Προς το περιεχόμενο

Ξεχάστε τα smartphones - Ξανά στη μόδα τα...παλιά κινητά


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, ξέχασα να αναφέρω ότι όπως είναι φυσικό, τα smartphones βλάπτουν και τον εγκέφαλο


Και ξαναλεω, ασε τα youttube βιντεο και τους ΟΡΙΣΜΟΥΣ ΣΟΥ για το τι θα πουνε 100 οφθαλμιατροι, και δωσε ΕΡΕΥΝΑ, επισημο paper(peer reviewed paper ακομα καλυτερα) που να λεει αυτο που λες για τα ματια και τις οθονες των smartphones.

Και σου ξαναλέω ότι αν θες αυτές τις έρευνες, μπορείς να τις βρεις μόνος σου (αν και δεν μου φαίνεσαι για τύπος με τέτοια ενδιαφέροντα...).

Είναι 100αδες αναρτημένες, τόσο στο ίντερνετ όσο και σε επιστημονικά / ιατρικά περιοδικά. Εγώ δεν έχω καμία είδους ανάγκη να «αποδείξω» κάτι σε εσένα. Εδικά όταν αυτό το κάτι είναι αυτονόητο.

Μπορείς λοιπόν να συνεχίσεις να πιστεύεις αυτό που νομίζεις ότι σε συμφέρει. Ότι τα smart δεν βλάπτουν κτλ.Δεν προσπαθεί κανείς να σε «πείσει».

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, ξέχασα να αναφέρω ότι όπως είναι φυσικό, τα smartphones βλάπτουν και τον εγκέφαλο

Και σου ξαναλέω ότι αν θες αυτές τις έρευνες, μπορείς να τις βρεις μόνος σου (αν και δεν μου φαίνεσαι για τύπος με τέτοια ενδιαφέροντα...).

Είναι 100αδες αναρτημένες, τόσο στο ίντερνετ όσο και σε επιστημονικά / ιατρικά περιοδικά. Εγώ δεν έχω καμία είδους ανάγκη να «αποδείξω» κάτι σε εσένα. Εδικά όταν αυτό το κάτι είναι αυτονόητο.

Μπορείς λοιπόν να συνεχίσεις να πιστεύεις αυτό που νομίζεις ότι σε συμφέρει. Ότι τα smart δεν βλάπτουν κτλ.

 

Εκει ομως βρισκεται το κλειδι μιας σωστης κουβεντας, που προφανως δε σε ενδιαφερει να γινει. Οταν υποστηριζεις κατι, οφειλεις να το τεκμηριωσεις κι οχι να πετας αοριστα να ψαξουμε στο γοογλε. Ειναι σαν να βγω και να πω οτι υπαρχουν ροζ εξωγηινοι, κι αμα θελετε ψαξτε στο γοογλε να βρειτε αν εχω δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έχω να υποστηρίξω κάτι. Αυτό που λέω, ότι τα σμαρτ κάνουν κακό στα μάτια, είναι κάτι που θεωρείται δεδομένο, πχ σαν το ότι η γη γυρίζει.  Δεν σχετίζεται με την πιθανότητα ύπαρξης ροζ εξωγήινων. Είναι σταθερά.

 

Απλά είναι κάτι που κάποιοι δεν γνωρίζουν και τους φαίνεται περίεργο (και ανάλογα με το επίπεδο τους, χλευάζουν και τον άλλο που τους το λέει). 

Είναι πιο αποτελεσματικό απλά να ενημερωθούν από το να ζητούν από τον άλλο να «αποδείξει» ότι δεν είναι ελέφαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ξέχασα να αναφέρω ότι όπως είναι φυσικό, τα smartphones βλάπτουν και τον εγκέφαλο

 

Και σου ξαναλέω ότι αν θες αυτές τις έρευνες, μπορείς να τις βρεις μόνος σου (αν και δεν μου φαίνεσαι για τύπος με τέτοια ενδιαφέροντα...).

Είναι 100αδες αναρτημένες, τόσο στο ίντερνετ όσο και σε επιστημονικά / ιατρικά περιοδικά. Εγώ δεν έχω καμία είδους ανάγκη να «αποδείξω» κάτι σε εσένα. Εδικά όταν αυτό το κάτι είναι αυτονόητο.

 

OXI!

 ΕΣΥ πρεπει να παραθεσεις τις ερευνες που λες, τις εκατονταδες ερευνες που λες, διοτι εσυ καταρχας μιλησες και υποστηριζεις κατι. Οποτε απο τη στιγμη που ΔΕΝ το υποστηριζεις με επιχειρηματα(ερευνες), μιλας χωρις επιχειρηματα οποτεδεν εχει νοημα η συζητηση. Εινα συζητηση ανευ ουσιας ετσι.

 

Οποτε ΕΣΥ πρεπει να βρεις 1-2 ερευνες που να υποστηριζουν τα λεγομενα σου διοτι ΕΣΥ τα λες. Οτι τα smartphones βλαπτουν τα ματια δηλαδη. Δεν θα καθονται οι αλλοι να ψαχνουν για τις αρνησεις της καθε προτασης που θα πει καποιος. Αυτο ελειπε! Αυτος που λεει κατι πρεπει να το υποστηριζει με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Κατι που δεν κάνεις και μαλλον θα συνεχισεις να μην κάνεις και να μην δινεις ουτε μισο paper που να υποστηριζει τα λεγομενα σου.

 

Αν ηταν ετσι και εγω υποστηριζω οτι τα smartphones σε κανουν 67 φορες πιο εξυπνο μετα απο μακροχρονια χρηση. Δεν θα δωσω τις ερευνες αλλά ψαξτε βρειτε τις μονοι σας(και αν τις βρειτε γραψτε μου).

Ε δεν ειναι νηπιαγωγιο εδω νομιζω....

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιμένεις να μην καταλαβαίνεις ότι δεν προσπαθεί κανείς να σε πείσει .Μπορείς να συνεχίσεις να θεωρείς ότι οι οφθαλμίατροι κάνουν λάθος. Κανείς από αυτούς δεν ενδιαφέρεται για την γνώμη σου και ούτε θέλει να στην αλλάξει.

 

Το ότι εσύ δεν παραδέχεσαι το αυτονόητο και δεδομένο για την οφθαλμολογική και διεθνή επιστημονική κοινότητα, δεν αφορά ούτε εμένα, ούτε κανέναν.

 

τα σμαρτ κάνουν κακό στα μάτια (<----αυτό εδώ είναι ένα λινκ, σε περίπτωση που κάποιος δεν το κατάλαβε εδώ και τόσες μέρες...).  Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να ενημερωθεί, αν για κάποιο λόγο δεν θέλει να ρωτήσει έναν οφθαλμίατρο.

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις να μην καταλαβαίνεις ότι δεν προσπαθεί κανείς να σε πείσει .Μπορείς να συνεχίσεις να θεωρείς ότι οι οφθαλμίατροι κάνουν λάθος. Κανείς από αυτούς δεν ενδιαφέρεται για την γνώμη σου και ούτε θέλει να στην αλλάξει.

 

Το ότι εσύ δεν παραδέχεσαι το αυτονόητο και δεδομένο για την οφθαλμολογική και διεθνή επιστημονική κοινότητα, δεν αφορά ούτε εμένα, ούτε κανέναν.

 

τα σμαρτ κάνουν κακό στα μάτια (<----αυτό εδώ είναι ένα λινκ, σε περίπτωση που κάποιος δεν το κατάλαβε εδώ και τόσες μέρες...).  Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να ενημερωθεί, αν για κάποιο λόγο δεν θέλει να ρωτήσει έναν οφθαλμίατρο.

ΆΣε τα αυτονόητα και οτι "το γράφει στο internet". Εσύ είπες κάτι και εσύ πρέπει να το τεκμηριώσεις, αλλιώς αυτά που λες ειναι κουτσομπολιό "θείας κατίνας". Οχι, δεν θα μπω εγώ σε κόπο επειδή εσύ θεωρείς οτι ετσι ειναι. Φαντάζομαι οτι επισης πιστευεις οτι τα εμβολια δημιουργουν αυτισμό και αν δεν το πιστευουμε να το ψάξουμε στο google. 

 

Σκέφτεσαι και απάντας με τον ίδιο τρόπο όπως οταν υπερασπιζόσουν το "τα παλιά τηλέφωνα ειναι καλύτερα". Μάθε να αποδέχεσαι οτι σε κάποια πράγματα κάνεις λάθος και αποσύρσου οσο εχεις αξιοπρέπεια ΕΚΤΟΣ αν εχεις ΣΟΒΑΡΗ επιχειρηματολογία οποτε παρεθεσε την. Στο παρόν θέμα εχεις χάσει κάθε έννοια αξιοπρέπειας οποτε πάψε να τρολλάρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις ότι η οφθαλμολογική και διεθνή επιστημονική κοινότητα λέει αερολογίες.

Δεν ενοχλεί κανέναν. Αλήθεια σου λέω.

Αντίθετα μάλιστα. Θα έλεγα ότι η δική σου άποψη / πίστη / άγνοια, ότι τα σμαρτ δεν βλάπτουν τα μάτια, δημιουργεί λιγότερη πρόληψη και άρα περισσότερους πελάτες, αν το δούμε κυνικά. :-D

 

Υγ: Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, δεν είμαι οφθαλμίατρος, αλλά είναι η γυναίκα μου.

 

Γιατί τα smartphones βλάπτουν τα μάτια ενώ τα feature όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα smartphones βλάπτουν τα μάτια ενώ τα feature όχι?

γιατι εχουν μεγαλη οθονη  :cry:

 

Αν θέλεις κλείσε ένα ραντεβού με έναν οφθαλμίατρο, πλήρωσε τον, και θα σου πει γιατί τα smart βλάπτουν τα μάτια. Εγώ δεν σου χρωστάω τίποτα για να κάτσω να σου εξηγήσω κάτι. Ούτε θίγεται κάποια αξιοπρέπεια μου αν δεν θέλω να ασχοληθώ μαζί σου . Το αντίθετο μάλιστα. Όταν βλέπω συσχετισμούς ροζ εξωγήινων, αυτισμός /  εμβόλια με κάτι που είναι δεδομένο από την επιστημονική κοινότητα, όπως το ότι τα σμαρτ βλάπτουν τα μάτια, κρίνω ότι δεν πρέπει να ασχοληθώ. Είναι «τσάμπα σάλιο», χαμένος χρόνος.

 

Έχε επίσης υπόψη σου ότι συμβουλές από γιατρούς, δικηγόρους, λογιστές κτλ δεν θα πάρεις ποτέ δωρεάν από ένα φόρουμ.

 

Φυσικά, εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι τα feature phones είναι κλάσεις ανώτερα ως τηλέφωνα από τα σμαρτ (δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης) για τους λόγους που έχω γράψει πάνω 50 φόρες σε αυτό το θέμα (και κάθε λίγο πετάγεται ένας σαν εσένα και τους ξαναρωτά :ph34r: ). Βαρέθηκα να τα ξαναγράφω και απορώ κιόλας γιατί το θέμα δεν κλειδώνεται. Ήταν μια είδηση που σήκωσα πριν 1 χρόνο.Ίσως να μην κλειδώνεται επειδή έχει πλάκα… αλλά εγώ θα το είχα κλειδώσει αν ήταν στο χέρι μου.

 

 

Είναι ανώτερα ως τηλέφωνα λοιπόν για:

  1. Αντοχή συσκευής
  2. Αυτονομία μπαταρίας
  3. Ευχρηστία
  4. Αξιοπιστία (δεν κολλά)
  5. Χαμηλότερο κόστος
  6. Υψηλότερη ασφάλεια όσο αφορά την υποκλοπή συνομιλίας και εύρεση στίγματος.

 

κανενα απο τα 6 δεν ισχύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα smartphones βλάπτουν τα μάτια ενώ τα feature όχι?

Εισαι μαζοχας και θες να κοιτας ενα Feature phone χωρις λογο;Κοιτας και την μπογια μεχρι να στεγνωσει; :P

Το μονο που δειχνει η οθονη του Feature ειναι το σημα και η ωρα.

 

Οποτε στο γενικo κλιμα του τρολοThread υπαρχει μια δοση λογικης.

 

Στο Smart θα βαλεις να δεις τα email,θα στειλεις sms,θα δεις κανενα βιντεο,θα παιξεις κανενα παιχνιδι γενικα οποτε βαριεσαι εχεις κατι να κανεις.

 

Το Feature το βαζεις στην τσεπη και το βγαζεις μονο οταν χτυπησει.

 

Βεβαια αν σκασει SMS που ειναι κοινη λειτουργια και στα 2 με την μικρη οθονη του Feature θα ματωσουν τα ματια σου απο το ζορι ενω στην 5.5αρα του Smart διαβαζει ξεκουραστα.

 

Αρα...σας γλενταει ο βερμουδακιαςςς γατακια :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα smartphones βλάπτουν τα μάτια ενώ τα feature όχι?

 

Αν χρησιμοποιείς το σμαρτ μόνο για κλήσεις, δεν έχει διαφορά από το feature.

Η χρήση είναι αυτή που δημιουργεί το πρόβλημα και όχι η συσκευή από μόνη της.

 

Καταρχάς, σερφάροντας από κινητό, εκθέτεις τα μάτια σου περισσότερο στο βλαβερό μπλε φως (HEV light που έχουν και όλες οι οθόνες,ΤV κτλ ) , διότι φέρνεις την συσκευή κοντά στα μάτια, ενώ πχ στο pc έχεις μια απόσταση 60-80 εκ.

 

Εν συνεχεία, γενικά το διάβασμα σε οθόνες είναι επιβλαβές, διότι κατά την διάρκεια που το κάνεις, έχεις λιγότερο βλεφάρισμα (περίπου το μισό από ότι κανονικά) και αυτό δημιουργεί ξηροφθαλμία, που με τα χρόνια δημιουργεί και άλλα προβλήματα, όπως πχ να ανεβάσεις μυωπία.

Αυτό το πρόβλημα / συνέπεια, αυξάνεται γεωμετρικά, όσο μικρότερη είναι η οθόνη / γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς, διότι το μάτι εστιάζει σε μικρότερους χαρακτήρες.

 

Στην ουσία, με το σμαρτ, παίρνεις πολλαπλασιασμένα τα προβλήματα / κούραση / συνέπειες που έχει το σερφάρισα σε ένα pc. ΠΧ αν σερφάρεις 1 ώρα σε κινητό, τα μάτια σου λαμβάνουν κούραση σαν να έχεις σερφάρει 8 ώρες σε pc.

 

Αυξάνοντας τις ίντσες του σμαρτ, μεγαλώνεις μεν την γραμματοσειρά, αλλά ταυτόχρονα μεγαλώνεις και την ποσότητα του HEV light που δέχεσαι. Για αυτούς λοιπόν τους λόγους, όλοι οι οφθαλμίατροι συστήνουν να χρησιμοποιείς το σμαρτ όσο λιγότερο γίνεται και αν μπορείς, καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς το σμαρτ μόνο για κλήσεις, δεν έχει διαφορά από το feature.

Η χρήση είναι αυτή που δημιουργεί το πρόβλημα και όχι η συσκευή από μόνη της.

 

Καταρχάς, σερφάροντας από κινητό, εκθέτεις τα μάτια σου περισσότερο στο βλαβερό μπλε φως (HEV light που έχουν και όλες οι οθόνες,ΤV κτλ ) , διότι φέρνεις την συσκευή κοντά στα μάτια, ενώ πχ στο pc έχεις μια απόσταση 60-80 εκ.

 

Εν συνεχεία, γενικά το διάβασμα σε οθόνες είναι επιβλαβές, διότι κατά την διάρκεια που το κάνεις, έχεις λιγότερο βλεφάρισμα (περίπου το μισό από ότι κανονικά) και αυτό δημιουργεί ξηροφθαλμία, που με τα χρόνια δημιουργεί και άλλα προβλήματα, όπως πχ να ανεβάσεις μυωπία.

Αυτό το πρόβλημα / συνέπεια, αυξάνεται γεωμετρικά, όσο μικρότερη είναι η οθόνη / γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς, διότι το μάτι εστιάζει σε μικρότερους χαρακτήρες.

 

Στην ουσία, με το σμαρτ, παίρνεις πολλαπλασιασμένα τα προβλήματα / κούραση / συνέπειες που έχει το σερφάρισα σε ένα pc. ΠΧ αν σερφάρεις 1 ώρα σε κινητό, τα μάτια σου λαμβάνουν κούραση σαν να έχεις σερφάρει 8 ώρες σε pc.

 

Αυξάνοντας τις ίντσες του σμαρτ, μεγαλώνεις μεν την γραμματοσειρά, αλλά ταυτόχρονα μεγαλώνεις και την ποσότητα του HEV light που δέχεσαι. Για αυτούς λοιπόν τους λόγους, όλοι οι οφθαλμίατροι συστήνουν να χρησιμοποιείς το σμαρτ όσο λιγότερο γίνεται και αν μπορείς, καθόλου.

 

Υπάρχουν επιστημονικές έρευνες που να αποδεικνύουν τους ισχυρισμούς αυτούς ή κάποια ανακοίνωση κάπου επίσημου φορέα υγείας από οφθαλμίατρους σχετικά με τα smartphones; 

 

Αν ακούει κανένας ενδιαφερόμενος για έρευνα, εδώ και 16 χρόνια έχω σταθερή μυωπία παρ όλο που περνάω ατελείωτες ώρες σε pc και τα τελευταία χρόνια και σε smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις να μην καταλαβαίνεις ότι δεν προσπαθεί κανείς να σε πείσει .

Επιμενεις να μην καταλαβαινεις οτι δεν με νοιαζουν αυτα που λες και δεν θελω να με πεισει κανείς.

Θελω να δωσεις ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ για αυτα που λες(επισημα papers φυσικα) για να μην παραπλανουνται αυτοι που σε διαβαζουν επειδη οριζεις την αληθεια με τον τροπο που εσυ θες.

Εγω αναδεικνυω την ΠΑΝΤΕΛΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΟΥ να δωσεις εστω και μια επισημη ερευνα για να υποστηριξεις τα λεγομενα σου!

 

 

Μπορείς να συνεχίσεις να θεωρείς ότι οι οφθαλμίατροι κάνουν λάθος.

1ον δεν ξερω τι λενε οι οφθαλμιατροι.

Ξερω τι λες εσυ οτι λενε οι οφθαλμιατροι.

2ον οι γιατροι λενε πολλα. Και ΠΟΛΛΕΣ φορες ο καθενας και διαφορετικο πραγμα.

Η ιατρικη ειναι επιστημη σαφως, αλλά η γνωμη μεμονωμενων ή και ενος συνολου ιατρων δεν μου λεει κατι.

Μόνο επισημες επιστημονικες ερευνες μου λενε κατι.

 

 

Κανείς από αυτούς δεν ενδιαφέρεται για την γνώμη σου και ούτε θέλει να στην αλλάξει.

Αυτο το παιχνιδι το ξερω και εγω και ασε αυτο το παιχνιδακι νηπιαγωγειου με εμενα γιατι το παιζω πολυ καλυτερα.

ΜΑΘΕ ΛΟΙΠΟΝ οτι πλεον με αυτα που εχεις γραψει εδω μεσα, και εχεις εκτεθει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ, κανείς πλεον δεν σε παιρνει στα σοβαρα εδω μεσα και κανείς δεν ενδιαφερετια για την γνωμη σου.

 

Το ότι εσύ δεν παραδέχεσαι το αυτονόητο και δεδομένο για την οφθαλμολογική και διεθνή επιστημονική κοινότητα, δεν αφορά ούτε εμένα, ούτε κανέναν.

1ον ασε τα αυτονοητα και τα δεδομενα. Διοτι το παιχνιδι αυτο ειπαμε το παιζω καλυτερα. Οποτε κοιταξε πως παει:

Το αυτονοητο και δεδομενο ειναι οτι χωρις επιχειρηματα δεν υπαρχει στηριξη καμιας προτασης, οποτε απο τη στιγμη που δεν δινεις επιχειρηματα το αυτονοητο ειναι οτι ΔΕΝ εχεις επιχειρηματα και επειδη δεν θελεις να εκτεθεις αλλο(παροτι εχεις εκτεθει ΠΟΛΥ σε ολους μας), επαναλαμβανεις τα ιδια πραγματα ξανα και ξανα μπας και σωθεις. Δυστυχως για σενα μερικοι απο εμας δεν βαριουνται να αναδειξουν το πόσο πολυ εχεις εκτεθει και πόσο πολυ συνεχιζεις να εκτιθεσαι και πόσο πολυ εχεις αποφυγει να δωσεις επιχειρηματα.

 

2ον δεν ειναι αυτονοητο και δεδομενο αυτο που λες για την διεθνη επιστημονικη κοινοτητα, αλλά η αληθεα ειναι οτι ΕΣΥ ΟΡΙΖΕΙΣ οτι ειναι αυτονοητο και δεδομενο αυτο που λες για την διεθνη επιστημονικη κοινοτητα.

Φυσικα ΔΕΝ μπορεις να οριζεις ΕΣΥ την αληθεια, οποτε εαν δεν δωσεις ΠΟΛΛΕΣ(πλεον, αφου μιλας για αυτονοητα και δεδομενα) ερευνες οτι η τα smartphones βλαπτουν τα ματια, 1ον θα εκτεθεις ακομα πιο πολυ στα ματια ολων εδω μεσα και 2ον θα ξεκινησω "κινημα" πειθοντας και αλλους οπου θα αποστειλλουμε στους μοντερειτορς διαμαρτυρια εναντιον σου οτι τρολαρεις ασυστολα ωστε να μην θιχτει ο εγωισμος σου.

Διοτι δεν ειναι δυνατον εδω και τοσα ποστ, εδω και τοσες σελιδες, να μην εχεις δωσει ουτε μια ερευνα και απλως να μιλας για διεθνεις επιστημονικες κοινοτητες και πρασινα αλογα.

Οποτε ΔΩΣΕ 2-3 τουλαχιστον επισημες ερευνες που υποστηριζουν αυτα που λες.

 

Αυτο δεν ειναι λινκ επισημου paper.

Φυσικά, εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι τα feature phones είναι κλάσεις ανώτερα ως τηλέφωνα από τα σμαρτ (δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης) για τους λόγους που έχω γράψει πάνω 50 φόρες σε αυτό το θέμα (και κάθε λίγο πετάγεται ένας σαν εσένα και τους ξαναρωτά :ph34r: ). Βαρέθηκα να τα ξαναγράφω και απορώ κιόλας γιατί το θέμα δεν κλειδώνεται. Ήταν μια είδηση που σήκωσα πριν 1 χρόνο.Ίσως να μην κλειδώνεται επειδή έχει πλάκα… αλλά εγώ θα το είχα κλειδώσει αν ήταν στο χέρι μου.

 

 

Είναι ανώτερα ως τηλέφωνα λοιπόν για:

  • Αντοχή συσκευής
  • Αυτονομία μπαταρίας
  • Ευχρηστία
  • Αξιοπιστία (δεν κολλά)
  • Χαμηλότερο κόστος
  • Υψηλότερη ασφάλεια όσο αφορά την υποκλοπή συνομιλίας και εύρεση στίγματος.

 

Τιποτα απο ολα δεν ισχυει(εκτός απο το 2 που ισχυει) και στο απεδειξα λιγες σελιδες πιο πισω. Και σε ρωτησα αν μπορεις να βρεις αντεπιχειρηματα σε αυτα τα επιχειρηματα που ειχα παραθεσει για να καταρριψω αυτα που ειπες. Αλλά εσυ φυσικα δεν απαντησες αφου προφανως δεν μπορεις να βρεις αντεπιχειρηματα....

 

Καταρχάς, σερφάροντας από κινητό, εκθέτεις τα μάτια σου περισσότερο στο βλαβερό μπλε φως (HEV light που έχουν και όλες οι οθόνες,ΤV κτλ ) , διότι φέρνεις την συσκευή κοντά στα μάτια, ενώ πχ στο pc έχεις μια απόσταση 60-80 εκ.

Εχεις καποιο επισημο paper οτι το μπλε φως(HEV or whatever you are saying) ειναι βλαβερο?

Αν οχι, σταματα να οριζεις πραγματα συμφωνα με την φαντασια σου.

 

Εν συνεχεία, γενικά το διάβασμα σε οθόνες είναι επιβλαβές, διότι κατά την διάρκεια που το κάνεις, έχεις λιγότερο βλεφάρισμα (περίπου το μισό από ότι κανονικά) και αυτό δημιουργεί ξηροφθαλμία, που με τα χρόνια δημιουργεί και άλλα προβλήματα, όπως πχ να ανεβάσεις μυωπία.

Αυτο δεν λεει τιποτα απολυτως! Και τα διάφορα δηλητηρια(ή πχ φαρμακα) ειναι βλαβερα σε καποιες συγκεντρωσεις/ποσοτητες και πανω αλλά σε καποιες ποσοστητες/συγκεντρωσεις και κατω ειναι ωφελιμα ή δεν κανουν κακο.

Οποτε πρεπει να δωσεις επισημη ερευνα που να λεει οτι 1ον με την χρηση οθονης κινητων smartphones εχουμε το μισο βλεφαρισμα απο το κανονικο και 2ον να αποδεικνυει οτι αυτη η μειωση της συχνοτητας βλεφαρισματος προκαλει προβληματα στα ματια.

 

 

Αυτό το πρόβλημα / συνέπεια, αυξάνεται γεωμετρικά, όσο μικρότερη είναι η οθόνη / γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς, διότι το μάτι εστιάζει σε μικρότερους χαρακτήρες.

Μια απο τα ιδια. Πρεπει να δωσεις επισημη ερευνα που να λεει οτι οσο μικροτερη ειναι η οθονη/γραμματοσειρα που χρησιμοποιεις, τοσο μεγαλωνει το προβημα γεωμετρικα μαλιστα.

Φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσεις τιποτα γιατι ολα αυτα τ αβγαζεις απο το μυαλο σου.

Οχι?

Αποδειξε το μου και κανε με εμενα να εκτεθω δινοντας μου επισημη ερευνα που να υποστηριζει αυτα που λες.

 

 

Στην ουσία, με το σμαρτ, παίρνεις πολλαπλασιασμένα τα προβλήματα / κούραση / συνέπειες που έχει το σερφάρισα σε ένα pc.

Στην ουσια καθε προταση σου, ειναι ενας ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΣ ΟΡΙΣΜΟΣ ΣΟΥ για κατι(κυριως για το τι προκαλουν τ αsmartphones)>

Συζητηση δημοτικου και απορω που οι μοντερειτορς σε αφηνουν να λες τοσα αυθαιρετα πραγματα χωρις κανενα επιχειρημα.

 

ΠΧ αν σερφάρεις 1 ώρα σε κινητό, τα μάτια σου λαμβάνουν κούραση σαν να έχεις σερφάρει 8 ώρες σε pc.

Πχ αν σερφαρεις 5.4 ωρες σε smartphone εχοντας μαλιστα μπλε φοντο, τα ματια σου λαμβανουν 23.141592111 φορες περισσοτερη κουραση απο οτι αν δεις 88 ωρες τηλεοραση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...