Προς το περιεχόμενο

Editorial: Τι σημαίνουν οι ανακοινώσεις της Nintendo για το μέλλον της


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Το οποίο είναι να το πω απλά,να το ρίξει στο development παιχνιδιών σε άλλες εταιρίες.

 

Θα συμφωνήσω πως ο ανταγωνισμός είναι πολύ πέραν τον δυνατοτήτων της.

Τι ειναι αυτα που γραφεις φιλε μου?

Πραγματικα ομως..... To ds εχει πουλισει πιο πολυ απ ολες τις κονσολες............ Σε περιπτωαη που σ διαφευγει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γνώμη μου είναι πως η Nintendo πρέπει να κάνει συγκεκριμένες κινήσεις για να επανέλθει στην πρώτη θέση αλλά κυρίως για να βγάλει απο πάνω της την ρετσινιά του "καλύτερου δεύτερου".

 

1. Να ετοιμάσει μια δυνατή κονσόλα. Δεν είναι απαραίτητο να φτιάξει ενα τέρας 10 φορές καλύτερο απο το PS4 αλλά όχι να είναι πολύ χειρότερο. Και να είνει x86. Κανένας developer δεν θα κάτσει να φτιάξει παιχνίδι σε διαφορετική πλατφόρμα, πολύ πιο αδύναμη και κανένας χρήστης δεν θα το προτιμήσει..

 

2. Το innovation είναι καλό αλλά όχι πάντα. Καλός ο νέος τρόπος χειρισμός στο Wii και στο Wii U αλλά υπάρχουν games που δεν παίζονται. To FIFA και το NBA 2K με το Wii Remote ήταν μαρτύριο ενώ προσωπικά το Injustice (και γενικά fighting) με την παντόφλα το tablet ήταν κουραστικά. Χρειάζεται και classic controller απο την αρχή.

 

3. Υπηρεσία online. Οχι κωδικοί, οχι σπαστικά. Θες να είναι free; Μαγκιά σου. Μην την κάνεις τόσο robust όσο τα PSN/Live. Αλλά προσωπικά θα έδινα 40 Ευρώ το χρόνο προκειμένου να έχω άψογο online, demo, DLC κτλ.

 

4. Ομορφο και smooth UI στην κονσόλα

 

5. Smart apps. Tablet/Smartphone apps με videos reviews, cheats, forums, chat διάφορα. To ΜιιVerse που έβαλε είχε πλάκα. Κάνε το Cloud και δώσε πρόσβαση απο Android/iOS και PC. Να αράζω το βράδυ πριν κοιμηθώ και να διαβάζω ποιός τερμάτησε το Metroid ή ποιος έδειρε ποιον στο Smash.

 

6. Η Nintendo έχει παιχνίδια που είναι φτιαγμένα για tablet. Mario Party, Wario Microgames, Toad και δεκάδες άλλα. Η μήπως το Angry birds kart είναι καλύτερο απο το Mario Kart;

 

Μπορεί να βγάζει Lite εκδόσεις των major τίτλων της ή ακόμα mini games (πχ ένα open world zelda όπου θα χρησιμοποιείς το smartphone για να κάνεις grow διάφορα herbs στο "περιβόλι" σου που θα χρειαστούν για potions κτλ κτλ)

 

Εξαιρετικό ποστ. +1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ομως..... To ds εχει πουλισει πιο πολυ απ ολες τις κονσολες............ Σε περιπτωαη που σ διαφευγει...

Δεν μου διαφεύγει καθόλου.Αυτό είναι άλλωστε που την κρατάει ακόμα ζωντανή.Γιατί στις επιτραπαίζιες έχει μίνει πίσω.Εσένα μάλλον σου διαφεύγει πως απο τις 3 επιτραπαϊζιες που έχει βγάλει απο το 2001 δηλαδή Game Cube , Wii ,Wii U μόνο το Wii είχε επιτυχία και αυτό επειδή η τιμή του ήταν πάτος.Game Cube & Wii U ήταν αποτυχίες.Εαν δεν είχε τις handheld κονσόλες θα είχε βγει σύνταξη καιρό τώρα.H nintendo έχει κύρια δραστηριότητα το games/cpmsoles(με ότι αυτό περιέχει) δεν είναι σαν την Sny/MIcrosoft που το gaming είναι μια τρίχα απο τα @@ τους,οπότε μια αποτυχία δεν θα τους κάνει μεγάλη ζημιά,όπως η αποτυχία των GC/Wii U στην nintendo..

p.s το PS2 έχει πουλήσει περισσότερο.

Τι ειναι αυτα που γραφεις φιλε μου?

εαν δεν σκαμπάζεις απο απλά ελληνικά και μια αγγλική λέξη τότε μάλλον είναι ανούσιο να κατσω να εξηγήσω περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως.

Κανένα πρόβλημα η Sony.

Για πες και πόσο μπήκε μέσα η Nintendo από το GameCube για παράδειγμα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo

δες revenue,profit,total assets και total equity.Εαν δεν ξέρεις να τα διαβάζεις δεν μπορώ να σου κάνω ιδιαίτερα στο Insomnia.

Αλλά ακόμα και να μην ''κατέχεις'' θα στο πω απλά,βλέπεις πως σε όλα αυτά το βελάκι είναι κόκκινο και δείχνει προς τα κάτω.? ε αυτό σημαίνει πως έχει ζημιές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός πως ρώτησα για το GameCube.

Συγκεκριμένα πράγματα δηλαδή.

Αν δεν ξέρεις να διαβάζεις είμαι διατεθειμένος να σε μάθω.

Μετά θα μάθουμε για το βελάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου διαφεύγει καθόλου.Αυτό είναι άλλωστε που την κρατάει ακόμα ζωντανή.Γιατί στις επιτραπαίζιες έχει μίνει πίσω.Εσένα μάλλον σου διαφεύγει πως απο τις 3 επιτραπαϊζιες που έχει βγάλει απο το 2001 δηλαδή Game Cube , Wii ,Wii U μόνο το Wii είχε επιτυχία και αυτό επειδή η τιμή του ήταν πάτος.Game Cube & Wii U ήταν αποτυχίες.Εαν δεν είχε τις handheld κονσόλες θα είχε βγει σύνταξη καιρό τώρα.H nintendo έχει κύρια δραστηριότητα το games/cpmsoles(με ότι αυτό περιέχει) δεν είναι σαν την Sny/MIcrosoft που το gaming είναι μια τρίχα απο τα @@ τους,οπότε μια αποτυχία δεν θα τους κάνει μεγάλη ζημιά,όπως η αποτυχία των GC/Wii U στην nintendo..

p.s το PS2 έχει πουλήσει περισσότερο.

εαν δεν σκαμπάζεις απο απλά ελληνικά και μια αγγλική λέξη τότε μάλλον είναι ανούσιο να κατσω να εξηγήσω περαιτέρω.

Mια χαρα σκαμπαζω.Εσυ απο Nintendo δε σκαμπαζεις μια ομως και αυτο ειναι το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo

δες revenue,profit,total assets και total equity.Εαν δεν ξέρεις να τα διαβάζεις δεν μπορώ να σου κάνω ιδιαίτερα στο Insomnia.

Αλλά ακόμα και να μην ''κατέχεις'' θα στο πω απλά,βλέπεις πως σε όλα αυτά το βελάκι είναι κόκκινο και δείχνει προς τα κάτω.? ε αυτό σημαίνει πως έχει ζημιές.

 

Κι εμάς μας αρέσουν τα νούμερα. Για εξήγησέ μας πώς μια ζημία της τάξης του 4% επί του revenue το 2014 έναντι κερδών 1.1% το 2013 συνάγει ότι η Nintendo μπήκε μέσα από το Gamecube.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός πως ρώτησα για το GameCube.

Συγκεκριμένα πράγματα δηλαδή.

Αν δεν ξέρεις να διαβάζεις είμαι διατεθειμένος να σε μάθω.

Μετά θα μάθουμε για το βελάκι.

και γι'αυτό το λόγω σου έδωσα LINK.Εκτός αν έχεις και θέμα όρασης πέραν του νοητικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμάς μας αρέσουν τα νούμερα. Για εξήγησέ μας πώς μια ζημία της τάξης του 4% επί του revenue το 2014 έναντι κερδών 1.1% το 2013 συνάγει ότι η Nintendo μπήκε μέσα από το Gamecube.  :-D

Εσένα σου αρέσουν τα νούμερα αλλά μάλλον έχεις θέμα στη κατανόηση κειμένου.Δεν μίλησα συγκεκριμένα για game cube ΞΑΝΑ ΔΕΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ.Μιλησα για μια μακροχρόνια πτώση εσόδων και ανέφερα παραδειγματικά μερικές απο τις επιτραπαίζεις κονσόλεσ που πήγαν άσχημα.Απορώ μερικοί fanboys έχετε τόσο σοβαρό πρόβλημα που αρνείστε να δείτε την αλήθεια απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα σου αρέσουν τα νούμερα αλλά μάλλον έχεις θέμα στη κατανόηση κειμένου.Δεν μίλησα συγκεκριμένα για game cube ΞΑΝΑ ΔΕΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ.Μιλησα για μια μακροχρόνια απο το 2001 πτώση εσόδων.Απορώ μερικοί fanboys έχετε τόσο σοβαρό πρόβλημα που αρνείστε να δείτε την αλήθεια απλά.

 

Το παιδί σε ρώτησε για το Gamecube κι εσύ του απάντησες με link στην wikipedia να δει τα νούμερα να σκιαχτεί. Εγώ δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα στην κατανόηση, νομίζω ότι έχεις πρόβλημα στις απαντήσεις. Αν βρεις κανένα νουμερο να απαντήσεις στο παιδί, βάλτο. Αλλιώς πέταγμα μπάλας στην εξέδρα, δεν παίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή με κούρασε το όλο θέμα fanboy vs reason δεν ξανασχολούμε παιδιά.

 

Φυσικά, τώρα που είδες ότι δεν μιλάς με παιδιά, ουρά στα σκέλια και έξω. Πρόσεχε μόνο μην πατήσεις καμιά γιαγια με Π και πάρεις μπόνους.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...