Προς το περιεχόμενο

Νέο gaming notebook ASUS ROG G501 με Core i7 και GTX 960M


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανεβαζει για πλακα θερμοκρασιες λογο μικρου μεγεθους και ενσωματωση περιφερειακων πραγμα που φθινει πιο γρηγορα επεξεργαστης και καρτα γραφικων, αν μια καρτα γραφικων σε σταθερο εχει maximum 3 χρονια full gaming σε λαπτοπ δε θα βγαλει ουτε χρονο

οτι πιο λαθος εχω διαβασει ποτε μου σε τεχνολογικο φορουμ

εχω φιλο με λαπτοπ asus που σκαρτο σύστημα ψυξης,

i7 (4cores/8threds δεν θυμαμε μοντελο, 2κατι ghz) gtx 540m και οταν παιζει lol, και παιζει καθε μερα οχι μια στο τοσο, cpu και gpu ειναι στάσιμα στους 90-98c (μιας και εχει ενα heatpipe και για τα δυο)

 

μην λεμε και οτι θελουμε παιδια.. κριμα ειναι για αυτους που δεν ξερουν, θα διαβαζουν τις μπουρδες καποιον και θα μαθαινουν λαθος πραγματα..

 

η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας που ελεγε και ενας καθηγητής μου στο ιεκ

 

το nickname σου ακριβές παντος

 

 

-------

τα λαπτοπ ειναι μονο για αυτους που θελουν να μετακινούνται συνέχεια, η σύγκριση desktop laptop ειναι τελείως άτοπη.

 

εμφανισιακά παντος τα σπαει, μαυρο-κοκκινο :devil:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όταν άλλοι κοιτάνε να βάζουν θύρες USB type C και να αφαιρούν ακόμη και την Ethernet, εταιρείες όπως η Asus δίνουν βαρύτητα στα χαραχτηριστικά που πραγματικά αξίζουν (επί του παρόντος τουλάχιστον)

 

Και αυτό το laptopάκι fashion item είναι. 15.6 ίντσες οθόνη και τεράστια ανάλυση, λες και θα το κοιτάς απο τα 5 εκατοστά.

 

Απλά είναι fashion item που στοχεύει σε διαφορετικό κοινό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 cpu και gpu ειναι στάσιμα στους 90-98c (μιας και εχει ενα heatpipe και για τα δυο)

το λες και μονος σου, απο τη μια φασκεις και αντιφασκεις 90-98 βαθμους και το λες νορμαλ για lol? δηλαδη αν παιξει nba σε 4κ τι πρεπει να κανει να ψηνει μπριζολες? και εκτος αυτου μια αναζητηση σε παλιοτερα μοντελα κυριως σε gaming toshiba qosmio που προοριζοταν για games σε 1 χρονο οι καρτες γραφικων εβγαιναν off, η εμφαση μου ηταν στο οτι τα λαπτοπ που εχουν υψηλες επιδοσεις οσο ενα desktop φθινουν πολυ πιο γρηγορα απο οτι τα σταθερα, ενα δυνατο σταθερο με υδροψυξη θα εχει μακροβιοτερο χρονο ζωης απο οτι ενα λαπτοπ που εχει ενα φειρφιρι ανεμιστηρακι 1000+rpm οσο για το username εχεις δικιο δε μπορουμε να ειμαστε ολοι χακεραδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι πιο λαθος εχω διαβασει ποτε μου σε τεχνολογικο φορουμ

εχω φιλο με λαπτοπ asus που σκαρτο σύστημα ψυξης,

i7 (4cores/8threds δεν θυμαμε μοντελο, 2κατι ghz) gtx 540m και οταν παιζει lol, και παιζει καθε μερα οχι μια στο τοσο, cpu και gpu ειναι στάσιμα στους 90-98c (μιας και εχει ενα heatpipe και για τα δυο)

 

μην λεμε και οτι θελουμε παιδια.. κριμα ειναι για αυτους που δεν ξερουν, θα διαβαζουν τις μπουρδες καποιον και θα μαθαινουν λαθος πραγματα..

 

η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας που ελεγε και ενας καθηγητής μου στο ιεκ

 

το nickname σου ακριβές παντος

 

 

-------

τα λαπτοπ ειναι μονο για αυτους που θελουν να μετακινούνται συνέχεια, η σύγκριση desktop laptop ειναι τελείως άτοπη.

 

εμφανισιακά παντος τα σπαει, μαυρο-κοκκινο :devil:

 

Lol->απαιτητικό παιχνίδι.

Κάτι δεν πάει καλά με την σκέψη σου.Για δοκίμασε να τρέξεις κανά Metro,κανά evolve σε full ανάλυση και μετά να δούμε αν δεν πάει στην συντήρηση το laptop σου σε κανά 1-2 χρόνια το πολύ για καμμένη κάρτα γραφικών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει απαισιο συστημα ψυξης με αποτελεσμα να τραβανε ολα throtle για να μην ξεπερνανε τους 100c.

ετσι ειναι απο το 2011 το λαπτοπ (ξεχασα να ανεφερω ημερομηνία)

 

 

 

το λες και μονος σου, απο τη μια φασκεις και αντιφασκεις 90-98 βαθμους και το λες νορμαλ για lol? δηλαδη αν παιξει nba σε 4κ τι πρεπει να κανει να ψηνει μπριζολες?

οχι παλι στους 98c max θα ειναι με 4-5fps, για κανα αυγο μπορει, μπριτζολα δεν ξερω.

 

το λαπτοπ ψυνετε καθε μερα εδω και 4 χρονια και εσυ μας λες οτι τα laptop καιγονται σε λιγοτερο απο εναν χρονο. μονο σε κατι συγκεκριμενα μοντελα συμβαινει αυτο λογο κακης gpu. οπως ενως αλλου φιλου που το εψαξε και βρηκε παρα πολλα ατομα με καμενη gpu που απλα βαλανε μια διαφορετικη πανω και δουλευουν χρονια (2008-9 λαπτοπ εαν δεν κανω λαθος)

 

σε καμια περιπτοση δεν λεω πως ειναι καλητερα τα λαπτοπ, εξαλου εγω ημουν αυτος που χτυπιόταν να μην παρει ο φιλος μου λαπτοπ και πηγε και εσκασε 1000αρικο.. και οχι δεν μετακινείται. απλα ετσι. το ηθελε compact λεει..

 

υ.γ. αυτο για το ψευδονιμο το ειπα για να σε περιαξω, μην το παρεις προσωπικά και χαίρομαι που με περιαξες και εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χιλιαρικα? Δε παω να παρω μια cbr 1000ara μεταχειρισμενη λεω εγω.. Με 1500 ευρω φτιαχνεις pc  οπως ειπε στο πρωτο comment  το παλικαρι που παιζει τα παντα για παντα. :P  Οπως εφτιαξα το δικο μου.. με 2000 χιλιαρικα περνεις ενα καλο laptop 600-700 ευρω, ενα tablet  μια κινηταρα και χεις και ρεστα αμαλαχι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει απαισιο συστημα ψυξης με αποτελεσμα να τραβανε ολα throtle για να μην ξεπερνανε τους 100c.

ετσι ειναι απο το 2011 το λαπτοπ (ξεχασα να ανεφερω ημερομηνία)

 

 

 

οχι παλι στους 98c max θα ειναι με 4-5fps, για κανα αυγο μπορει, μπριτζολα δεν ξερω.

ναι γιατι μετα απο το 2011 και μετα εβαλαν intercooler σε ολα τα λαπτοπ, θα μας τρελανεις βρε φιλε? εδω με βαση ψυξης και με 10% cpu μονο για browsing το 47 το εχει για πλακα, καλη θερμοκρασια δε λεω, αλλα πολλοι αγνοουν οτι τα λαπτοπ εχουν μεγαλυτερη παθητικοτητα στις θερμοκρασιες και αυτο γιατι? γιατι δεν υπαρχει τετραγωνικο εκατοστο μεσα στο socket ελευθερο, ειναι ενα συμπαγες σωμα, στο σταθερο μεσα στο κουτι το 50% και πανω ειναι αδειο οποτε περνα ο αερας και ψυχονται καλυτερα τα περιφερειακα συν της αλλης εχουν μεγαλυτερους ανεμιστηρες, πολλες καρτες γραφικων εχουν 2 ανεμιστηρες, ενω τα λαπτοπ τι εχουν ενα ανεμιστηρακι 5-6 εκατοστων διαμετρου και περιμενεις απο αυτο να σου κανει δουλεια? αυτα για τους gamers ειναι αυτονοητα, αν τους πεις το αντιθετο θα σε παρουν με τις ντοματες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω ότι δεν ισχύει η σύγκριση που κάνουν κάποιοι με παλιότερες εποχές.Αν θυμάμαι καλά σε ένα άρθρο εδώ στο Insomnia έλεγε ότι οι τελευταία γενιά κάρτών γραφικών για laptop είναι πλέον στο 80% της απόδοσης μιας desktop κάρτας γραφικών. Συνεπώς πιστεύω ότι θα κρατάει πιο πολλά χρόνια ένα τέτοιο laptop.

Τώρα βέβαια για την Asus δεν έχω να πω τα καλύτερα.

Γάλλος συνάδελφος σε εταιρία που ήμουν παλιότερα πήρε ένα Asus laptop και του παρουσίασε ηλεκτρική διαρροή από την 1η μέρα οπότε ακόμα δε το είχε βγάλει από το κουτί και πήγε κατευθείαν για service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια δεν ξέρω πόσοι από εσάς εδώ μέσα έχετε ασχοληθεί σοβαρά με gaming laptop! Και πριν αρχίσετε τις αερολογίες κάποιοι, να αναφερθεί ότι σαν κάτοχος των παρακάτω φορητών υπολογιστών

Clevo που δεν θυμάμαι πλέον το ακριβές μοντέλο με Ati X800xt  mobilityκαι Centrino στα 2GHz

Clevo με nvidia GTX7950M kai Centrino 2

HP Dragon HDX 9320EG Nvidia GT8800M με Core 2 Duo

Asus G73 Ati 5870 Mobility και i7

Alienware M17x R3 Ati 6990 Mobility και i7 2nd generation

Alienware M17 Nvidia GTX780M και i7 4th generation

Asus G751 JY Nvidia GTX980M και i7 4860HQ

Ποτέ και το τονίζω ποτέ δεν μου έμεινε κανένα μηχάνημα στο χέρι από πρόβλημα.

Είμαι φανατικός gamer και ο αδερφός μου τρελαμένος με WOW και από την πρώτη μέρα που βγήκε μέχρι σήμερα συνεχίζει. Αυτό σημαίνει ατελείωτες ώρες gaming στα λάπτοπ που σας ανέφερα, πέρα από το δικό μου κάψιμο με τους δικούς μου τίτλους βιντεοπαιχνιδιών και παιχνίδια σαν τα Crysis και flaming cliffs 1-2-3 γονατίζουν και τα ποιό σύγχρονες τεχνολογίες.

Τα μηχανήματα όμως τα πρόσεχα και τα συντηρούσα και καθάριζα τις ψήκτρες και τα ανεμιστηράκια όταν χρειαζόταν και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Κάποιοι αναφέρεστε για 1 χρόνο ζωής για τα laptop με εντατικό παιχνίδι,  ναι συμφωνώ εφόσον το laptop  κάθεται με τις εισαγωγές αέρα πάνω σε κουβέρτα ή σε σεμέδες της μάνας μας ή καπνίζουμε στο χώρο που λειτουργεί το laptop και βουλώνουνε οι εισαγωγές αέρα και τα ανεμιστηράκια και δεν υπάρχει επαρκής αερισμός και ψύξη τότε είναι φυσιολογικό να δημιουργηθούν προβλήματα υπερθέρμανσης και τελικά καταστροφής κάποιου υλικού. Το ίδιο ισχύει και για τους επιτραπέζιους ή σταθερούς υπολογιστές. Έχουν δει τα ματάκια μου πολλά τρελά. Δυστυχώς η μπίχλα, το τσιγάρο, τα υγρά και ο κακός αερισμός των υπολογιστών τόσο φορητών όσο και σταθερών  είναι η καταστροφή τους.

Σε όλα τα προαναφερθέντα laptop οι θερμοκρασίες έπαιζαν από 85 max μέχρι 65 max

κοινώς σε φυσιολογικά όρια.

Ειδικά το Asus G751 JY Nvidia GTX980M και i7 4860HQ έχει ίδιες επιδόσεις με το σταθερό μηχάνημα που έχω με i7 4770 Και Nvidia GTX780 OC.

Από πλευράς θορύβου δεν το συζητάμε μέρα με την νύχτα. Ειδικά τα Asus σειράς G7xx είναι σχεδόν αθόρυβα.

Ένα πολύ καλό midi tower που πρόσφατα έβαλα μπορώ να πω ότι συναγωνίζεται στα db το Asus G751 και είναι πραγματικά με τόσους ανεμιστήρες αθόρυβο σε σχέση με άλλα tower.

Στο δια ταύτα, όποιος θέλει να απολαμβάνει παντού τους αγαπημένους τίτλους παιχνιδιών να πάρει άφοβα ένα καλό gaming laptop.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άγνοια κάποιων ειλικρινά με αφήνει άναυδο και καλό θα ήταν αν δεν ξέρουν για κάποιο θέμα να μη το σχολιάζουν καν γιατί η παραπληροφόρηση κάνει κακό. Εκτός αν απλά τρολλάρουν οπότε εκεί πάω πάσο.

 

Τα gaming laptops υπάρχουν όσο και αν κάποιοι νομίζουν το αντίθετο. Απλά απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό που μετακινείται συχνά και θέλει να έχει την δυνατότητα να παίζει games. Όπως και να το κάνουμε το να μεταφέρεις ένα desktop δεν είναι και το πιο βολικό. Αυτή τη φορητότητα πληρώνει ο καθένας και αναλόγως την αξιολογεί.

 

Μην ακούω όμως ότι ένα laptop δεν μπορεί να παίξει το οποιοδήποτε βαρύ game σε full γραφικά. Όπως στα desktops υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικοί συνδιασμοί που μπορεί να κάνει κάποιος και να έχει τα ανάλογα αποτελέσματα, από unplayable games μέχρι Vsync locked@120fps σε full γραφικά. Έτσι και στα laptops υπάρχουν DTR laptops με SLI-CF κάρτες γραφικών και Extreme CPUs.

 

Επίσης αυτή η καραμέλα ότι στα laptops ψήνεις μπριζόλα, κάνεις μπάρμπεκιου και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο πρέπει να σταματήσει. Δηλαδή όταν η 290X χτυπάει 90 και 100 βαθμούς και η 780 85-90 είναι μια χαρά αλλά όταν η κάρτα από το laptop πάει 95 θα γίνει το καινούριο Chernobil και θα την πάρεις στο χέρι. Αλλά και εδώ υπάρχει διαφορά αναλόγως το laptop. Υπάρχουν laptop με SLI-CF που δεν πάνε πάνω από 75 βαθμούς.

 

Και για να μην μου πει κάποιος ότι μιλάω αόριστα και χωρίς αποδείξεις ορίστε και ένα 3DMark11 run από μένα με θερμοκρασίες. Όλα stock.

mPPZlMJ.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατι μετα απο το 2011 και μετα εβαλαν intercooler σε ολα τα λαπτοπ, θα μας τρελανεις βρε φιλε? εδω με βαση ψυξης και με 10% cpu μονο για browsing το 47 το εχει για πλακα, καλη θερμοκρασια δε λεω, αλλα πολλοι αγνοουν οτι τα λαπτοπ εχουν μεγαλυτερη παθητικοτητα στις θερμοκρασιες και αυτο γιατι? γιατι δεν υπαρχει τετραγωνικο εκατοστο μεσα στο socket ελευθερο, ειναι ενα συμπαγες σωμα, στο σταθερο μεσα στο κουτι το 50% και πανω ειναι αδειο οποτε περνα ο αερας και ψυχονται καλυτερα τα περιφερειακα συν της αλλης εχουν μεγαλυτερους ανεμιστηρες, πολλες καρτες γραφικων εχουν 2 ανεμιστηρες, ενω τα λαπτοπ τι εχουν ενα ανεμιστηρακι 5-6 εκατοστων διαμετρου και περιμενεις απο αυτο να σου κανει δουλεια? αυτα για τους gamers ειναι αυτονοητα, αν τους πεις το αντιθετο θα σε παρουν με τις ντοματες

εβαλαν δυο ψυχτρες, μια για gpu μια για cpu ή ενα heatpipe για το καθε ενα.

το θεμα σου ποιο ειναι ακριβως; ειπα εγω οτι η ψηξη των λαπτοπ ειναι φοβερη; οχι βεβαια. θερμαίνονται ναι, φτανουν 100αρια, αυτο που σχολιασα ειναι το οτι ειπες πως κρατανε λιγοτερο απο ενα χρονο. αυτο ισχυει μονο για καποια σκαρτα λαπτοπ-gpu και οχι παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για άμεση σύγκριση με το συγκεκριμένη θες ένα 500ρικο με το καλημέρα για 4Κ monitor...

Με 960Μ που δουλεύει αυτό δεν θα μπορεί να παίξει τίποτα στα 4k και υποτίθεται είναι gaming laptop οπότε να το βράσω το 4κ του.Προτιμώ desktop όπως είπε ο άλλος με κάνα 1000κο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...