Προς το περιεχόμενο

Memory Test Failed...


Liquid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην οθονη εκκινησης του υπολογιστη μετραει την μνημη και μετα μου πεταει ''Memory Test Failed''.Ειναι προβληματικη η μνημη η' η μητρικη?

Δεν εχω βρει τα στοιχεια της μητρικης,παντως εχει 3 θεσεις μνημης πανω στις οποιες εχω δοκιμασει 2 Dimms pc100 των 32 mb,σε ολες τις πιθανες θεσεις και το καθενα ξεχωριστα,αλλα μου βγαζει το ιδιο μυνημα.Λετε να τα φτυσαν και οι δυο?

 

Υ.γ Ο επεξεργαστης ειναι Celeron 333...

 

Ευχαριστω παιδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, δεν αναφέρεις αν τελικά το PC boot-άρει ή παραδίδει πνεύμα... Αν boot-άρει, τότε μάλλον το Bios σου περνάει περίοδο κρίσης (ίσως και κλιμακτήριο)... Δοκίμασε το παρακάτω πρόγραμμα για να ελέγξεις τα Dimms σου σε DOS...

 

http://www.memtest86.com/memt30.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα το καθενα ξεχωριστα..Τα ιδια..Δεν εχω λειτουργικο για να δω αν θα bootarei παντως παω να κανω εγκατασταση το Debian kai κολλαει(Kernel panic)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες αν το PC δούλευε πριν κανονικά και ξαφνικά αυτοκτόνησε ή αν το βρήκες κάπου ή μάζεψες όλα τα εξαρτήματα και το έφτιαξες μόνος σου... Τώρα που το σκέφτομαι κάτι δεν μου πάει καλά με τον celeron και τις δυο μνήμες των 32MB, υπάρχει μια χρονολογική ασυμβατότητα μου φαίνεται... Είναι οι μνήμες EDO...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εφταιγαν οι μνημες,εβαλα μια 256 στα 133 και δουλευει κανονικα..Παντως οι προηγουμενες μνημες ηταν πανω στην μητρικη και δεν ξερω αν ειναι EDO..

Ευχαριστω παντως για την ανταποκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...