Προς το περιεχόμενο

Τούρκικες Προκλήσεις στο Αιγαίο


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kόψε το defencenet ή τουλάχιστον βγάλτο απο homepage.

Ούτε καν ξέρω τι είναι το defence.net απλά ακούω μερικές φορές που κράζουν τον silverado για αυτό και προς πληροφόρηση σου είμαι τόσο αριστερός όσο δεν πάει για να επισκέπτομαι τέτοιου είδους sait.Το ίδιο ισχύει και για τα κάπως πιο σοβαρά (λέμε τώρα)π.χ capital.gr.Το λύσαμε αυτό;Ωραία πάμε παρακάτω.Που υπηρέτησες αγορίνα;Άσε μην απαντάς ρητορικό ήταν το θέμα πάντως είχα υπηρετήσει σε αντιαεροπορική μονάδα σε κρίσιμο πόστο στα σύνορα του Αιγαίου πιο σύνορα πεθαίνεις οπότε επέτρεψε μου να έχω λίγο καλύτερη άποψη από σένα επ'αυτού.Επίσης στην διάρκεια της θητείας μου εκπαιδεύτηκα και στα ραντάρ επιφανείας dec110 πέρασαν και χρόνια τουλάχιστον 20 οπότε ξέρω και στην θάλασσα κατά πόσο είμαστε επεμβατικοί!Και εννοείται σαν μόνιμο στέλεχος τότε πέρασα αρκετές εσσό παραπάνω από έναν απλό φαντάρο με πολύ περισσότερερς ασκήσεις και συνδυασμό αυτών οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρω.Και όχι δεν ήμουν Ε.Π.Ο.Π δεν υπήρχε τότε ήμουν από Σ.Μ.Υ μέχρι που βαρέθηκα και τα βρόντηξα και έφυγα.Τώρα που τις μετρήσαμε μέσω εξυπναδικισμών και ο ένας και ο άλλος έχεις να προσθέσεις τίποτα επί της ουσίας σε όσα είπα στο προηγούμενο post;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το να πέφτουμε στην παγίδα οτι επειδή οι Αρχαίοι Έλληνες απώθησαν τον Περσικό υπερστρατό, σημαίνει οτι μπορούμε να το κάνουμε και σήμερα εμείς είναι λίγο άτοπο. Τα νούμερα παίζουν λιγότερο ρόλο.

 

Το κάναμε γιατι είχαμε καλύτερη οπλική ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.

 

Αυτό ισχύει και σήμερα, όποιος είναι Στρατιγικά και τεχνολογικά ανώτερος κερδίζει. το είδαμε στους Περσικούς πολέμους, στο Μέγα Αλέξανδρο, στην Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, την Γερμανία στο 2ο παγκόσμιο πόλεμο κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το να πέφτουμε στην παγίδα οτι επειδή οι Αρχαίοι Έλληνες απώθησαν τον Περσικό υπερστρατό, σημαίνει οτι μπορούμε να το κάνουμε και σήμερα εμείς είναι λίγο άτοπο. Τα νούμερα παίζουν λιγότερο ρόλο.

 

Το κάναμε γιατι είχαμε καλύτερη οπλική ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.

 

Αυτό ισχύει και σήμερα, όποιος είναι Στρατιγικά και τεχνολογικά ανώτερος κερδίζει. το είδαμε στους Περσικούς πολέμους, στο Μέγα Αλέξανδρο, στην Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, την Γερμανία στο 2ο παγκόσμιο πόλεμο κτλ

Κανένας δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο άλλωστε θα ήταν γραφικό!Σε αυτήν την φάση μας σώζει το Αιγαίο και θα υπάρχει για εκατομμύρια χρόνια ακόμα.Αν είχαμε μόνο χερσαία σύνορα με την Τουρκία τώρα θα είχαν μπει ήδη μέσα.Το σημαντικό δεν είναι μόνο η χερσαία αντιεαροπορική άμυνα αλλά και της αεροπορίας και του ναυτικού που είναι απόλυτα εναρμονισμένες μεταξύ τους.Δεν μπορώ να πω περισσότερα αλλά ευτυχώς που υπάρχει όπως είπα το Αιγαίο.Είναι πολύ εύκολο πίστεψε με να στήσεις μία γραμμή αεράμυνας και των τριών κλάδων όπου δεν θα περνάει ούτε κουνούπι από πάνω συν τα όποια μαχητικά έχεις και αν δεν μπορεί να περάσει σημαντικό μέρος της αεροπορίας τους ώστε να πλήξουν καίριους στόχους στην υποδομή σου κάνουν μία τρύπα στο νερό.Καλά δεν συζητάω να κάνουμε εμείς επιθετική κίνηση θα ήταν ηλίθιο αλλά με το πλεονέκτημα του Αιγαίου και της διασποράς των νησιών μας όπου είναι τίγκα στα αντιεροπορικά μπορούμε να τους κρατήσουμε άνετα σε περίπτωση που επιτεθούν μαζικά.Τώρα αν αποφασίσουν να πάνε για έναν νησί μεμονωμένα μάλλον θα το πάρουν εύκολα αλλά στον ηπειρωτικό κορμό θα τους είναι αν όχι αδύνατο να φτάσουν πάντως αν το επιτύχουν θα έχουν τρομερές απώλειες.Και αυτός είναι και ο όρος της αποτρεπτικής ισχύς.Να τους κάνεις να αναλογίζονται αν αξίζει το κόστος έναντι των περιορισμένων ωφελειών που θα έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμμμμ.... γιατί άραγε έκαναν πίσω αφού είναι τόσα εκατομμύρια και μας έχουν για πλάκα και μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα ...Περισσότερο δε, με ανησυχεί η άγνοια που έχουμε σε βασικά θέματα.Ένα πλοίο Τουρκικό μπορεί να φτάσει έξι μίλια μακριά από το Σούνιο χωρίς να παρανομεί καθότι ακόμα και ένα μέτρο μετά τα έξι μίλια είναι διεθνή ύδατα.Σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια η οποία είναι παράνομη σε σχέση με το διεθνές δίκαιο αντιμετωπίζεται άμεσα π.χ με αναχαιτίσεις.Το ότι δεν μπορούμε να δούμε live τις αερομαχίες  :P αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται.Η μοναδική υποχώρηση που έκανε Ελληνική κυβέρνηση μετά την οριστικοποίηση των συνόρων με την συνθήκη της Λωζάνης ήταν στα Ίμια.Θυμίζω το 87 με κυβέρνηση Παπανδρέου που ήθελαν να βγάλουν το Σισμίκ να κάνει έρευνα στο κέντρο του Αιγαίου απάντησε με άμεση εντολή βύθισης του ωκεανογραφικού της γείτονας γεγονός που απέτρεψε τα χειρότερα για το status quo όλου του Αιγαίου ήδη από τότε!Ένας βλάκας έκανε πίσω σε όλα τα χρονικά(λέγε με σπυριάρης πρωθυπουργός) και στην ουσία χάσαμε τα Ίμια.Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει παράνομη ενέργεια είτε από αεροσκάφος είτε από πλοίο εντός των συνόρων μας χωρίς να υπάρξει αναχαίτιση.

Eλα εδω εισαι καλη αναγνωση και περαστικα σου ...Που  θα μας πεις και για το επιπεδο του στρατου μας λες και δεν πηγαμε εμεις στρατο και δεν ξερουμε .Γιατι τα εχετε μπερδεψει και νομιζετε πως ειστε κατοικοι ΗΠΑ και οχι μιας πολυ μικρης χωρας .

 

 

 

 

 

Link.png Site: Ευτυχώς, και αυτή την εβδομάδα ανήκαμε στην Δύση

 

Κατσε εκτος ΝΑΤΟ ΚΑΙ Ε.Ε και θα σου  πω  εγω για ποτε θα φτασουν τα συνορα μεχρι την Λαμια.Που εχετε τρικυμια εν κρανιω   και δεν ξερετε τι σας γινετε.

 

 

 

 

Υ.Γ Αυτος ο" βλακας" αν δεν εκανε πισω τοτε(και εκει οι Αμερικανοι καθαρισαν αλλιως θα ειχες αλλο χαρτη ) ,τωρα εσενα θα σε ειχαμε ξεχασει .Που το παιζεται ολοι  τσαμπα μαγκες στα λογια  και κλαιγανε οι Ταγματαρχες στα Ιμια μολις βγηκαν τα stayer  εξω για τους Χ.Τ.Δ .Πατριωτες του κ@υλου .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο άλλωστε θα ήταν γραφικό!Σε αυτήν την φάση μας σώζει το Αιγαίο και θα υπάρχει για εκατομμύρια χρόνια ακόμα.Αν είχαμε μόνο χερσαία σύνορα με την Τουρκία τώρα θα είχαν μπει ήδη μέσα.Το σημαντικό δεν είναι μόνο η χερσαία αντιεαροπορική άμυνα αλλά και της αεροπορίας και του ναυτικού που είναι απόλυτα εναρμονισμένες μεταξύ τους.Δεν μπορώ να πω περισσότερα αλλά ευτυχώς που υπάρχει όπως είπα το Αιγαίο.Είναι πολύ εύκολο πίστεψε με να στήσεις μία γραμμή αεράμυνας και των τριών κλάδων όπου δεν θα περνάει ούτε κουνούπι από πάνω συν τα όποια μαχητικά έχεις και αν δεν μπορεί να περάσει σημαντικό μέρος της αεροπορίας τους ώστε να πλήξουν καίριους στόχους στην υποδομή σου κάνουν μία τρύπα στο νερό.Καλά δεν συζητάω να κάνουμε εμείς επιθετική κίνηση θα ήταν ηλίθιο αλλά με το πλεονέκτημα του Αιγαίου και της διασποράς των νησιών μας όπου είναι τίγκα στα αντιεροπορικά μπορούμε να τους κρατήσουμε άνετα σε περίπτωση που επιτεθούν μαζικά.Τώρα αν αποφασίσουν να πάνε για έναν νησί μεμονωμένα μάλλον θα το πάρουν εύκολα αλλά στον ηπειρωτικό κορμό θα τους είναι αν όχι αδύνατο να φτάσουν πάντως αν το επιτύχουν θα έχουν τρομερές απώλειες.Και αυτός είναι και ο όρος της αποτρεπτικής ισχύς.Να τους κάνεις να αναλογίζονται αν αξίζει το κόστος έναντι των περιορισμένων ωφελειών που θα έχουν.

 

Καλά μην παίρνεις και όρκο, στα νησιά μας δεν υπάρχουν και πολλά αντιαεροπορικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ξεκινησουν να ερχονται τα στρατευματα κατα ορδες εναντιον μας (αν γινει ποτε αυτο) , για man to man battle...... :-D :-D

 

κατι μου λεει οτι πρωτα θα παιχτει electronic War για αχρηστευση τηλεποικοινωνιων και μετα μια βροχουλα απο Long Range Missiles....

 

E, μετα χαλλλλλαρα θα προβαλουμε αντισταση.....  ΝΟΤ....... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα εδω εισαι καλη αναγνωση και περαστικα σου ...Που  θα μας πεις και για το επιπεδο του στρατου μας λες και δεν πηγαμε εμεις στρατο και δεν ξερουμε .Γιατι τα εχετε μπρεδεψει και νομιζετε πως ειστε κατοικοι ΗΠΑ και οχι μιας πολυ μικρης χωρας .

 

 

 

 

 

Link.png Site: Ευτυχώς, και αυτή την εβδομάδα ανήκαμε στην Δύση

 

Κατσε εκτος ΝΑΤΟ ΚΑΙ Ε.Ε και θα σου σου πω  εγω για ποτε θα φτασουν τα συνορα μεχρι την Λαμια.Που εχετε τρικυμια εν κρανιω   και δεν ξερετε τι σας γινετε.

 

 

 

 

Υ.Γ Αυτος ο" βλακας" αν δεν εκανε πισω τοτε(και εκει οι Αμερικανοι καθαρισαν αλλιως θα ειχες αλλο χαρτη ) ,τωρα εσενα θα σε ειχαμε ξεχασει .Που το παιζεται ολοι  τσαμπα μαγκες στα λογια  και κλαιγανε οι Ταγματαρχες στα Ιμια μολις βγηκαν τα stayer  εξω για τους Χ.Τ.Δ .Πατριωτες του κ@υλου .

Καλά που είσαι και εσύ να μας ανοίξεις τα μάτια άσχετε!Που θα μιλήσεις και επί προσωπικού για τρικυμία εν κρανίο.Λες και πάντα είμασταν στο Ν.Α.Τ.Ο η στη Ε.Ε πχ 1940 που πετάξαμε τους Ιταλούς στην θάλασσα και γέλαγε όλη η Ευρώπη μαζί τους.Και για να το χοντρύνω και άλλο άτομα σαν και σένα διαχρονικά υπήρχαν στην Ελλάδα μόνιμα πλέον χαραγμένα στην εθνική μας συνείδηση ως Εφιάλτες Τσολάκογλου και άλλα πολλά.Σε παρακολουθώ καιρό το  τι γράφεις και άτομο πιο ανθέλληνα από σένα δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε στην πραγματική ζωή.Αλλά φυσικά όποιος έχει άνετη οικονομική κατάσταση σαν και του λόγου σου μπορεί να αλλάζει πατρίδες ότι ώρα γουστάρει είναι "πολίτης του κόσμου"η αλλιώς είναι ο τύπος που φωνάζει στην πλατεία οι Γερμανοί είναι φίλοι μας.

 

 

Και προτού χαρακτηριστεί το άρθρο ως εμπρηστικό για τρικυμίες κρανίων και πατριώτες του κώλου άλλος άρχισε και χωρίς κανέναν απολύτως λόγο να έχει τόσο επιθετική συμπεριφορά απέναντι σε συμφορουμίτη του ο οποίος ουδόλως ασχολήθηκε μαζί του.Περιμένω λοιπόν ισονομία και διατήρηση του post!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω!Υπαρχουν ακομα ανθρωποι που πιστευουν οτι αν γινει πολεμος ,και δεν μεσολαβησει καμια χωρα, δεν θα μας εχουν παρει φαλαγγι και θα ψαχνουμε απο που μας ηρθε?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω!Υπαρχουν ακομα ανθρωποι που πιστευουν οτι αν γινει πολεμος ,και δεν μεσολαβησει καμια χωρα, δεν θα μας εχουν παρει φαλαγγι και θα ψαχνουμε απο που μας ηρθε?

 

Θα αντισταθουμε................ :ph34r: :ph34r: :ph34r:

 

 

Με το μυαλο μας...... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατσε εκτος ΝΑΤΟ ΚΑΙ Ε.Ε και θα σου σου πω  εγω για ποτε θα φτασουν τα συνορα μεχρι την Λαμια.Που εχετε τρικυμια εν κρανιω   και δεν ξερετε τι σας γινετε.

 

 

Υ.Γ Αυτος ο" βλακας" αν δεν εκανε πισω τοτε(και εκει οι Αμερικανοι καθαρισαν αλλιως θα ειχες αλλο χαρτη ) ,τωρα εσενα θα σε ειχαμε ξεχασει .Που το παιζεται ολοι  τσαμπα μαγκες στα λογια  και κλαιγανε οι Ταγματαρχες στα Ιμια μολις βγηκαν τα stayer  εξω για τους Χ.Τ.Δ .Πατριωτες του κ@υλου .

Aπο ποσους Ελληναρες το εχω ακουσει αυτο. Ειναι σαν το αλλο Ελλαδα ειναι μεχρι την Λαμια πιο πανω Βουλγαροι και Τουρκια.

 

Εχεις κανεναν ταγματαρχη απο το σόϊ σου που ηταν στα Ιμια; Που το ξερεις; Απο την πολιτικη το εχασες το παιχνιδι φιλαρακο, οι στρατιωτικοι ηταν ετοιμοι, οσοι ηταν να δωσουν μαχη αλλα τους σταματησαν οι κουστουματοι που λογικα ψηφιζες τοσα χρονια. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο ποσους Ελληναρες το εχω ακουσει αυτο. Ειναι σαν το αλλο Ελλαδα ειναι μεχρι την Λαμια πιο πανω Βουλγαροι και Τουρκια.

 

Εχεις κανεναν ταγματαρχη απο το σόϊ σου που ηταν στα Ιμια; Που το ξερεις; Απο την πολιτικη το εχασες το παιχνιδι φιλαρακο, οι στρατιωτικοι ηταν ετοιμοι, οσοι ηταν να δωσουν μαχη αλλα τους σταματησαν οι κουστουματοι που λογικα ψηφιζες τοσα χρονια. ;)

Εσυ φαντασιοπληκτε διαπραγματευτηκες η' ακομα ?

Εγω ημουν στα Ιμια , εσυ που ησουν τοτε  στο Γυμνασιο ? Εχεις και αποψη τρομαρα σου .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εφτασαν μεχρι τη Λαμια οι Τουρκοι το 1897 και επρεπε να παρεμβουν οι μεγαλες δυναμεις για να σταματήσει, τοτε μας αρεσε βεβαια η παρέμβαση αλλα φυσικα εφταιγαν οι ξενοι για ολα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αντισταθουμε................ :ph34r: :ph34r: :ph34r:

 

 

Με το μυαλο μας...... B)

Κάνω παράθεση σε αυτό το post γιατί βαριέμαι να σκρολάρω στο προηγούμενο που έγραψες :P Ποιος είπε για man to man battle και δεν το πήρα χαμπάρι;Εγώ είπα και πίστεψε με είμαι σε θέση να το γνωρίζω επακριβώς ότι τα αεροσκάφη τους είναι στα όρια του αδύνατου να φτάσουν στον ηπειρωτικό κορμό και να μας καταστρέψουν σημαντικές υποδομές άσε που είναι και 700 km μακριά από την Αθήνα 600 είναι Μυτιλήνη ενώ τα δικά μας είναι δίπλα τους.Μην μου πεις ότι δεν βλέπεις το πλεονέκτημα...Επίσης επέτρεψε μου να σου πω ότι στον Ηλεκτρονικό πόλεμο έχουμε επενδύσει πάρα πολλά την τελευταία εικοσαετία χωρίς να μπω σε παραπάνω λεπτομέρειες.Βλέπεις ότι προσπαθώ να μιλήσω ορθολογικά αν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε το απόγευμα σε αυτό το επίπεδο πολύ ευχαρίστως γιατί τώρα φεύγω για εργασία στους αγρούς....Αν πάλι όχι καλή καρδιά πάντως σε επίπεδο flame δεν συμμετέχω άλλο!

Μα εφτασαν μεχρι τη Λαμια οι Τουρκοι το 1897 και επρεπε να παρεμβουν οι μεγαλες δυναμεις για να σταματήσει, τοτε μας αρεσε βεβαια η παρέμβαση αλλα φυσικα εφταιγαν οι ξενοι για ολα..

Είναι τυχαίο ότι παρέβλεψες ότι στο αρχικό μου post αναφέρθηκα ότι δεν υποχωρήσαμε ποτέ σε παραβιάσεις μετά την συνθήκη της Λωζάνης εκτός από τον βλάκα τον σπυριάρη στα Ίμια ή το έκανες σκόπιμα;Για ποιο 1897  μιλάς;Σιγά μην πάμε και στις απώλειες της Βυζαντινής αυτοκρατορίας στους 11 αιώνες της υπάρξεως της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη διαβασω το αρχικο σου ποστ το αφησα στην πρωτη γραμμη δεν διαβαζω ασυναρτησιες τυπου defencenet, σκοπιμα το εκανα ναι για προβοκάτσια.. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ φαντασιοπληκτε διαπραγματευτηκες η' ακομα ?

Εγω ημουν στα Ιμια  εσυ που ησουν τοτε  στο Γυμνασιο ? Εχεις και αποψη τρομαρα σου .

Aρα εκλαιγες και συ παρέα με τους ταγματάρχες ή τους ελεγες: "Μην φοβάσαι κυριε Ταγματαρχα, θα τους φαω ολους εγω".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...