Προς το περιεχόμενο

NX500: Κορυφαία mirrorless κάμερα από τη Samsung σε μικρές διαστάσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέα mirrorless κάμερα ανακοινώνει σήμερα η Samsung, την NX500 η οποία μπορεί να θεωρηθεί και «αδερφάκι» του μοντέλου NX1 το οποίο παρουσιάστηκε πέρσι το Σεπτέμβριο.Με όπλο της το compact σχήμα και τον όμορφο σχεδιασμό, η NX500 έχει αρκετά κοινά στοιχεία με την NX1 όπως τον ίδιο APS-C αισθητήρα, αναστρεφόμενη οθόνη τεχνολογίας Super AMOLED, ISO 100-51200 καθώς και μια ποικιλία από διαφορετικούς τρόπους διασύνδεσης. Σε αυτούς περιλαμβάνεται υποστήριξη WiFi, NFC και Bluetooth.

 

Με αισθητήρα ανάλυσης 28MP, η Samsung έχει εξοπλίσει τη NX500 με ένα νέο επεξεργαστή εικόνας DRIMeV για τον οποίο η Κορεατική εταιρεία αναφέρει ότι είναι πολύ πιο γρήγορος από τον προκάτοχο του, κάτι που οδηγεί σε καλύτερες φωτογραφίες, σε καλύτερη αναπαραγωγή χρωμάτων και μεγαλύτερη μείωση θορύβου.

 

Posted Image

Στο video η νέα mirroless κάμερα της Samsung μπορεί να κάνει λήψη σε 4K ανάλυση αλλά χάνει τη δυνατότητα εγγραφής Ful HD με 120 καρέ το δευτερόλεπτο όπως ισχύει στην NX1. Μια ακόμη σημαντική διαφορά με το συγκεκριμένο μοντέλο βρίσκεται στη στεγανοποίηση αφού η NX500 δε διαθέτει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

 

Αναμένεται στην αγορά το Μάρτιο σε kit που περιλαμβάνει φακό 16-50mm f/3.5-5.6 power zoom και με τιμή $800.

 

Link.png Site: Gizmodo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι compact point and shoot, mirrorless είναι αλλά φακό δεν αλλάζουν :P

Γι αυτο λεγονται compact point and shoot και οχι mirrorless... Που ο ορος αναφερεται σε φωτογραφικη δυνατοτητων dslr χωρις καθρεπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι compact point and shoot, mirrorless είναι αλλά φακό δεν αλλάζουν :P

και το αεροπλανο κινειται απο μονο του αλλα δε το λεμε αυτοκινητο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις iphone ειμαι σιγουρος

 

Sorry, όχι. Αλλά νομίζω έκανες post σε λαθος thread. Αυτό είναι για την NX500.

 

Γι αυτο λεγονται compact point and shoot και οχι mirrorless... Που ο ορος αναφερεται σε φωτογραφικη δυνατοτητων dslr χωρις καθρεπτη.

 

Δεν έχουν όλες οι "mirrorless" DSLR δυνατότητες. Μάλλον λίγες έχουν.

 

και το αεροπλανο κινειται απο μονο του αλλα δε το λεμε αυτοκινητο. :P

 

 

:lol: :)

 

 

Και για να μην γίνεται ping pong τώρα με τα άσχετα μας comment:

 

my point was: η σωστή ορολογία για αυτού του είδους φωτογραφικές είναι (compact) Mirrorless Interchangable lens cameras - αν είναι compact δηλαδή, ή αλλιώς (compact) system cameras.

 

Αλλά άμα θέλετε μπορείτε να συνεχίσετε να διαφωνείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχουν όλες οι "mirrorless" DSLR δυνατότητες. Μάλλον λίγες έχουν.

 

 

Για πες απο ολες αυτες που κυκλοφορουν στην αγορα , ποιες δεν εχουν δυνατοτητες dslr; Γιατι εγω βλεπω να εχουν και περισσοτερες δυνατοτητες απο τις dslr. Εμενα μονο μια μου ερχεται στο μυαλο. Η ΝΧ mini, και αυτο λογο ανυπαρκτης γκαμας φακων που την κανουν μια λιγο πιο εξυπνη compact(λυνεται με τον ανταπτορα αυτο, αλλα παυει να ειναι mini μετα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες απο ολες αυτες που κυκλοφορουν στην αγορα , ποιες δεν εχουν δυνατοτητες dslr; Γιατι εγω βλεπω να εχουν και περισσοτερες δυνατοτητες απο τις dslr. Εμενα μονο μια μου ερχεται στο μυαλο. Η ΝΧ mini, και αυτο λογο ανυπαρκτης γκαμας φακων που την κανουν μια λιγο πιο εξυπνη compact(λυνεται με τον ανταπτορα αυτο, αλλα παυει να ειναι mini μετα).

 

Μπορείς να μου πεις τουλάχιστον μία;

 

Και φυσικά ελπίζω να μην συγκρίνεις mirrorless system των 1000 ευρώ με DSLR των 300 ευρώ.

 

Τα δύο πιο σημαντικά που μπορώ να σκεφτώ είναι FPS και sensor size με ότι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...