Προς το περιεχόμενο

Νέο gaming notebook ASUS ROG G501 με Core i7 και GTX 960M


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι είπε ο Mesies.

Άν πέσει στα χέρια σας σωστό εργαλείο θα αναθεωρήσετε περι λαπτοπ.

Για την τιμή: το πρόβλημα είναι οτι δολλαριο/ευρω είναι στο 1.06, ενώ πέρσι ήταν στο 1.4.

'Οταν πέρσι πήρα το δικό μου ROG ( G750JX-DB71 ) από σχεδόν 1900 δολλάρια έδωσα 1300 ευρώ. Φέτος θα έκανε 1850.

 

Και για τα γούστα: πιο πολύ μου αρέσει η 75Χ σειρά, είναι πιο αντρικός σχεδιασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Επίσης αυτή η καραμέλα ότι στα laptops ψήνεις μπριζόλα, κάνεις μπάρμπεκιου και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο πρέπει να σταματήσει. Δηλαδή όταν η 290X χτυπάει 90 και 100 βαθμούς και η 780 85-90 είναι μια χαρά αλλά όταν η κάρτα από το laptop πάει 95 θα γίνει το καινούριο Chernobil και θα την πάρεις στο χέρι. Αλλά και εδώ υπάρχει διαφορά αναλόγως το laptop. Υπάρχουν laptop με SLI-CF που δεν πάνε πάνω από 75 βαθμούς.

Φίλε μου, έχω δει προσωπικά εγώ, δεκάδες λάπτοπ σε 2 - 3  χρόνια να έχει ξεκολλήσει ή καεί το τσιπάκι τις nvidia ειδικά;

Και αυτό γίνεται γιατί το mobility είναι αστάθμητος παράγοντας. Παράδειγμα, έχεις το λαπτοπ σου πάντα σε τραπέζι, καθαρό και το σκίζεις στο gaming. Όλα ωραία αλλά μια φορά το πιάνεις, μετά από πολύ gaming, με το ένα χέρι ... ε εκεί το τελείωσες. Το τσιπ που έχει βαρέσει 80αρια και 90αρια θα ξεκολλήσει στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Τότε άμα έχεις πληρώσει 2000€ εσύ και όχι κάποιος γονέας (οπότε ντάξει δε τρέχει τίποτα)  θα πάθεις εγκεφαλικό γιατί θα πρέπει να σκάσεις από 100 και πάνω για να σου κάνουν το λεγόμενο "reballing" και εάν πετύχει. Φυσικά αυτό δεν θα αντέξει ούτε χρόνο εάν το ξανά σκίσεις στο gaming.

Πας για εγκεφαλικό ή όχι λοιπόν εάν σου κάτσει αυτό;

 

Ενώ στο desktop σκας 2000€ του πετάς και μια υδρόψυξη και ααααααν παρόλα αυτά σου χαλάσει η κάρτα παίζεις με την onboard, μαζεύεις λεφτά και παίρνεις την πιο καινούρια και με άλλα 2 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ στο desktop σκας 2000€ του πετάς και μια υδρόψυξη και ααααααν παρόλα αυτά σου χαλάσει η κάρτα παίζεις με την onboard, μαζεύεις λεφτά και παίρνεις την πιο καινούρια και με άλλα 2 χρόνια εγγύηση.

Ναι, μονο που ΔΕΝ μας ενδιαφερουν τα desktop. Δεν καταλαβαινω το σκαλωμα ορισμενων (εσενα και ολων των αλλων που εκαναν το ιδιο σχολιο).

Αυτος που αγοραζει Ferrari ΔΕΝ θελει 100 huyndai. Αυτος που αγοραζει Desmosedici ΔΕΝ θελει 100 σκουτερ. Αυτος που αγοραζει iPhone ΔΕΝ θελει 10 Nokia 520. Αυτος που αγοραζει gaming laptop ΔΕΝ θελει 2 σταθερους υπολογιστες.

Για να υπαρχουν τα παραπανω προϊοντα σημαινει πως υπαρχει και η αναλογη ζητηση. ΔΕΝ μας απασχολει το "τι αλλο μπορω να αγορασω με αυτα τα λεφτα" αλλα το "τι καλυτερο παιρνω με αυτα τα λεφτα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με 960Μ που δουλεύει αυτό δεν θα μπορεί να παίξει τίποτα στα 4k και υποτίθεται είναι gaming laptop οπότε να το βράσω το 4κ του.Προτιμώ desktop όπως είπε ο άλλος με κάνα 1000κο

κοστίζει όμως, οπότε για σωστή σύγκριση πρέπει να συμπεριληφθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 960Μ που δουλεύει αυτό δεν θα μπορεί να παίξει τίποτα στα 4k και υποτίθεται είναι gaming laptop οπότε να το βράσω το 4κ του.Προτιμώ desktop όπως είπε ο άλλος με κάνα 1000κο

 

4K Οθόνη με 960 ?

NOT !

 

 

προς ημιμαθη τρολλς:

η αναλυση ειδικα στα λαπτοπ δεν εξαρταται απο την εκαστοτε καρτα γραφικων, είτε αυτη ειναι integrated/dedicated/discrete

 

παρα πολλα λαπτοπ εχουν αναλυση WQHD ή 3k

μονο με την onboard  καρτα του επεξεργαστη και ολο και περισσοτερα προσανατολιζονται σε μεγαλυτερες αναλυσεις ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΟΘΟΝΗΣ ή ΠΛΗΡΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ στο super duper game με ultra settings που εχει κολλησει στο μυαλουδακι του ο καθε τυχαρπαστος χρηστης...

 

χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα το pixel!

με οθόνη αφής 12,85 ιντσών ανάλυσης 2560x1700 pixels (239ppi) Intel HD Graphics 5500 και Chrome OS!

http://www.insomnia.gr/_/articles/google/google/%CE%BD%CE%AD%CE%BF-chromebook-pixel-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-google-r8756

 

ειναι η ιδια ακριβως ανοητη λογικη που υπαγορευει οτι μια 4k οθονη ειναι αχρηστη αν δε συνοδευεται και απο 2 sli 980 ή μια Titan,  διαφορετικα σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ειναι αχρηστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως εκείνο που μου έκανε αίσθηση είναι ότι αναφέρει PCIE 4x για καλύτερη απόδοση.

Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι τρομάρα τους όλα τα λαπτοπ μέχρι σήμερα (και τα gaming δηλαδή) χρησιμοποιούν 1x ή 2x ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την σύνδεση/δίαυλο του SSD το λέει, και ναι τα περισσότερα (εκτός των Macbook) χρησιμοποιούσαν μέχρι 2x. Οι περισσότερες μητρικές σταθερών μέχρι x2 υποστηρίζουν για τα M.2 ports -λίγες και hi-end (πχ AsRock Ζ97 Extreme6) υποστηρίζουν 4x.

 

Εμένα πάντως εκείνο που μου έκανε αίσθηση είναι ότι αναφέρει PCIE 4x για καλύτερη απόδοση.

Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι τρομάρα τους όλα τα λαπτοπ μέχρι σήμερα (και τα gaming δηλαδή) χρησιμοποιούν 1x ή 2x ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς ημιμαθη τρολλς:

η αναλυση ειδικα στα λαπτοπ δεν εξαρταται απο την εκαστοτε καρτα γραφικων, είτε αυτη ειναι integrated/dedicated/discrete

 

παρα πολλα λαπτοπ εχουν αναλυση WQHD ή 3k

μονο με την onboard  καρτα του επεξεργαστη και ολο και περισσοτερα προσανατολιζονται σε μεγαλυτερες αναλυσεις ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΟΘΟΝΗΣ ή ΠΛΗΡΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ στο super duper game με ultra settings που εχει κολλησει στο μυαλουδακι του ο καθε τυχαρπαστος χρηστης...

 

χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα το pixel!

με οθόνη αφής 12,85 ιντσών ανάλυσης 2560x1700 pixels (239ppi) Intel HD Graphics 5500 και Chrome OS!

http://www.insomnia.gr/_/articles/google/google/%CE%BD%CE%AD%CE%BF-chromebook-pixel-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-google-r8756

 

ειναι η ιδια ακριβως ανοητη λογικη που υπαγορευει οτι μια 4k οθονη ειναι αχρηστη αν δε συνοδευεται και απο 2 sli 980 ή μια Titan,  διαφορετικα σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ειναι αχρηστη!

Ανθρωπε μου μιλάμε για GAMING LAPTOP και το παιδί λέει πως πρέπει να το συγκρίνουμε με desktop με 4Κ..Όταν κάποιος διαφημίζει πως είναι GAMING ενώ δεν μπορεί να κλάσει στα 4κ GAMING τότε μια λέξη υπάρχει GIMMICK..Eίναι σαν να λες έχω gaming desktop με 4κ οθόνη αλλά έχω gtx 960 ή R9 270X (ουτε καν 280)....E θα σου πει κάποιος πως εισαι ζώο γιατι στα 4k θα παιζεις με 10fps...Tώρα αν είσαι τόσο μπουνταλάς που αδιαφορείς για το gaming που στο πλασάρει και σε νοιάζει απλά η εμειρία του να σερφάρεισ στο facebook και στο insomnia άντε να δεις και καμια ταινια σε 15 οθόνη με 4Κ είσαι άξιος της μοίρας σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Ηρθα να Γελασω Με Τα Comments ....

 

Typing from an asus g750j with 880 gtx 

Sons Of Rome Ultra = 70c ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑ 

 

P.s Τα ειδια FPS με desktop των 900Euro

 

Desktop= Laptop 

 

Desktop OC> Laptop εκει ρε μεγκεσ ναι .. Αντε Γεια ΠΑΛι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Ηρθα να Γελασω Με Τα Comments ....

 

Typing from an asus g750j with 880 gtx 

 

Sons Of Rome Ultra = 70c ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑ 

 

P.s Τα ειδια FPS με desktop των 900Euro

 

Desktop= Laptop 

 

Desktop OC> Laptop εκει ρε μεγκεσ ναι .. Αντε Γεια ΠΑΛι

ϊδια fps.? Βάση τι το έβγαλες αυτό.? Ena Δεσκτοπ 900 ευρώ πορεί να έχει απο integrated κάρτα μέχρι 290Χ  780 ti , 970, 980....Βάση ποιας ακριβώς κάρτας στο Desktop των 900 ευρώ έκανς σύγκρηση και έβγαλες τα ίδια fps.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανθρωπε μου μιλάμε για GAMING LAPTOP και το παιδί λέει πως πρέπει να το συγκρίνουμε με desktop με 4Κ..Όταν κάποιος διαφημίζει πως είναι GAMING ενώ δεν μπορεί να κλάσει στα 4κ GAMING τότε μια λέξη υπάρχει GIMMICK..Eίναι σαν να λες έχω gaming desktop με 4κ οθόνη αλλά έχω gtx 960 ή R9 270X (ουτε καν 280)....E θα σου πει κάποιος πως εισαι ζώο γιατι στα 4k θα παιζεις με 10fps...Tώρα αν είσαι τόσο μπουνταλάς που αδιαφορείς για το gaming που στο πλασάρει και σε νοιάζει απλά η εμειρία του να σερφάρεισ στο facebook και στο insomnia άντε να δεις και καμια ταινια σε 15 οθόνη με 4Κ είσαι άξιος της μοίρας σου..

 

so what? και ο αλλος απαντησε οτι:

"με 2000$ φτιαχνει ενα πυργο που παιζει τα παντα για παντα"
ειναι σοβαρα τωρα αυτα;

 

gaming εμπειρια σε 15 φορητες ιντσες ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙ συμβιβασμους και δε πα να εχει  και 4k kai 8k αναλυση η οθονη!!!

καταλαβετε το!!!

 

δλδ αν ειχε αναλυση 1600x900 οπου παλι η πυκνοτητα (ppi)* θα ηταν πολυ μεγαλυτερη απο ενα 24αρι desktop fullhd monitor θα ηταν politically correct και ολα μελι-γαλα;

duh!!!!

μαθετε να ζυγιζετε τα specs ωστε να αντιλαμβανεστε τι μετραει περισσοτερο και τι οχι αναλογως με τη περισταση απο το να συγκρινετε ξερα specs χωρις ουσια  και χωρις να ξερετε καν τι σημαινουν...

 

 

*

   24 inches 1920x1080 = 91.79 PPI

15.6 inches 1600x900   = 117.68 PPI

15.6 inches 3840x2160 = 282.42 PPI = OVERKILL

https://www.sven.de/dpi/

 

 

ΥΓ. πιο τιμιο εν τελει ειναι να πεις οτι ως γνησιος απογονος της master race (λεμε τωρα) δε καταδεχομαι να δωσω 2χιλιαρικα για να παιζω σε 15 ιντσες παρα αυτες τις ημιμαθεις ανοησιες...

(που κι αυτο ακυρο ειναι μια και το λαπτοπ δεν αναιρει το desktop και απευθυνεται σε πολυ συγκεκριμενο target group)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

so what? και ο αλλος απαντησε οτι:

"με 2000$ φτιαχνει ενα πυργο που παιζει τα παντα για παντα"
ειναι σοβαρα τωρα αυτα;

 

gaming εμπειρια σε 15 φορητες ιντσες ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙ συμβιβασμους και δε πα να εχει  και 4k kai 8k αναλυση η οθονη!!!

καταλαβετε το!!!

 

δλδ αν ειχε αναλυση 1600x900 οπου παλι η πυκνοτητα (ppi)* θα ηταν πολυ μεγαλυτερη απο ενα 24αρι desktop fullhd monitor θα ηταν politically correct και ολα μελι-γαλα;

duh!!!!

μαθετε να ζυγιζετε τα specs ωστε να αντιλαμβανεστε τι μετραει περισσοτερο και τι οχι αναλογως με τη περισταση απο το να συγκρινετε ξερα specs χωρις ουσια  και χωρις να ξερετε καν τι σημαινουν...

 

 

*

   24 inches 1920x1080 = 91.79 PPI

15.6 inches 1600x900   = 117.68 PPI

15.6 inches 3840x2160 = 282.42 PPI = OVERKILL

https://www.sven.de/dpi/

 

 

ΥΓ. πιο τιμιο εν τελει ειναι να πεις οτι ως γνησιος απογονος της master race (λεμε τωρα) δε καταδεχομαι να δωσω 2χιλιαρικα για να παιζω σε 15 ιντσες παρα αυτες τις ημιμαθεις ανοησιες...

(που κι αυτο ακυρο ειναι μια και το λαπτοπ δεν αναιρει το desktop και απευθυνεται σε πολυ συγκεκριμενο target group)

Άλλα λέω εγώ άλλα εσύ,μου αναφέρεις και τα ppi τώρα και κάτι τρέχει στα γ*****κα.Τράβα παίξε στο κινητό οπου θα βρεις και με 500ppi..Ti άλλο θα ακούσω εδώ πέρα..Ναι εγώ θέλω 4k και απο την ώρα που λέει πως είναι gaming να σηκώνει gaming σε 4κ,Εαν θες να το πάρεις πάρτο μην μου σπαταλάς το χρόνο με άχρηστες αυτονόητες πληροφορίες που δεν έχουν καμία ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ποτε εγινε στανταρντ το 4k gaming τη στιγμη που ακομα και σε desktop η μονη single card που το υποστηριζει ειναι η Titan και για οτιδηποτε αλλο θες x2 980 σε sli?

(πολυ πανω απο χιλιαρικο με το καλημερα μονο σε gfx)

 

δλδ βασει της δικης σου λογικης καθε laptop και δη gaming θα πρεπει να εχει αναλυση οθονης αναλογη με τη μεγιστη αναλυση σε ultra settings που μπορει να υποστηριξει η καρτα γραφικων του;

αν σκεφτονταν ετσι ολοι οι κατασκευαστες ακομα θα ημασταν σε αναλυσεις του 800x600

 

αντε πηγαινε παρε τα χαπια σου τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς ημιμαθη τρολλς:

η αναλυση ειδικα στα λαπτοπ δεν εξαρταται απο την εκαστοτε καρτα γραφικων, είτε αυτη ειναι integrated/dedicated/discrete

 

παρα πολλα λαπτοπ εχουν αναλυση WQHD ή 3k

μονο με την onboard  καρτα του επεξεργαστη και ολο και περισσοτερα προσανατολιζονται σε μεγαλυτερες αναλυσεις ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΟΘΟΝΗΣ ή ΠΛΗΡΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ στο super duper game με ultra settings που εχει κολλησει στο μυαλουδακι του ο καθε τυχαρπαστος χρηστης...

 

χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα το pixel!

με οθόνη αφής 12,85 ιντσών ανάλυσης 2560x1700 pixels (239ppi) Intel HD Graphics 5500 και Chrome OS!

http://www.insomnia.gr/_/articles/google/google/%CE%BD%CE%AD%CE%BF-chromebook-pixel-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-google-r8756

 

ειναι η ιδια ακριβως ανοητη λογικη που υπαγορευει οτι μια 4k οθονη ειναι αχρηστη αν δε συνοδευεται και απο 2 sli 980 ή μια Titan,  διαφορετικα σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ειναι αχρηστη!

Είμαι ημιμαθής, το ξέρω. Τί ημιμαθής; Ημίθεος και βάλε, γιατί δεν κατάλαβα τίποτα!

Η αρχική ένσταση δεν είναι ότι η 960m δε σηκώνει παιχνίδια σε 4K ανάλυση, άρα η οθόνη αυτή είναι δώρον άδωρον, άρα καλύτερα το 1080 μοντέλο για να μπορείς να παίζεις με framerate της προκοπής; Αν ναι, η απάντηση σε αυτό ποιά είναι;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...