Προς το περιεχόμενο

Tvheadend - Πληροφορίες ερωτήσεις προβλήματα


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θέλουμε να δημιουργήσουμε ένα αρχείο συχνοτήτων για την περιοχή μας, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το παρακάτω απλό script:

#!/bin/bash 

#Το αρχείο που θα αποθηκευτούν οι ρυθμισεις των συχνοτητων
FILENAME="gr-Patra"
FREQS="24 25 28 31 39 34 42 44 46 47 53"


#ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ
#FREQS="21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69"

BW="8000000"
CRATER_HP="3/4"
CRATE_LP="NONE"
MODUL="QAM/64"
TR_MODE="AUTO"
G_INTERV="AUTO"
HIER="AUTO"
INVER="AUTO"

#=================================================================================================================================

echo "" > $FILENAME

export IFS=" "
for FREQ in $FREQS; do
         HZ=$((474000000+($FREQ-21)*8000000))
         echo "[$FREQ]" >> $FILENAME
         echo -e "\tDELIVERY_SYSTEM = DVBT" >> $FILENAME
         echo -e "\tFREQUENCY = $HZ" >> $FILENAME
         echo -e "\tBANDWIDTH_HZ = $BW" >> $FILENAME
         echo -e "\tCODE_RATE_HP = $CRATER_HP" >> $FILENAME
         echo -e "\tCODE_RATE_LP = $CRATE_LP" >> $FILENAME
         echo -e "\tMODULATION = $MODUL" >> $FILENAME
         echo -e "\tTRANSMISSION_MODE = $TR_MODE" >> $FILENAME
         echo -e "\tGUARD_INTERVAL = $G_INTERV" >> $FILENAME
         echo -e "\tHIERARCHY = $HIER" >> $FILENAME
         echo -e "\tINVERSION = $INVER" >> $FILENAME
         echo "" >> $FILENAME
done  
  • Αν δεν ξέρουμε τις συχνότητες της περιοχής μας, πηγαίνουμε εδώ και τις βρισκουμε: http://greektv.pbworks.com/w/page/44845076/Greek%20TV%20Frequencies%20-%20Κέντρα%20Εκπομπής%20και%20συχνότητες
  • Δηλώνουμε στη γραμμή FREQS= τα κανάλια των συχνοτήτων που θέλουμε (21-69) με κενό ανάμεσα
  • Στη γραμμή FILENAME= δηλώνουμε το όνομα του αρχείου που θα δημιουργηθεί.
  • Τρέχουμε το script και μετά αντιγράφουμε το αρχειο με τις συχνότητες στο ανάλογο σημείο του tvheadend (π.χ. σε archlinux ειναι /usr/share/tvheadend/data/dvb-scan/dvb-t)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα τις συχνότητες για Κ. Μακεδονία και έκανα restart το tvheadend. Ενώ εμφανίστηκε στη λίστα δεν σκανάρει. Αναγκάστηκα κι έβαλα generic και australia... Άσχετο αλλά σε μένα έτσι πήρε όλες τις συχνότητες. Tvheadend stable se ubuntu 14.04 με πυρήνα 3.13 και liveview tv now

 

Edit: Οι συχνότητες που χρησιμοποιώ είναι 24 27 30 36 50 55 56 59 

Επεξ/σία από k_antoni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

 

Πως λειτουργεί αυτό; Κάνει καταγραφή του τηλεοπτικού σήματος και το sreamarei στις συσκευές?

Η μπορεί ο καθένας να βλέπει όποιο κανάλι θέλει ταυτόχρονα;

 

Το σερβεράκι μου έχει πάνω 2 usb tv tuners και το tvheadend. Το tvheadend σκανάρει για κανάλια και τα κάνει διαθέσιμα στο δίκτυο. Μπορείς να έχεις όσους χρήστες θέλεις που με τη σειρά τους μπορούν να στριμάρουν από τον σέρβερ και να γράφουν τα δικά τους προγράμματα. Με 2 tuners 2 χρήστες μπορούν να δουν διαφορετικά κανάλια, αλλά ακόμα και με ένα μπορούν να δούνε διαφορετικά, εάν βέβαια βρίσκονται στο ίδιο μπουκέτο. Αλλιώς θα σου βγάλει κάποιο μήνυμα ότι δεν υπάρχει η πηγή ανάλογα με το πρόγραμμα. Σκέψου όμως ότι το κόστος από το ebay είναι γύρω στα 4-6 ευρώ το tuner και μπορείς να βάλεις μερικά (δεν ξέρω εάν έχει περιορισμό.

 

Client χρησιμοποιείς το kodi, το vlc ή σε android το tvhguide. Πρακτικά δηλαδή στο σπίτι μια οικογένεια δε χρειάζεται να έχει ανεξάρτητες τηλεοράσεις, πχ. αν τα παιδιά έχουν κάποιον υπολογιστή στο δωμάτιο (δε χρειάζεται να είναι τελευταίας τεχνολογίας, στο δωμάτιο της μικρής έχω έναν P4 3Ghz HT, με openelec σε παλιά TFT. Αλλά το καλό είναι το recording για μερικές εκπομπές που δε μπορείς να βρεις μετά στο youtube ή στο κανάλι. Κάποια στιγμή δοκίμαζα και κάρτα για δορυφορικά, αλλά είναι μλκισμένος ο driver για τη skystar 2 που έχω. Δεν είναι καθόλου ευαίσθητος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tuner που έχω εγώ έχουν το τσιπάκι realtek rtl 2832u. Έχω ένα lifeview not only tv και 2 κινέζικα από το ebay, αυτά εδώ!

 

Η ευαισθησία είναι αρκετά καλή, μόνο σε μια περιοχή είχα θέματα, μάλλον από το χαζοσήμα της digea γιατί το δοκίμασα σε κάνα 2 φίλους. Στις πόλεις το δοκίμασα κανένα θέμα!

 

Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Έχω 1 Raspberry pi3 που τρέχει librelec και του έβαλα έναν RTL2832 DVBT usb αντάπτορα. Παλιότερα είχα βρει τα κανάλια της DIGEA στην Πάτρα. Τώρα δεν βρίσκει τίποτα.. Στο Web-Interface του TVHEADEND τι ομάδα συχνοτήτων να βάλω? Βρίσκω GREECE ATHENS και τίποτα άλλο..  Μια βοήθεια παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...