Προς το περιεχόμενο

Νέο MacBook ανακοίνωσε η Apple με οθόνη 12 ιντσών και επεξεργαστές Intel Broadwell


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Για όλα έχεις μια απάντηση άνευ ουσίας... macακιας !! what else??!!

 

Είναι άνευ ουσίας πως το πάχος στα πλαϊνά του mbp είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ απο ότι μια θύρα ethernet?

 

Είναι ανευ ουσίας που υπάρχουν συσκευές αντάπτορες που σου βγάζουν τα πάντα από  το usb-c?

 

Είναι άνευ ουσίας η εμπειρία μου λόγω δουλειάς και επαφής με τα περισσότερα laptops και τα κινητά της αγοράς?

 

Να μιλήσουμε για το σχόλιό σου, ναι, είναι όντως άνευ ουσίας για να κανεις το "κομμάτι" σου!

 

:)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά MacBook pro πριν ένα μήνα 2700€.

Χρειάζεται να συνδεθώ ενσύρματα,ψάχνω την ethernet...πουθενά!

Πρέπει να πάρω αντάπτορα...γελάνε και τα τσιμέντα.

Και καλά στο Air έχει λογική ,στο pro όμως πιο το σκεπτικό να κουβαλάς ένα ακόμα εξάρτημα;

 

μάλον εμείς πρέπει να γελάμε που έσκασε 2700 χωρίς να ξέρεις τι αγωράζεις και τι φιλοσοφία αντιπρωσοπευει το προίον ;)

 

άντε και καλή μόστρα τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτο δεν σημαινει για καποιους αλλους δεν ειναι χρησιμο, βασικα μου θυμίζει pc gamers που λενε οτι το gamepad ειναι αχρηστο αφου υπαρχει πληκτρολογιο+ποντίκι.

 

Εγω αν θα αγοραζα κατι σε αυτη την κατηγορια θα διαλεγα μαλλον το Dell XPS 13.

 

Προφανώς δεν γίνεται να μην είναι χρήσιμο για κανέναν. Απλά δεν είναι πρακτικό σε μια συσκευη που δεν μπορεί να λειτουργήσει και σαν tablet. Εδώ καθαρίζω συνεχώς την οθόνη στο laptop, θα τη χούφτωνα και με τα χέρια μου απο πάνω? :P

 

Το XPS είναι από τα καλύτερα με windows αλλά είδες πόσο κάνει???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο pro υπάρχει σκεπτικό και είναι απλό: Δεν χωράει η ethernet με το πάχος που έχει στο πλάι το pro. 

 

 

Φαντάζομαι πως θα βγεί κάτι που θα βγάζει εισόδους/εξόδους για όλα (φόρτιση, usb, thunderbolt). Με το αζημίωτο προφανώς!

 

 

Δεν έχει περάσει από τα χέρια μου ή απο το γραφείο ΚΑΝΕΝΑ laptop με οθόνη αφής, που να είδα έστω και μια φορά κάποιον να χρησιμοποιεί αυτή τη δυνατότητα...

 

(νομίζω πως) μια χαρά χωράει φίλε. νομίζω είχε παραθέσει ο haha παλιοτερα laptop με ίδιο (ή μπορει και λιγοτερο πάχος) με ethernet.

 

απλώς η Apple τραβάει στο μονοπάτι του όλα "over the air.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow.... Πραγματικά νέα χαμηλά για την Apple. Τα XPS 13 και Spectre X360 ειναι τοσο ανωτερα και για λιγότερα φράγκα! Ενας θέος ξέρει τι σκεφτόταν (δεν) η Apple. Το form over function πάλι τα κανε ακομα μια φορά φουτάνα.

 

Οχι βεβαια πως δεν θα βρει να αρμέξει πάλι και μάλιστα γερά. Δόξα τον θεό πάντα θα υπάρχουν αυτοι που θέλουν απλά κάτι να φαίνεται ωραίο χωρίς να έχει καποια ουσιαστική αξια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν γίνεται να μην είναι χρήσιμο για κανέναν. Απλά δεν είναι πρακτικό σε μια συσκευη που δεν μπορεί να λειτουργήσει και σαν tablet. Εδώ καθαρίζω συνεχώς την οθόνη στο laptop, θα τη χούφτωνα και με τα χέρια μου απο πάνω? :P

 

Το XPS είναι από τα καλύτερα με windows αλλά είδες πόσο κάνει???

 

Γιατι πρεπει να ειναι ντε και καλα σαν ταμπλετ ? Τι ειναι πιο άμεσο και βολικο, να κανεις κλικ κατευθειαν με το χερι ή να σύρεις εκει το ποντικι ή το touchpad ?

 

Νομιζω καπου 1400 ευρω τιμη λογικη για αυτη την κατηγορια και αυτα που προσφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

(νομίζω πως) μια χαρά χωράει φίλε. νομίζω είχε παραθέσει ο haha παλιοτερα laptop με ίδιο (ή μπορει και λιγοτερο πάχος) με ethernet.

 

απλώς η Apple τραβάει στο μονοπάτι του όλα "over the air.."

 

Αναφέρομαι στο σχεδιασμό που έχει το mbp-r στο πλάι του. Όπως είναι οι γωνίες δεν χωράει η θύρα ethernet. Θα έπρεπε να επεκταθεί και πιο κάτω στο σασί να να έχει κάτι πορτάκι να ανοίγει προς τα κάτω αυξάνοντας το διαθέσιμο χώρο. Η apple επέλεξε τη δική της σχεδιαστική γραμμή και δεν είναι λογικό για κάποιον που θα δώσει τόσα χρήματα, να μην έχει ενημερωθεί για τα specs αναλυτικά.

 

wow.... Πραγματικά νέα χαμηλά για την Apple. Τα XPS 13 και Spectre X360 ειναι τοσο ανωτερα και για λιγότερα φράγκα! 

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/DELL-XPS-13--I5-5200U--8GB-256GB-%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-%CE%91%CF%86%CE%AE%CF%82,99452,480509,1938529.html?langId=-18

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατι πρεπει να ειναι ντε και καλα σαν ταμπλετ ? Τι ειναι πιο άμεσο και βολικο, να κανεις κλικ κατευθειαν με το χερι ή να σύρεις εκει το ποντικι ή το touchpad ?

 

 

 

Βρες ένα laptop με touch screen και προσπάθησε να το δουλέψεις με την οθόνη μόνο, έχοντάς το μπροστά σου ανοιχτό και θα καταλάβεις αν είναι πρακτικό ή όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες ένα laptop με touch screen και προσπάθησε να το δουλέψεις με την οθόνη μόνο, έχοντάς το μπροστά σου ανοιχτό και θα καταλάβεις αν είναι πρακτικό ή όχι.

 

εχω δοκιμασει σε διαφορα μαγαζια με υπολογιστες, εμενα με βολευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι συγκρίνουμε ανομοια πράγματα. Το Dell και το hp έχουν επεξεργαστή U αυτό m δεν απευθύνεται λοιπόν το macbook στο ίδιο κοινό. Περαιτέρω τι σκατα να την κάνεις αυτή την οθονάρα όταν θα του πετάς ένα RAW και θα το σκέφτεται μισή ώρα; Γιατί δεν έβαλε qhd στο air με μικρό bezel να τελειώνουμε. Την ίδια μπαταρία το ίδιο ελάχιστο βάρος με το υπάρχον air μικρότερο footprint και τέλος. Απλά έβαλαν μια ακόμα κατηγορία. Κατακερματισμός. Το spectre και το xps πάντως είναι αντίστοιχα του air και όχι του macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μεγαλύτερη οθόνη βέβαια, touch, μεγαλύτερη ανάλυση, πιο ισχυρός επεξεργαστής...

 

πιο βαρύ βέβαια και σίγουρα με χειρότερη αυτονομία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εχω δοκιμασει σε διαφορα μαγαζια με υπολογιστες, εμενα με βολευει

 

Δηλαδή το είδες σε ένα μαγαζί 10 sec  και άγγιξες με το δάχτυλο την οθόνη και ενθουσιάστηκες? Φαντάσου να το έχεις και στα πόδια σου και να κουνάς τα χέρια σου μια για να κάνεις κλικ στην οθόνη, μια για να πληκτρολογήσεις στο πληκτρολόγιο από κάτω... 

 

Θα μου πεις, γυμνάζεις και τα χέρια σου... :P

μεγαλύτερη οθόνη βέβαια, touch, μεγαλύτερη ανάλυση, πιο ισχυρός επεξεργαστής...

 

πιο βαρύ βέβαια και σίγουρα με χειρότερη αυτονομία...

 

Επειδή αναφέρθηκε έβαλα την τιμή του. Σε καμία περίπτωση δεν τα βάζω στην ίδια κατηγορία από πλευράς specs! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το είδες σε ένα μαγαζί 10 sec  και άγγιξες με το δάχτυλο την οθόνη και ενθουσιάστηκες? Φαντάσου να το έχεις και στα πόδια σου και να κουνάς τα χέρια σου μια για να κάνεις κλικ στην οθόνη, μια για να πληκτρολογήσεις στο πληκτρολόγιο από κάτω... 

 

Θα μου πεις, γυμνάζεις και τα χέρια σου... :P

 

 

 

Δυστηχως δεν τα δινουν για τεστ drive :P

 

Εδω εγω τοσα χρονια φορητο 2 κιλα και τον κραταω οταν ξαπλωνω  ανασκελα στο κρεβάτι με το ultrabook θα ειχα θεμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...