Προς το περιεχόμενο

1η Μαρτίου τα αποκαλυπτήρια του Galaxy S6 και όχι μόνο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα δε σου αρέσει το γενικότερο ui των galaxy (που μαλλον ειναι απο τα καλύτερα, αλλα αυτο ειναι εντελώς υποκειμενικο)

Γιατί το λες αυτό; Είναι υπέροχο! Να μην το πειράξουν καθόλου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης δεν ξέρω πολλά κινητά στην αγορά (διορθώστε με αν κάνω λάθος) που να έχουν αισθητήρες θερμοκρασίας, υγρασίας, πίεσης (έχω το GS4). Σιγά τα αυγά θα μου πείτε, για μένα όμως που κάνω πολύ συχνά hiking και ορειβασία, είναι πολύ μεγάλο ατού να μην κουβαλάω έξτρα συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλλω εάν θα το προτιμήσουν οι power users , με exynos και χωρίς drivers..μαύρο από μένα

 

Π.ς αγωνιστικούς χαιρετισμούς @oldnew παλιοφιλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TasMan δεν θα κάνεις αυτή τη δουλειά με κινητό. κλειν μαιν οι αισθητήρες κλπ να λειτουργεί θέλουμε και όλα τα άλλα δευτερεύοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to touch wiz της σαμ ειναι πολυ βαρυ αλλα εχει καλα στοιχεια ..απο one kai sony που ειχα το προτιμω και apo lg φιλων .. το iphone ειναι το πιο αμεσο και γρηγορο ισως αλλα οχι σε ολα χωρια τον καρκινο το itunes .. αν ελαφρυνει το wiz της θα ειναι το καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αρχίσει να αναπολλώ το vanilla android πάντως στο κινητό, όλα τα ui μου φαίνονται αισχος

 

Ειδικά σε lollipop που είναι πολύ όμορφο δε περιμένω τίποτα παρά μόνο να το κάνουν χειρότερο

Τουλάχιστον η Samsung εχει την amoled που τη διαχωριζει απο τον ανταγωνισμό. Οι υπόλοιποι τι εχουν?

Εχω βαρεθεί να ακουω ακομα και απο οσους δεν τους αρεσουν τα σαμσουνγκ, "εχει οθοναρα ομως". Αργα η γρήγορα ολοι παίρνουν ενα, και ας θαβουν καθημερινα.

Αν δεν επαιρνε κανεις δε θα ηταν πρωτη σε πωλησεις τοσα χρονια...

Ναι με burn in και χρώματα ο,τι να'ναι που σε στραβώνουν, φοβερές οθοναρες..

Τουλάχιστον στο note 4 (gs5 μόνο μια φορά δούλεψα, δε θυμάμαι) έφτιαξαν σημαντικά τα χρώματα, αλλά το θέμα με το burn in δε νομίζω να λύνεται με κάποιο τρόπο

 

Επίσης amoled έχει και η Motorola και τα lumia

 

ΥΓ επίσης πολλοί έχουν πάρει ήδη samsung και απλά δε ξαναπαίρνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Καρχαρίαςςς

Σύμφωνοι, δεν είπα ότι το πρώτο πράγμα που θα κοιτάξει κάποιος είναι αυτά. Απλά εμένα με βολεύουν μια χαρά. Ένας φίλος έχει μια "επαγγελματική" συσκευή με αισθητήρες, GPS και χάρτες, για την οποία έσκασε 500€ και οι ενδείξεις του έχουν αμελητέες διαφορές από το GS4. Σύμφωνοι ξαναλέω, ενδιαφέρει μια απειροελάχιστη μερίδα κόσμου, εγώ όμως δίνω kudos στη Samsung που τα ενσωματώνει ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αρχίσει να αναπολλώ το vanilla android πάντως στο κινητό, όλα τα ui μου φαίνονται αισχος

Ειδικά σε lollipop που είναι πολύ όμορφο δε περιμένω τίποτα παρά μόνο να το κάνουν χειρότεροΝαι με burn in και χρώματα ο,τι να'ναι που σε στραβώνουν, φοβερές οθοναρες..

Τουλάχιστον στο note 4 (gs5 μόνο μια φορά δούλεψα, δε θυμάμαι) έφτιαξαν σημαντικά τα χρώματα, αλλά το θέμα με το burn in δε νομίζω να λύνεται με κάποιο τρόπο

Επίσης amoled έχει και η Motorola και τα lumia

ΥΓ επίσης πολλοί έχουν πάρει ήδη samsung και απλά δε ξαναπαίρνουν

Οι amoled των Motorola είναι πολυ χειρότερες των galaxy/note. Οπως του s5 ειναι πολυ καλυτερη απο του s4. Ασε που προσωπικά δε μου αρέσουν τα Motorola. Lumia/win το ξεχναμε. Το burn in οντως ειναι θεμα, θα σε απασχολήσει αμα κρατήσεις το κινητο 2+ χρονια συνηθως. Εχει βελτιωθει, δε χαλαει τοσο εύκολα πλεον. Τα χρώματα αμα δε σ αρέσουν στα τελευταία note/galaxy προφανώς δεν είσαι τυπος amoled, πας αλλου. Το 95% του κοσμου αμα του δείξεις εικονα σε amoled/lcd, προτιμα amoled μακραν.. Απο γκαλοπ που εχουν γινει. Το βασικοτερο πλεον πλεονέκτημα των σαμσουνγκ, είναι η ποιο ποιοτικη οθονη που υπάρχει σε κινητο. Αν δε δίνεις βαση σε αυτο εννοείται οτι υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Εδω πουλανε τα tab s πολύ, που σερνονται λογω υψηλης ανάλυσης.. Τα παιρνει ο κοσμος ομως, μονο και μονο λογω οθονης. Μια μερα σε γνωστο πολυκαταστημα, σχολιαζα που ειχε γινει ουρα σε 2 ταμπλετ... Αναμεσα σε 30 ταμπλετ ειχε σχηματιστει ουρα στα 2 tab s, το 8ρι και το 10αρι.. Τα 2 με amoled. Ο κοσμος χωρις να ξερει τιποτα απο τεχνολογία , καταλαβαινε οτι η οθονη τους δειχνει πολύ καλύτερα και εδινε προσοχή σε αυτά.. Πραγματικό παράδειγμα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο τι αρέσει στο κόσμο, άλλο τι είναι σωστό σαν οθόνη

 

και η lg για παράδειγμα βάζει ips αλλά ρυθμιζει να είναι υπερκορεσμένα τα χρώματα για να πετύχει το ίδιο "εντυπωσιακό" αποτέλεσμα με τις amoled..

 

το gs5 ξαναλέω δε το έχω περιεργαστεί, αλλά το note 4 όντως έχει πολύ "σωστή" οθόνη και νομίζω ότι είναι και αρκετά φωτεινή για amoled (άλλο ένα μειονέκτημα που γενικά έχουν)

 

συνολικά όμως σαν τεχνολογία δεν είναι απαραίτητα και η καλύτερη, όπως και οι ips δεν είναι απαραίτητα οι πιο σωστά καλιμπραρισμένες ενώ θεωρητικά έχουν το πλεονέκτημα των πιο φυσικών χρωμάτων

 

αλλά και σε ips υπάρχουν οθόνες όπως των iphone ή του Ζ2 που είναι πολύ "σωστές" , είναι και θέμα γούστου

πάντως σε γενικές γραμμές εγώ έχω αρχίσει να αντιπαθώ τη samsung και μάλλον όχι μόνο εγώ αν κρίνουμε από τις πωλήσεις..

 

δυσκολα θα ξανάπαιρνα, από την άλλη όμως και όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές κάπου χωλαίνουν

 

για αυτό μακροπρόθεσμα σκέφτομαι να ξαναπάω σε συσκευή nexus ειδικά αν γίνουν ξανά high end και όχι κουτσουρεμένες εκδόσεις άλλων συσκευών, ώστε τουλάχιστον να έχω το android όπως πρέπει να είναι και όχι με ένα σωρό σκουπιδοβλακείες

 

αλλά κινήσεις όπως αυτή με το nexus 6 που έγινε 6ιντσο από το πουθενά (συν ότι έχει και βλαμμένη amoled) με κάνουν να διστάζω..

ελπίζω να αλλάξουν τροπάρι , γιατί έχω φτάσει σε ένα σημείο να μη μου αρέσει κανένα κινητό πραγματικα :lol:

σε όλα κάτι μου βρωμάει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung’s Note 4 is pretty much the best Android smartphone you can buy @ forbes

 

οποιος το ειδε σε λευκο και δεν ερωτευθηκε ειναι απλα ακαλαισθητος

Οσο για το review του insomnia που λεει ο τεστερ οτι περναει απαρατηρητο ενα εχω να πω.. απλα hater η ilover ? S5 xalia πωλησεις? οχι ουτε καν απλα ειχε εσωτερικο ανταγωνισμο (s4, note 3) τους κινεζους και τα καινουργια iphone που βγηκαν POLY ΜΕΤΑ απο αυτο.. οικονομικα προβληματα? ακομα ο πρωτος κατσκευαστης ειναι δε πατε καλα .. επειδη πουλησε 12 εκατομυρια τους τρεις πρωτους μηνες αντι για 16 του σ4? οτι ναναι .. και γω πιστευω οτι δεν ηταν αρκετα ελκυστικο σε σχεση με το σ4 και ειδικα το νοτε αλλα δε μπορω να ακουω βλακιες συνεχεια .. kai to s6  θα ειναι απλα κορυφαιο αυτη τη φορα ελπιζω και σε εμφανιση 

 

μαλιστα, θα μας πεις και ακαλαισθητους επειδη δεν μας αρεσει η εμφανιση ενος κινητου, κατι που ειναι τελειως υποκειμενικο.

και μετα λες οτι δεν μπορεις να ακους βλακειες

ναι, απαρατηρητο περναει και στα δικα μου ματια, δεν ξερω αν ειναι note, S5 ή κατι αλλο.

 

και ναι, το S5 δεν προσεφερε τιποτα το διαφορετικο σε σχεση με το S4, μια απο τα ιδια, εκτος αν θεωρεις επαναστατικο τον αισθητηρα παλμων και δακτυλικου αποτυπωματος. γιαυτο ο κοσμος του γυρισε την πλατη σε σχεση με το S4, συν οτι υπαρχουν αρκετες συσκευες πολυ πιο ομορφες (κατα γενικη ομολογια, εσενα μπορει να μην σου αρεσουν αλλα ειπαμε...κολοκυθοπιτα) με ιδιες ή και καλυτερες δυνατοτητες και καλυτερο UI. το οτι δεν πουλησαν οσο το S5, ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι amoled ειναι καλυτερες στα κινητα για δυο λογους:

1) χαμηλοτερη καταναλωση (πολυ σημαντικό)

2) μπορεις να εχεις λυσεις τυπου Link.png Site: glance screen χωρις να ανησυχείς για την μπαταρια, αφου μενουν αναμενα μονο τα pixels που χρειάζονται, και οχι ολη η οθονη οπως σε μια lcd.

 

ΟΜΩΣ , amoled χωρις φιλτρο (σαν αυτο που εχουν τα lumia και ΔΕΝ εχουν τα sasmung) κανει αδυνατη την χρηση των amoled κατω απο τον ηλιο. Με λιγα λογια μακρια απο τις amoled της samsung αμα θες να λειτουργησεις το κινητο σου στον ηλιο.

 

Αυτα που διαβαζω περι "σωστων" χρωματων στις lcd, μου φαινονται περιεργα επειδη κινητο ειναι οχι οθονη στο pc που θα δουλεψεις καποιο photoshop. 

Συμφωνω οτι εχουν πιο σωστα χρωματα, αλλα τι να τα κανω στο κινητο?

 

Το μεγαλύτερο πλεονεκτημα των lcd εναντι των amoled ειναι η ευκρινια τους κατω απο τον ηλιο. Εκει που σε μια lcd βλεπεις τα παντα και χωρις δυσκολια κατω απο τον ηλιο, σε μια amoled χωρις φιλτρο δεν βλεπεις τιποτα.

 

 

 

TL;DR version

Οι amoled εχουν χαμηλότερη κατανάλωση. Στις amoled της samsung δεν βλεπεις τιποτα κατω απο τον ηλιο. Αμα θες samsung παρε lcd να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό χρώμα είναι κάτι που εκτιμας γενικά, τώρα στην ερώτηση τι το θες στο κινητό δε μπορώ να σου απαντήσω αμα δε σε ενδιαφέρει.

 

Για την οικονομία πάντως που λες, τι με νοιάζει εμένα η οικονομική σε τεχνολογία οθόνη όταν δεν έχω καλη αυτονομία στη πράξη.

 

Πχ η ναυαρχίδα της Motorola έχει πολύ μικρή μπαταρία, το note 4 με τη γιγάντια ανάλυση τα πηγαίνει χειρότερα από τα προηγούμενα, τα galaxy είναι απλά ανεκτα και όχι κάτι το ιδιαίτερο και το n6 που απέκτησε επιτέλους μεγάλη μπαταρία δε ξεχωρίζει λόγω μεγέθους οθόνης και ανάλυσης

 

Το μόνο από τα γνωστά κινητά που έχει πραγματικά καλή αυτονομία είναι το z3 το οποίο έχει IPS που όμως είναι φτιαγμένο να εξοικονομεί ενέργεια και αυτό φαίνεται πραγματικά στη πράξη

 

Οπότε δε μου λέει κάτι η κατανάλωση της amoled όταν δε συνδυάζεται με καλή μπαταρία ή γενικά η συσκευή δεν κάνει σωστή διαχείριση ενέργειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα oversaturated χρώματα είναι θέμα calibration της samsung, όχι εγγενές πρόβλημα της τεχνολογίας (εκτός αν θεωρείται πρόβλημα το widegamut που υπερκαλύπτει το άθλιο srgb - που θυμίζω είναι ένας συμβιβασμός, το ελάχιστο colorspace για να καλύπτονται και οι χειρότερες των lcd). Είναι επίτηδες ρυθμισμένες έτσι για να κάνουν εντύπωση, ακριβώς σαν την καμμένη εικόνα που έχουν πολλές lcd στην προσπάθεια να ανεβάσουν το κοντράστ.
The era of inaccurate AMOLED screens is over

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...