Προς το περιεχόμενο

Ποντίκι optical για fps gaming


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι την αγορά ενός optical ποντικιού για fps gaming αφού το SteelSeries CallOfDuty Black ops 2 μετά από πέσιμο μας άφησε χρόνους.Δεδομένης της αφραγκίας που επικρατεί μετά την αγορά μόνιτορ,το budget μου είναι αυστηρά περιορισμένο στα 20 ως ΤΟ ΠΟΛΥ 25 ευρώ.Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα το Sharkoon Shark Zone M20 στα 20 περίπου ευρώ .Από ότι είδα είναι ένα νέο ποντίκι και έχει πολύ καλές κριτικές εδώ και εδώ .Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (omron switches,ρύθμιση βάρους καλός optical αισθητήρας κλπ) .Αν μη τι άλλο πολύ τίμια αγορά για τα χρήματά του.Τι γνώμες υπάρχουν και ποιές άλλες εναλλακτικές λύσεις στα ίδια χρήματα έχω;

Σ.Σ. Οι κόκκινες έντονα γραμμένες λέξεις με την υπογράμμιση είναι οι κόκκινες γραμμές μου και είναι αδιαπραγμάτευτες!!!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι την αγορά ενός optical ποντικιού για fps gaming αφού το SteelSeries CallOfDuty Black ops 2 μετά από πέσιμο μας άφησε χρόνους.Δεδομένης της αφραγκίας που επικρατεί μετά την αγορά μόνιτορ,το budget μου είναι αυστηρά περιορισμένο στα 20 ως ΤΟ ΠΟΛΥ 25 ευρώ.Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα το Sharkoon Shark Zone M20 στα 20 περίπου ευρώ .Από ότι είδα είναι ένα νέο ποντίκι και έχει πολύ καλές κριτικές εδώ και εδώ .Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (omron switches,ρύθμιση βάρους καλός optical αισθητήρας κλπ) .Αν μη τι άλλο πολύ τίμια αγορά για τα χρήματά του.Τι γνώμες υπάρχουν και ποιές άλλες εναλλακτικές λύσεις στα ίδια χρήματα έχω;

Σ.Σ. Οι κόκκινες έντονα γραμμένες λέξεις με την υπογράμμιση είναι οι κόκκινες γραμμές μου και είναι αδιαπραγμάτευτες!!!  :D

Τιποτα με εγγυηση μπας και μπορεις να κυνηγησεις? :P Ξερω οτι μπορει να ακουστει αστειο για μερικους αλλα λες μηπως εστω μπορεσουν πιο πολυ να σου κοψουν πιστωτικο να παρεις κατι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα με εγγυηση μπας και μπορεις να κυνηγησεις? :P Ξερω οτι μπορει να ακουστει αστειο για μερικους αλλα λες μηπως εστω μπορεσουν πιο πολυ να σου κοψουν πιστωτικο να παρεις κατι καλο.

Από ότι αναφέρει εδώ, έχει δύο(2) χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

black66 ανέφερες ότι παίζεις fps παιχνίδια, τα οποία απαιτούν ένα σοβαρό αισθητήρα.

Δυστυχώς, με τα λεφτά που δίνεις δεν μπορείς να πάρεις ένα με ένα minimum καλό αισθητήρα.

Τα πιο φθηνά που υπάρχουν με καλό αισθητήρα είναι αυτά τα 2:

Link.png Site: Logitech g100s

και

Link.png Site: Steelseries Sims 4

με g100s > steelseries sims 4 mouse

 

αν αμετάκλητα δεν μπορείς να αυξήσεις το μπάτζετ σου, τότε θα σου πρότεινα μεταχειρισμένο(προσέχεις και σε αυτά ποιο να πάρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω απο το ποντικι που ειχες.

Ως γνωστόν ο γέρος ή από πέσιμο θα πάει ή από χ....μο.Και δυστυχώς αν πάει από πέσιμο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.(Μου έπεσε από τον δεύτερο παρεμπιπτόντως και σκόρπισε :P )

 

@ihaveapc

Επειδή παίζω fps και κυρίως BF4 θέλω τουλάχιστον 5-6 προγραμματιζόμενα πλήκτρα που δεν τα έχει το G100 και αισθητήρα optical που δεν έχει το steel series.Άλλωστε το ss είναι πανομοιότυπο με το παλιό μου και ήθελα να το αλλάξω γι αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα πλήκτρα που αναφέρεις( τα οποία δεν έχει το sharkoon,μόνο 3 πλαϊνά) πρόκειται να θυσιάσεις επιδόσεις αισθητήρα

το sharkoon έχει έναν noname με ύποπτα πολύ υψηλό dpi για ένα φθηνό ποντίκι

 το steelseries έχει αισθητήρα διαφορετικό των συνηθισμένων laser, avago 9500 και 9800 και δεν πληγείται από το γνωστό acceleration που έχουν εκείνοι

 

στη τελική εγώ θα σου πρότεινα ένα μεταχειρισμένο 

{έχω και εγώ ένα steelseries rival που είναι σε άριστη κατάσταση και απλά δε μ'αρέσει το σχήμα}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@La_MoRt . 300 e στην πόρτα μου .Μπορείς να δεις εδώ.


για τα πλήκτρα που αναφέρεις( τα οποία δεν έχει το sharkoon,μόνο 3 πλαϊνά) πρόκειται να θυσιάσεις επιδόσεις αισθητήρα

το sharkoon έχει έναν noname με ύποπτα πολύ υψηλό dpi για ένα φθηνό ποντίκι

 το steelseries έχει αισθητήρα διαφορετικό των συνηθισμένων laser, avago 9500 και 9800 και δεν πληγείται από το γνωστό acceleration που έχουν εκείνοι

 

στη τελική εγώ θα σου πρότεινα ένα μεταχειρισμένο 

{έχω και εγώ ένα steelseries rival που είναι σε άριστη κατάσταση και απλά δε μ'αρέσει το σχήμα}

Το sharkoon έχει τέσσερα πλαϊνά στην ίδια πλευρά (δυο κίτρινα και δυο μαύρα) και ένα third mouse button συν τη  ροδέλα,σύνολο 6.Όσο για τον αισθητήρα (pixart 3305dk),τον ίδιο έχουν τα Roccat Kova+,το SteelSeries Kana,και κάποια άλλα με υπερδιπλάσιες τιμές.Δες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι την αγορά ενός optical ποντικιού για fps gaming 

Σ.Σ. Οι κόκκινες έντονα γραμμένες λέξεις με την υπογράμμιση είναι οι κόκκινες γραμμές μου και είναι αδιαπραγμάτευτες!!!  :D

 

 

Αν εχει μεγαλη εγγυηση θα προτεινα να εριχνες μια ματια στο http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/varioushardware/278476-logitech-g500s-mouse/ .

Θέλω OPTICAL :P

 

 

 

Και άλλη μια ερώτηση. Όταν ένα ποντίκι έχει mouse polling rate π.χ. 125Hz ,500Hz,1000Hz τι σημαίνει αυτό; Ποιο από τα τρία είναι καλύτερο για fps games;

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω OPTICAL :P

 

 

 

Και άλλη μια ερώτηση. Όταν ένα ποντίκι έχει mouse polling rate π.χ. 125Hz ,500Hz,1000Hz τι σημαίνει αυτό; Ποιο από τα τρία είναι καλύτερο για fps games;

Ναι βεβαια αλλη κλαση τα ποντικια στα χρηματα που κοιτας με το παραπανω,και πρεπει να σου πω οτι οταν ειχε πρωτοβγει και αυτο και το αρχικο G500 θεωρουνταν απο τα καλυτερα ποντικια για Fps παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλεις έναν optical για fps που σημαίνει ότι ζητάς ακρίβεια. Ο 3305 έχει ΠΟΛΥ υψηλό prediction/ angle snapping και χαμηλή μεγιστη ταχυτητα παρακολούθησης κίνησης , δυο μεγάλα μειονεκτήματα όταν παιζεις fps

 

 

Και άλλη μια ερώτηση. Όταν ένα ποντίκι έχει mouse polling rate π.χ. 125Hz ,500Hz,1000Hz τι σημαίνει αυτό; Ποιο από τα τρία είναι καλύτερο για fps games;

το usb δουλεύει με "παλμούς"(polling), ελέγχοντας αν υπάρχει κίνηση κάθε τακτά διαστήματα , το default είναι 125Hz που σημαίνει ότι ελέγχει κάθε 8ms, αυξημένο polling rate σημαίνει μικρότερη αναμονή μέχρι να ξαναελέγξει για κίνηση άρα λιγότερη καθυστέρηση(lag) στις κινήσεις σου.

Δηλαδή η κίνηση που θα κάνεις στα π.χ. 1000hz θα παρακολουθηθεί 8 φόρες περισσότερες απ'ότι στα 125- δίνοντάς σου μεγαλύτερη ακρίβεια στη κίνηση( κρίσιμο σημείο στα fps)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλεις έναν optical για fps που σημαίνει ότι ζητάς ακρίβεια. Ο 3305 έχει ΠΟΛΥ υψηλό prediction/ angle snapping και χαμηλή μεγιστη ταχυτητα παρακολούθησης κίνησης , δυο μεγάλα μειονεκτήματα όταν παιζεις fps

 

Μάλλον το αντίθετο............ ;)

 

 

Pixart PAW(N)3305DK-(H) is a low CPI, but super accurate optical sensor. However it does have miniscule prediction which can be a deal breaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ δεν αναφέρει μέγιστη ταχύτητα και επιβεβαιώνει ότι υπάρχει prediction- κάτι που δεν μπορεί να αποκαλεστεί accurate

βεβαια αν δεν σε πειραζει να έχει prediction τοτε πασο - παρε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...