Προς το περιεχόμενο

Aquaris E4.5 UE. Το πρώτο Ubuntu Phone στα €169,90


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το περίμενα πως και πως, λέω να το πάρω, αν βρω και Ubuntu rom για το Moto G θα του το περάσω, πάντως λειτουργεί like a boss λίγο που το είχα βάλει στο nexus 4 πριν μου πέσει στην τουαλέτα, και γελάει με τα "quick settings" των άλλων λειτυοργικων αφού δεν έχουν τίποτα το "quick" σε σχέση με αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω linux kernel έχει και το android και το ubuntu αν δεν κάνω λάθος,ας ελπίσουμε ότι θα είναι καλύτερο απο το android αν και χλωμό γιατί  το ubuntu αν μπορούσε θα το είχε κάνει εδώ και καιρό.

Για μένα το κακό ξεκίνησε με το icecream 4.0+ android που ένωσαν τα λειτουργικά ταμπλετ-κινητού , το nexus s μου με την gingerbread 2.3.7 έτρεχε σφεντόνα ακόμα και με τον μονοπύρηνο και την μικρή του ram και μόλις έφαγε το update σε icecream συνουσιάστηκε ο Ζευς.

 

επίσης μπορεί η ms και η apple να έχουν πετύχει καλύτερη αξιοποίηση του hardware αλλά το android έφερε όλα αυτά τα features σε χαμηλή τιμή.

αν δεν ήταν τα wp δεν θα είχαν αναπτυχθεί ακόμα σε αυτό το σημείο και τα iphone ακόμα δεν θα είχαν αυτόματη εστίαση όπως το πρώτο iphone που για για τα λεφτά του είχε άθλια κάμερα και το K800i μου τράβαγε κλάσης ανώτερες.

μη το κράζετε το android ακομα και αν δεν σας αρέσει γιατί χωρίς αυτό να πιέζει no development για τους ανταγωνιστές.

Αν η google τα έχει κάνει σαλάτα με την αξιοποίηση πόρων της αξίζει σφαλιάρα απο την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε ότι είναι ακριβό για τα χαρακτηριστικά του νομίζω ότι είναι αρκετά αντικειμενικό αυτό αφού δεν μιλάμε για custom κομμάτια που δεν μπορείς να προσδιορίσεις το κόστος αλλά για κομμάτια του κιλού που είναι πλέον πάμφθηνα (επεξεργαστής, οθόνη κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπατο θα πάει.Άπατο επίσης θα πήγενε ότι τιμή και να είχε κατα την γνώμη μου πάντα..πέρα απο τα nerds/ψαγμένοι ποιος ειλικρινά άνθρωπος θα πάει στα ubuntu και σε αυτή τη συσκευή.? θα πάνε μήπως ο γυναικείος πληθυσμός ή τα παιδιά ή οι γέροι ή οι μεσήλικες..Ούτε καν...Ξαναλέω βέβαια πως αυτό είναι καθαρά δική μου γνώμη ο καθένας μπορεί να διαφωνήσει.

 

Όποιος χρησιμοποιεί android; Τι διαφορά έχει το android από το Ubuntu Phone; (πέρα από το λογότυπο της Google και τα spy services φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε Nexus 4 το λειτουργικο σερνεται (με ολη την σημασια της λεξης). τα εχει τα lag του απο οτι βλεπω και σε αυτο το κινητο, οχι σε τρομερο βαθμο βεβαια αλλα απο την αλλη ειναι και αδεια εγκατασταση οποτε με μερικα προγραμματα εγκατεστημενα μπορει να γινει αρκετα χειροτερο:

 

προσωπικα θα προτιμουσα να δω το ubuntu σε κινητο με qwerty και με desktop προγραμματα (σαν το Nokia N900). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπατο θα πάει.Άπατο επίσης θα πήγενε ότι τιμή και να είχε κατα την γνώμη μου πάντα..πέρα απο τα nerds/ψαγμένοι ποιος ειλικρινά άνθρωπος θα πάει στα ubuntu και σε αυτή τη συσκευή.? θα πάνε μήπως ο γυναικείος πληθυσμός ή τα παιδιά ή οι γέροι ή οι μεσήλικες..Ούτε καν...Ξαναλέω βέβαια πως αυτό είναι καθαρά δική μου γνώμη ο καθένας μπορεί να διαφωνήσει.

Εγώ πάντως θα το παρώ σαν φόρο τιμής στην canonical για το δωρεάν λογισμικό που μου εχεί προσφέρει (και συνεχίζει) εδω και τόσα χρόνια...

Και κάτι για την ιστορία... στα ubuntu (linux) δεν πηγαίνουν μόνο nerds. Αρχικά μπορέι να πάει κάποιος που δεν εχεί λεφτά για λογισμικό και δεν θέλει να βάλει σπασμένο. Επίσης κάποιος που δεν θέλει να χρησιμοποιεί anti virus γιατί απλά δεν υπάρχουν ιοί για linux. Tέλος κάποιος που είναι developer η ασχολείται με δίκτυα και απλά θέλει να κάνει πιο εύκολα την δουλεία του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα το παρώ σαν φόρο τιμής στην canonical για το δωρεάν λογισμικό που μου εχεί προσφέρει (και συνεχίζει) εδω και τόσα χρόνια...

Και κάτι για την ιστορία... στα ubuntu (linux) δεν πηγαίνουν μόνο nerds. Αρχικά μπορέι να πάει κάποιος που δεν εχεί λεφτά για λογισμικό και δεν θέλει να βάλει σπασμένο. Επίσης κάποιος που δεν θέλει να χρησιμοποιεί anti virus γιατί απλά δεν υπάρχουν ιοί για linux. Tέλος κάποιος που είναι developer η ασχολείται με δίκτυα και απλά θέλει να κάνει πιο εύκολα την δουλεία του...

η google είχε τα φράγκα και την στήριξη των εταιριών sony,sammy,lg κλπ και απέκτησε δύναμη,το ubuntu δεν έχει τίποτα,αν καταφέρει και φτιαχτεί λειτουργικό αποδιτικό και καλό απο freeware τότε θα είναι ένα θαυμα αλλά ας ελπίσουμε να γίνει αληθινό γιατί θα ξεφτυλίσει google και microsoft που επένδυσαν λεφτά κλπ με υποστήριξη εταιριών και άλλα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα δικιο το εχεις...εδω η htc βγαζει το Μ9 με 3Gb ram, 64bitο επεξεργαστη στα 3GHz, ανιχνευτη δαχτυλου και σχεδον στοκ androi...οοοοοο...see what I did there?

Τα μπεζελ, εμενα, μου θυμιζουν iPhone, οποτε δεν τα σχολιαζω.

Για την τιμη, πιστευω οτι φταινε οι Ισπανοι. Αν το εβγαζε με Κινεζους θα ειχε κανα κατοσταρικο και θα "το παιρναμε ολοι"...και καλα...

μήπως δεν χρειάζεται καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά για την αρχή;;;

μήπως η τιμή είναι κάπως υψηλή διότι θα βγει σε λίγα κομμάτια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η google είχε τα φράγκα και την στήριξη των εταιριών sony,sammy,lg κλπ και απέκτησε δύναμη,το ubuntu δεν έχει τίποτα...

 

Διότι η κοινότητα του ανοικτού κώδικα, ως γνωστόν είναι ένα τίποτα.

 

...αν καταφέρει και φτιαχτεί λειτουργικό αποδιτικό και καλό απο freeware τότε θα είναι ένα θαυμα...

 

Σοβαρά τώρα; τα linux είναι freeware και δεν είναι αποδοτικό λειτουργικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτηστε αυτή την καραμέλα με τα specs!

Δεν το έχουν πιάσει καν αυτά χέρια τους κάδο γραφούν οτι τα specs είναι μικρά!

 

Το hardware τρέχει ανάλογα με τις απαιτήσεις του λειτουργικού!

 

μάθατε απο την αδυναμία του android που για να τρέξει σωστά θέλει την μάνα του και τον πατέρα του και όταν βλέπετε κάτι άλλο πετάγεστε με την καραμέλα χαμηλά specs!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σοβαρά τώρα; τα linux είναι freeware και δεν είναι αποδοτικό λειτουργικό;

linux είναι και το android,η διανομή είναι το ubuntu που πρέπει να πέσει ανάπτυξη και σωστό γράψιμο για να γίνει καλά η δουλειά,κάτι που δεν έχει γίνει τόσο καλά με το android,και για μένα το android έχει τόσο βαριές απαιτήσεις γιατί δεν έχουν φτιάξει καθαρό mobile os αλλά θέλουν με το ίδιο να καλύψουν κινητά,ταμπλετ,τηλεοράσεις κλπ. και όλο το βαραίνουν το λογισμικό αυτό για να έχουν νέες δυνατότητες ενώ η ms και η apple που τα έχουν διαχωρίσει σε osx-ios και wp-win8 έχουν κάνει καλύτερη δουλειά,ας ελπίσουμε πως το ubuntu θα είναι καθαρό mobile os και όχι pc port.

Διότι η κοινότητα του ανοικτού κώδικα, ως γνωστόν είναι ένα τίποτα.

 

δεν είναι ένα τίποτα αλλά μια ποσότητα ζεστού ρευστού σε μεγάλη ποσότητα κάνει άλλα πράγματα ;-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή συσκευή μ@ρή UBUNTU να σε πάρει όλος ο κόσμος .... και φυσικά απόλυτη ελευθερία !

Αυτό θέλουμε !

 

Σε android έρχεται πανστρατιά από 8πύρηνα, 3gb ram , 1080p και 5" ... και με κάτω από 200€ !

 

Εσύ γιατί έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...