Προς το περιεχόμενο

ZyXEL VMG1312-B10A VDSL2 Wireless N Modem Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tp-link πίνω στο όνομα αυτής της εταιρίας. Είχα ένα ADSL2 modem (μου διαφεύγει το μοντέλο του τώρα) το οποίο άνοιξα και flashara με πατέντα σε VDSL2 και έγινε TP-LINK TD-W9980 χωρίς το WiFi κομμάτι. Όσο έπαιξε (γιατί κάηκε μετά από 2-3 μέρες λόγο κεραυνού που πιθανών πέρασε μέσα από τη γραμμή του ΟΤΕ) δούλεψε πολύ καλά. ΑΛΛΑ το ZyXEL συγχρονίζει πιο ψηλά και από ότι βλέπω είναι βράχος σταθερότητας τουλάχιστον σε γραμμή ΟΤΕ.

 

Προσωπικά δε με ενοχλεί να δώσω 120 ευρώ (και παραπάνω) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε αυτό το κομμάτι μιας και το modem το βάζεις και το ξεχνάς. Σίγουρα μπορείς να κάνεις 1002 πατέντες για να τη βγάλεις πιο φτηνά αλλά δε θέλουν όλοι να έχουν άλλο modem και άλλο router όπως δεν ξέρουν όλοι να μπλέκουν me bridge, router configuration ξεχωριστά κτλ.

 

Προσωπικά ενώ έχω κορυφαίο modem/router με AC προτίμησα να κρατήσω το ZyXEL να αναλάβει το ρόλο του modem μιας και συγχρονίζει κατά τι παραπάνω και σε γενικές γραμμές είναι πιο σταθερό από το Asus. Με ενοχλεί κάπως που έχω δυο συσκευές στο συγκεκριμένο μέρος αλλά ευτυχώς το ZyXEL δεν έχει εξωτερικές κεραίες οπότε και πιάνει μικρό χώρο (σε αντίθεση με το Asus).

 

Επίσης, πάρτε UPS και για τα modem/router αν δεν τα έχετε ήδη προστατευμένα. Μια με τους κεραυνούς μια με τη ΔΕΗ δεν είναι τίποτα να τα πάρετε στο χέρι και να κλαίτε μετά ένα σκασμό λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αλλάξεις το modem/router του isp και να το πληρώνεις πάλι χρυσό;

Απενεργοποιείς κάθε δυνατότητα wireless/routing και το αφήνεις σκέτο modem.

Αγοράζεις λοιπόν ένα routeraraki ac/gigabit χωρίς modem, πολύ πιο φθηνά από τι να το έπερνες με vdsl modem πάνω, και είσαι κομπλέ. Εγώ έτσι έχω κάνει. Ο router μου σταθερός, και αν βάλω vdsl, γίνεται μόνο modem και συνεχίζω και έχω τον router μου.

γιατι τα περισσότερα μπουκώνουν ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ με μερικά torrents πολλές φορες games έχουν σπασίματα, αν εχεις μερικές συσκευές..........πάλι μπουκώνει... έχουν κακό qos κλπ κλπ (πάει μακριά το πράγμα)

στην ελλαδα τουλαχιστον της περρισοτερες φορες άλλο modem router ειναι μονόδρομος από όσα εχω δοκιμάσει των παροχον μονο το vdsl router του οτε την παλεύει λίγο (λίγο όμως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι τα περισσότερα μπουκώνουν ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ με μερικά torrents πολλές φορες games έχουν σπασίματα, αν εχεις μερικές συσκευές..........πάλι μπουκώνει... έχουν κακό qos κλπ κλπ (πάει μακριά το πράγμα)

στην ελλαδα τουλαχιστον της περρισοτερες φορες άλλο modem router ειναι μονόδρομος από όσα εχω δοκιμάσει των παροχον μονο το vdsl router του οτε την παλεύει λίγο (λίγο όμως)

Γιατί παίζει ρόλο ο επεξεργαστής και η μνήμη και το λογισμικό... κάποτε είχα στήσει υπολογιστή με debian σε ρόλο router για να το συγκρίνω πόσο γρήγορα ανοίγει nat connections σε σύγκριση με ένα cisco 876 ε το cisco ήταν ποιο γρήγορο απο τον υπολογιστή...

 

Καλά zyxel 662 που είχα και ήταν και πανάκριβο είχα πολύ άσχημη εμπειρία. Δεν ξαναγοράζω zyxel.

 

Για μένα σήμερα στην Ελλάδα με το τηλεφωνικό spam που πάει σύννεφο ένα fritzbox είναι απαραίτητο , βάζεις μεσημέρι να επιτρέπεις κλήσεις μόνο απο συγγενείς η φίλους , μπλοκάρεις όλα τα περίεργα νούμερα που σε παίρνουν να σου πουλήσουν κλπ.

 

 

Αντί οι isp's να μας προστατέψουν από το τηλεφωνικό spam αναγκαζόμαστε εμείς να κάνουμε αυτά που θα έπρεπε να μας παρέχουν.

 

Παίρνουν μεσημεριάτικα να πουλήσουν πακέτα και άλλα.

Επεξ/σία από lagman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρυσό από που και ως που;

120Ευρώ δεν είναι χρυσό, χάλκινο μπορεί, είναι middle range. Το Tp-link που έχω το πήρα κάπου στα 75Ευρώ (για ISDN). Για τη τιμή του είναι άριστο και δεν θα με νοιάζει σε τι πάροχο θα είμαι μελλοντικά*, αυτό είναι το μεγάλο συν με τα router της αγοράς. Συν ότι έχεις όλες τις ρυθμίσεις ελεύθερες, δεν είναι ρούτερ των 5 Ευρώ που δίνουν οι πάροχοι και κολλάνε αβέρτα.

Έχω δουλέψει και με ρούτερ χιλιάρικου, αλλά για κάποιον που θέλει το καλύτερο σε τιμή/απόδοση, το TP-Link 8970 καλύπτει το 99% των περιπτώσεων (δεν έχει τα μειονεκτήματα του Zyxel).

 

*=αν και ξέρω ότι ISDN μόνο ο ΟΤΕ δίνει προς το παρόν.

ISDN τηλεφωνία έχει και η WIND.  Για internet isdn δίνει και η hol και η Forthnet μεριζόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ISDN τηλεφωνία έχει και η WIND.  Για internet isdn δίνει και η hol και η Forthnet μεριζόμενο. 

 

οχι φιλε μου, isdn δινει μονο ο ΟΤΕ. αυτο που δινουν οι αλλοι πάροχοι ειναι voip γραμμες πανω στο ρουτερ, και ειναι διαφορετικη τεχνολογια απο την isdn που δινει ο ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τα περισσότερα μπουκώνουν ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ με μερικά torrents πολλές φορες games έχουν σπασίματα, αν εχεις μερικές συσκευές..........πάλι μπουκώνει... έχουν κακό qos κλπ κλπ (πάει μακριά το πράγμα)

στην ελλαδα τουλαχιστον της περρισοτερες φορες άλλο modem router ειναι μονόδρομος από όσα εχω δοκιμάσει των παροχον μονο το vdsl router του οτε την παλεύει λίγο (λίγο όμως)

Έχεις καταλάβει τι έγραψα; Αφήνεις του παρόχου σαν απλό modem απλό και βάζεις ένα σκέτο καλό router (χωρίς ενσωματωμένο modem) να διαχειρίζεται τα connections. Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι το modem απλά μεταφέρει δεδομένα στον router και δεν αναλαμβάνει να διαχειριστεί την κίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις καταλάβει τι έγραψα; Αφήνεις του παρόχου σαν απλό modem απλό και βάζεις ένα σκέτο καλό router (χωρίς ενσωματωμένο modem) να διαχειρίζεται τα connections. Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι το modem απλά μεταφέρει δεδομένα στον router και δεν

αναλαμβάνει να διαχειριστεί την κίνηση.

το έχω δοκιμάσει (brige mode) και πάλι στα torrents με μπόλικα connections μετά από κάτι ώρες απλός σταματάει να απορκινεται το Internet και πρέπει να κάνεις restart το modem (όχι το router) και αν εκείνη την στιγμή κάνεις ping την external ip σου από άλλο μηχάνημα δεν απαντάει λες και έχεις απόσυνδεθει από το isp... δοκιμασμένα με μπόλικα modem routers του ote
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε αν πάρεις απλό router και όχι modem τότε θα το πάρεις και πολύ λιγότερο και με καλύτερη τεχνολογία. Εγώ πήρα με 50 ευρώ tplink gigabit route με 802.11/ac και όχι n που πήρες με 75 ευρώ.

http://www.tp-link.com/en/products/details/?categoryid=2872&model=Archer+C2

Και φυσικά όταν θα πας σε vdsl θα θες άλλο ενώ εγώ όχι γιατί απλά θα χρησιμοποιώ του ote σαν modem και θα κρατήσω τον router μου.

Και η διαφορά αυξάνεται όταν μιλάμε για vdsl modem.

Γιατί κάποιος που έχει vdsl modem/router από τον πάροχο να ξαναπληρώνει για modem;

Αφού αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να αλλάξει μόνο το μέρος του routing. Παίρνει σκέτο router και αντί για 120 πληρώνει 50.

 

δεν απέδιδε καλό ping το default router του OTE πως να το κάνουμε δηλαδή;

το tp-link που πήρα είναι all-in-one, να το βράσω το n, λαπτοπ δεν έχω, όλος μου ο εξοπλισμός είναι Gigabit (5 PCs). Το μόνο ασύρματο είναι το κινητό, για να κάνω ένα πόστ, άντε να δω κάνα βίντεο στο Youtube και πολύ είπα.

VDSL θα βάλω, όταν και εφόσον αλλάξουν το KV κάτω από τη πολυκατοικία μου. Όχι ότι τα 20Mbps που πιάνω μου κάθονται λίγα, σε VDSL θα πιάνω 30-40Mbps εύκολα αλλά δεν το κάνω προς το παρόν. Βέβαια όταν αποφασίσω να αλλάξω και router VDSL με το ανάλογο της tp-link ξέρω που θα το σπρώξω το δικό μου οπότε το κόστος μετάβασης είναι αστείο. Αλλά επειδή είναι ιδιαίτερο router που δεν το βρίσκεις εύκολα θα το κρατήσω.

 

 

οχι φιλε μου, isdn δινει μονο ο ΟΤΕ. αυτο που δινουν οι αλλοι πάροχοι ειναι voip γραμμες πανω στο ρουτερ, και ειναι διαφορετικη τεχνολογια απο την isdn που δινει ο ΟΤΕ.

Ακριβώς! και ένας λόγος παραπάνω είναι γιατί θέλω να πειραματίζομαι λίγο με τηλεφωνικά κέντρα και άλλες πατέντες.

 

Όσο αφορά τα τηλεσπαμ. Μόλις έβαλα γραμμή, έκανα το τηλ απόρρητο και δεν δίνω τον αριθμό μου πουθενά (μόνο σε πολύ κοντινά πρόσωπα). Οπότε να παέι σε λάθος χέρια και να μεταδίδεται ο αριθμός μου λίγο δύσκολο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αλλάξεις το modem/router του isp και να το πληρώνεις πάλι χρυσό;

Απενεργοποιείς κάθε δυνατότητα wireless/routing και το αφήνεις σκέτο modem.

Αγοράζεις λοιπόν ένα routeraraki ac/gigabit χωρίς modem, πολύ πιο φθηνά από τι να το έπερνες με vdsl modem πάνω, και είσαι κομπλέ. Εγώ έτσι έχω κάνει. Ο router μου σταθερός, και αν βάλω vdsl, γίνεται μόνο modem και συνεχίζω και έχω τον router μου.

δεν θα βαζα ποτε ενα ΖΤΕ να παιζει σαν modem.ουτε για αυτο δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα τηλεσπαμ. Μόλις έβαλα γραμμή, έκανα το τηλ απόρρητο και δεν δίνω τον αριθμό μου πουθενά (μόνο σε πολύ κοντινά πρόσωπα). Οπότε να παέι σε λάθος χέρια και να μεταδίδεται ο αριθμός μου λίγο δύσκολο :P

Πρώτα από όλα οι αριθμοί ανακυκλώνοντε αυτό σημαίνει πως τον αριθμό σου μπορεί πριν δύο χρόνια να τον είχε κάποιος που χρώσταγε τη μάνα του και τον πατέρα του... Ε θα περάσουν 5 χρόνια και θα σε παίρνουν τηλέφωνο. Οι εταιρίες που κάνουν τηλεσπαμ χρησιμοποιούν λίστες από προ Χριστού και επίσης βάζουν dialers και καλούν εύρος αριθμών οπότε δε γλιτώνεις το τηλεσπαμ ότι και να κάνεις, καταγγελίες κλπ. Υπάρχει κόσμος που έχει γραφτεί σε ειδικό κατάλογο για να μην λαμβάνει τέτοιου είδους κλήσεις έχει κάνει καταγγελίες και δεν γίνεται τι πο τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ενδιαφερεται για πραγματικη λυση να αγορασει ενα τπ λινκ wdr-3600 ( gigabit & 2.4ghz & 5ghz ) . Να το συνδεσει πανω στο router του παροχου και να απενεργοποιησει το wifi

 

Για τους ψαγμενους υποστηριζει και openwrt που παει σε αλλα επιπεδα τα router

 

300Mbps and 5GHz 300Mbps connections for 600Mbps of total available bandwidth

 

Ολα αυτα με 52€

(Δεν κανω διαφημιση)

 

Κυριολεκτικά το χειρότερο Router που έχω πιάσει στα χέρια μου.Το πήρα για πειράματα στα 30€ από Crazy Sundays και ακόμη λυπάμαι τα χρήματα που έδωσα.Επίσημο firmware EPIC FAIL.ΔΕΝ υποστηρίζει Dual Stack IPv4/IPv6.Η TP-LINK σφυρίζει ανέμελα παρ'όλο το κράξιμο που έχει φάει στα φόρουμ της, εδώ και 1 χρόνο περίπου.Του έβαλα dd-wrt, κάπως καλύτερα, αλλά χάνει συνέχεια την IPv6 και κολλάει συχνά το WiFi.Με OpenWrt εντελώς χάλια...

 

Απο μεριάς ZyXEL έχω αυτή την στιγμή το VMG8324-B10A λόγω VDSL/VoIP από Cyta.Αρκετά buggy GUI και γενικά Firmware.Επικοινώνησα αρκετές φορές με το Support της ZyXEL (τουλάχιστον είναι εξυπηρετικότατοι) και αφού δοκιμάσαμε αρκετά Beta Releases που μου έστειλαν προσωπικά, έχει ακόμη δρόμο για να γίνει σωστό το Firmware.Το καλό είναι ότι δέχονται το Feedback και προσπαθούν να κάνουν αλλαγές (προσωπικά μου έφτιαξαν τα Ελληνικά Dial Tones μιας και δεν υπήρχαν στο Firmware).Προς το παρών, ξαναμπήκε στο κουτί και έβαλα πάλι το TG788vn της Cyta σε Bridge με ένα Cisco 831...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε μου, isdn δινει μονο ο ΟΤΕ. αυτο που δινουν οι αλλοι πάροχοι ειναι voip γραμμες πανω στο ρουτερ, και ειναι διαφορετικη τεχνολογια απο την isdn που δινει ο ΟΤΕ.

 

εχω δει την wind να δινει Netmod σε πελατη.αν δεν ηταν μεριζομεενος το netmod θα πρεπε να το δινει ο οτε.οποτε ή δινει isdn τηλεφωνια ή γα καποιο λογο καποια συμβαση δινει αυτη Netmod.

ISDN τηλεφωνία έχει και η WIND.  Για internet isdn δίνει και η hol και η Forthnet μεριζόμενο. 

αρκετες εταιρειες voda,forthnet,hol Κτλ δινουν bri interface πανω απο το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Έχω εδώ και κάνα μηνα το εν λόγω router και είμαι ευχαριστημένος (σε συνδυασμό με WIND VDSL). Κλειδώνει στα 48down και 4,9up

 

Το μονο αρνητικό είναι ότι ορισμένες φορές αρνείται να μπει στην σελίδα του router χωρίς όμως να επηρρεαζεται το internet!!

υπάρχει εξήγηση ή λύση για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...