Προς το περιεχόμενο

Το iPhone κάνει τη ζωή δύσκολη στους κλέφτες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φαίνεται απίθανο να μην έχει βρεθεί τρόπος να παρακαμφθει αυτό. Φυσικά κάθε μέτρο που κάνει τη ζωή του κλέφτη δύσκολη είναι καλοδεχούμενο, αλλά οτι είναι υλοποιημένο σε software μπορεί να παρακαμφθει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μάθεις πως λειτουργεί, θα δεις ότι είναι σχεδόν αδύνατον. Μέχρι στιγμής, 1,5 χρόνο μετά, δεν υπάρχει ξεκλείδωμα που να κάνει χρηστικό το τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μάθεις πως λειτουργεί, θα δεις ότι είναι σχεδόν αδύνατον. Μέχρι στιγμής, 1,5 χρόνο μετά, δεν υπάρχει ξεκλείδωμα που να κάνει χρηστικό το τηλέφωνο.

 

Αν μάθεις πως λειτουργεί, θα δεις ότι είναι σχεδόν αδύνατον. Μέχρι στιγμής, 1,5 χρόνο μετά, δεν υπάρχει ξεκλείδωμα που να κάνει χρηστικό το τηλέφωνο.

 

ολα σπανε καποτε τυποτα δεν ειναι αψογο για αυτο συνεχεια βγαινουν και νεοι τροποι προστασιας.

 

Θημαμε καποτε κατι παρόμοιο με το PS3 οτι δεν "σπαει" με τιποτα αλλα τελικα εσπασε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο κλειδωμα δεν σπαει με τιποτα,κατι bugs που ειχαν βρει και μπορουσες να βγαλεις το κλειδωμα τα διορθωσε με updates η Apple,μονο αν αλλαξεις το Logic board ξεκλειδωνει πχ να βρεις ενα φτηνο απο σπασμενο iphone ktl.Επισης αν καποιος γνωριζει απο soldering μπορει να αλλαξει αυτα τα chip: nand flash+baseband proc+baseband mem και να εχει ενα ξεκλειδωτο iphone πολυ πιο φτηνα.

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως φιλου πηγε ακλαφτο στο μετρο του λονδινου, αυτος που θα σε κλεψει θα βαλει το χερι στη τσεπη κ θα παρει οτι βρει απο 3310 κ iphone μεχρι αδειο πορτοφολι ολα τα αλλα να χαμε να λεγαμε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει ο bilya αν σε βαλουν στο ματι, ποσο μαλλον αν καταφερουν να βαλουν και το χερι στη τσεπη σου, παει το πουλακι πεταξε...

 

Προσωπικα πρωτιστα με ενδιαφερει το Physical Protection, το τι μετρα παιρνω εγω ως κατοχος δηλαδη ωστε να αποφυγω να αφησω τη συσκευη μου ευαλωτη σε ορεξεις κ "περιεργα ματια"

κ μετα με ενδιαφερουν το τι αντιμετρα κατα του επιδοξου ελαφροχερη εχει η συσκευη μου, γιατι αυτα πολυ απλα προσπερνιουνται (πλην apple)...

 

Φυσικα δε μιλαμε για καταστασεις στακαμαν εκει λεμε καληνυχτες και φιλιομαστε σταυρωτα :D

(drop the sammy/apple/htc off yo ass 'fore I blast/stab ya @$#!%*)

 

Παντως οφειλω να παραδεχτω πως η apple στον τομεα αυτο (παντρεμα soft+hardware lockdown) εχει να επιδειξει κατι πολυ απτο που -δουλευει οπως πρεπει-, αυτο ειναι το ςξης ενα που μου αρεσει στα ipones ενω στα android/windowsphone/Blackberry ακομα προσπαθουν...

 

Η Microkia, Google εχουν μηχανισμους προστασιας μη παρεξηγηθουμε, καταγραφουν τις συσκευες σας κιολας με μαρκα+μοντελο+παροχο δικτυου, φαινεται στο account σας, αλλα ως εκει, οτι υποτυπωδης προστασια υπαρχει ειναι ακομα στα σπαργανα και παρακαμπτεται πανευκολα ειται με ξανα-φλασαρισμα μαμα ρομ η απλα με μια εργοστασιακη επαναφορα (hard reset/factory reset),

ειναι πιο ευκολο για την Samsung/LG/Htc/Sony/Microkia οταν πρωτοενεργοποιεις το κινητο να σου ζητησουν τη συγκαταθεση σου για να τραβανε προσωπικα δεδομενα για να "κανουν τις υπηρεσιες του καλυτερες" απο το να καταγραφουν το σειριακο της συσκευης σου στη βαση τους και να σε υποχρεωνουν να το παντρευεις με ενα id ετσι ωστε με τα credential σου καθε φορα να μπορεις να ενεργοποιεις/λειτουργεις τη συσκευη εστω κ μετα απο hard reset.

 

ΠΧ

1. Αγοραζω συσκευη

2. Αναβω συσκευη

3. πριν το βασικο σεταρισμα στο καλωσορισμα ζητα να δημιουργησω id η να κανω login για να ενεργοποιηθει η συσκευη

4. σεταρω κ ολα οκ

5. η συσκευη unrooted κ stock (locked bootloader) απειραχτη απολαμβανει τον καφε της/Ελληνικο Ηλιο, ξαφνικα -τσουπ- sequel taken 4

6. ενεργοποιω απο το λογαρισμο block της συσκευης κ flag ως κλεμμενη (serial banned)

 

Ο κλεφτης

1. αναβει συσκευη, μολις συνδεθει στο νετ κλειδωνει

2. εκτελει hard reset και μολις παει να τη σεταρει με το που θα κανει signup για account η login με ενα dummy account αυτοματα η συσκευη μπλοκαρει λογω οτι ο κατοχος τη δηλωσε κλεμμενη

3. ο κλεφτης παει για πιτογυρο, και το γυριζει στα dumbphones

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα σπανε καποτε τυποτα δεν ειναι αψογο για αυτο συνεχεια βγαινουν και νεοι τροποι προστασιας.

 

Θημαμε καποτε κατι παρόμοιο με το PS3 οτι δεν "σπαει" με τιποτα αλλα τελικα εσπασε. 

 

Για PS3 δεν γνωρίζω, αλλά για XBOX (το προηγούμενο μοντέλο κιόλας, το 360) αν το πας σε μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη, από αυτά που γράφουν απο έξω "επιδιόρθωση κονσολών" θέλει 100+ ευρώ. Οπότε αν αντίστοιχα πρέπει να περάσουν 2 και βάλε χρόνια από την κυκλοφορία του iphone για να το σπάσουν, να πληρώσεις το κατοστάρικο, να ρισκάρεις και να το καταστρέψεις (η έξτρα πλακέτα που ακριβώς θα χωρέσει είπαμε; ), τότε ναι μπορεις να πεις πως η συσκευή σε αυτό το θέμα είναι virtually unbreakable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωη μου ολοιιιιι, ειναι στο i clouddd !!!!!

 

 

 

Μεγάλη "διευκόλυνση" έχουμε από την τεχνολογία σιγα σιγα και δεν μου αρεσει καθολου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ξεκλειδωνουν και τα icloud κλειδώματα. Απλα γινονται με το αζημειωτο. Αποσο γνωριζω η δουλεια πρεπει να γινεται από μεσα, μεσω της database στους σερβερς της apple γιατί αν η συσκευή χαρακτηριστεί ως blacklisted τοτε δεν ξεκλειδωνει. Οποτε το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι με το που χασουμε το κινητο να το δηλωσουμε.

Ωστοσο εγω προσωπικα συμφωνω με το αρθρο. Ειναι μια καλη πρακτική και σιγουρα μειωνει τα κρούσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι δεν έχεις ιδέα τι σου γίνεται. Αυτά που λες για το Βερολίνο μάλλον τα διάβασες πριν 4-5 χρόνια σε κάποιο blog του ποπού σε άρθρο που αναφερόταν σε άλλη χώρα, μιας και στη Γερμανία αυτό έφαγε άκυρο από το 2009.

 

Βεβαίως η ελεύθερη διακίνηση δεν έχει καμία απολύτως σχέση με three strikes και επίσης η πειρατεία δεν είναι ελέυθερη διακίνηση (βάλε και "ιδεών" στο τέλος να ακουστεί καλύτερα), αλλά ψιλά γράμματα.

εκανα λαθος  για την γερμανια για τη γαλλια παιζει ,ωστοσο εμμενω στην αποψη μου οτι το να θυσιαζει κανεις λιγη ελευθερια για ασφαλεια τοτε δεν αξιζεις ουτε ελευθερια ουτε ασφαλεια και εν δυναμη ειρωνα θα ελεγα οτι  αυτο το σεναριο που λες του κωλου ηδη παιζει και για αλλες χωρες οποτε ψαξε το πριν κραξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσπασαν  τα πρώτα μοντέλα με firmware 3.55 ή μικρότερο στα επόμενα έπρεπε να κάνεις downgrade και έπειτα να επέμβεις στη μητρική ενώ τα τελευταία μοντέλα δεν σπάνε με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει ο bilya αν σε βαλουν στο ματι, ποσο μαλλον αν καταφερουν να βαλουν και το χερι στη τσεπη σου, παει το πουλακι πεταξε...

 

Προσωπικα πρωτιστα με ενδιαφερει το Physical Protection, το τι μετρα παιρνω εγω ως κατοχος δηλαδη ωστε να αποφυγω να αφησω τη συσκευη μου ευαλωτη σε ορεξεις κ "περιεργα ματια"

κ μετα με ενδιαφερουν το τι αντιμετρα κατα του επιδοξου ελαφροχερη εχει η συσκευη μου, γιατι αυτα πολυ απλα προσπερνιουνται (πλην apple)...

 

Φυσικα δε μιλαμε για καταστασεις στακαμαν εκει λεμε καληνυχτες και φιλιομαστε σταυρωτα :D

(drop the sammy/apple/htc off yo ass 'fore I blast/stab ya @$#!%*)

 

Παντως οφειλω να παραδεχτω πως η apple στον τομεα αυτο (παντρεμα soft+hardware lockdown) εχει να επιδειξει κατι πολυ απτο που -δουλευει οπως πρεπει-, αυτο ειναι το ςξης ενα που μου αρεσει στα ipones ενω στα android/windowsphone/Blackberry ακομα προσπαθουν...

 

Η Microkia, Google εχουν μηχανισμους προστασιας μη παρεξηγηθουμε, καταγραφουν τις συσκευες σας κιολας με μαρκα+μοντελο+παροχο δικτυου, φαινεται στο account σας, αλλα ως εκει, οτι υποτυπωδης προστασια υπαρχει ειναι ακομα στα σπαργανα και παρακαμπτεται πανευκολα ειται με ξανα-φλασαρισμα μαμα ρομ η απλα με μια εργοστασιακη επαναφορα (hard reset/factory reset),

ειναι πιο ευκολο για την Samsung/LG/Htc/Sony/Microkia οταν πρωτοενεργοποιεις το κινητο να σου ζητησουν τη συγκαταθεση σου για να τραβανε προσωπικα δεδομενα για να "κανουν τις υπηρεσιες του καλυτερες" απο το να καταγραφουν το σειριακο της συσκευης σου στη βαση τους και να σε υποχρεωνουν να το παντρευεις με ενα id ετσι ωστε με τα credential σου καθε φορα να μπορεις να ενεργοποιεις/λειτουργεις τη συσκευη εστω κ μετα απο hard reset.

 

ΠΧ

1. Αγοραζω συσκευη

2. Αναβω συσκευη

3. πριν το βασικο σεταρισμα στο καλωσορισμα ζητα να δημιουργησω id η να κανω login για να ενεργοποιηθει η συσκευη

4. σεταρω κ ολα οκ

5. η συσκευη unrooted κ stock (locked bootloader) απειραχτη απολαμβανει τον καφε της/Ελληνικο Ηλιο, ξαφνικα -τσουπ- sequel taken 4

6. ενεργοποιω απο το λογαρισμο block της συσκευης κ flag ως κλεμμενη (serial banned)

 

Ο κλεφτης

1. αναβει συσκευη, μολις συνδεθει στο νετ κλειδωνει

2. εκτελει hard reset και μολις παει να τη σεταρει με το που θα κανει signup για account η login με ενα dummy account αυτοματα η συσκευη μπλοκαρει λογω οτι ο κατοχος τη δηλωσε κλεμμενη

3. ο κλεφτης παει για πιτογυρο, και το γυριζει στα dumbphones

 

Οχι το πεταει στα σκουπιδια η το δινει για 20 ευρω ισα ισα για την δοση του. Η ουσια ομως ειναι μια, εσυ εχεις χασει το κινητο σου.

 

Το θεμα δεν ειναι να ΜΗΝ χαρει καποιος αλλος το κινητο μας αλλα να μην το χασουμε εμεις και ο καλυτερος τροπος ειναι να το προσεχουμε και οχι να περιμενουμε την Apple και καθε Apple να μας σωσει απο την απροσεξια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...