Προς το περιεχόμενο

Αγορα Τηλεσκοπιου


murcielago580

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.Ενδιαφερομαι για αγορα τηλεσκοπιου με σκοπο να συνδεσω μια dslr για φωτογραφιση.Επειδη ειμαι νεος και δεν ξερω σχεδον τπτ σχετικα με τηλεσκοπιο μηπως μπορει καποιος να μου πει τι να προσεξω?

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε περιπτωση που δεν το γνωρίζεις υπάρχει το :

http://www.astrovox.gr/
με πολλα ατομα που ασχολούνται με αστροπαρατήρηση και φωτογραφία.


 

για φωτογράφιση θα σου προτεινα ενα τηλεσκόπιο με κοντό "σωληνα"
και μεγαλουτσικη διάμετρο για τα πρωτα σου βηματα.
να αποφυγεις τα dobsonian  γιατι δε προσφέρονται για φωτογραφιση αλλά πιο πολυ για παρατήρηση.
όσο πιο καλη βάση έχει τόσο πιο σταθερη θα είναι (αλλα΄ είναι κ πιο ακριβη)
επισης αν είναι αυτοματη (με μοτερ) θα σου κάνει τη ζωή απλα πιο ευκολη
εγω το ψιλομετάνιωσα που δεν πηρα βάση με μοτερ.αλλα ειναι λίγο πιο old-school η φάση και νομίζω μαθαινεις πιο πολλα πράγματα έτσι γιατι μπαινεις στη διαδικασία να στρέψεις το τηλεσκόπιο και να ακολουθησεις ενα στόχο.
όμως για να το κάνεις αυτό πρεπει να ξερεις πού είναι αυτός ο στοχος.γενικά μαθαινεις πολλα που με την αυτοματοποιημένη βάση(με goto λειτουργία κ μοτερ ) τα προσπερνας.
προσωπικα είχα επιλέξει αυτό:
http://www.planitario.gr/150-750-black-diamond-eq3-2.html
αλλα θα το προτιμούσα με μια καλυτερη βάση,ειδικά για φωτογραφία.
υπάρχουν κ πολυ καλυτερα, αλλά μετα πρεπει να δώσεις πολλααα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Οχι δεν γνωριζα για το site οποτε θα ριξω μια ματια.

Οσο για το τηλεσκοπιο που προτεινεις νομιζω οτι ηδη ειναι αρκετα αλλα με πιο λιγα χρηματα να υποθεσω οτι δεν θα κανεις δουλεια της προκοπης σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για απλή παρατήρηση μπορείς να δοκιμάσεις και κατι με λιγοτερα χρήματα , αλλά για αστροφωτογράφηση ανεβαίνουν οι απαιτήσεις σε εξοπλισμό.

απόψη μου είναι ότι αστροφωτογραφηση με περιορισμένο budget ειναι αρκετά δύσκολη υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...Απο φωτογραφικη παλι δεν εχω κατι τρελο,την nikon d5100 με τον απλο φακο αλλα και τον 55-200.Με τριποδο τη νυχτα το καλοκαιρι στη μυτιληνη που ημουν και ειχε σκοταδια εβγαλα καποιες αρκετα καλες φωτογραφιες πιστευω.

Η συγκεκριμενη μηχανη θα ειναι αρκετη η θα πρεπει να παω σε full frame για να εχω περισσοτερο φως?Η θα χρειαστει αλλον φακο με πιο μικρο f απο το 3.5 του βασικου φακου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αντικείμενο είναι η αστροφωτογραφηση τοτε μην αγχώνεσαι για ανοικτά διαφράγματος...θέλεις f/8 και μεγάλη έκθεση, ειδικά αν θες να πετύχεις τα κλασικά star trails

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...