Προς το περιεχόμενο

ZyXEL VMG1312-B10A VDSL2 Wireless N Modem Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εδώ και κάνα μηνα το εν λόγω router και είμαι ευχαριστημένος (σε συνδυασμό με WIND VDSL). Κλειδώνει στα 48down και 4,9up

 

Το μονο αρνητικό είναι ότι ορισμένες φορές αρνείται να μπει στην σελίδα του router χωρίς όμως να επηρρεαζεται το internet!!

υπάρχει εξήγηση ή λύση για αυτό?

αν εισαι στα 48 και οχι στα 50 κοιτα αυτο μηπως και πας 50

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

β.δες για Firmware update για το θεμα που εχεις.εκτος αν ειναι οπως σε καποια tp link που οπως λενε  μετα απο λιγη ωρα δεν σε αφηνει να κανεις Login στο Interface και πρεπει να κανεις Reboot.Ουτε απο αλλη συσκευη σε αφηνει ουτε απο αλλο browser?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με wifi και σύνδεση στην κεντρικη πρίζα 

http://www.speedtest.net/result/5042351371.png

 

firmware update ήταν το πρώτο που προσπάθησα αλλα δεν το δέχεται. Έστειλα mail στην Zyxel και απαντησαν ότι αν είναι το modem είναι από πάροχο ίσως να έχει κάποιο custom firmware και να μην μπορεί να γινει update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με wifi και σύνδεση στην κεντρικη πρίζα 

http://www.speedtest.net/result/5042351371.png

 

firmware update ήταν το πρώτο που προσπάθησα αλλα δεν το δέχεται. Έστειλα mail στην Zyxel και απαντησαν ότι αν είναι το modem είναι από πάροχο ίσως να έχει κάποιο custom firmware και να μην μπορεί να γινει update.

μεσα απο το ρουτερ δες το συγχρονισμο.μην τρεχεις speedtest.β.δεν φτανει μονο να ειναι κεντρικη πριζα.πρεπει να εχουν αποσυνδεθει και τα υπολοιπα πριζακια ή αμα χρησιμοποιουνται σαν τηλεφωνο να τα εχεις ενωσει πανω στο σπλιττερ και οχι παραλληλα πανω στην γραμμη.δεν ξερω αν εχουν κανει καμια βλακεια λογω οτι ειναι απο παροχο και κοβουν το Firmware update που το θεωρω τραγικο.δεν ξερω αν απο καναν tftp ή με αλλον τροπο να μπορεις να περασεις generic firmware.απλα σιγουρεψου οτι ειναι το σωστο firmware.Μην υπαρχουν διαφορετικα version οπως ειναι με τα tp link Πχ v1 v2 v3 Που εχουν αλλα firmware.αλλιως θα δοκιμαζα κανα Hard reset και εναλλακτικα να μπω απο αλλο Pc οταν δεν μπαινει για να δω τι γινεται.εκτος αν το κοβουν μετα απο χ χρονο οπως ειχαν πει και σε καποια tp link οτι γινεται.απλα εκει θα στο κανε παντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις τελευταίες μέρες μια μπαίνει μια ΔΕΝ μπαίνει. Όταν μπαίνει πάει σφαίρα πάντως!

 

Την συνδεσμολογία την τσέκαρα και είναι όλα κομπλέ. Και μέσα από το ρούτερ ο συγχρονισμός είναι 50/5!!

 

Αυτά που είπες για το firmware update δεν τα ξέρω. Εγώ μπήκα στο site της zyxel και βρήκα το τελευταίο firmware για το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Hard reset έκανα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου μεσα στο zyxel θα λεει ποιο firmware εχεις.εσυ αν εχεις πιο παλιο απο αυτο που κατεβασες το περνας.επισης οταν δεν μπαινει στο interface απο το ενα λαπτοπ αν πας να μπεις απο αλλο λαπτοπ /tablet/κινητο μπαινει?

αν δεν μπαινει απο πουθενα θεμα κατι στο ρουτερ???.αν δεν μπαινει απο το pc μονο θεμα pc.επισης δες τι επιλογες δινει για το web interface.αν πχ θα σε αποσυνδεει μετα απο χ χρονο ή αμα παει να μπεις αλλος χρηστης σαν admin αν θα σε βγαζει ή θα κανετε login και οι 2 ή αν θα πρεπει να βγεις εσυ για να μπει ο αλλος.δες αν σου λεει μεετα απο ποση ωρα θα σε κανει αυτοματα logout.μηπως και εχει τιποτα εκει.αν δεν εμπαινε ποτε θα ελεγα οτι το κοβουν αυτοι μετα απο χ ωρα οπως ειχαν πει για καποιο tp link που το εκανε που εκοβε το web interface μετα απο χ χρονο.επισης δεν ξερω αν οταν δεν βλεπεις το web interface αν σε βαζεις σε cli interface.Λογικα πρεπει να εχει.δοκιμασε να κανεις Telnet οταν εχεις web interface και Telnet οταν δεν εχεις.

η admin/admin ή admin/1234 αν ειναι οπως τα παλια εκτος αν τα εχεις αλλαξει
 

την καλωδιωση ειπα να την τσεκαρεις για το θεμα συγχρονισμου οχι για το θεμα του interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις τελευταίες 2 ημερες ΔΕΝ μπορώ να μπω στο interface για να τσεκάρω αν έχει εγκατεστημένο πιο παλιο από αυτό που κατεβάζω.

 

Όταν δεν μπαίνει από το laptop ΔΕΝ μπαίνει και από πουθενά αλλου (κινητό-tablet).

ΙΣΩΣ να μπει καμια φορα από διαφορετικό browser αλλα χωρίς να είναι σίγουρο ή αν μπει αργεί παρα-παρα πολύ.

 

Username-password έχω αλλάξει όταν το εγκατέστησα και δεν έχω ιδέα τι σημαίνει "να κάνω Telnet"

 

O συγχρονισμός και η ταχύτητα όμως (όπως το αντιλαμβάνομαι από την ταχύτητα στο internet και τα test  που κάνω μιας και δεν μπορώ να μπω στο inteface) μένουν ανεπηρέαστα ειτε έχω πρόσβαση είτε όχι στο 192.168.1.254

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Telnet αν εχει cli interface ειναι telnet ip router πχ telnet 192.168.1.1 που ειναι interface με εντολες.

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο εκτος αν εχει να πει κατι παραπανω η zyxel.οτι δεν πεφτει η ταχυτητα και εχεις ιντερνετ σημαινει οτι το ρουτερ δεν κολλαει.οτι δεν μπαινει απο καμια συσκευη δειχνει οτι δεν φταιει η συσκευη.μια τελευταια δοκιμη που δεν στεκει αλλα τυπικα.οταν δνε μπαινει στο interface κλεισε οτι download κανεις να μην υπαρχει καμια κινηση και δοκιμασε παλι να συνδεθεις μπας και οταν μπουκωνει που δυσκολο το κανει αυτο.
και οπως ειπα δες στο Interface αν δινει τιποτα επιλογες για το web interface γενικοτερα.αλλιως ας μας πει καποιος αλλος που το εχει αν εχει το ιδιο θεμα.

καντο hard reset αμα θες να μπεις παλι αν δεν μπαινει αλλιως για να δεις για το firmware.και δοκιμασε αν ειναι πιο παλιο το firmware Να περασεις απευθειας το καινουριο πριν κανεις κατι αλλο αν και δεν πρεπει να ειναι αυτο.τι σου βγαζει και δεν το δεχεται το firmware?καλα ελεος και η zyxel επειδη εχει custom firmware να μην μπορεις να το αλλαξεις?αφου σε αφηνει να πας στην καρτελλα για firmware update θα πρεπε να σε αφηνει να περασεις και αλλο ή με καποιο χ ψ τροπο να γινοταν που ισως να γινεται αλλα να ειναι δυσκολος(jtag).

Σου φαινεται για custom το firmware αν το ρουτερ ειναι της wind?δηλαδη το βλεπεις preconfigured με συγκεκριμενα στοιχεια ειτε στο wan connection ειτε στο wifi?

της wind ειναι το zyxel?

και σιγουρεψου οτι ειναι το σωστο firmware για την συσκευη σου.μπορει πχ να αλλαζει ενα γραμμα και να ειναι αλλο μοντελο ή μπορει να εχει διαφορετικα versions οπως η tp link.αν εχεις αρκετα παλιο δοκιμασε να πας στο αμεσως επομενο και μετα στο τελευταιο μηπως για αυτο το λογο δεν το κανει.το εχω πετυχει με linksys wag354g αν θυμαμαι καλα που ηθελε ενδιαμεσο οπως και με cisco poe switch managed.αν μπαινει σε cli ισως και απο εκει να μπορεις να δεις το version του firmware που εχεις.

ουτε μια φορα δεν σε εχει αφησει να μπεις στο interface να δεις το firmware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μπαινω στο modem me CLI (telnet) κανονικα με admin/admin. Οταν ομως δινω εντολη reboot τοτε μου απανταει : reboot: Operation not permitted .

Τι κανω λαθος ;

μηπως θελει και καμια αλλη παραμετρο ;με /? η με ? μηπως λεει κατι παραπανω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, μόλις ενεργοποίησα την υπηρεσία VDSL της WIND, και θα μου δώσουν το Zyxel VMG1312-B10D σαν εξοπλισμό (υποθέτω οτι είναι πολύ παρόμοιο ή ίδιο σε προδιαγραφές με το 1312-B10A πο αναλύεται εδώ; ). 

 

Σε κάθε περίπτωση, θέλω να προσθέσω τη δυνατότητα για γρήγορο wireless 802.11ac, αλλά να είναι και dual band. Ποια είναι η καλύτερη λύση για να προσθέσω στο Zyxel;

 

1. Να αγοράσω απλά ένα wireless access 802.11ac point και να τελειώνω. Πιστεύω και η οικονομικότερη λύση.

 

2. Να αγοράσω ένα wireless router 802.11ac . Θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω να αντικαταστήσω τις routing δυνατότητες του Zyxel με ένα άλλο router; Δε θα ήθελα να πληρώσω διπλά για να έχω τις ίδιες δυνατότητες.

 

Ευχαριστώ,

Άρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ειναι οτι πιο φτηνο.

β.να παρεις wireless router οχι.δεν εχει νοημα θα πρεπει να κανεις αρκετες ρυθμισεις εκτος αν το θες.να παρεις wireless vdsl router ναι θα μπορουσες να αντικαταστησεις το zyxel αλλα θα πρεπει να πληρωσεις αρκετα.το wireless ac θα μπορουσε να αντικατασταθει και με καποιο Powerline αν το θες για συγκεκριμενο Pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μπράβο για το πολύ καλο review απο εκει και πέρα τα zyxel σαν μηχανάκια ειναι πολύ καλά , 2 που ειχα παλιά σε adsl και ακόμα μετα απο τοσα χρόνια δουλεύουν ειναι σκυλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ρυθμίσεις για bridge mode έχουμε για το συγκεκριμένο?

Πρέπει να το ετοιμάσω εδω και να το στειλω να το κουμπωσουν χωρίς δυνατότητα αποτυχιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα zyxel συνηθως το bridge ηταν ευκολο.και στο Manual μπορει να αναφερει κατι.το βασικο ειναι αν σε αφηνει να το γυρισεις επειδη ειναι της wind με custom firmware.


Κοιτα στο manual ftp://ftp2.zyxel.com/VMG1312-B10D/user_guide/VMG1312-B10D_V5.11.pdf

σελιδα 31 32.απο εκει ειτε με το wizard λογικα ειτε με add new wan interface να το κανεις bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...