Προς το περιεχόμενο

Κέρδη για τη Sony μετά την πώληση 12 εκ. Xperia smartphones για το Q4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχάριστες ειδήσεις επιφύλασσαν τα αποτελέσματα του τελευταίου οικονομικού τριμήνου για τη Sony, όσον αφορά το τμήμα των smartphone με πολύ καλές επιδόσεις για τη σειρά Xperia.Συγκεκριμένα η εταιρεία ανακοίνωσε λειτουργικά κέρδη 80 εκατομμυρίων δολαρίων, ως αποτέλεσμα των 12 εκατομμυρίων πωλήσεων κινητών τηλεφώνων, έναντι 8.8 εκ. το ίδιο χρονικό διάστημα για το 2013 στα οποία κυρίαρχη παρουσία έχουν τα Xperia Z3 και Z3 Compact.

 

Τα συγκεκριμένα smartphone έχουν ξεχωρίσει για τη δυνατότητα αδιαβροχοποίησης που προσφέρουν, την πολύ καλή αυτονομία, ενώ σημαντικό ρόλο στα αποτελέσματα φαίνεται να έχουν παίξει και τα smartphones της Sony τα οποία ανήκουν στη μεσαία κατηγορία, μερικά από τα οποία διαθέτουν και αυτά δυνατότητες αδιαβροχοποίησης.

 

Πάντως για ολόκληρο το οικονομικό έτος, η Sony σημειώνει ζημιές ύψος 1.45 δισ. δολαρίων, οι οποίες είναι χαμηλότερες του αναμενομένου εξαιτίας των εξαιρετικών πωλήσεων του PlayStation 4 αλλά και του τμήματος φωτογραφικών αισθητήρων.Όπως είναι γνωστό, αρκετοί κατασκευαστές επιλέγουν αισθητήρα της Sony για τα μοντέλα τους ενώ άλλοι προσθέτουν σ' αυτούς επιπλέον δυνατότητες όπως οπτικό σταθεροποιητή, «βαφτίζοντας» τους στη συνέχεια με τη δική τους ονομασία.

 

Σημαντικό αναμένεται να είναι το επόμενο οικονομικό τρίμηνο το οποίο λήγει το προσεχή Μάρτιο και στο οποίο η Sony αναμένεται να ανακοινώσει κέρδη.

 

Link.png Site: PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απόφασή της να επικεντρωθει στις high-end συσκευες, ήταν σωστή, και θα φανει πιστεύω ακόμα περισσότερο μέσα στο 2015.

Το Ζ3 btw είναι εξαιρετικό (αν και ακριβό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλά οπτικά μέρη και κάμερες, ελαφρύ UI...Παρόλα αυτά υπάρχει κάτι που ξενερώνει τον κόσμο από τα smartphones της. Ίσως η σχεδιαστική της γραμμή να έχει καταντήσει λίγο βαρετή...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το z3 compact ειναι αψογο. Το καλυτερο smartphone που ειχα ποτε. Ειδικα οι διαστασεις του ειναι ιδανικες για το χερι μου. Να με πληρωνεις να το ανταλλαξω με οποιοδηποτε hipstero-iphone δεν το κανω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony εισπρατει τα αποτελεσματα της πολυ καλης δουλειας που εχει κανει στην σειρα Ζ, με τελειοτερα τα Ζ3/Ζ3c τα οποια ειναι ισως οι καλυτερες συσκευες του 2014. Ελπιζω να συνεχισει ετσι για να απολαμβανουμε ολοκληρωμενες συσκευες, κυριως οι λατρεις των μικροτερων των 5" κινητων, σε πραγματικα λογικες τιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και τωρα οποιος ψαχνει καλο κινητο σε ολους τους τομεις και ας ειμαστε σχεδον στο παραπεντε ανακοινωσης νεων smartphones...τσιμπηστε αφοβα! Ζ3/z3 compact ειναι δυο απο τις πιο ολοκληρωμενες προτασεις στην αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαβαζω τα σχολια και μου φαινεται λες και εχω αλλη μαρκα κινητο...

Εχω ενα Xperia P.

Μακραν οτι χειροτερο εχει περασει απο τα χερια μου.

Μετα απο αυτο,δε ξαναπαιρνω sony για κανενα λογο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαβαζω τα σχολια και μου φαινεται λες και εχω αλλη μαρκα κινητο...

Εχω ενα Xperia P.

Μακραν οτι χειροτερο εχει περασει απο τα χερια μου.

Μετα απο αυτο,δε ξαναπαιρνω sony για κανενα λογο.

Είναι σαν να έχεις άλλη μάρκα κινητό..

 

Δυστυχώς: το όνομα της SONY τρώει χώσιμο από τα mid-low end της. Δεν ξέρω. Ίσως οι χρήστες περιμένουν κάτι περισσότερο απ' αυτό που είναι;

 

Ευτυχώς: όσοι πέρασαν από την σειρά Z, δεν έχουν παράπονο. Αν κι εσύ είχες Z,Z1,Z2 ή Z3 θα έλεγες κι εσύ τα ίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει πως ενώ δίνει αισθητήρες σε όλους οι δικές της κάμερες να ναι χειρότερες πραγματικά!

Από την άλλη την παραδέχομαι που ανταποκρίθηκε στο πάγιο αίτημα για δυνατή μπαταρία, αλλά και για το ότι έβγαλε ναυαρχίδα σε μικρές διαστάσεις που έχει το κοινό της. Σε αυτά ξεχωρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαβαζω τα σχολια και μου φαινεται λες και εχω αλλη μαρκα κινητο...

Εχω ενα Xperia P.

Μακραν οτι χειροτερο εχει περασει απο τα χερια μου.

Μετα απο αυτο,δε ξαναπαιρνω sony για κανενα λογο.

 

Επειδη το ειχα και εγω, οταν βγηκε ηταν καλο κινητο, και αρκετα γρηγορο για τα λεφτα του και για τα specs της εποχης, απλα αδικειται αν το εχεις ακομα γιατι εκτος οτι δεν εχει καλη ρομ, φαινεται προβληματικο σημερα, αλλα τοτε αξιζε τα λεφτα του. Επισης οντως αν ειχες παει σε ενα απο τη σειρα Ζ και ειδικα απο το Ζ2 και μετα, ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα. Δεν υπαρχει απλα αλλο κινητο που να λες οτι ειναι καλυτερο συνολικα. εκτος αν θες κατι αλλο, πχ iphone που ειναι διαφορετικο πραγμα ή pureview κτλ με windows ΠΟυ επισης ειναι αλλο.

Επειδη καλο ειναι να μην κολλαμε, αν εχεις σκοπο να παρεις κινητο αυτη την περιοδο, δοκιμασε Ζ3 compact Και αμα το αφησει ποτε γραψε μου. Ξερεις τι ειναι να εχεις ενα αλαγκαριστο, υπεργρηγορο κινητο, με κορυφαια οθονη και καμερα και να σου βγαζει 3 ημερες μπαταρια με ολα ανοιχτα? και 2 αν το λιωσεις..

Δεν έχω καταλάβει πως ενώ δίνει αισθητήρες σε όλους οι δικές της κάμερες να ναι χειρότερες πραγματικά!

 

Από την άλλη την παραδέχομαι που ανταποκρίθηκε στο πάγιο αίτημα για δυνατή μπαταρία, αλλά και για το ότι έβγαλε ναυαρχίδα σε μικρές διαστάσεις που έχει το κοινό της. Σε αυτά ξεχωρίζει

 

Απλα σηκωνει λιγο iso παραπανω και εχει θορυβο σε απογευματινες φωτογραφιες παιδια, δεν εχω δει να εχει κακη καμερα, μια κακη ρυθμιση εχει στο αυτοματο σε δυσκολες συνθηκες που ειναι το σουρουπο. Στο απολυτο σκοταδι αν πας να βγαλεις πχ μια πλατεια μια χαρα βγαζει. 

Απο εκει και περα οταν θες να πετυχεις πολυ καλη φωτογραφια, μαθε να κανεις και 2-3 ρυθμισεις, δεν ειναι κατι δυσκολο, ουτε υπαρχει κινητο που παιρνει τελειες ρυθμισεις εκτος απο αι φον που οντως δουλευει ιδανικα στο αυτοματο, αλλα δεν εχει ρυθμισεις! 

Εγω προσωπικα θεωρω οτι το Ζ3 εχει την κορυφαια φωτογραφια, και επειδη κανω σωστες ρυθμισεις εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος!

 

Πολυ σωστο αυτο που λες, η σονυ η μονη που ακουσε τους καταναλωτες και εδωσε μινι με specs μεγαλου και μπαταρια ατελειωτη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει μονο θεμα ρομ.

Ξεβαψαν ολα τα πλαστικα.

Η μπαταρια τραγικη.

Το πλαστικο κατω κουναει.

Καλα απο αποψη λειτουργικου,που να ξεκινησω και που να σταματησω...

Ενταξει οταν δινεις 400Ε απαιτεις να ειναι τελειο.

Εγω εδωσα ομως 230Ε και πηρα ενα χαλι μαυρο.

Το neo V που ειχα πριν,κλασεις ανωτερο και το αλλαξα μονο και μονο γιατι χαλασε με δικη μου υπαιτιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...