Προς το περιεχόμενο

επιλογή τροφοδοτικού


pogasgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oχι τα RS, ειναι κακης ποιοτητας τροφοδοτικα που σε καμια περιπτωση δεν αποδιδουν τα αναγραφόμενα watts.

 

Ξαναλεω οτι το G450M ειναι ποιοτικο και αξιοπιστο. Δινει 34Α στην +12V rail, η 960 χρειαζεται γυρω στα 20Α για να υπαρχει μετρο συγκρισης. Αντεχει για μελλοντικες αναβαθμισεις μεχρι και την 980.

 

Aπο e-shop το 450αρι Superflower ειναι αναλογα καλο, μαλλον και καλυτερο, με ενα μικρο κοστος παραπανω βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι τα RS, ειναι κακης ποιοτητας τροφοδοτικα που σε καμια περιπτωση δεν αποδιδουν τα αναγραφόμενα watts.

εννοεις την σειρα της coolermaster RS; ή γενικα ολα τα coolermaster;

 

το συγκεκριμενο παντως εγω το εχω μετρηση και με psu tester 2 ωρες

αλλα και με πολυμετρο και απεδιδε σταθερα και 630 watts.

PSU COOLERMASTER ELITE SERIES 600W 46 ευρω Link.png Site: eshop.gr

ποιες ειναι οι εμπειριες για πες μας γιατι δεν αποκλειετε απλα να σταθηκα τυχερος με το εν λογω τροφοδοτικο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά RS, όχι προφανώς όλα. Στο Hardwaresecrets, που λιώνουν στα reviews τα τροφοδοτικά, έχω δει πολλά.

 

Ενα παράδειγμα, με το προηγούμενο μοντέλο στην  σειρά RS αλλά δεν νομίζω να τους ηρθε φώτιση και να τα διορθώσανε τόσο μετά... :ph34r:

http://www.hardwaresecrets.com/article/Cooler-Master-eXtreme-Power-Plus-600-W-Power-Supply-Review/1034/9

 

Παρόμοια reviews έχει και για τα υπόλοιπα της σειράς, που είναι απλά rebranded 350-400w τροφοδοτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρόμοια reviews έχει και για τα υπόλοιπα της σειράς, που είναι απλά rebranded 350-400w τροφοδοτικά...

ok απλα αυτο ειναι πριν 5 χρονια, anyway αν ειναι ετσι ας μην το ρισκαρει ο φιλος

ας παει στο thermaltake που προτεινανε παραπανω.

νομιζω ειναι αυτο http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-sps-630mpcbeu-smart-se-series-630w-cm-87--p-PER.640645

 

το οποιο βγαινει 69 ευρω ενω το eshop το εχει 80+

 

Το δικο μου thermaltake 700αρι το εχω 7 χρονια 24/7 ανοιχτο το pc. και γ.......

 

παντως μου κανει εντυπωση για το coolermaster.....αν καποιος αλλος φιλος εχει καμια εμπειρια απο coolermaster ας μας δωσει τα φωτα του να ξερουμε τι παιζει.

 

εγκυκλοπαιδικα και τα αντεκ ειναι σκυλια και το εχω δοκιμασει.

απο αλλους φιλους μου εχουν πει για αξιοπιστα corsair seasonic xfx αλλα δεν τα εχω αγγιξει.

 

αυτα τα super flower τι λένε...... δεν τα ξερω καν.

 

παντως για τον φιλο εγω απο την λιστα που εκανε ψηφιζω thermaltake και υποστηριζω μικρη νεφελη. :)

 

παντως για το PSU COOLERMASTER ELITE SERIES 600W με προβληματισες είδα και XmorsX υποστηριζει οτι ειναι χάλια,

ειμουν τοσο τυχερος;

 

-------------------------------------------

Update***

τα coolermaster αναλογα την σειρα το φτιαχνει και αναλογη εταιρια που εχει αναλαβει.

οποτε ναι ειναι τι θα σου τυχει..... και συνηθως τα low entry τροφοδοτικα ειναι μαπα,

οποτε εχουν δικιο τα παιδια απευφυγε το .

Το δικο μου ειναι το παρακάτω το οποιο φτου φτου μη το ματιασω ειναι διαμάντι

βεβαία ειναι της σειρας Toughpower.

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817153038

 

ριξτε και μια ματια σ' αυτη την λιστα που βρήκα ψάχνοντας

 

http://www.overclock.net/t/183810/faq-recommended-power-supplies

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok απλα αυτο ειναι πριν 5 χρονια, anyway αν ειναι ετσι ας μην το ρισκαρει ο φιλος

ας παει στο thermaltake που προτεινανε παραπανω.

νομιζω ειναι αυτο http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-sps-630mpcbeu-smart-se-series-630w-cm-87--p-PER.640645

 

το οποιο βγαινει 69 ευρω ενω το eshop το εχει 80+

 

Το δικο μου thermaltake 700αρι το εχω 7 χρονια 24/7 ανοιχτο το pc. και γ.......

 

παντως μου κανει εντυπωση για το coolermaster.....αν καποιος αλλος φιλος εχει καμια εμπειρια απο coolermaster ας μας δωσει τα φωτα του να ξερουμε τι παιζει.

 

εγκυκλοπαιδικα και τα αντεκ ειναι σκυλια και το εχω δοκιμασει.

απο αλλους φιλους μου εχουν πει για αξιοπιστα corsair seasonic xfx αλλα δεν τα εχω αγγιξει.

 

αυτα τα super flower τι λένε...... δεν τα ξερω καν.

 

παντως για τον φιλο εγω απο την λιστα που εκανε ψηφιζω thermaltake και υποστηριζω μικρη νεφελη. :)

 

παντως για το PSU COOLERMASTER ELITE SERIES 600W με προβληματισες είδα και XmorsX υποστηριζει οτι ειναι χάλια,

ειμουν τοσο τυχερος;

 

-------------------------------------------

Update***

τα coolermaster αναλογα την σειρα το φτιαχνει και αναλογη εταιρια που εχει αναλαβει.

οποτε ναι ειναι τι θα σου τυχει..... και συνηθως τα low entry τροφοδοτικα ειναι μαπα,

οποτε εχουν δικιο τα παιδια απευφυγε το .

Το δικο μου ειναι το παρακάτω το οποιο φτου φτου μη το ματιασω ειναι διαμάντι

βεβαία ειναι της σειρας Toughpower.

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817153038

 

ριξτε και μια ματια σ' αυτη την λιστα που βρήκα ψάχνοντας

 

http://www.overclock.net/t/183810/faq-recommended-power-supplies

Και στην Corsair ισχυει το παραπανω που γραφεις.

 

Οσο για τα Coolermaster Rs ειναι φανταζομαι κατι σαν τα Corsair Vs τροφοδοτικα,δηλαδη τιποτα το ιδιαιτερο και καλυτερα να δωσεις λιγα χρηματα παραπανω να παρεις κατι καλυτερο.

 

Οσο για τα Super Flower τροφοδοτικα θεωρουνται απο τα Top της αγορας,και για τα Corsair και Xfx να σου πω παντως οτι και αυτα εχουν εμφανισει πολλα ελλατωματικα(μαζικη παραγωγη Ftw).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα αυτο το review για το thermaltake,

 

http://www.hardwaresecrets.com/article/Thermaltake-Smart-630-W-Power-Supply-Review/1481/11

 

το οποιο ειναι μια χάρα.

 

τωρα κοιταω και τα "λουλουδάκια" και ναι απο οτι διαβασα θεωρούνται απο το τοπ ειδικα στα entry level.

απλα ετυχε εγω να μην το γνωριζω, οποτέ με την πρωτη ευκαιρια θα παρω ενα να δω και απο κοντα πως είναι. (πάντως φαίνονται πόλυ ωραία)

 

ας μας πει ο φιλος που ενδιαφέρετε ένα ευρος τιμής. και watts ( αν μελλοντικα θα προσθεση κατι αλλο)

για να καταληξουμε.

 

πάντως προσωπικη μου καταταξη  παει ως εξης.

 

Antec

Tagan

Thermaltake Toughpower series (τι να κάνουμε εχουμε αδυναμιες)

Super Flower απο οτι λετε και εχω διαβάσει δεν τα εχω δει. όπως και τα seasonic

Thermaltake γενικοτερα. (να σας κανω το χατήρι :)  )

turbo-x..... (ελά πως βρέθηκε αυτο στην λίστα...... black χιουμορ. ουτε για μολυβοθηκη!!!)

 

να γελασουμε και λίγο :)

 

ελπίζω οταν θα δοκιμασω το superflower να μην εχω ανακαταταξεις στην σειρα. :)

Πάντως στην λίστα απο το λινκ περιλαμβανει

Coolermaster V και VS series.

Corsair HX & AX

 

ΥΓ. Αχ τι μου κάνατε βραδιατικα,,,,, πρεπει να βρω οπωσδηποτε να στησω ενα budget pc να δω το λουλουδακι. Αν και αν ηταν καθαρα για μενα απο σχεση τιμης watt και semi modular το thermaltake θα πρότεινα στον φίλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν βαλεις δευτερη καρτα και δεν κανεις oc 550 και θα εισαι ανετος. Εαν εχεις σκοπο να κλοκαρεις και θες παλι να εισαι ανετος 650. Εαν κλοκαρεις και βαλεις και δευτερη καρτα 750-850 αναλογα την τσεπη σου. 

Δεν μας ειπες budget βεβαια για να κανουμε συγκεκριμενες προτασεις

 

Πολλα λες, δεν ειναι τοσα στη πραγματικοτητα. 550 για OC ειναι ανετα με αυτη τη καρτα ακομα και με εναν 4790κ παλι ανετα θα ειναι.

 

Κανενα απο αυτα, ειδικα τα RS της cm ειναι χαλια και απαραδεκτα για επωνυμα τροφοδοτικα. Δες ενα απο τα παρακατω, το πρωτο ειναι αρκετο για τις τωρινες απαιτησεις σου, το δευτερο αντεχει και μεγαλυτερες καρτες γραφικων:

 

http://www.e-shop.gr/super-flower-golden-green-hx-series-450w-sf-450p14xe-p-PER.811707

http://www.e-shop.gr/super-flower-golden-green-hx-series-550w-sf-550p14xe-p-PER.811708

 

Παντα μιλωντας για vfm το thermaltake hamburg ειναι υπεραρκετο και για την 960 και για την 970 παντως, το εχω για αυτο το λεω. Και σε συστημα που τρωει αρκετα περισσοτερα απο του OP, Και καποια αλλα απο αυτη τη λιστα ειναι αρκετα καλα επισης. Οποτε δε ξερω γιατι λες "κανενα απο αυτα" και του προτεινεις και ακριβοτερα τροφοδοτικα που στην ουσια δε θα του προσφερουν κατι χειροπιαστο και δε θα καταλαβει ποτε τη διαφορα.  Να εξηγουμε δηλαδη γιατι λεμε αυτα που λεμε. Και αν πας να μου πεις για ποιοτητα και εγγυησεις θα σου πω οτι τα περισσοτερα επωνυμα τροφοδοτικα ειναι ποιοτικα, και για τις εγγυησεις τα 5 χρονια ειναι καλα, αλλα και τα 3 φτανουν, εγω δε θα κρατουσα το ιδιο τροφοδοτικο για πανω απο 3 χρονια ετσι και αλλιως.

 

Δηλαδη καλυτερα να δωσει 53 ευρω και να παρει το thermaltake berlin παρα τα ιδια και λιγο παραπανω για ενα superflower 450αρι.

 

Αυτα για τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι τα τις λιστας δεν ειναι καλα τροφοδοτικα. Μονο για τα RS ειπα οτι δεν ειναι καλα. Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν αποτελουν τις καλυτερες επιλογες, εφόσον με τα ιδαι χρηματα παιρνεις το 450αρι superflower. Το 550αρι το εβαλα γιατι καποιοι νιωθουν ανετα μονο αν αγορασουν μεγαλο τροφοδοτικο, δεν ειναι η πρωτη προταση. Τα superflower ειναι πιο καλα απο τα thermaltake, χωρις να σημαινει οτι τα τελευταια δεν ειναι καλα. Μιλαω γαι τα συγεκκεριμενα τροφοδοτικα, αλλα και σαν εταιρια η superflower ειναι κορυφαια. Επομένως, το point μου ειναι οτι το 450αρι Superflower ειναι καλυτερη επιλογη και απο το Berlin και απο τα αλλα τροφοδοτικα που προταθηκαν, εκτος και αν τα 6 ευρω διαφορα ειναι για καποιον σημαντικα. Η παραπανω εγγυηση δεν αποτελει τον μονο λόγο, αλλα ειναι σημαντικο προτερημα. Ο περισσοτερος κοσμος επισης κραταει το τροφοδοτικο του πολλα χρονια, αφου πρακτικα δεν χανει την αξια του μεχρι να χαλασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

450 ειναι ενας μικρος αριθμος που μελλοντικα ισως και να τον κρατησει πισω. Ενω τα 630 ειναι αρκετα βατ ακομα και για 2 καρτες γραφικων η αλλα εξαρτηματα που μπορει να χρησιμοποιηθουν μελλοντικα. Αν μιλαγαμε για κανεναν υπολογιστη που θα ηταν ανοιχτος 24/7 και θα κατεβαζε η θα ηταν κανενα σερβερ κλπ να ελεγα ενταξει, αλλα μιλαμε για gaming συστημα οπου οι αναγκες αλλαζουν καθε φορα που βγαινουν και νεα παιχνιδια.

 

530 η 630 σε αυτα τα λεφτα και με καλη ποιοτητα απο thermaltake ειναι ενα καλυτερο deal απο το superflower στα 450, για ενα gaming συστημα παντα.

 

Και εγω στο πρωτο ποστ μιλησα ειδικα για αυτο που ειπες "κανενα απο αυτα" λες και ηταν τιποτα κινεζιες του 10ρικου, ακουστηκε εντελως λαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Superflower > Thermaltake αλλά και τα smart se είναι αξιόλογα τροφοδοτικά.

 

 

Στην τιμή που υπάρχει το se630 ,θα έπρεπε να το είχαμε κλείσει το θέμα.

Ένα τροφοδοτικό 550w ζήτησε,και το se630 και τον καλύπτει και στο μέλλον, και ποιοτικό είναι,και semi m ,να μη γεμίζουμε καλώδια.

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κ εγώ ότι τα thermaltake είναι μια χαρά τροφοδοτικά και ειδικά τα smart se έχουν πολύ καλό vfm άλλωστε κ εγώ το 630αρι έχω και δουλεύει απροβλημάτιστα τόσο καιρό.

Για μένα να πάρει η το smart se 530 ή το berlin 630 το super flower αν και πολύ καλό ποιοτικά είναι πολύ μικρό 450w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...