Προς το περιεχόμενο

Νέο gaming notebook ASUS ROG G501 με Core i7 και GTX 960M


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια ερωτηση, μιας και το μονο μονιτορ που εχω δοκιμασει ποτε μου ειναι αυτο που εχω 17" 1280χ1024

εαν παιξεις 1080p game σε 4k μονιτορ, αυτο πως θα φενεται; εγω πχ ετσι και βαλω αλλη αναλυση και δεν πανε 1:1 τα πιξελ (1280x1024 ή 1280x720 με μαυρες μπαρες πανω κατω) φενετε κακάσχημο

 

οταν παιζεις 1080p σε 4κ αναλυση τι παιζει; φενετε καλα;

απο μακρια θα φενεται οκ αλλα απο κοντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είμαι ημιμαθής, το ξέρω. Τί ημιμαθής; Ημίθεος και βάλε, γιατί δεν κατάλαβα τίποτα!

Η αρχική ένσταση δεν είναι ότι η 960m δε σηκώνει παιχνίδια σε 4K ανάλυση, άρα η οθόνη αυτή είναι δώρον άδωρον, άρα καλύτερα το 1080 μοντέλο για να μπορείς να παίζεις με framerate της προκοπής; Αν ναι, η απάντηση σε αυτό ποιά είναι;;;;

 

 

χμμμ μπορεις να μου αναφερεις ποιος ειχε ενσταση αναφορικα με την υψηλη αναλυση;

περιμενω παραθεση ποστ

 

παμε παρακατω,

οι οθονες  ν ο μ ο τ ε λ ε ι α κ α  θα αυξανουν αναλυσεις (ασχετως του φυσικου μεγεθους και της ισχυος που τις υποστηριζει σε games ή του εκαστοτε maximum video format) και η τεχνολογια θα ξεπερασει καποια στιγμη και τα αναλογικα ορια που μπορει να διακρινει το ανθρωπινο ματι, (αν σε ορισμενες διαστασεις δεν εχει γινει ηδη) με τη προυποθεση οτι και το κοστος ειναι προσιτο κατι που ηδη γινεται εδω και χρονια σε  κατα σειρα κινητα-tablets-laptops

εννοειται οτι μια μικρη οθονη 4k με upscale >owns>  σε ευκρινεια, καθαροτητα, κλπ. μια μικροτερης αναλυσης που προσεγγιζει το 1:1

και μη μου πει καποιος οτι 4k σε 5~10" οθονη το ετος 2015 ειναι marketing buff, θα γελανε και οι πετρες...!

 

εχει γινει εκτενης συζητηση κατα το παρελθον σε αυτο το θεμα και εδω περα ως προς την αναλυση (και το μεχρι που μπορει να φτασει σε desktop) με αναφορες σε ειδικα αρθρα  με αφορμη τις apple retina οταν πρωτοεμφανιστηκαν και τα ορια που τοτε ειχε θεσει ο Jobs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ημιμαθής, το ξέρω. Τί ημιμαθής; Ημίθεος και βάλε, γιατί δεν κατάλαβα τίποτα!

Η αρχική ένσταση δεν είναι ότι η 960m δε σηκώνει παιχνίδια σε 4K ανάλυση, άρα η οθόνη αυτή είναι δώρον άδωρον, άρα καλύτερα το 1080 μοντέλο για να μπορείς να παίζεις με framerate της προκοπής; Αν ναι, η απάντηση σε αυτό ποιά είναι;;;;

 

Δεν είσαι και ο μόνος. Μετά κάπως μπαίνουν και τα dpi στο κόλπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ μπορεις να μου αναφερεις ποιος ειχε ενσταση αναφορικα με την υψηλη αναλυση;

περιμενω παραθεση ποστ

 
Αυτός (χωρίς σκορ).

4K Οθόνη με 960 ?

NOT !

 

 

Και πολλοί άλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός (χωρίς σκορ).
 

 

Και πολλοί άλλοι.

 

 

αυτος οπως και οι λοιποι αφελως βλεπουν το 4k και μετα την 960 και απογοητευονται, γιατι δε τους κοβει οτι ειναι 15αρι μονιτορ και σε gaming mode ειτε παιζουν 1080p είτε 4k ειναι τετοιο το pixel density που δε προκειται να παρουν μυρωδια..

 

ειναι σα να λεει καποιος οτι βλεπει καλυτερα γραφικα οταν παιζει Asphalt στις 5 ιντσες με 4k αποτι σε fullhd,

τριχες...

 

στα παραπανω που εγραψα εχεις καμια ενσταση ή σε καλυψα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το pixel density; Για τα fps γίνεται η συζήτηση.

 

 

α ωστε δεν εχει;

 

αν δεν εχει τοτε ξερεις στα περισσοτερα παιχνιδια εχει καπου κι ενα μενου που λεγεται video settings και απο εκει κατεβαζεις την αναλυση η οποια ω του θαυματος επηρεαζει τα frame rates αλλα guess what...

σε 15αρι  σε gaming mode ειτε εχεις 1080 ειτε 4k ειναι ενα και το αυτο, εσυ αν εισαι  large τυπος βαζε παντα τη μεγιστη αναλυση ακομα κι αν πειραματιστεις με μικροτερη και δεις οτι δεν υπαρχει διαφορα ποιοτητας αλλα μονο framerate ετσι για το γαμωτο και το χαβαλε και της largeoσυνης.. οχι της ασχετοσυνης ειπαμε εδω μεσα αλλωστε ολοι ειναι demigods

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος οπως και οι λοιποι αφελως βλεπουν το 4k και μετα την 960 και απογοητευονται, γιατι δε τους κοβει οτι ειναι 15αρι μονιτορ και σε gaming mode ειτε παιζουν 1080p είτε 4k ειναι τετοιο το pixel density που δε προκειται να παρουν μυρωδια..

 

 

στα παραπανω που εγραψα εχεις καμια ενσταση ή σε καλυψα;

Αν κατάλαβα καλά, εσύ προτείνεις να αγοράσει -όποιος ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μηχάνημα- το 4Κ μοντέλο και να κατεβάζει απλά την ανάλυση στα παιχνίδια σε fullHD. Και το ερώτημα είναι, γιατί να μην αγοράσει εξ' αρχής το fullHD μοντέλο και να γλυτώσει και λεφτά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, εσύ προτείνεις να αγοράσει -όποιος ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μηχάνημα- το 4Κ μοντέλο και να κατεβάζει απλά την ανάλυση στα παιχνίδια σε fullHD. Και το ερώτημα είναι, γιατί να μην αγοράσει εξ' αρχής το fullHD μοντέλο και να γλυτώσει και λεφτά;

 

 

αβλεπει αν αυτη ηταν η μονη διαφορα που διαφοροποιουσε και τη τιμη θα ειναι ομως;

μονο που οπως καταλαβαινεις το 4k μοντελο θα συνοδευεται με "dual storage" και με την επιλογή για SSD (έως 512GB και 1400MB/s ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων) που βασίζεται στο πρότυπο PCI-Express x4 κλπ. κλπ ανταγωνιζομενο αντιστοιχα μοντελα αλλων εταιριων premium αξιας...

 

συνεπως οπως το εχω ξαναπει η υψηλη αναλυση σε τετοια προιοντα ειναι ενα καλοδεχουμενο κερασακι (οπως ακριβως ειναι και οι ssd που επεσαν οι τιμες και γινονται στανταρ και σε  λαπτοπ) γιατι εκει οδηγει ο ευγενης ανταγωνισμος και η τεχνολογια και οχι απαραιτητα η χρησιμοτητα επι του πρακτεου ...δλδ σωνει και καλα 4k pc gaming  σε 15 ιντσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα συνωψιζοντας με τα παρακατω για να απολαμβανει καποιος 4κ gaming σε λαπτοπ υποχρεωτικα παει σε 4k εξωτερικο monitor 28και πανω (οθονη) αλλα 400-500 κατοσταρικα επιπλεον αν δεν προυπαρχει ηδη, δηλαδη θα χρησιμοποιειται ως mini desktop που πραγμα θα τον δεσμευει σε περιρισμενο χωρο, αρα παει περιπατο η φορητοτητα που υποστηριζουν καποιοι οτι θελουν gaming laptop για να το μεταφερουν οπουδηποτε, με αυτη τη λογικη γιατι να δωσει καποιος 2000 λαπτοπ συν 400-500 για 4k οθονη που θα το χρησιμοποιει ως desktop ενω με τα μισα λεφτα φτιαχνει ενα ισαξιο? αυτο το παραλογο δεν το βλεπει κανεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα συνωψιζοντας με τα παρακατω για να απολαμβανει καποιος 4κ gaming σε λαπτοπ υποχρεωτικα παει σε 4k εξωτερικο monitor 28και πανω (οθονη) αλλα 400-500 κατοσταρικα επιπλεον αν δεν προυπαρχει ηδη, δηλαδη θα χρησιμοποιειται ως mini desktop που πραγμα θα τον δεσμευει σε περιρισμενο χωρο, αρα παει περιπατο η φορητοτητα που υποστηριζουν καποιοι οτι θελουν gaming laptop για να το μεταφερουν οπουδηποτε, με αυτη τη λογικη γιατι να δωσει καποιος 2000 λαπτοπ συν 400-500 για 4k οθονη που θα το χρησιμοποιει ως desktop ενω με τα μισα λεφτα φτιαχνει ενα ισαξιο? αυτο το παραλογο δεν το βλεπει κανεις?

 

 

καταρχας δεν υφισταται πουθενα 4k gaming laptop αφου ξεκαθαρισουμε πρωτα αυτο παμε παρακατω:

 

γιατι ειναι φανατικος gamerας και θελει να εχει κατα προσεγγιση τη καλυτερη ποιοτητα και επιδοση οπου κι αν βρισκεται μακρια απο το σπιτι του ενδεχομενως οταν μετακινειται συχνα και για μεγαλο διαστημα ...

 

ενα τετοιο λαπτοπ δεν αντικαθιστα το pc απλα το υποκαθιστα κατα περισταση οταν και οποτε ειναι αυτο δυνατο...

ειναι παραλογο το παραπανω;

 

εσεις που βρισκετε τα 2000 υπερβολικα και εχετε το 4k gaming στο τσεπακι για κανετε εναν υπολογισμο περι του τί κοστος χρειαζεται για full gaming 4k desktop pc μαζι με οθονη...

γιατι εγω με μετριοπαθεις υπολογισμους υπολογιζω οτι χρειαζονται τουλαχιστον 3000 και ανω...

 

3738.60€ για την ακριβεια :-D

 

http://bto.plaisio.gr/Machine?state=1864688B100.9B1A2061317B145.9B1A2184419B364.9B1A1871854B104.9B1A2172496B219.9B1A1930168B183.9B1A2230003B699B2A2265559B249B1A1865455B129.9B1A2073099B16.6B1A2163403B599B1A2069466B79.9B1A2111772B87.9B1A2068133B57.9B1AD2015-3-14-19-00-05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, έχω δει προσωπικά εγώ, δεκάδες λάπτοπ σε 2 - 3  χρόνια να έχει ξεκολλήσει ή καεί το τσιπάκι τις nvidia ειδικά;

Και αυτό γίνεται γιατί το mobility είναι αστάθμητος παράγοντας. Παράδειγμα, έχεις το λαπτοπ σου πάντα σε τραπέζι, καθαρό και το σκίζεις στο gaming. Όλα ωραία αλλά μια φορά το πιάνεις, μετά από πολύ gaming, με το ένα χέρι ... ε εκεί το τελείωσες. Το τσιπ που έχει βαρέσει 80αρια και 90αρια θα ξεκολλήσει στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Τότε άμα έχεις πληρώσει 2000€ εσύ και όχι κάποιος γονέας (οπότε ντάξει δε τρέχει τίποτα)  θα πάθεις εγκεφαλικό γιατί θα πρέπει να σκάσεις από 100 και πάνω για να σου κάνουν το λεγόμενο "reballing" και εάν πετύχει. Φυσικά αυτό δεν θα αντέξει ούτε χρόνο εάν το ξανά σκίσεις στο gaming.

Πας για εγκεφαλικό ή όχι λοιπόν εάν σου κάτσει αυτό;

 

Ενώ στο desktop σκας 2000€ του πετάς και μια υδρόψυξη και ααααααν παρόλα αυτά σου χαλάσει η κάρτα παίζεις με την onboard, μαζεύεις λεφτά και παίρνεις την πιο καινούρια και με άλλα 2 χρόνια εγγύηση.

Έτσι εύκολα ξεκολλάνε τα chip? Και αυτό επειδή έχει βαρέσει 80-90 βαθμούς? Δηλαδή στο desktop που οι χρήστες αλλάζουν ψύξη και βγάζουν την stock ψύκτρα πέρνουν και το chip στο χέρι?
 
Άσχολούμαι με τα laptop τα τελευταία 10 χρόνια. Κάτι τέτοιο που λες πρώτη φορά το ακούω. Εκτός αν αναφέρεσαι σε κακομεταχείρηση του από ατσούμπαλους χρήστες που την ώρα που παίζουν battlefield κάνουν frisbee το laptop. Που και πάλι το chip δεν πρόκειται να ξεκολλήσει, η ψύκτρα παίζει και ναι δεν θα πάρει το chip μαζί της...
 
Αυτό πάλι που λες για reballing και αναφέρεσαι στις Nvidia με κάνει να σκέφτομαι ότι εσύ και όλοι όσοι έχετε τέτοια αρνητική αντίληψη για τα laptop έχετε μείνει στις προβληματικές Nvidia 8xxxM Series (2007) που σχεδόν όλες ή τα έφτυσαν ή ήθελαν reballing για να λειτουργήσουν για ένα μικρό χρονικό διάστημα και μετά πάλι τα ίδια. Ακόμα και η Nvidia δήλωσε ότι ήταν προβληματικές οι συγκεκριμένες mobile GPUs.
 
Btw όταν σκας 2000+ για laptop παίρνεις και μία επέκταση εγγύησης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...