Προς το περιεχόμενο

Το Raspberry Pi γράφει ιστορία με 5 εκατομμύρια πωλήσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως από ότι φαίνεται έχει ένα προβληματάκι! (crashάρει εξαιτίας του φωτοηλεκτρικού φαινομένου!!!) για την ακρίβεια όχι τόσο σημαντικό αλλά ας το έχουμε υπόψη!

http://lifehacker.com/why-the-raspberry-pi-2-crashes-when-you-flash-a-camera-1685666581

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το είχα βάλει κ στην ίδια πρόταση να πάρει. Χθες ειδα 2ωρη τανία (18GB αρχείο 1080P) χωρίς πρόβλημα με τροφοδοσία από την τηλεόραση, οκ?

 

 

russians_are_just_different_640_16.jpg

 

it works!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα δεν είναι η τελευταία κινεζια σε ταινίες 1080 (μερικά πιο ακριβά και 4Κ) και άλλα απλά πράγματα (browsing, video chat, downloading, κτλ) δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

 

Ναι μονο που το rasp δεν σχεδιαστηκε και κατασκευαστηκε για κατεβασματα, για media player ουτε για browsing.

 

Αυτα ειναι δευτερευονται παραπροιοντα.. Τι σου λεω ομως τωρα ομως ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μονο που το rasp δεν σχεδιαστηκε και κατασκευαστηκε για κατεβασματα, για media player ουτε για browsing.

 

Αυτα ειναι δευτερευονται παραπροιοντα.. Τι σου λεω ομως τωρα ομως ε;

post-195604-0-50618000-1424275176_thumb.jpg

 

PLZ Πες μου που ακριβώς υποστήριξα ότι είναι MONO για media player και για browsing? Plz I fcking challenge u!!!

 

Το μόνο που είπα είναι ότι "κάποια στιγμή θα τσιμπισω αυτό ή ένα android box." γιατί απλά εγω θέλω media player.

 

όσο για το "Αυτα ειναι δευτερευονται παραπροιοντα.. Τι σου λεω ομως τωρα ομως ε;" Εγώ τουλάχιστον έχω ένα arduino uno με custom made θήκη την οποία σχεδίασα ο ίδιος σε cad(Σιγά τα οα βέβαια) αλλά με εκνευρίζει το ύφος του μαμάτου ξερόλα που έχεις!

 

 

 

DSC00568.jpg

 

z2CQj.jpg

 

 

 

 

Learn to read or gtfo ξερόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attachicon.gifmotivational-mondays-1.jpg

 

PLZ Πες μου που ακριβώς υποστήριξα ότι είναι MONO για media player και για browsing? Plz I fcking challenge u!!!

 

Το μόνο που είπα είναι ότι "κάποια στιγμή θα τσιμπισω αυτό ή ένα android box." γιατί απλά εγω θέλω media player.

 

όσο για το "Αυτα ειναι δευτερευονται παραπροιοντα.. Τι σου λεω ομως τωρα ομως ε;" Εγώ τουλάχιστον έχω ένα arduino uno με custom made θήκη την οποία σχεδίασα ο ίδιος σε cad(Σιγά τα οα βέβαια) αλλά με εκνευρίζει το ύφος του μαμάτου ξερόλα που έχεις!

 

 

 

DSC00568.jpg

 

z2CQj.jpg

 

 

 

 

Learn to read or gtfo ξερόλα.

Για να μην αρχισω κι εγω τα διαφορα "fuckin", keep in mind πως κι εγω εχω ενα clusteraki με single boards οπου στεινω διαφορα services οπως dfs κ.α., οποτε ναι, "εχω μια μικρη ιδεα".

 

Οσο για τα "dare you", τι να σου πω; Συγκρινεις ενα development board με android media players και λες πως το ενα κανει οτι και το αλλο, αναφερομενος σε features οπως το να παιζει ταινιες, να κανεις browsing κτλ... 

 

Το οτι μπορεις να κανεις ενα κοινο πραγμα με 2 διαφορετικα πραγματα, δε σημαινει πως ειναι valid και λογικη η συγκριση. Πχ πολυ πιθανο να μπορεσεις να καρφωσεις μια προκα αν αρχισεις να τη χτυπας με ενα rasp, αυτο δε σημαινει πως ειναι συγκρισιμο με ενα σφυρι.

 

Ριξε κανα κουβα νερο στο κεφαλι σου μπας και συνελθεις.

Και μαζεψου λιγο με τους χαρακτηρισμους.

 

PS: έχω 2 ardiono boards, 5 single board computers (bananapis and rasps), 2 pc σπίτι, 4 laptop - όλα σε συνεχή λειτουργία, εχω 2 pc στο γραφείο, ένα mac, 3 * 24 CPU physical servers για deployment / testing / analysis, μερικούς ακόμα νοικιασμένους σέρβερ εκτός, μερικούς ακόμη στο πολυτεχνείο που συνεργαζόμαστε για έρευνα... να συναντηθούμε να μετρήσουμε και τα τσουτσούνια μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Για να μην αρχισω κι εγω τα διαφορα "fuckin", keep in mind πως κι εγω εχω ενα clusteraki με single boards οπου στεινω διαφορα services οπως dfs κ.α., οποτε ναι, "εχω μια μικρη ιδεα".

 

Οσο για τα "dare you", τι να σου πω; Συγκρινεις ενα development board με android media players και λες πως το ενα κανει οτι και το αλλο, αναφερομενος σε features οπως το να παιζει ταινιες, να κανεις browsing κτλ...

 

Το οτι μπορεις να κανεις ενα κοινο πραγμα με 2 διαφορετικα πραγματα, δε σημαινει πως ειναι valid και λογικη η συγκριση. Πχ πολυ πιθανο να μπορεσεις να καρφωσεις μια προκα αν αρχισεις να τη χτυπας με ενα rasp, αυτο δε σημαινει πως ειναι συγκρισιμο με ενα σφυρι.

 

Ριξε κανα κουβα νερο στο κεφαλι σου μπας και συνελθεις.

Και μαζεψου λιγο με τους χαρακτηρισμους.

 

PS: έχω 2 ardiono boards, 5 single board computers (bananapis and rasps), 2 pc σπίτι, 4 laptop - όλα σε συνεχή λειτουργία, εχω 2 pc στο γραφείο, ένα mac, 3 * 24 CPU physical servers για deployment / testing / analysis, μερικούς ακόμα νοικιασμένους σέρβερ εκτός, μερικούς ακόμη στο πολυτεχνείο που συνεργαζόμαστε για έρευνα... να συναντηθούμε να μετρήσουμε και τα τσουτσούνια μας.

 

 

 

 

Ναι μονο που το rasp δεν σχεδιαστηκε και κατασκευαστηκε για κατεβασματα, για media player ουτε για browsing.

    Τι σου λεω ομως τωρα ομως ε;

 

Αν θες να σου μιλάνε ευγενικά πρέπει να μιλάς και εσύ με τον αντίστοιχο τρόπο, αν αρχίσεις τους σαρκασμούς και τις ειρωνείες δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένεις να σου μιλήσω με σεβασμό?

 

Δεν με ενδιαφέρει τι hardware έχεις, πόσες συσκευές, τι επάγγελμα κάνεις ούτε πόσα μέτρα τον έχεις --αν τον “έχεις” βέβαια μπορείς να ισχυριστείς ότι θες, ιντερνετ-- . Ήταν λάθος του λόγου όταν έγραψα “Εγώ τουλάχιστον έχω ένα arduino” , ο σκοπός μου δεν ήταν να αρχίσω αντιπαράθεση για το ποιος τον έχει μεγαλύτερο (όπως κάνεις εσύ με στο ps σου) αλλά να σου αποδείξω (με foto) ότι έχω κάποια ελάχιστη σχέση και πόσο λάθος είσαι, από το σχόλιο σου «Τι σου λεω ομως τωρα ομως ε;» φαίνετε ότι είσαι υπερόπτης, δεν ξέρεις τίποτα για μένα ωστόσο βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και προσπαθείς να με μειώσεις μέσω της ειρωνείας.

 

Από την στιγμή που και τα δυο καλύπτουν κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες μου είναι στην ευχέρεια μου να επιλέξω όποιο θέλω, αυτό δεν σημαίνει ότι μειώνω κάποιο από τα δυο. Αν θες να πεις ότι επειδή το RPi δεν βγήκε αρχικά σαν media player εγώ δεν πρέπει να τον χρησιμοποιήσω σαν τέτοιο τότε μάλλον εσύ έχεις πρόβλημα και χρειάζεσαι κουβά νερό μπας και συνέρθεις.

 

Επίσης μην επικεντρώνεσαι σε λέξεις αγνοώντας όλη την υπόλοιπη πρόταση  επιλεκτικά επειδή σε συμφέρει , από όλη την πρόταση κράτησες μια λέξη (fcking) και αγνόησες το ότι σου ζήτησα quote, που ακριβώς γράφω αυτά που ισχυρίζεσαι?? …. Τραγικός εκτός αν δεν το κάνεις επίτηδες και είσαι τόσο κοντόφθαλμος…

 

Σε παρακαλώ κάνε quote που είπα ότι:

Α) το RPi σχεδιάστηκε μόνο για media player και για browsing,

Β)επίσης που ακριβώς σύγκρινα android box με το Rpi

Quote plz ακόμα περιμένω!

 

PS Learn to read or gtfo μαμάτε ξερόλα!

Να σε διευκολύνω μια και δυσκόλευσε να καταλάβεις τι διαβάζεις παρόλο που είσαι τόσο έξυπνος και την έχεις τόσο μεγάλη!

 

 

 

XqScD.jpg

 

 

 

@ atno παντου κάνεις like? :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...fallacy champion. δεν έχει νόημα.

 

Πάντως έχω πάρει ένα VW golf και παίζει και ταινίες και στα πίσω καθίσματα καλύτερα από το rasp.  Το έβαλα στο σαλόνι και το συνέδεσα στην τιβί και έχει καλύτερο hw acceleration από το rasp. Ξέρει κανείς κανένα τουτόριαλ για το πως θα φορτώσω και μια mongodb; Ναι ντε, για το αμάξι μιλάω...

 

Όχι, δεν πετάω ασυναρτησίες συγκρίνοντας μήλα με πορτοκάλια, έτσι απλά το λέω. Αλλά και ποιοι είσαστε εσείς που θα μου πείτε να μη βάλω το αμάξι μου να βλέπω ταινίες; Α, και δεν το γράφω για να σας πω τι αμάξι έχω, έτσι απλά το γράφω. Γιατί απλά πρέπει να μιλάω. Να λέω, να λέω, να λέω...

 

Καλή συνέχεια μόνος σου.Εγώ δε ασχολούμε περαιτέρω με το κοντό και το μακρύ του καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Επιμένω σε αυτό

 

Και μετά από την απάντηση σου καταλαβαίνω ότι τελικά έχεις πρόβλημα…. Αν έχει ένα χαρακτηριστικό το RPi είναι ότι έχει μια μεγάλη γκάμα εφαρμογών και μια από αυτές είναι και σαν media center ,στο official site από τα 6 OS τα 2 είναι καθαρά media center!

 

Αν συνεχίσεις να το αρνείσαι μάλλον το IQ σου είναι μικρότερο από αμοιβάδας!  Ισως φταίει ότι έπεσες μικρός από την κούνια και σου έμεινε κουσούρι, άλλα διαβάζεις άλλα καταλαβαίνεις πετάς και λίγα καραγκιοζιλικια έτσι για να γράψεις κάτι και αυτό.

 

Συνοψίζω: Όποιος χρησιμοποιεί Raspberry Pi σαν Media Center είναι γελοίος!

Υπογραφή niksakl !

 

 

Συνεχίζεις να βρίζεις και να σολάρεις ασυναρτησίες..

 

Κάποιοι πιστεύω κατάλαβαν γιατί μονολόγησα "αλλά τι σου λέω τώρα...".

 

Κάνεις μπαμ.

 

Δεν είπα πως είναι γελοίοι όσοι χρησιμοποιούν το rasp ως media player.

 

Βάζεις λόγια στο στόμα μου για να προκαλέσεις όλους αυτούς που χρησιμοποιούν rasps ως Media players, να μου "την πέσουν" και να γίνει το θρεντ καουμπόυκη ταινία (κι άλλο...).

 

Ελπίζω ένας mod να μπει στον κόπο να σβήσει τα όσα άσχετα σούρνεις.

 

Φτηνή η τακτική σου, αλλά δε με εξέπληξες η αλήθεια είναι.

 

Κατάλαβες ΕΣΥ γιατί μονολόγησα "τι σου λέω τώρα" ;

 

To 3 post σε thread για το ρασπ είναι από εσένα και λες "θα πάρω ή ρασπ ή ανδροιδ" και τώρα μου λες "δεν τα συγκρίνω" ;

 

Λες μετά "τα android έχουν φτάσει τις δυνατότητες των pc" σου λέει αμέσως άλλος χρήστης πως κάνεις λάθος και ανταπαντάς αναφερόμενος αποκλειστικά στο αν παίζουν ή όχι hd... και μου λες πως δεν τα συγκρίνεις;

Και έχεις και το θράσος να μου ζητάς να βάλω και παραπομπή; Είσαι κάτω ακριβώς από ένα άρθρο για το ρασπ και στα πρώτα σχόλια είσαι εσύ και θες και παραπομπή; :shock:

 

Λοιπόν...

Αυτό που λέω είναι το εξής (και δεν απευθύνομαι πλέον σε εσένα):

"The Raspberry Pi is a series of credit card-sized single-board computers developed in the UK by the Raspberry Pi Foundation with the intention of promoting the teaching of basic computer science in schools."

 

Ως κάτι τέτοιο να το κρίνουμε λοιπόν. Δεν σχεδιάστηκε για να το φορτώσεις kodi να βλέπεις ταινίες.Σίγουρα, μπορεί να το κάνει, όμως μη μένουμε σε αυτό.

 

Ένας άλλος χρήστης είχε την περιέργεια και ενδιαφέρον να ρωτήσει για πρότζεκτς που έχουν άλλοι χρήστες σε ρασπ. ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΗ. Και μαγκιά και στον άλλο που του απάντησε ακριβώς σε αυτό. Αυτός είναι ο σκοπός του ρασπ.

 

Τέλος (αναφέρομαι πάλι σε εσένα για τελευταία φορά) :

Δεν είσαι καν αστείος με όλα αυτά τα χιλιοφορεμένα facepalm memes και τα "ευφάνταστα" μπινελίκια σου.

 

Κάνεις σαν μια θεια μου όταν έμαθε το skype στα 60 της και ανακάλυψε τις "φατσούλες", έστελνε σε όλους συνεχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να πείτε και πως το χρησιμοποιεί ο καθένας για να μαθαίνουμε...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Έχω την έκδοση Β...

Έχω σαν OS το Raspbian (Debian).

Δεν κλείνει ποτέ και τρέχει OpenVPN για να μπαίνω από παντού στο δίκτυο του σπιτιού με ασφάλεια.

Επίσης τρέχει και ένα μικρό Home automation αλλά κάπως πειραματικά, δεν το χρειάζομαι ιδιαίτερα...

Παλαιότερα έτρεχε και ένα τηλεφωνικό κέντρο (asterisk) αλλά δε μου χρειάζεται πια και έχω μείνει στις 2 παραπάνω χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνεχίζεις να βρίζεις και να σολάρεις ασυναρτησίες..

 

Κάποιοι πιστεύω κατάλαβαν γιατί μονολόγησα "αλλά τι σου λέω τώρα...".

 

Κάνεις μπαμ.

 

Δεν είπα πως είναι γελοίοι όσοι χρησιμοποιούν το rasp ως media player.

 

Βάζεις λόγια στο στόμα μου για να προκαλέσεις όλους αυτούς που χρησιμοποιούν rasps ως Media players, να μου "την πέσουν" και να γίνει το θρεντ καουμπόυκη ταινία (κι άλλο...).

 

Ελπίζω ένας mod να μπει στον κόπο να σβήσει τα όσα άσχετα σούρνεις.

 

Φτηνή η τακτική σου, αλλά δε με εξέπληξες η αλήθεια είναι.

 

Κατάλαβες ΕΣΥ γιατί μονολόγησα "τι σου λέω τώρα" ;

 

To 3 post σε thread για το ρασπ είναι από εσένα και λες "θα πάρω ή ρασπ ή ανδροιδ" και τώρα μου λες "δεν τα συγκρίνω" ;

Λες μετά "τα android έχουν φτάσει τις δυνατότητες των pc" σου λέει αμέσως άλλος χρήστης πως κάνεις λάθος και ανταπαντάς αναφερόμενος αποκλειστικά στο αν παίζουν ή όχι hd... και μου λες πως δεν τα συγκρίνεις;

 

 

Και έχεις και το θράσος να μου ζητάς να βάλω και παραπομπή; Είσαι κάτω ακριβώς από ένα άρθρο για το ρασπ και στα πρώτα σχόλια είσαι εσύ και θες και παραπομπή; :shock:

 

Λοιπόν...

Αυτό που λέω είναι το εξής (και δεν απευθύνομαι πλέον σε εσένα):

"The Raspberry Pi is a series of credit card-sized single-board computers developed in the UK by the Raspberry Pi Foundation with the intention of promoting the teaching of basic computer science in schools."

 

Ως κάτι τέτοιο να το κρίνουμε λοιπόν. Δεν σχεδιάστηκε για να το φορτώσεις kodi να βλέπεις ταινίες.Σίγουρα, μπορεί να το κάνει, όμως μη μένουμε σε αυτό.

 

Ένας άλλος χρήστης είχε την περιέργεια και ενδιαφέρον να ρωτήσει για πρότζεκτς που έχουν άλλοι χρήστες σε ρασπ. ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΗ. Και μαγκιά και στον άλλο που του απάντησε ακριβώς σε αυτό. Αυτός είναι ο σκοπός του ρασπ.

 

Τέλος (αναφέρομαι πάλι σε εσένα για τελευταία φορά) :

Δεν είσαι καν αστείος με όλα αυτά τα χιλιοφορεμένα facepalm memes και τα "ευφάνταστα" μπινελίκια σου.

 

Κάνεις σαν μια θεια μου όταν έμαθε το skype στα 60 της και ανακάλυψε τις "φατσούλες", έστελνε σε όλους συνεχώς...

 

 

 

 

Η συζήτηση άρχισε με εσένα να υποστηρίζεις ότι το RPi δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε σαν Media Center και όσοι το κάνουν είναι άσχετοι, άσε τις κολοτουμπες.

 

Ξαναλέω άλλα διαβάζεις και άλλα καταβαίνεις, αυτό που έκανα κόκκινο αν ήξερες να διαβάζεις θα έβλεπες ότι δεν το έγραψα εγώ αλλά ο DimitrisGt (ποστ 5), και από τον διάλογο που είχαμε δεν κατάλαβες χριστό, όλα τα post #5 #6 #7 απευθύνονται στα android box σαν media players σε σύγκριση με pc με εμένα να συμφωνώ ότι τα ακριβά ανδροιδ βοχ έχουν φτάσει σχεδόν σε δυνατότητες Media player τα pc.

 

Το RPi αναφέρθηκε μόνο στο Post #4 που είπα ότι θα αγοράσω ένα εκ τον δυο(RPi  ή android) για Media Player χωρίς να κάνω καμία σύγκριση στις δυνατότητες που έχουν σαν τέτοιο αυτα τα δυο, μετά ακολούθησαν οι ασυναρτησίες σου.

 

Τελευταίο post από μένα ουτως ή άλλως δεν νιώθεις και πολύ, άρχισες και τις κολοτουμπες, άστα να πάνε, τουλάχιστον γέλασα με αυτά που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει ολοκληρη ιστορια για ενα media center.

ΟΛΑ κανουν για media center,ειτε ειναι το RPi,ειτε ειναι android tv,windows tv,apple tv και παει λεγοντας!

 

Για μενα οτι μπορει να υποστηριξει σωστα το kodi(xbmc) και το plex,ειναι αρκετο για media center,τελος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Havik χαλάρωσε, τσάμπα κόπος τόση πληκτρολόγιση δεν αξίζει...


niksakl sorry φίλε αλλά να χαίσω μέσα τις γνώσεις σου, είσαι εγωίσταρος και troll-ίζεις.


Πάμε να φάμε όλοι παγωτό τώρα ;)
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν με ενδιαφέρει εάν γίνει καλύτερο media center αλλά να βγάζει full ρεύμα για usb δίσκο(υς) (με άλλο τροφοδοτικό εννοείτε). Για το transfer είμαι σίγουρος το νέο μοντέλο δεν θα έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...