναι και να κανει!

Βασικα ειναι μια βαση και απ'εκει ξεκινας να "κτηζεις" και να  δημιουργεις πανω σ'αυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος το θέλει για media center ή γενικά για να κάνει ελαφριά pc χρήση νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερα να πάει ή σε intel windows stick ή σε αντίστοιχο intel windows mini pc (πχ pipo x7). Μπορεί να είναι πιο ακριβά αλλά και πάλι είναι χαμηλή τιμή και είναι πλήρεις υπολογιστές με φουλ λειτουργικό σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό θα έχει σίγουρη επιτυχία. Καλύτερα specs, ίδια τιμή και τρέχει windows. Τι άλλο να κάνουν πια σε αυτό το μέγεθος και τιμή; Μπράβο τους... Είναι πολύ πιθανό να πάρω άλλο ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...