Προς το περιεχόμενο

XbtFreelancer.com - Νέα πλατφόρμα για Freelancers


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι άλλα με την μεταφορά σε τράπεζα παύει να υπάρχει η ανωνυμία σωστά? άμα πχ γίνει έλεγχος σε τραπεζικό μου λογαριασμό δεν πρέπει να δικαιολογήσω τα ποσά που "έρχονται" στο λογαριασμό μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι παύει να υπάρχει η ανωνυμία και φυσικά θα πρέπει να δηλώνεις τα ποσά που μεταφέρεις στην τράπεζα καθώς και τα πως τα έβγαλες. Δεν μιλάμε για φοροδιαφυγή εδώ πέρα ουτε για εργαλεία για να αποφεύγεις τους φόρους σου αλλά για να αποφεύγεις τα νταβατζιλίκια των ενδιάμεσων.

Από την άλλη φυσικά υπάρχει δυνατότητα να κάνεις συναλλαγές με Bitcoin και να παραμείνεις πάντα ανώνυμος ακόμα και όταν θα τα μεταφέρεις και θα τα ανταλλάξεις με fiat money αλλά αυτά είναι για τους ποιο geek και τους γνώστες του συστήματος.

Για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας το site από χθές είναι πεσμένο και δεν δέχεται login ούτε μπορεις να δεις κάποιο νέο project. Δεν γνωρρίζω τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ξανά σε λειτουργία. Πάντως από project πάει μια χαρά

 

https://www.xbtfreelancer.com/freelancers.php

 

γενικά από τι δείχνει κινείται το site από κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ξανά σε λειτουργία. Πάντως από project πάει μια χαρά

 

https://www.xbtfreelancer.com/freelancers.php

 

γενικά από τι δείχνει κινείται το site από κόσμο.

 

Το link δεν ειναι προτζεκτς αλλα freelancers. To πιο προσφατο project ειναι μια βδομαδα πριν και συνολικά υπάρχουν 36 project σε 3 μήνες, με εμφανώς φθίνουσα τάση.

 

Τέλεια πάει.

 

Γιατί δημιουργείς εντυπώσεις και κοροιδεύεις τον κόσμο δεν μπορώ να καταλάβω, αν είναι δικό σου ή έχεις κάποιο συμφέρον ντρέπεσαι να το πεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

γενικά από τι δείχνει κινείται το site από κόσμο.

μα που είδες τον πολύ τον κόσμο και εμείς δεν τον βλέπουμε.. στείλε λίγο τραφικ και σε μας αν ειναι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link δεν ειναι προτζεκτς αλλα freelancers. To πιο προσφατο project ειναι μια βδομαδα πριν και συνολικά υπάρχουν 36 project σε 3 μήνες, με εμφανώς φθίνουσα τάση.

 

Τέλεια πάει.

 

Γιατί δημιουργείς εντυπώσεις και κοροιδεύεις τον κόσμο δεν μπορώ να καταλάβω, αν είναι δικό σου ή έχεις κάποιο συμφέρον ντρέπεσαι να το πεις?

Σε τι κοροιδεύω τον κόσμο? Μια χαρά δεν τα πάει για τόσα project και γιαυτούς τους developer που δηλώνουν ότι θέλουν να πληρωθούν σε Bitcoin? Και εσένα ειλικρινα τι σε χαλάει κάποιος να ζητάει να πληρωθεί με Bitcoin? Τι είσαι ρε φίλε τραπεζίτης η σας χαλάνε τις δουλειές με τα fee που παίρνατε ως ενδιάμεσοι ουσιαστικά κοροιδεύοντας εσείς τον κόσμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια χαρά δεν τα πάει για τόσα project και γιαυτούς τους developer που δηλώνουν ότι θέλουν να πληρωθούν σε Bitcoin?

Το γεγονος πως υπαρχουν 669 freelancers ανα τον κοσμο που εχουν δημιουργησει ενα bitcoin wallet και ενα προφιλ στο συγκεκριμενο site για να δεχονται πληρωμες και σε Bitcoin δεν λεει απολυτως τιποτα για το Bitcoin. Tα δεδομενα που εχουμε απο το συγκεκριμενο εγχειρημα ειναι τοσο μικρα που δεν αξιζει καν τον κοπο να ασχοληθουμε. Εαν θελουμε ντε και καλα να βγαλουμε καποιο συμπερασμα, μαλλον αρνητικο θα ειναι κατα τη γνωμη μου, για τους απλους λογους που αναφερθηκαν πριν: Eλαχιστα projects σε τεραστια χρονικη περιοδο για τα δεδομενα της πληροφορικης. Και μπορουμε να το παμε και στον οικονομικο τομεα, αλλα ξανα, δεν νομιζω πως αξιζει τον κοπο ελεω μηδαμινων δεδομενων.

 

Και εσένα ειλικρινα τι σε χαλάει κάποιος να ζητάει να πληρωθεί με Bitcoin? Τι είσαι ρε φίλε τραπεζίτης η σας χαλάνε τις δουλειές με τα fee που παίρνατε ως ενδιάμεσοι ουσιαστικά κοροιδεύοντας εσείς τον κόσμο?

Δεν ειπε πουθενα οτι τον χαλαει που καποιος δεχεται να πληρωθει σε bitcoin. Την σταση σου σχολιαζει και οχι το Bitcoin.

Btw, 'δεχεται' ξανατονιζω και οχι 'ζηταει', απο τη στιγμη που αυτος ειναι ο τροπος λειτουργιας του συγκεκριμενου site. Σε αλλα site/real life δεν ξερουμε τι κανουν οι συγκεκριμενοι freelancers (αν και μπορω να υποθεσω). Και γω μπορω να φτιαξω ενα profile και να το εχω να καθεται, για την περιπτωση που μου ρθει μια προσφορα την οποια θεωρω οικομικα ανταγωνιστικη για τα δεδομενα μου και να την δεχτω.

Τελος, πως εφτασες στο συμπερασμα οτι ειναι τραπεζιτης, ενδιαμεσος και δεν ξερω εγω τι αλλο, beats me, αλλα δεν με απασχολει κιολας να το αναλυσω, ουτε θα διαβασω την αναλυση του μια και για μια ακομα φορα, δεν εχουμε επαρκη στοιχεια που μπορουν να οδηγησουν σε συμπερασμα της προκοπης.

Μy 2c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος πως υπαρχουν 669 freelancers ανα τον κοσμο που εχουν δημιουργησει ενα bitcoin wallet και ενα προφιλ στο συγκεκριμενο site για να δεχονται πληρωμες και σε Bitcoin δεν λεει απολυτως τιποτα για το Bitcoin. Tα δεδομενα που εχουμε απο το συγκεκριμενο εγχειρημα ειναι τοσο μικρα που δεν αξιζει καν τον κοπο να ασχοληθουμε. Εαν θελουμε ντε και καλα να βγαλουμε καποιο συμπερασμα, μαλλον αρνητικο θα ειναι κατα τη γνωμη μου, για τους απλους λογους που αναφερθηκαν πριν: Eλαχιστα projects σε τεραστια χρονικη περιοδο για τα δεδομενα της πληροφορικης. Και μπορουμε να το παμε και στον οικονομικο τομεα, αλλα ξανα, δεν νομιζω πως αξιζει τον κοπο ελεω μηδαμινων δεδομενων.

 

Δεν ειπε πουθενα οτι τον χαλαει που καποιος δεχεται να πληρωθει σε bitcoin. Την σταση σου σχολιαζει και οχι το Bitcoin.

Btw, 'δεχεται' ξανατονιζω και οχι 'ζηταει', απο τη στιγμη που αυτος ειναι ο τροπος λειτουργιας του συγκεκριμενου site. Σε αλλα site/real life δεν ξερουμε τι κανουν οι συγκεκριμενοι freelancers (αν και μπορω να υποθεσω). Και γω μπορω να φτιαξω ενα profile και να το εχω να καθεται, για την περιπτωση που μου ρθει μια προσφορα την οποια θεωρω οικομικα ανταγωνιστικη για τα δεδομενα μου και να την δεχτω.

Τελος, πως εφτασες στο συμπερασμα οτι ειναι τραπεζιτης, ενδιαμεσος και δεν ξερω εγω τι αλλο, beats me, αλλα δεν με απασχολει κιολας να το αναλυσω, ουτε θα διαβασω την αναλυση του μια και για μια ακομα φορα, δεν εχουμε επαρκη στοιχεια που μπορουν να οδηγησουν σε συμπερασμα της προκοπης.

Μy 2c

 

Η απάντηση που θα πάρεις είναι "Λες ασυναρτησίες!".

Δε βγάζεις άκρη με τα fanboys...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα όμως επιμένω ότι είναι ακατανόητο αυτό το κόμπλεξ που βγάζουν αρκετοί λες και είναι μέτοχοι σε τράπεζες η λες και τους χαλάει τις δουλειές να υπάρχει κάτι χωρίς κανέναν ενδιάμεσο. Αντί να χαίρονται που έχει βρεθεί επιτέλους ένα μέσο συναλλαγής στο internet χωρίς να έχουμε ανάγκη να πληρώνουμε νταβατζιλίκια στους ενδιάμεσους τους έχει πιάσει μια υστερία λες και τους ανάγκασε κανείς να ασχοληθούν με αυτό το site.

Και όχι μόνο αυτό αλλά είναι και τελείως άσχετοι με την τεχνολογία του Bitcoin. Το επίπεδο κατανόησης τους στην τεχνολογία του Bitcoin είναι στο ίδιο επίπεδο με τις ασυναρτησίες που έγραφε πριν λίγες μέρες για το ψηφιακό νόμισμα το Πρώτο Θέμα. Με λίγα λόγια αρλούμπα, ημιμάθια και απύθμενος εγωισμός του ξέρολα Ελληναρά.

Και έχουν γνώμη και από πάνω.

Και φυσικά Gi0 αυτό δεν πάει για σένα που ξέρω πολύ καλά ότι γνωρίζεις το θέμα.


Πάντως το project του ρώσου έχει ηδη ένα bid με 1000 δολάρια

 

https://www.xbtfreelancer.com/prj/72/javascript-angularjs-

 

αλλά είπαμε αν δεν περάσει το χιλιάρικο από 10 τράπεζες να πάρει ο καθένας το κομμάτι του δεν έχει αξία.. Οι τραπεζίτες τι θα γίνουν δλδ κλέφτες... :P

Για να τελειώνουμε μια και καλή! Μερικοί πρέπει να το χωνέψετε θέλετε δεν θέλετε. Ναι βρήκαμε έναν τρόπο να κάνουμε τις συναλλαγές μας χωρίς καμία κρατική και τραπεζική παρέμβαση. Ετσι μας αρέσει έτσι μας γουστάρει ρε αδερφέ και ξύδι σε όποιους τους κάθεται άσχημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το έχεις τερματίσει και παίζεις το expansion...

 

Ο μόνος που δεν έχει καταλάβει τίποτα εδώ μέσα και δε λέει να σκεφτεί λίγο αυτά που λένε όλοι οι υπόλοιποι επειδή έχει κόμπλεξ... είσαι εσύ.

 

Και επιμένεις... και επιμένεις... και επιμένεις... και επιμένεις...

 

Έχεις σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να το κοιτάξεις αλλά σε έναν κανονικό γιατρό... αλλά όχι ρε συ θα πρέπει δυστυχώς να χρησιμοποιήσεις ευρώ ή κάποιο εγχώριο νόμισμα εκτός και αν έχεις τόσο καλή ασφάλεια.

 

Πραγματικά έχεις καταλάβει ότι λες μόνο το ίδιο πράγμα και όλοι οι υπόλοιποι σου αποδεικνύουν συνέχεια πως είσαι λάθος ή μόνο η δική σου γνώμη μετράει; Να ξέρουμε να μη σε ενοχλούμε στον ουτοπικό-bitcoinικο κόσμο που ζεις;

 

Και κάτι ακόμα επειδή μας τα κανες τσουρέκια... ΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ! ΕΓΩ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΕΚΛΕΙΝΕ!

 

Και ελπίζω να κατάλαβες ότι όλα αυτά περιέχουν τεράστια δόση ειρωνίας και απέχθειας λόγω του ότι τον fanboyλίκη σου δεν έχει όριο!

 

Όλα τα παραπάνω = Ασυναρτησίες!

 

Και αν είμαι προσβλητικός κάνε report για να με κάνουν ban!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας το παίζεις και κρυπτοαναρχικός τώρα και ενάντια στις τράπεζες όταν χέζεστε μόνο με την ιδέα ότι καταργούμε τις τράπεζες στις συναλλαγές και σας πιάνει υστερία μόνο με την αναφορά ενός p2p κρυπτογραφημένου νομίσματος.

Αντε ρε φοβισμένοι μικροαστοι θα μου κάνετε και μάθημα τεχνολογίας από πάνω που είμαι στον χώρο από τις αρχές του 80. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με τέτοιο ύφος και εισαι μέλος εδω απο το 06 ? περίεργο μου φαίνεται .................

και σκέψου στο λεω εγώ αυτό που συμφωνώ σχεδόν με ολα τα μηνύματα σου (τα σχετικά με το θέμα - οχι τα άσχετα) !

με το ύφος σου όμως χάνεις το δίκιο σου και μόνο αντιπαθής καταφέρνεις να γίνεσαι  ,  στο ξαναλέω για το ύφος σου μιλάω οχι για τα λεγόμενα σου και για την ουσία όσων λες ...

 

Η γνώμη μου επι του θέματος (για να μην είμαι τελείως οφ) ειναι οτι το νόμισμα σε πολυ λίγα χρονιά απο σήμερα θα εχει πολύ μεγαλύτερη αξια και θα χρησιμοποιείται απο πολλούς περισσότερους ,.... 

εδω ειμαστε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να κάνω δλδ να ανέχομαι όλες τις προσβολές που κάνουν εδώ και 10 μηνύματα οι υπόλοιποι? Χριστιανός δεν ήμουν ποτέ και ούτε έχω συνηθίσει στην ζωή μου να γυρνάω το μάγουλο.

Θα λέω την άποψη μου θέλουν δεν  θέλουν και τις προβολές των άλλων θα τις γυρνάω πίσω. 

Μας βγήκε ο άλλος και μας το έπαιξε και κρυπτοαναρχικός από πάνω.. Ελεος! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...