Προς το περιεχόμενο

Χαλασμένος εξωτερικος σκληρος? Recovery data.


TheFall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

έχω εναν εξωτερικο σκληρό maxtor ( μοντελο δε θυμάμαι αυτη τη στιγμή ) ηλικιας καπου 6 ετών. 

 

Προχθές εκανα την ...πατάτα και μου έπεσε απο το γραφειο ...  :fear:

 

Mην τα πολυλογώ τον ξανασυνέδεσα αμέσως, καθως ειχαν βγει και τα καλωδια με την πτώση, το λαμπάκι αναβε και έκανε ενα κλικ-κλικ θορυβο για λιγο και σταματουσε. Δεν τον αναγνώριζε το λειτουργικο ( debian wheezy ).

 

Έψαξα λιγο στο web και βρηκα διαφορες προτάσεις μεταξυ αυτων και να τον βγάλω απο το case του και να τον συνδέσω σαν κανονικο σκληρό δισκο ( και οχι usb ).

 

Πάλι δεν κατάφερα τιποτα οπότε και συνέχισα το ψαξιμο. 

 

Τελικά τον ανοιξα ( εντελώς!! ) και ειδα πως ο δισκος δεν έχει καποιο σπάσιμο/ραγισμα ή ο,τιδηποτε άλλο.

Η κεφαλη που διαβάζει ( δε γνωριζω πως λέγεται ) βρισκόταν καπου στη μεση του δισκου.

 

Μη γνωρίζοντας τη θέση δοκίμασα τα εξης  :

 

a) τοποθέτησα την κεφαλή στην "περιφέρεια" του δισκου με αποτέλεσμα να κάνει εναν ηχο beep που απο οσο ειδα μαλλον σημαινει πως δεν παίρνει αρκετό ρευμα. Ο ηχος κανει παυση για ενα δευτερολεπτο περιπου και συνεχίζει.

 

β) τοποθετησα την κεφαλή στο  κέντρο του δισκου εκει οπου υπάρχει ενας κυλινδρος με αποτέλεσμα να κανει εναν συνεχομενο ηχο κλικ-κλικ  και επειδη ειχα ανοιχτο το δισκο εβλεπα την κεφαλη να μετακινειται συνεχώς μεταξυ του κυλινδρου και μιας θέσης λιγο παρακάτω πάνω στο δισκο πάντα. Πάλι ομως δεν είχα κανενα αποτέλεσμα.

 

 

Καμια βοηθεια?? Προφανως παει για πέταμα και θα πάρω καινουργιο αλλά  υπάρχει ενα μικρο μερος απο τα δεδομενων μου στο δισκο δλδ απο 10Giga εως 20-30Giga που θα θέλα να τα σώσω αν υπάρχει αυτη η δυνατότητα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι τον ανοιξες εντελως σημαινει αυτοματα οτι τον κατεστρεψες εντελως...

Οι σκληροι δισκοι ανοιγονται σε ειδικα διαμορφωμενα δωματια (clean room)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση και γω.

Μια απ τα ίδια,μόνο που εμένα έπεσε λαπτοπ-το σηκώνω και δούλευε ακόμα.Εκείνη τη στιγμή που έπεσε μετέφερα κάτι αρχεία σε στικάκι.Σήκωσα το λαπτοπ και συνεχισε η μεταφορά με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αργό ρυθμό,σε σημείο που τα παράτησα και έκανα shut down τα windows. Την επόμενη μέρα, το άνοιξα κια δεν δούλευε ο σκληρός. Λέτε σώνεται τπτ?Πριν 2 χρόνια αυτό.

 

ΥΓ. Δεν τον άνοιξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

έχω εναν εξωτερικο σκληρό maxtor ( μοντελο δε θυμάμαι αυτη τη στιγμή ) ηλικιας καπου 6 ετών. 

 

Προχθές εκανα την ...πατάτα και μου έπεσε απο το γραφειο ...  :fear:

 

Mην τα πολυλογώ τον ξανασυνέδεσα αμέσως, καθως ειχαν βγει και τα καλωδια με την πτώση, το λαμπάκι αναβε και έκανε ενα κλικ-κλικ θορυβο για λιγο και σταματουσε. Δεν τον αναγνώριζε το λειτουργικο ( debian wheezy ).

 

Έψαξα λιγο στο web και βρηκα διαφορες προτάσεις μεταξυ αυτων και να τον βγάλω απο το case του και να τον συνδέσω σαν κανονικο σκληρό δισκο ( και οχι usb ).

 

Πάλι δεν κατάφερα τιποτα οπότε και συνέχισα το ψαξιμο. 

 

Τελικά τον ανοιξα ( εντελώς!! ) και ειδα πως ο δισκος δεν έχει καποιο σπάσιμο/ραγισμα ή ο,τιδηποτε άλλο.

Η κεφαλη που διαβάζει ( δε γνωριζω πως λέγεται ) βρισκόταν καπου στη μεση του δισκου.

 

Μη γνωρίζοντας τη θέση δοκίμασα τα εξης  :

 

a) τοποθέτησα την κεφαλή στην "περιφέρεια" του δισκου με αποτέλεσμα να κάνει εναν ηχο beep που απο οσο ειδα μαλλον σημαινει πως δεν παίρνει αρκετό ρευμα. Ο ηχος κανει παυση για ενα δευτερολεπτο περιπου και συνεχίζει.

 

β) τοποθετησα την κεφαλή στο  κέντρο του δισκου εκει οπου υπάρχει ενας κυλινδρος με αποτέλεσμα να κανει εναν συνεχομενο ηχο κλικ-κλικ  και επειδη ειχα ανοιχτο το δισκο εβλεπα την κεφαλη να μετακινειται συνεχώς μεταξυ του κυλινδρου και μιας θέσης λιγο παρακάτω πάνω στο δισκο πάντα. Πάλι ομως δεν είχα κανενα αποτέλεσμα.

 

 

Καμια βοηθεια?? Προφανως παει για πέταμα και θα πάρω καινουργιο αλλά  υπάρχει ενα μικρο μερος απο τα δεδομενων μου στο δισκο δλδ απο 10Giga εως 20-30Giga που θα θέλα να τα σώσω αν υπάρχει αυτη η δυνατότητα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όπως ειπε και ο απο πάνω αν υπήρχε έστω μια πιθανότητα να τον φτιάξεις εξανεμίστηκε ανοίγωντας τον και πηράζοντας την κεφαλή

Ερώτηση και γω.

Μια απ τα ίδια,μόνο που εμένα έπεσε λαπτοπ-το σηκώνω και δούλευε ακόμα.Εκείνη τη στιγμή που έπεσε μετέφερα κάτι αρχεία σε στικάκι.Σήκωσα το λαπτοπ και συνεχισε η μεταφορά με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αργό ρυθμό,σε σημείο που τα παράτησα και έκανα shut down τα windows. Την επόμενη μέρα, το άνοιξα κια δεν δούλευε ο σκληρός. Λέτε σώνεται τπτ?Πριν 2 χρόνια αυτό.

 

ΥΓ. Δεν τον άνοιξα.

 

Αν τον έχεις ακόμα βάλε τον σαν 2ο σε ενα σταθερό pc και δες αν μπορείς να πάρεις τα αρχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το δοκίμασα μέσω θήκης sata-->usb αλλά δν δουλεύει. Φαίνεται να ενεργοποιείται ο σκληρός-παίρνει ρεύμα-,όμως ο υπολογιστής διαβάζει τη θήκη ως "σκέτη", δεν βλέπει το σκληρό. Δεν φαντάζομαι ότι υπάρχει ελπίδα γι αυό το παράτησα κ τότε,μπορεί στο μέλλον να βρεθεί κάτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω σταθερο,αν τον κουμπωσω στο λαπτοπ και τρεξω στο λαπτοπ ενα puppy linux απο φλασακι,θα κανω δουλεια; φανταζομαι πρεπει ν βρω κ καποιο διαγνωστικο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...